Windows 10 da Durdurulabilecek Hizmetler

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3201 kez

Windows 10 da Durdurulabilecek Hizmetler

Mesaj gönderen burak35 »

Merhaba herkesin geçmiş bayramını kutlar iyi geceler dilerim. Bildiğiniz gibi günümüzde artık en çok kullanılan sistemler,
Microsoftun windows 7 ye desteği kesmesi üzerine windows 8.1 ve 10 gibi sistemler oldu. Güya windows 10 son sistem olacaktı,
Fakat bir anda windows 11 çıktı. Şu sıralar birçok insan windows 11 inde yeni çıkmasından ötürü bazı sorunlar yaşıyor.
Genel olarakta çoğunluk windows 10 kullanıyor gibi. Artık bende bir windows 10 kullanıcısıyım. 17 Temmuz 2021 den beri windows 10 dayım.
Fakat windows 7 deki rahatı huzuru konforu stabiliteyi güvenliği performansı kararlılığı Ve özelleştirilebilirliği günümüz sistemlerinde,
Bulabileceğimizi çok zannetmiyorum (şahsi fikrim). Aslında sorunun kaynağı windowsların abartılı şekilde şişirilip doldurulması.
İçinde bitlocker gibi faks gibi bir çok gereksiz hizmetleri barındırması. İşte tam bu noktadada windows 10 un stabil olmadığı göze çarpıyor.
Mesela windows 10 a ilk geçince gözlemlediğim kaynak tüketiminin çok fazla yüksek olması.
Böyle bir durumda yapılabilecek şeyler her ne kadar Windows 7 gibi stabil bir sistemde sistemi düzenlemek olsada ve
Çok katkı sağlasada Windows 10 daki sistemi düzenleme işinin sisteme katkısı Windows 7 ye oranla ne yazıkki gözlemlediğim kadarıyla,
Biraz düşük gibidir, Ama yinede katkı sağlayacaktır. Windows 10 da işlemci ram disk gibi kaynakların tüketimi yüksek olduğu için,
(clean boot) dediğimiz temiz önyükleme işleminin yapılması gerekir. Bu işlemin asıl amacı kullanmadığımız özelliklerin servislerin,
Hizmetlerin durdurulmasını sağlamak ve kaynak tüketiminin olabildiğince aşağı çekilmesi işlemidir.
Her ne kadar windows 10 yeni bir sistem olsada, Türkçe ve yabancı kaynaklarda durdurulabilecek ve kapatılabilecek servislerin veya
Hizmetlerin sayısı oldukça azdır. (10-20 yada 30 gibi)
Şimdi gelin yaklaşık 10 aylık windows 10 deneyimimde neleri kapatmışım bunlara bir göz atalım.

Ön Edit:
Burada adını yazacağım servis listesindeki servisleri kapattıktan sonra herhangi bir sorun sıkıntı yaşamadım,
Ancak siz yinede her ihtimale karşı yedeğinizi alın. Bunu registry yedeği alarak yada acronis tarzı bir yazılımlada yapabilirsiniz.

