COVID-19: Sorular ve cevaplar (Güncel)

Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 38116
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Has thanked: 701 time
Been thanked: 372 time

COVID-19: Sorular ve cevaplar (Güncel)

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Aşağıdaki bilgiler doktor editörleri tarafından yazıldı. (son güncellenme tarihi: 14 Nisan 2022)

SARS-CoV-2 (COVID-19'a neden olan virüs) nasıl bulaşır?

Doğrudan kişiden kişiye solunum yoluyla bulaşma, şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2'nin (SARS-CoV-2) birincil bulaşma yoludur. Esas olarak solunum partikülleri yoluyla yakın mesafeli temas (yani yaklaşık altı fit veya iki metre içinde) yoluyla meydana geldiği düşünülmektedir; Enfeksiyonlu bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda solunum salgılarında salınan virüs, solunması veya mukoza zarlarıyla doğrudan temas etmesi halinde başka bir kişiye bulaşabilir. Bir kişinin elleri bu salgılarla veya kontamine yüzeylere dokunarak kontamine olursa ve daha sonra gözlerine, burnuna veya ağzına dokunursa da enfeksiyon oluşabilir, ancak kontamine yüzeylerin ana bulaşma yolu olduğu düşünülmemektedir.

SARS-CoV-2 ayrıca hava yoluyla (zaman ve mesafe içinde havada kalan parçacıkların solunması yoluyla) daha uzun mesafelere bulaşabilir, ancak bu bulaşma biçiminin pandemiye ne ölçüde katkıda bulunduğu belirsizdir.

SARS-CoV-2 RNA, solunumla ilgili olmayan örneklerde (örn. dışkı, kan) tespit edilmiş olsa da, ne fekal-oral ne de kan yoluyla bulaşma önemli enfeksiyon kaynakları gibi görünmemektedir. SARS-CoV-2 enfeksiyonu hayvanlarda tanımlanmıştır, ancak hayvanların başlıca bulaşma kaynağı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur.

COVID-19 için kuluçka süresi nedir?

COVID-19 için kuluçka süresinin, maruziyetten sonraki 14 gün içinde olduğu ve çoğu vakanın maruziyetten yaklaşık üç ila beş gün sonra meydana geldiği düşünülmektedir. Kuluçka süresi ayrıca viral varyanta göre değişir. Örneğin, Omicron varyantının (B.1.1.159) kuluçka süresi, diğer varyantlardan biraz daha kısa gibi görünmektedir ve semptomlar ilk olarak maruziyetten yaklaşık üç gün sonra ortaya çıkmaktadır.

COVID-19'un klinik görünümü ve doğal seyri nelerdir?

COVID-19 ile ilişkili hastalık spektrumu, asemptomatik enfeksiyondan yaşamı tehdit eden solunum yetmezliğine kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Semptomlar mevcut olduğunda, genellikle maruziyetten üç ila beş gün sonra ortaya çıkarlar. Semptomatik enfeksiyonların çoğu hafiftir. Burun tıkanıklığı, hapşırma, boğaz ağrısı, öksürük, kas ağrısı ve baş ağrısı en sık bildirilen semptomlardır. İshal ve koku veya tat anormallikleri dahil olmak üzere diğer özellikler de iyi tanımlanmıştır

Ateş, öksürük, nefes darlığı ve göğüs görüntülemesinde infiltratlarla seyreden pnömoni, enfeksiyonun en sık görülen ciddi belirtisidir. Dispneden akut respiratuar distres sendromuna (ARDS) ilerleme hızlı olabilir; bu nedenle, dispne başlangıcı genellikle hastane değerlendirmesi ve yönetimi için bir göstergedir.

ARDS, ateş, progresif hipoksi ve/veya hipotansiyon ve belirgin şekilde yükselmiş inflamatuar belirteçler ile karakterize, coşkulu bir inflamatuar yanıt ile ilişkili olabilir. Şiddetli hastalığın diğer komplikasyonları arasında tromboembolik olaylar, akut kalp hasarı, böbrek hasarı ve inflamatuar komplikasyonlar bulunur.

İyileşme süresi oldukça değişkendir ve hastalığın ciddiyetine ek olarak yaşa ve önceden var olan komorbiditelere bağlıdır. Hafif enfeksiyonlu bireylerin nispeten hızlı bir şekilde iyileşmesi beklenirken (örn., iki hafta içinde), şiddetli hastalığı olan birçok kişinin iyileşme süresi daha uzundur (örn., iki ila üç ay). En yaygın kalıcı semptomlar yorgunluk, nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük ve bilişsel eksiklikleri içerir.

Aşılanmamış bireylerdeki genel vaka ölüm oranının, yaşa ve diğer hasta özelliklerine göre büyük ölçüde değişmesine rağmen, yüzde 0,15 ile 1 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Herhangi birinde ciddi ve ölümcül hastalık ortaya çıkabilirken, yaşla ve kardiyovasküler hastalık, akciğer hastalığı, diyabetes mellitus, böbrek hastalığı ve kanser dahil olmak üzere kronik hastalıkların varlığı ile risk artar.

Şiddetli COVID-19 ile hangi faktörler ilişkilidir?

Şiddetli hastalık, herhangi bir yaştaki sağlıklı bireylerde ortaya çıkabilir, ancak ağırlıklı olarak ileri yaştaki ve/veya altta yatan belirli tıbbi hastalıkları olan yetişkinlerde ve aşılanmamış kişilerde görülür.

Omicron varyantının neden olduğu COVID-19, enfeksiyonun neden olduğu diğer varyantlardan daha mı az şiddetli?

Erken veriler, Omicron varyantının neden olduğu COVID-19'un önceki varyantların neden olduğu enfeksiyondan daha az şiddetli olduğunu göstermektedir. Bazı çalışmalar hastaneye yatış, yoğun bakım ünitesine kabul ve hastane içi ölüm riskinin azaldığını göstermiştir. Bu çalışmalarda bildirilen hastalığın göreceli hafifliği, artışın bu aşamasında etkilenen bireylerin daha genç yaşını veya daha yüksek yeniden enfeksiyon oranını yansıtıyor olabilir.

Diğer bilgiler için bakınız:
https://www.uptodate.com/contents/covid ... nd-answers
Cevapla