Linux kullanım oranı tüm dünyada %100 arttı

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 5030 kez

Linux kullanım oranı tüm dünyada %100 arttı

Mesaj gönderen velociraptor »

Tüm dünyada LINUX kullanım Oranı

Resim

Önceki yıllarda %1 olan Linux kullanım oranı geçen yıl %2.19 olarak gerçekleşti , Aynı kullanım oranı Türkiyede ise aynı oran % 3,57 olarak gerçekleşti.

Türkiyede LINUX kullanım Oranı

Resim

Bir takipçimiz sordum.net ana sayfasında linux konuları da görmek istediğini yazında istatistiklere baktım ve bu satırları yazıyorum. Kendisine ; Linux kullanım oranı 2022 verilerine göre dünyada sadece %2 kısacası linux konularına her 100 kişiden sadece 2 kişi bakacak demektir bu da google de değersiz içerik anlamına geliyor , eğer linux kullanım oranı artarsa ancak sonrasında başlık açmaya başlayabiliriz . dedim.

Kaynak:
https://gs.statcounter.com/os-market-sh ... /worldwide
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Linux kullanım oranı tüm dünyada %100 arttı

Mesaj gönderen shampuan »

OS X'de Çok düşük aslında. Elbette o platform çok pahalı olduğu için de olabilir. Ancak insanımızın eskiden beri bilgisayar kullanmaya windows ile başlamasının etkisinin büyük olduğuna inanıyorum. Sertifikasyona sahip tek işletim sistemi. Yani bir kursa gidilip hakkında sertifika verilen tek platform windows. Ofis de aynı şekilde. Bu bir başarıdır küçümsememek lazım. İşler bugünkü gibi değilken microsoft çok iyi çalışıyordu ve vakti zamanında pazarı ele geçirmek için sağlam temeller attı. Bugün diğer sistemler rağbet görmüyorsa bu biraz da bunun sonucudur.

Hayır o değil de, "Unknown" ne lan? Bilinmeyen... Oldukça da yüksek bir orana sahip, Mac OS X ve linux'u sollamış geçmiş. Bu bilinmeyenin ne olduğunu çok merak ettim. "Diğer - Other" demiyor, bilinmeyen diyor.
Kullanıcı avatarı
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 185 kez

Mesaj gönderen wonder »

Ben de merak ettim unknownu.
Türkiye' de Dünya' dan yüksek olması da daha bir ilgi çekici.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Centos falan olsa biliniyor ki Centos sonlandırıldı sanırım geçen aylarda. Unix olsa Unix de bilinmeyen birşey değil... :?:

Dünyayı yöneten güçler gizli bir sistem yaptılar onu mu kullanıyolar acaba... Böyle Tor'umsu, Deepweb'imsi bir işletim sistemi. :kafasalla:
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Modifiye Windowslar da olabilir :?:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Merak edip hintlilere baktım.
Bir ara windows'ta ciddi düşüş oluyor ve bu unknown ani bir atak yapıyor. Atak çizgisi ile windows düşüş çizgisine bakınca windowsu bırakanların unknown'a geçtikleri net anlaşılıyor. Ondan sonra ne oluyorsa unknown yine düşüyor ve paralel olarak windows yükseliyor.

Olası senaryo.
Windows casusluğu engelleyici yazılımlar, windowsa ve diğer sitelere haber gitmesini engellediği için, bu sinyaller "unknown" olarak belirleniyor.
Hintliler bir ara windowsu normal kullanadururken anti-casus uygulamaları kullanıyorlar ve windows verileri aniden yerini unknown'a bırakıyor.
Sonra windowsa bir güncelleme geliyor, caaart, anti casuslar işe yaramamaya başlıyor ve unknown verileri tekrar windows verisine dönüşüyor.

Sağlam salladım ama iyi de salladım bence...

Böyle bir ihtimali değerlendirip, o tarihlerde neler olduğunu bir araştırmak lazım. Belki defender yazılımı aldığımız önlemleri çaktırmadan arka planda pasifize ediyordur... Vat duyu sey?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Herşey olası
Kullanıcı avatarı
south
Kilobyte1
Kilobyte1
Teşekkür etti: 39 kez

Mesaj gönderen south »

ben sokağa çıkma yasakları sırasında bir kaç live sürüm denemiştim ama niyeyse bi yabancılık oluyor
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Çok normaldir. Tuşlu telefonlardan akıllı telefonlara geçişte de aynı yabancılık olmuştu. Ama sonradan herkes alıştı. Bu da öyledir. İlk bilgisayar kullanımından beri windows kullanan insan linux kullanmaya başladığında doğal olarak yabancılık çeker. Önemli olan yazılımları tanımak ve "ben bunlarla da idare edebilir miyim?" sorusuna yanıt bulabilmek.