windows 10 da durdurulabilecek hizmetler
01 ActiveX Yükleyicisi (AxInstSV)
02 Ağ Bağlantılı Cihazların Otomatik Kurulumu
03 Akıllı Kart
04 Akıllı Kart Cihaz Numaralandırma Hizmeti
05 Akıllı Kart Kaldırma İlkesi
06 Algılayıcı Hizmeti
07 Algılayıcı İzleme Hizmeti
08 Algılayıcı Veri Hizmeti
09 AllJoyn Yönlendirici Hizmeti
10 Ana Bilgisayarı Eşitle
11 Arka Plan Akıllı Aktarım Hizmeti
12 Bağlantı Katmanı Topoloji Bulma Eşleyicisi
13 Bağlı Kullanıcı Deneyimleri ve Telemetri
14 Birim Gölge Kopyası
15 BitLocker Sürücü Şifreleme Hizmeti
16 Blok Düzeyinde Yedekleme Altyapı Hizmeti
17 Bluetooth Destek Hizmeti
18 Bluetooth Eller Boşta Hizmeti
19 BranchCache
20 Coğrafi Konum Hizmeti
21 Cüzdan Hizmeti
22 Çevrimdışı Dosyalar
23 Dağıtılmış Bağlantı İzleme İstemcisi
24 Dağıtılmış İşlem Düzenleyicisi
25 Dağıtılmış İşlem Düzenleyicisi için KtmRm
26 Diagnostic Execution Service
27 dmwappushsvc
28 Dokunmatik Klavyeyi ve El Yazısı Paneli Hizmeti
29 Dosya Geçmişi Hizmeti
30 Eş Adı Çözümleme Protokolü
31 Eş Ağ Gruplandırma
32 Eşler Arası Ağ Oluşturma Kimlik Yöneticisi
33 Etkileşimli Hizmetler Algılaması
34 GraphicsPerfSvc
35 Güvenli Yuva Tünel Protokolü Hizmeti
36 Hızlı Getirme
37 HV Ana Bilgisayar Hizmeti
38 Hyper-V Birim Gölge Kopyası İsteyicisi
39 Hyper-V Konuk Arabirimi Hizmeti
40 Hyper-V Konuk Kapatma Hizmeti
41 Hyper-V PowerShell Direct Hizmeti
42 Hyper-V Sinyal Hizmeti
43 Hyper-V Uzak Masaüstü Sanallaştırma Hizmeti
44 Hyper-V Veri Değişimi Hizmeti
45 Hyper-V Zaman Eşitleme Hizmeti
46 IKE ve AuthIP IPsec Anahtarlama Modülleri
47 İndirilen Haritalar Yöneticisi
48 Internet Bağlantısı Paylaşımı (ICS)
49 IP Çeviri Yapılandırma Hizmeti
50 IP Yardımcısı
51 İş İstasyonu
52 İşlev Bulma Kaynak Yayımı
53 İşlev Bulma Sağlayıcısı Ana Bilgisayarı
54 Kablolu Otomatik Yapılandırma
55 Kaliteli Windows Ses Video Deneyim
56 Kimlik Bilgisi Yöneticisi
57 Kızılötesi monitör hizmeti
58 Kullanıcı Verilerine Erişim
59 Kullanıcı Verilerini Depolama
60 Mesajlaşma Hizmeti
61 Microsoft (R) Diagnostics Hub'ı Standart Toplayıcı Hizmeti
62 Microsoft App-V Client
63 Microsoft Depolama Alanları SMP
64 Microsoft iSCSI Başlatıcısı Hizmeti
65 Microsoft Hesabı Oturum Açma Yardımcısı
66 Microsoft Windows SMS Yönlendirme Hizmeti
67 Microsoft Yazılımı Gölge Kopya Sağlayıcısı
68 Ndu
69 Net.Tcp Bağlantı Noktası Paylaştırma Hizmeti
70 Netlogon
71 Ödeme ve NFC/SE Yöneticisi
72 Perakende Gösteri Hizmeti
73 Performans Günlükleri ve Uyarıları
74 Performans Sayacı DLL Konak
75 PNRP Makine Adı Yayın Hizmeti
76 Printer Extensions and Notifications
77 PrintWorkflowUserSvc
78 Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmeti
79 Radyo Yönetimi Hizmeti
80 Resim Alma Olayları
81 Sertifika Yayma
82 Shared PC Account Manager
83 SNMP Yakalama
84 Sorun Raporları ve Çözümleri Denetim Masası Desteği
85 SSDP Bulma
86 Sunucu
87 Şifreleme Dosya Sistemi (EFS)
88 Taşınabilir Aygıt Numaralandırma Hizmeti
89 TCP/IP NetBIOS Yardımcısı
90 Telefon
91 Telefon Hizmeti
92 Teslim En İyileştirme
93 UPnP Aygıt Ana Makinesi
94 User Experience Virtualization Service
95 Uygulama Katmanı Ağ Geçidi Hizmeti
96 Uygulama Yönetimi
97 Uzak Kayıt Defteri
98 Uzak Masaüstü Hizmetleri
99 Uzak Masaüstü Hizmetleri Kullanıcı Modu Bağlantı Noktası Yeniden Yönlendiricisi
100 Uzak Masaüstü Yapılandırması
101 Uzaktan Erişim Bağlantı Yöneticisi
102 Uzaktan Erişim Otomatik Bağlantı Yöneticisi
103 Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC) Konumlandırıcısı
104 Uzamsal Veri Hizmeti
105 Veri Kullanımı
106 Veri Paylaşımı Hizmeti
107 WarpJITSvc
108 WebClient
109 Wi-Fi Direct Hizmetler Bağlantı Yöneticisi Hizmeti
110 Windows Algılama Hizmeti
111 Windows Hata Raporlama Hizmeti
112 Windows Insider Hizmeti
113 Windows Kamera Çerçeve Sunucusu
114 Windows Lisans Yöneticisi Hizmeti
115 Windows Mağazası Yükleme Hizmeti
116 Windows Mobil Etkin Nokta Hizmeti
117 Windows Olay Toplayıcısı
118 Windows PushToInstall Hizmeti
119 Windows Remediation Service
120 Windows Resim Alma (WIA)
121 Windows Search
122 Windows Update
123 Windows Uzaktan Yönetim (WS-Management)
124 Windows Yedekleme
125 WinHTTP Web Proxy Otomatik Bulma Hizmeti
126 WMI Performans Bağdaştırıcısı
127 WWAN Otomatik Yapılandırma
128 Xbox Accessory Management Service
129 Xbox Live Ağ Hizmeti
130 Xbox Live Kimlik Doğrulama Yöneticisi
131 Xbox Live Oyun Kaydetme
132 Yazdırma Biriktiricisi
133 Yönlendirme ve Uzaktan Erişim

