Her Gün Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Bitkilerle tedavi ve hangi bitki neye iyi gelir gibi görsel ve yazılı bilgilerin yeraldığı bölümdür
Cevapla
Levent Denizci
Bit
Bit
Mesajlar: 6
Kayıt: 17 Mar 2022, 12:59

Her Gün Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Mesaj gönderen Levent Denizci »

Aldığımız besinlerin vücudumuza etkileri hakkında sürekli araştırmalar okuyoruz ancak herkesin kolaylıkla erişebileceği ve her gün tüketmesi gereken gıdalar hakkında çok fazla bilimsel makaleye rastlayamıyoruz. Her gün tüketilmesi gereken gıdaların başında hatta ilk iki sırada zeytin ve ev yoğurdu geliyor.

Zeytinin faydaları: Besleyici değeri çok yüksek olan bir besindir. Zeytinde bol miktarda bitkisel protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri vardır. Kalp ve damar sağlığı için çok faydalı olan zeytin, yaşlanmanın etkilerini de azaltır. Dermokozmetik amaçlı kullanıldığında cilde güzellik verir. Saç dökülmesini engeller, kepeği önler, saçları kuvvetlendirir. Kırışıklıkları giderir. Makyaj kimyasallarının oluşturabileceği olumsuz etkileri azaltır. Cilt hastalıklarının oluşumu önlemeye yardımcı olur.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Zeytin#Faydalar%C4%B1

Yoğurt konusu, endüstriyel yoğurt üreticileri sayesinde biraz çetrefilli hal almış bir konu. Sertlik ve kıvamın arttırılması için katkı maddeleri kullanılarak üretiliyor. Yememiz gereken yoğurt, evimizde kendi yapacağımız yoğurttur. Evimizde de kıvamlı ve katı yoğurt yapmamız mümkün.

Kaynak: https://www.kendinleilgilen.com/2018/08 ... aptim.html

Yoğurdun içinde olanlar: Yüksek kalsiyum oranı, riboflavin (B2), kobalamin (B12), piridoksin (B6) gibi vitaminler ve protein içermesi nedeniyle dünyada tüketimi en yaygın ve besleyici gıda maddelerindendir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Yo%C4%9Furt

Zeytin ve yoğurt hepimizin her gün tüketmesi gereken gıda maddeleridir. Herkes her gün ekmek yiyor, su içiyor, karbonhidrat alıyor, protein alıyor. Sadece yaşamak için beynimize tokluk hissi mesajı gönderiyoruz. Bunu yaparken her gün ev yoğurdu ve zeytin tüketmeliyiz.
Cevapla