Google Hesabınız Devre Dışı Bırakıldı

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 181 time
Been thanked: 233 time

Google Hesabınız Devre Dışı Bırakıldı

Mesaj gönderen shampuan »

Devre dışı derken, çıkış olmuş. Ben de yazıyı böyle görünce panik oldum.

Bu sabah 7 ya da 7.30 gibi kalkıp, 8.30 sularında bilgisayarımı açtım. Telefonumu bilgisayarıma bağlamak üzere masamın üzerine koyunca bildirim ışığı dikkatimi çekti; Google'dan mesaj gelmiş.

Resim Resim Resim

Çıkışı ben yapmadım. Neler olduğunu bilmiyorum. Bilginiz var mı? Başınıza hiç geldi mi?

Önce telefondan giriş yapmak için emailimi yazdım. İkinci ekranda kapça doğrulaması çıktı. Normalde google kapça yöntemine başvurmazdı. Yazmadan bıraktım. Bilgisayara geçtim. Tarayıcıyı çalıştırınca burada da çıkış yapılmış gözüküyordu, aynı şey oldu. Bu kez kapçayı girdim. Şu an sorunsuz kendi hesabımdayım. Ancak telefondaki uyarı bildirimi (SMS olan değil) öyle bekliyor.

Anlamadığım, niye çıkış oldu? Ben yapmadım?
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Has thanked: 92 time
Been thanked: 35 time

Re: Google Hesabınız Devre Dışı Bırakıldı

Mesaj gönderen wonder »

Google hesabındaki güvenlik hesabından erişimi olan cihazları kontrol etti mi? Belki bir faydası olur.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Arada böyle uyarılar veriyordu. Ama bu kez erişimi olan cihazları sormadı. Yine de bir bakayım. İletimi güncellerim.

---
Tamam, baktım sıkıntı yok. Cihazlarım tanıdık.

Telefondan da kapçayı girip aktif edicem. Aktif etmeden Google play'a falan bağlanıyor mu ona da bakayım.
---
Tamam, bu kez kapça sormadan sadece google şifremle onayladı. Uyarı simgesi kalktı. Onaylamadan evvel google play'a giriş aktifti (bilgi olsun diye, kafama takılmıştı emin oldum).

Tecrübelerinizi yazın, neden olmuştur, nedir...
Mesela şunun gibi bir durumdan olmuş olabilir mi: viewtopic.php?p=500258#p500258
Yardımcı güvenlik yazılımlarım ne kadar iyi bilmiyorum.
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Has thanked: 92 time
Been thanked: 35 time

Mesaj gönderen wonder »

Böyle bir durumla karşılaşmadığım için bir şey diyemeyeceğim.
Ama henüz hiç bir android cihazda herhangi bir güvenlik yazılımının zararlı bulduğuna şahit olmadım, o yüzden kullanmıyorum telefonumda.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Android'de ben de kullanmıyorum. Android için güvenlik yazılımı var mı onu da bilmiyorum. Güya koruyorum diyen bilindik antivirüsler casus yazılım zaten. Android ciddi bir pazar ve tüm yazılımcılar da bunun farkında. Hiçbirisi bedavadan hizmet vermezler.

Neyse, çok teşekkür ederim. Sorunu çözemedik ama böyle bir notumuz bulunsun. İlerde birşeyler yazan çıkabilir belki.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 149 time
Been thanked: 143 time
İletişim:

Mesaj gönderen esatiz »

Dün benim de başıma geldi. Firefox yerine chrome kullanınca sorun kalmadı :?: :?:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Anladım. Birşeyleri güncelliyorlarsa belki ondan o zaman.
Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Has thanked: 453 time
Been thanked: 262 time

Mesaj gönderen velociraptor »

Hiç başıma gelmedi bende olsa şüphelenirdim
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Yine tekrarladı bugün.
Bu kez tarayıcının köşesinde adımın simgesinin yanında "Duraklatıldı" yazısı çıktı.
Yine giriş yaptım ve kapça sordu. Kapçayı da görseniz dandink birşey güven vermiyor.
Tırsmaya başladım.
Parola değişikliği yapayım da aklıma parola gelmiyyy.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Genelde internet sitelerini laptopumdan ziyaret ettiğim için bu tarz güncellemeleri ferketmiyorum bile :-)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Bu konuyla ilgili yeni birşey farkettim. Bu konuda doğal olarak google bana mail ile bildirim yapmıştı. Fakat bildirimin detayını görmemişim.