Edit 1 :
İş bu şablonu taslağı hazırlarken elimde yıllar önce ocak 2011 de laptopumu ilk aldığımda kendi hazırlamaya başladığım
ve İsim olarakta adına "windows 7 kapatılması gereken hizmetler" adını verdiğim taslaktan şablondan yararlandım.
Çünkü daha önce uzun soluklu ve kişisel bilgisayarımda bu kadar uzun süreli Windows 10 kullanmamıştım.
Bu servislerin hizmetlerin bir kısmı evrensel olup zaten windows 7 dede bulunmaktadır.

Edit 2 :
Bu servisleri hizmetleri nasıl kapatabilir durdurabiliriz? Bunun birçok yolu var;
1- Registry den ilgili değerlerini tek tek elle bulup fixleyip "4" yazmak.
2- Hizmetlerden ilgili servisleri hizmetleri tek tek elle bulup kapatmak.
3- (Bana göre en pratik yöntem budur ama tercih yine sizindir) "sistem yapılandırması" yada diğer adıyla "msconfig" kullanarak kapatmak.

Benim önerim "msconfig"i başlat menünüze sabitleyip tek tıkla açıp kapatılması gereken servisleri hizmetleri kapatmanızdır.
Kendim 3'üncü yöntemi kullanıyorum. Şu ana kadar bir sorun sıkıntı yaşamadım.
Servisleri hizmetleri isterseniz tek tek isterseniz 3er 5er isterseniz 10ar 10ar kapatın.
Bu sayede herhangi bir sorun sıkıntı yaşarsanız son kapattığınız servisleri hizmetleri geri açar çalışmasını istediklerinizi çalıştırabilir
Ve olası sorunları çözebilirsiniz.

Edit 3 : Elimden geldiğince ara ara servis hizmet listesini güncelleyeceğim. İyi Günler.

Edit 4 : Kaynaklar eklendi ;
http://batcmd.com/windows/10/services/
https://www.blackviper.com/service-conf ... gurations/
https://www.windows-security.org/window ... cyclopedia

Son Güncelleme Tarihi : 09.04.2024 Salı
En son burak35 tarafından 09 Nis 2024, 17:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 27 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
Teşekkür etti: 275 kez
İletişim:

Re: Windows 10'da Kapatılması Gereken Hizmetler

Mesaj gönderen H4NOK »

çok güzel bir liste ancak bu işlemleri bilerek uygulamak gerek, mesela "Yazdırma Biriktiricisi" yazıcısı olan ev kullanıcılarına kapatılırsa sorun çıkaracaktır, "İş İstasyonu" ve "IP Yardımcısı" ise ağa bağlı bilgisayarlarda erişim problemi yaşatır, o sebeple temelini bilerek bazı servislerin kapatılması önerilir, tabiki bu uyarım daha çok yeni bu işlere başlayan arkadaşlar içindir, bilgi sahibi kişiler elbet internetten servisi araştırarak daha bilinçli davranacaktır :arrow:

emek için teşekkürler, gayet açıklayıcı bir konu olmuş.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Teşekklürler ,Microsoft ta ne yaptığını bilen kişiler çalışsa aşağıdaki Projeyi devam ettirebilirdik , lakin bu koşullar altında şimdilik atıl kaldı
https://www.sordum.org/8637/easy-servic ... izer-v1-2/
Yinede verdiğin liste aşağıdaki yazılım ile uygulanabilir.
viewtopic.php?f=49&t=195083
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Yazdırma biriktiricisini kapatırsanız adobe reader pdf'leri açamıyor. Daha doğrusu eskiden öyleydi. Diğer pdf okuyucularda denemedim, zaten artık adobe reader kullanmıyorum.
Kullanıcı avatarı
south
Kilobyte1
Kilobyte1
Teşekkür etti: 38 kez

