PS4 e takılan SSD Aşırı yavaş çalışıyor - Çözüldü

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Ferfecir
Bit
Bit

PS4 e takılan SSD Aşırı yavaş çalışıyor - Çözüldü

Mesaj gönderen Ferfecir »

Merhaba ben ps4 e takmak için bir sata3 ssd aldım kingston 240 gb sadece neler yapabiliyor diye çok eski celeron işlemcili bir laptopa taktım. Ve cihaza format atıp windows 8.1 yükledim. Crystaldisk ile hız testi yaptığımda en fazla 110 gördüm. Bu normal midir? Çünkü katalog değeri 500 görünüyor. Sordumnetde tanıttığınız hwinfo32 programını çalıştırdım fakat oradaki değerlerden açıkcası birşey anlamadım. Bu arada max. 110 görüyorum genel 90 civarlarında.Şunu öğrendim sata 3 sata 2 ye takılırsa zaten 300 üzerine çıkamazmış ama benimki çok düşük
Ferfecir
Bit
Bit

Re: Sata 3 ssd hızım çok düşük iademi etmeliyim bilmediğim bir detay mı var?

Buraya resim ekliyebiliyor muyuz?
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 179 time
Been thanked: 229 time

Mesaj gönderen shampuan »

Hoşgeldiniz.
Sitemize doğrudan resim ekleme yok. Ancak güvenilir resim yükleme servislerinden link alıp buraya yapıştırabilirsiniz. Metin editörünün altında Tam Editör & Önizleme yazan düğmeye basarsanız gelişmiş metin editöründen resim ekleme özelliğini kullanabilirsiniz.

Sorununuzun çözümünü bilmiyorum.
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Has thanked: 90 time
Been thanked: 34 time

Mesaj gönderen wonder »

Kingston markasıyla iletişime geçin.
Bu genel bir sorunmuş ve daha üst model SSD gönderildiğini söyleyen kullanıcılar var.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Has thanked: 443 time
Been thanked: 250 time

Mesaj gönderen velociraptor »

Sorun olduğu kesin , SSD yi sata II ye takmış olsanız bile ortalama 250 civarı bir Hızda çalışması gerekirdi , Kingston SSD ler için Kingston SSD Toolbox isminde bir yazılım var bunu kurup durumu bir kontrol edin. Gerekirse bir Firmware güncellemesi yapacaktır.

Resim

Download:
https://www.hyperxgaming.com/en/support ... sd-toolbox
Ferfecir
Bit
Bit

Bu dediğiniz dün yapmıştım. Güncelleme yok demişti ve tüm değerler normal görünüyordu.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

SSD yi farlı bir bilgisayarda deneme şansın varmı ?
Ferfecir
Bit
Bit

Başka bir cihazda deneyebilirim. Direk ps4 e takmak istiyorum ps4 ün sata 3 desteği var mı acaba?
Aslında benim tek merak ettiğim ve aklıma yatmayan bu ssd leri genelde pc yi hızlandırmak için artık bir kenarda hantallığından dolayı yatan cihazları canlandırmak isreyenler hep tavsiye etti. Madem bu ssd ler eski sisteme pek etki etmiyorsa neden net bir şekilde bunu tavsiye edenler bu işten anlayanlar arkadaşlar bilgisayarınızın sistemi iyi olmalı yoksa ssd tırt demiyor? Ben diyorum bence çok eski sisteminiz varsa almayın aldırmayın
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 179 time
Been thanked: 229 time

Mesaj gönderen shampuan »

Aslına bakarsan eski sistemi canlandırmada işe yarıyor. Ama tam performansı görebilmek ayrı bir konu. Her yeni çıkan donanım kendi firmware'i ile geldiğinden, o işletim sistemi de ona hazırlıklı olmalıdır. Değilse etiket performansını göstermemesi çok normal.

