Google, Chrome OS'yi eski PC'nizde denemenizi istiyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Has thanked: 453 time
Been thanked: 262 time

Google, Chrome OS'yi eski PC'nizde denemenizi istiyor

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Google, Chrome OS'nin eski bir makineye yeni bir soluk getirmenin iyi bir yolu olduğuna inanıyor. Şirket, işletim sisteminin yavaş yavaş arka plana geçtiği ve kullanıcıların yalnızca favori uygulamalarını çalıştırabilmeyi önemsediği bir dünyaya uyum sağlıyor.

Google'ın en son masaüstü çalışması, birkaç dakika içinde çeşitli PC'lere ve Mac'lere yüklenebilen Chrome OS Flex adlı yeni bir Chrome OS sürümüdür . Şirket, onu eski makinelere yeni bir soluk getirebilecek iş ve eğitim odaklı bir işletim sistemi olarak konumlandırıyor, ancak bunun dışında Chromebook'larda sunulanlara benzer bir deneyim sunduğu da görülüyor.

Bunun arkasındaki fikir basittir - günümüzde bir bilgisayarda yaptığımız şeylerin çoğu bir web tarayıcısında gerçekleşir, bu nedenle Windows veya macOS gibi bir işletim sistemini çalıştırmak aşırıya kaçar. Chrome OS Flex ücretsizdir, bir USB sürücüsünden çalıştırılabilir ve Linux çekirdeği üzerine kurulmuş bir web tarayıcısından biraz daha fazlası olduğu için dağıtılması ve yönetilmesi daha kolaydır.

Resim

Google, Chrome OS Flex'i en az 4 gigabayt RAM ve 16 gigabayt depolama alanına sahip Intel veya AMD destekli sistemlerin çoğunda çalıştırabileceğinizi söylüyor ve şirket sertifikalı bir model listesi oluşturmaya çalışıyor . Beklediğiniz gibi, tüm Chrome OS özellikleri , üzerinde çalıştığı donanıma bağlı olarak çalışmayabilir ve Google Play ve Android uygulamaları gibi özellikler hiç kullanılmayabilir.

2021'de eğitim harcamalarındaki yavaşlama nedeniyle Chromebook gönderileri düştü , bu nedenle Google'ın artık Windows veya macOS'un en son sürümünü desteklenmeyen bir cihaza sahip kişilere satış konuşması yaparak Chrome OS pazar payını iyileştirmeye çalıştı. Ne de olsa Google , bireylerin ve kuruluşların eski makineleri Chrome OS cihazlarına dönüştürmesine yardımcı olan CloudReady yazılımı için 2020'de Neverware'i satın aldı.

Chrome OS Flex'i denemek isteyenler bunu ücretsiz olarak yapabilirler . Bunun şu anda BETA olduğunu belirtmekte fayda var, bu nedenle bazı hatalar olabilir. Bununla birlikte, kalıcı bir kuruluma karar vermeden önce onu doğrudan bir USB sürücüsünden çalıştırabilirsiniz. Önümüzdeki aylarda kararlı bir sürümün piyasaya sürülmesi bekleniyor ve mevcut CloudReady kullanıcıları daha sonra Chrome OS Flex'e taşınacak.

https://chromeenterprise.google/os/chromeosflex/

Kaynak:
https://www.techspot.com/news/93430-goo ... ld-pc.html
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Has thanked: 92 time
Been thanked: 35 time

Re: Google, Chrome OS'yi eski PC'nizde denemenizi istiyor

Mesaj gönderen wonder »

Bilgisayarı multimedya olarak kullananlar için kullanılabilir. Windows ve Office lisans ücretlerini de göz önüne alırsak, bir de Windows un gereksiz ağırlığı var tabi.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 181 time
Been thanked: 233 time

Mesaj gönderen shampuan »

wonder yazdı: 18 Şub 2022, 14:26 Bilgisayarı multimedya olarak kullananlar için kullanılabilir. Windows ve Office lisans ücretlerini de göz önüne alırsak, bir de Windows un gereksiz ağırlığı var tabi.
:arrow:

Herşeye rağmen sistemi eski olanlar bile windows kurmaya çalışır. Bununla niye özelliklerini köreltsinler ki? ;)
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Has thanked: 92 time
Been thanked: 35 time

Mesaj gönderen wonder »

O özelliklerin %1 ini kullanmayıp windows kurmalıyız.
Windowsla dual boot yapabilirsem kurmayı düşünüyorum + linux da yaşadığım ekran ışığının kısılması sorunu bunda ve diğer android prime os, bliss os vs de yok.
mahferer
Kilobyte2
Kilobyte2
Has thanked: 4 time
Been thanked: 4 time

Mesaj gönderen mahferer »

Eski makineler için maceraya gerek yok, Pardus 21.1 XCFE bir harika..
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

mahferer yazdı: 19 Şub 2022, 11:27 Eski makineler için maceraya gerek yok, Pardus 21.1 XCFE bir harika..
Daha dün sanal makineden biraz daha kurcaladım. Stabilite çok yüksek. Ne istersem onu yapıyor ve günümüz kullanıcılarının çoğu için yeterli.
Kullanıcı avatarı
south
Kilobyte1
Kilobyte1
Has thanked: 12 time
Been thanked: 10 time

Mesaj gönderen south »

En az 4 gb ram olan pc nasıl eski oluyor. Ağam eğlenir bizimle :)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

:arrow:

Güzel tesbit.

Ama biz fakir bir ırk olduğumuz için eski-yeni kavramlarımız farklı tabii. Hiçkimsenin işine yaramayacak laptopların kaç liraya satıldığını herkes bakıp da görebilir. İyi laptoplar ise 20 bin liranın üzerinde. Gözüm yükseklerde değil benim, 4 çekirdek i5'li şöyle 8 ila 16GB ramlı, SSD'li bir ASUS'um olsa takla atardım. Ama yok işte. Olmayınca...

Elimde 4GB'li her yeri dökülen bir laptop var. Cep telefonumun mikrofonu bozuk. İkisini de tamir ettiremiyorum. Şu halde 4GB'li bilgisayar bana göre yeni, gavura göre eski.