3N ile mobil hızlı internet ADSL'ye kafa tutacak

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
y@semin
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 330
Kayıt: 23 Ağu 2007, 00:37
Konum: İst.

3N ile mobil hızlı internet ADSL'ye kafa tutacak

Mesaj gönderen y@semin » 17 Eyl 2007, 00:39

Üçüncü nesil (3N) sadece görüntülü konusma yaptırmıyor. Dizüstü bilgisayarlara sundugu mobil internet hızıyla, kablolu hızlı internet teknolojisi ADSL ile yarısıyor


Üçüncü nesil (3N) ihalesiyle kapımıza kadar gelen mobil hızlı internet uygulamaları is yasamından günlük hayata pek çok alıskanlıgı degistiriyor. 3N ile mobil hızlı internet ADSL'ye rakip oluyor. İngiltere'de mobil operatörü "3", her ay 10 Pound ödeme yapan abonelerine limitli 2.8 mbps hızında mobil hızlı internet baglantısı sunuyor. Yeni tarifesiyle müsteri çeken sirket internet kullanıcılarına hız ve mobil kullanım avantajı da sunuyor. sirket İsveç'te 7.2 mbps hızında mobil internet servisi vermeye basladı. İsveç'te internet trafiginin yüzde 90'ı mobil operatörler üzerinden gerçeklesmeye basladı. Rekabet, kablo internet hizmeti veren operatörleri zorluyor. GSM Birligi tarafından açıklanan bilgiye göre 31 Mart 2007 itibarıyla tüm dünyada 85 ülkede 120 milyona yakın 3N abonesi var. Türkiye üçüncü nesil altyapı konusunda ender ülkelerden biri olarak kalırken hızlı internet konusunda ADSL alternatifi ortaya çıkmadı.

3N'DE VERGİ YÜKÜ

Mobil hızlı internetin önündeki en büyük engel, lisanslar degil. Mobil iletisimdeki vergi yükü üçüncü nesil servislerde de devam ederse, kullanım oranını etkilemesi bekleniyor. 3N altyapısının en çok kullanıldıgı uygulamaların basında mobil hızlı internet uygulamaları geliyor. Mevcut dizüstü bilgisayarlar data kartlarına yerlestirilen 3N SIM kartlarla mobil hızlı internet uygulamaları kullanılıyor. Ayrıca 3N kartlarının dogrudan dizüstüne takıldıgı modellerde piyasaya çıkmaya baslayacak. Avrupa'da görüntülü konusma ücreti yaklasık 1 dolar. Ancak abonenin seçtigi pakete göre ve ülkedeki rekabete göre servis ücretleri düsüyor. Görüntülü konusma, cep televizyonu gibi popüler uygulamaların dısında yeni uygulamaların da ortaya çıkması için eskisine oranla daha çok uygulama ve yeni cihaz bulunuyor. Ancak en çok kullanılan uygulamanın hızlı internet erisimi olması bekleniyor. Operatörler servislerin çok yüksek fiyatlarla pazarlanmasının mümkün olmayacagını söylüyor. Farklı paket seçenekleriyle servis ücretleri düsüyor

Numara degismiyor!

"Hizmet Tasıma Yönetmeligi" taslagını hazırladı. Tüm dünyada oldugu sekliyle çıkacak yönetmelikte aynı numarada farklı hizmetleri de kullanma hakkı tanınırsa numara degistirmeye gerek kalmadan 3N servisleri kullanılacak. Bundan sonra 3N uyumlu cep telefonu, SIM kart temin ettikten sonra 3N servisleri kullanılabilecek. Hatta yeni bir sözlesme daha yapmak gerekecek. Numara degisikligine gerek kalmaması için çalısmalar yapılıyor.

Servis baslamadan yaklasık 1 milyon 3N telefon satıldı


Resim

TÜRKİYE'DE 18 ayda 1 milyon 130 binin üstünde 3N telefon satıldıgı tahmin ediliyor. Türkiye hâlâ 3N ihalelerini geciktiriyor. Türkiye'de 2007'nin ilk 6 ayında GfK Türkiye tarafından yapılan anlasmaya göre 430 bin 3N uyumlu telefon satılmıs. 2006 yılının ilk 6 ayında ise 300 bin 3N uyumlu telefon satıldı.

2008 yazında baslayacak

10 ayrı bölgede tüm Türkiye'yi kapsayacak 3N servisleri 2008'in ikinci yarısında baslamıs olacak.

Alıntıdır..Cevapla