PS4 donanımlarını hiç bilmiyorum o konuda birşey diyemem. SSD'de bir sorun var mı yok mu dan önce aslında PS4'ün uyumlu olduğu donanımlar listesi var mı diye de bir bakmak lazım :?: Firmware dediğin şey, bir donanımın başka bir donanımla tam uyumlu çalışmasını sağlayan özel bir kod silsilesi. Bahsettiğiniz bir durumla bir başka arkadaş da laptobunda karşılaştı da, çözememiştik. İşin sinir bozucu yanı sadece tavsiye verenler değil yani; donanım üreticileri de az teres değil. Sana satarken dediler mi "yav kardeşim alıyorsun ama bak her donanıma ve sisteme gitmeyebilir baştan uyaralım". Yok demediler. İşin asıl can sıkıcı noktası burası bence.
Ferfecir
Bit
Bit

Yorumunuza katılıyorum. Kısacası ssd ler tabiki hdd lere göre çok iyi performansa sahip cihazlar. Hdd görevini yaptı ve devri kapanıyor. Ama bu kapitalist sistemde üreticilerden de bu ssd ler çok çok eski donanımlarda bir işe yaramaz demelerini beklemek hayal olur. Benim yapacağım tek şey kaldı başka cihazda denemek en azından arızalımı diye teyit etmek. Ama yine de bınlatı önerenlerin yeri geldiğinde bu detayı söylemeleri gerekiyor bence sata3 ssd yi sata1 destekli bir cihaza takmanın bir mantığı yok vs vs gibi
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Ferfecir yazdı: 23 Nis 2022, 13:08 Ben diyorum bence çok eski sisteminiz varsa almayın aldırmayın
Laptopum MSI Cx-61 tam 9 veya 10 yıllık bir laptop , Samsung SSD 512 Gb kullanıyorum haa bendeki eski 7200 Rpm lik orjinal HDD e göre açılış kapanışlarda birhayli fark etti lakin normal çalışmasında okadar çok fark görmedim Okuma yazma hız testleri 540 - 550 , yani olması gerektiği gibi. Çok eski cihaz derken bence 10 yıldan eski bir makinaya yeni donanım alırken dikkatli olmak gerek , şahsen ben sata II li bir cihazım da olsa SSD yi tercih ederim Lakin şu da var ; 4-5 senelik bir Bilgisayara NvMe desteği olup olmadığını bile bilmeden insanlar Normal SSD takıyor , aynı paraya biri maksimum 550 diğeri 3500 Hız değeri veriyor yanlış tam olarak burada başlıyor.

Gelelim Ps4 mevzusuna , hayatımda hiç Ps 4 kullanmadım (pek oyun oynayacak vaktim olmuyor) , aşağıdaki linkte anlatılanlardan bazı paragrafları türkçeleştirdim.

PS4'ün daha yavaş bir işlemcisi var ve sadece SATA II yi destekler

https://www.techradar.com/news/should-i ... or-ps4-pro

1. Orijinal PS4'ün daha yavaş bir işlemcisi ve SATA II bağlantısı 300 MB/sn'ye kadar izin verir.
2. Ps4 bugünlerde satın alabileceğiniz SSD'lerin çoğuna darboğaz yapacaktır.
3. Sadece PS4 Pro'da yeni bir SSD tarafından sağlanan hızı doğru şekilde kullanacaktır.

PS4'te SSD'ler neden bu kadar yavaş

PS4'te sabit sürücümü yükseltmeyi düşünüyordum ve ilk düşüncem hemen bir SSD kullanmaktı. Ancak makaleleri okuduktan ve videoları izledikten sonra SSD düşündüğüm hızı sağlamıyor.
https://www.reddit.com/r/PS4/comments/2 ... n_the_ps4/
Kullanıcı avatarı
south
Kilobyte1
Kilobyte1
Has thanked: 12 time
Been thanked: 9 time

Mesaj gönderen south »

ben driver ya da bios ayarından şüphelendim eski makinalarda ahci mode u mu ne bişey aktif ediyorduk, driver yüklüyorduk o tarz bir durum olabilir. Windows 7 yükleyip driverlerını yükleyip deneyin dir de. Ssdnin yavaş çalışması ilginç geldi en kötü iade edersiniz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Ferfecir
Bit
Bit

Bios AHCI modu etkin durumda. Neyse iade etmeliyim sanırım. Bu durumda arızalı bile değilse neticede işe yaramıyor ps4 de yine yaramayacaktır. Yeni sistemlerde görevini yapar görünüyor. Ama o zananda ssd ye niye ihtiyaç olsun
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Üstteki cevabımda bazı başlıkları kırmızı ile işaretledim , ayrıca Ps4 te SSD ler olması gerektiğinden çok daha yavaş çalıştığı bilinen bir Hataymış , google bunlarla dolu , kısacası Ps4 e SSD Takmanın bir anlamı yok gibi görünüyor.
https://www.google.com/search?q=Play+st ... nt=gws-wiz