Mesaj gönderen south »

deneme yanılma ile bilgisayara ve kullanıma özel çalışmak lazım çok teşekkürler, vakit olsa da tek tek uğraşsam
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Ten forumstaki başlık 2021 yılına ait aradan bir yıl geçmiş dolayısı ile artık geçersizdir, Malesef Microsoft her sürümde servislerle oynuyor (Hatta Yamalarla bile düzenleme gelebiliyor)
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Ben o başlık yapılırken 10 kullanıyordum.
Yaptığım düzenlemeyi 11 de halen kullanıyorum.
Ama dediklerin doğrudur.
TenForums'ta olup da windows 11 e geçememiş bazı kullanıcılar var.
Onların bir an önce windows 11e geçmelerini diliyotum. (PaulBlack gibi)
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

@H4NOK hocam teşekkürler yazıcı kullanmıyorum. Zaten işyerleri gibi yerlerde yazıcı kullanıldığı için oralarda dikkat etmek lazım, iş istasyonu ip yardımcısıda işyeri amaçlı bir nevi kurumsal hizmet gibi bilgisayarları ağda birbirine bağlamak için olması lazım. benim böyle bir kullanım amacım olmadığı için ve birçok kişide bu şekilde kullanmadığı için kapatabilir (tabi dikkat ederek araştırarak) Biz zaten aşağı yukarı neyin ne olduğunu biliyoruz. Adımımızı ona göre atıyoruz. Aslında bugün biraz göz attım kendi sistemime, az bile kapatmışım. Daha fazla bile kapatılabilir. Çünkü Windows 7 de 132 tane kapatmışım ki orada bile 3-5 tane daha kapatılabilirdi ama onlarda tema görsel falan olunca kapatmaya kıyamamıştım doğrusu malum Windows 7 nin Aero teması harikadır :)

@velociraptor Abi proje geçerli. Windows 7 de çalşıyordu. Windows 10 dada çalışıyor. Bence devam etmeli ve kullanılmalı. Ama geri bildirimdede bulunmuştum. bence 2 servis var sıkıntı yaratabilir onlar liste dışı olursa iyi olur, çünkü biri "cng anahtar yalıtımı"ydı bir diğeride "kablosuz ağ yapılandırma" idi galiba. Bunları Windows 7 de kapatmıştım Wifi gitmişti :D Herşeyi kapatabildiğiniz kapatın diyorum ama kapatırkende dikkatli olun iyi araştırın. Ben dalgınlıkla kapatmıştım böyle gerekli bazı servisleri hizmetleri.

@shampuan Adobe bayadır kullanmıyorum. Uzunca bir süredir tarayıcı değiştirdim. Kullandığım tarayıcılar arasında Chromium tabanlı olan 2 tarayıcı slimjet ve srware iron vardı. Bunlar istediğin bir sayfayı kaydediyor ve ek yazılımda kullanmıyor istersen bakabilirsin. İron kesinlikle öneririm. bendeki SRWare İron 80.0.4150.1 sürümü sorunsuz.

@south Teşekkürler. Olay aslında dediğiniz gibi. Deneme yanılma yöntemiylede kapatılabilir. Bu sayede ne işimize yarar ne işimize yaramaz bulunabilir. Mesela Windows 7 de Bluetooth bile arka planda 5 exe 2 servis çalıştırır. Bunu kapatmak bile sistemin en az 5 saniye hızlı açılmasını sağlaşmıştı bende. Herhangi birinin Kullanılmıyorsa kapatılmasında yanayım şahsen.

@feuer Teşekkürler. Servisler Hizmetler Evrensel. Bazıları eski sayılabilecek mesela Windows 7 dede var. O yüzden buradanda yararlanılabilir. Ama kullanım durumuna göre daha fazlasıda kapatılabilir. Tek tek kapatılıp resetlenip denenebilir yada 3er 5er 10ar artık o size kalmış.

Yazmayı unutmuşum :) sizinde kapatıp sorun yaşamadıklarınız var ise isimlerini yazın. Tabi her yeni sürümde bazı servislerin hizmetlerinde ismi değişiyor bunuda göz önünde bulundurmak lazım. Tabi bu işlemler Windows 7 yi uçururken Windows 10 da etkisi azdır ne yazıkki.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Update ve Security ile ilgili tüm servisleri ve zamanlanmış görevleri kapadığımda uçmuştu makina.