Resim

Bu detayı farketmemişim.

Hayırdır inşallah :?:

Verdiği linklerden neden google politikalarını çiğnediğimi incelemek istedim, her zamanki google, hiçbirşey öğrenemedim. Düzgün ve anlaşılır bilgiler yerine bir sürü, hiçkimseye lazım olmayacak zırvalar anlatıyor. Hangi konuda politikayı çiğnemişim? Nerde sorun var? Güvenlik riski mi var? Chrome 90 kusur kullanan bilinmeyen bir cihazın hesabıma giriş yaptığı şeklinde bir sıkıntı var. Bunu ciddiye alarak iki aşamalı koruma sistemini devreye aldım (almamışım, farkında değildim). E artık ben üzerime düşeni yaptım. Yine olursa google'ın bir danışma hattı falan varsa (yoktur) üşenmeden arıcam, başka çare kalmadı.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Google ye erişmek aya gitmekten zor melesef, Erişilmemek için özel çaba sarfediyorlar
Kullanıcı avatarı
feuer
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 88 time
Been thanked: 137 time

Mesaj gönderen feuer »

Twitter Support diye bir yer var boşuna var. Twitter da öyle;

Talibanı eleştiren bir mesaja alegorili bir mesaj attım.
Sanki ben radikalmişim ve onay veriyormuşum gibi algılayıp bana 7 gün ceza verdi.
Ayrıca tehdit etti bir daha olursa hesabın uçar, akıllı ol şeklinde.
Mesaj yazıp anlattım geri dönmediler.

Yazın başında eski hesabımı kaparken tüm hesabın yedeğini istedim gönderdiler ama inmiyor belli yüzdede takılıyor.
Mesaj yazdım yine cevap vermediler.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Bahsettiğim bilinmeyen aygıt (açıklayacağım):

Resim

Daha evvel @wonder uyardığında bunu görmemiştim. Çünkü hesaplarımı kontrol ederken bu görünmüyor(ilginç). Ama emailim üzerindeki linklerden yola çıkarsam bu resimdeki şeyle karşılaşıyorum.

Ben aslında güvende olduğumu zannediyorum. Şöyle açıklayayım: Şimdi ben arada bir VPN kullanıyorum. Hem telefonumda hem de bilgisayarımda VPN uygulaması var(farklı). Telefonumdan VPN kullanırken, sadece VPN simgesine dokunup çalıştır diyorum ve hesabıma giriş yapılmamış bir tarayıcı (brave) kullanarak sitelerde dolaşıyorum. . Ancak bu olayların ortaya çıktığı günlere tekabül ediyor sanırım, PC üzerinden Psiphon3 kullanarak girmiştim. DİKKAT!

Psipon3, çalıştırdığınız anda sisteminizdeki difolt tarayıcınızı açar ve size bir sayfa getirerek "aha bak, seni almanya'da gösteriyorum gördün mü?" yapar. Difolt tarayıcıda google hesabım aktif. Böyle olunca google, benim hesabımın nasıl oluyor da almanya'da aktif olduğunu merak ediyor ve kıllanıyor. Bunu bir güvenlik ihlali olarak değerlendiriyor. Kafamdaki senaryoyu anlatıyorum yani gerçek değil, siz anladınız. Psiphonun açtığı tarayıcıyı kapatıp PC üzerinden brave ile işimi bitirip kapatıyorum.

Neyse herhalde VPN kullandığımdan oluyor. Telefondan kullanırken bir sıkıntı olmuyor çünkü google hesabıma giriş yapılmış tarayıcı hiç kullanılmıyor. Emmeeee, PC üzerinde başka tarayıcı kurulu değil, bir de psiphonun tarayıcı açma huyu yüzündeeeeen,...

Herhalde bundan dolayı.

Özetle daha önce bahsettiğim "google ve youtube güncelleniyor da ondan herhalde" teorim yanlış muhtemelen.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

VPN den olabilir gerçekten