Harika Bir Psikoloji Deneyi (Mutlaka İzlemelisiniz-İngilizce)

Faydalı ve Eğitim amaçlı videolar bu bölüme
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Harika Bir Psikoloji Deneyi (Mutlaka İzlemelisiniz-İngilizce)

Mesaj gönderen shampuan »

Aslında deneyin adı "Gerçek hayatta troleybüs problemi". Ancak başlığa sığmayacağı için burada belirterek bilmenizi istiyorum. Videoya geçmeden evvel size deneyin içeriğinden bahsedeceğim.

Troleybüs problemi, insan psikolojisi ve zor anda karar verme dürtüsüyle ilgili bir deneydir. Deney şunu içeriyor:

Bir trenyolu görevlisi olduğunuzu düşünün. Yol, bulunduğunuz yerde ikiye ayrılıyor ve gelen trenin hangi tarafa gideceğini siz makası çevirerek tayin ediyorsunuz. Bu esnada ayrılan yolun birinde 5 kişi, diğerinde 1 kişi var. Bağırıyorsunuz ama sesinizi duyuramıyorsunuz. Tren hızla yaklaşıyor!!!

Hangisini seçersiniz?

Deneye sebep olacak teori, "insanların yüzde doksandokuz buçuğunun (psikopat değilse) 1 kişiyi ezmeyi tercih edeceğini" söylüyor.

Videoyu sunan şahıs bu teoriye ilgi gösterek bir psikoloğa gidiyor ve fikrini soruyor. Psikolog: "Evet, yapılan anketle desteklenmiş teori bunu söylüyor ama benim şahsi teorim, herkesin o anda donup kalacağı yönündedir. Çünkü insanlar böylesine bir sorun karşısındayken 5 mi 1 mi diye düşünmekten ziyade, 'kimi ezersem ezeyim bundan sorumlu olacağım, bir aileyi üzeceğim, yasalar karşısında sorumlu tutulacağım' diye düşünerek panik olacaklar ve kilitlenip birşey yapamayacaklardır" diyor. Bunun üzerine sunucu, teknolojiden faydalanarak bu deneyi gerçekleştirmeye karar veriyor. İleri teknolojiler kullanılarak önce, telefonla insanlar aranıyor ve bir "iş" için gelmeleri rica ediliyor. Ancak detay vermiyorlar. Gelen insanlar denek olduklarının farkında değiller. Bir makas kontrol odasına (rayların yönünü çevirerek treni diğer raya aktaran sistem) tek tek alınıyorlar ve deney her bir denek için tekrarlanıyor. Bir görevli güya misafir olarak getirildiğini zanneden deneğe, sistemin ne kadar da basit çalıştığını gösterirken, numaradan arada rayın yönünü hangi düğmeyle değiştireceğini de gösteriyor (nal gibi kocaman bir düğme). Sonra telefonu çalmış gibi yaparak odayı terkediyor. Ancak bu kez işler karışıyor ve rayların üzerine tren yolu görevlileri (oyuncular) yürüyerek geliyor. Aksi gibi sistem, bir trenin yaklaştığını haber veriyor!!!

Acaba denekler ne yapacak? Neye karar verecekler?

Lütfen baştan sona ve tadını çıkara çıkara izleyin. Türkçe altyazı maalesef yok ancak otomatik çevir aktif. Kötü bir çeviri de olsa anlaşılabiliyor.

İyi seyirler...

Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Re: Harika Bir Psikoloji Deneyi (Mutlaka İzlemelisiniz-İngilizce)

Mesaj gönderen feuer »

Testere filmlerinde ölecek kişi ya da kişileri seçtiğin Execution Traps lara benziyor.

Siz hangisini yapardınız?
5 kişi kurtarmak, 1 kişi kurtarmak, panik olup donakalmak, panik olup rahatsız olmak.
Yaşamadan kişilik özelliklerinize göre konuşursanız ne yapardınız?

Ben bu tarz durumlarda panik olurum ama benim panikliğim donakalmak şeklinde olmuyor.
Bağırıp çağırıp odada birşeyler kırardım. Görevliyi bırakın, bağırmamı o tren yolu üzerindeki adamlar bile duyardı odadan.
Ancak sonuç olarak karar da verirdim ve 1 kişiye yönlendirirdim treni.
Sonra da o deneyi yapanları döverdim; emniyet, savcılık, mahkemeler bir ton uğraşırdık sonra. :-D
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Harika Bir Psikoloji Deneyi (Mutlaka İzlemelisiniz-İngilizce)

Mesaj gönderen shampuan »

:-D

Videoyu iki kez izledim ve kanala da abone oldum. İçeriğe baktığım zaman adam 10yıldan fazla süredir youtube'daymış. Bir videosunu izlerken "hey size harika bir haberim var! Feysbuk diye birşey çıkmış" diyor. Yani face'in ilk çıktığı yıllardan beri internette herif. Benzer birçok videosu ve faydalı anlatımı var. Lafı çok dolandırmasına rağmen insan psikolojisine ve felsefeye dair güzel içerikler üretiyor. Ben beğendim. Hoşunuza gittiyse kanalına bir gözatmanızı öneririm.

https://www.youtube.com/channel/UC6nSFp ... t-N3Rm3-HA