Ve dediğim gibi o rehbere göre hazırladığım script kullanıyorum.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

İyi yapmışsın. Update Edge Defender Cortana hepsi ya kaldırılıp kökü kazınmalı yada bir şekilde çalıması engellenmeli veya durdurulmalı.
Ben "Windows özelliklerini aç veya kapat" kısmından "Net Framework" ve "PowerShell" haricinde herşeyi kapattım.
Fakat buna rağmen "Kaynak izleyiciyi" açtığımda halen arka planda geçicide olsa "İnternet explorer" "Edge" ve "Cortana"nın çalıştığını gördüm.
Bu durum çok rahatsız edici ara sıra arka planda çalışıp loglama yapıyorlar.
Herşeyi kapatın dedim ama her hizmetide kapatmayın. Mesela "Windows biyometrik hizmeti" adında bir hizmet var.
Ben bunu Windows 7 de hep kapatırdım. Hiç bir sorun olmazdı. Ama Windows 10 da kapatınca "Touchpad" devre dışı kalıyor.
Laptop kullanıyorsanız dikkat edin.
Bir ara belki kapatılmaması gereken hizmetler adında bir başlık açabilirim. Çünkü bazılarını kapatmak sorun olabiliyor.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Biyometrik hizmeti bende kapalı ve touchpad kullanıyorum ben.

Cortana ve Edge uninstall edebilirisin.
Benim mesajları ara anlatmışımdır yüzde yüz. :)
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Windows 7 deyken bende "Synaptics pointing device driver" diye bir şey yüklüydü. Yanlış hatırlamıyorsam bu touchpad sürücüsüydü.
Hatta bende "Windows biyometrik hizmeti" kapalıyken bile çalışıyordu. Az önce kontrol ettim bu sistemimde şuan yüklü değil.
Drive ve Mega Hesabımda yedekli. Bilgisayarı ilk aldığımda bana verilen bu driver dvd'sini yedeklemiştim.
Acaba bu driverı tekrar indirip kursam Window 7 için üretilmiş olmasına rağmen Windows 10'dada çalışırmı ki ? :?:

Buarada "Depolama hizmeti" adında bir hizmet var bunu kapatmanızı önermem.
Bunu kapattığımızda "Ayarlar"daki "Güncelleştirme ve güvenlik" kısmına girdiğimizde "Windows Update" kısmı komple silinik görünüyor.
Geçenlerde böyle bir şey yaşadım. Ama geri açınca düzeldi. (Aslında ihtiyacım yok update yapmıyorum ama ne olur ne olmaz)
Dikkat etmek lazım. Windows 10 da her ipucunu değerlendirmeye çalışıyorum kendimce.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

burak35 yazdı: 24 May 2022, 04:55 Acaba bu driverı tekrar indirip kursam Window 7 için üretilmiş olmasına rağmen Windows 10'dada çalışırmı ki ? :?:
Bazıları çalışıyor, bizzat denemişliğim var ama çakışırsa mavi ekran verecektir bu durumda Güvenli moda geçip kaldırılması gerekir. Kısacası denemeden birşey demek zor.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

velociraptor Teşekkürler abi. Belki ileride bunu deneyebilirim. Sağolasın.

Arkadaşlar buarada bir zamanlar birçok yerli ve yabancı sitede şu üç hizmetin kapatılması gerektiğini söylemişler.
Fakat bunun bazı yan etkileri vardır.

1 Tanı İlkesi Hizmeti
2 Tanılama Hizmeti Ana Bilgisayarı
3 Tanılama Sistemi Ana Bilgisayarı

Ben bunları Windows 7 deyken durdururdum. Herhangi bir sorun sıkıntı yaşamadım. Ancak Windows 10 da durdurmanızı tavsiye etmem.
Çünkü mesela "Tanı ilkesi hizmeti" durdurulduğunda bilgisayar normal açılıp çalışmaya devam ediyor.
Ancak "Olay görüntüleyici"sinde Kaç saniyede açılmış göstermiyor. Görev yöneticisinde "Uygulama geçmişi" yazan kısım boş görünüyor.
Son olarak eğer herhangi bir şey çalışmazsa ve "Sorun gider"e basarsanız buda çalışmayabilir.
Ben bu 3 hizmeti açık bıraktım çünkü geçenlerde 2 kere netim kendiğilinden koptu.
Üstelik sistemimde herhangi bir ayar yada değişiklikte yapmamıştım.
Birşeyleri kapatabilir değiştirebilirsiniz diyorum ama yinede dikkatli olun. Emin olmadanda işlem yapmayın.
Şahsen Benim yüzümdende kimsenin canı sıkılsın istemem. :-)

Edit: Kaynak eklendi ; http://batcmd.com/windows/10/services/