Microsoft, diğer tarayıcıların Edge bağlantılarını açmasını engelledi

Windows 11 ile ilgili haber, bilgi ve ipucu Paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Microsoft, diğer tarayıcıların Edge bağlantılarını açmasını engelledi

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Microsoft Windows 10 u piyasaya sürdüğünde Klasik EDGE yi tanıttı ve amacı internet explorerin yerini almasıydı , Edge'e destek vermek için Microsoft,

Kod: Tümünü seç

microsoft-edge://

protokolünü icat etmeye karar verdi ve bunu bazı dahili uygulamalarda kullanmaya başladı. Protokol, bağlantıları yalnızca Edge'de açmak için tasarlanmıştı. Windows 11 de Chromium temalli EDGE kullanılmasına rağmen üstteki Protokol çalışıyordu gel gelelim Windows 11 sürüm 22483 ve 22494 (hem Insider hemde Preview srümlerinde) arasında birşeyler değişti. Edge Deflector veya Search Deflector gibi programlar , microsoft-edge:// protokolünün kilidini aşmak için tasarlandılar böylece EDGE yerine linkler farklı tarayıcılarda açılabiliyordu. Firefox kendi tarayıcısını varsayılan yapmakı için benzeri bir teknik kullanmıştı , gel gelelim Edge Deflector geliştiricisi bu hafta yazılımının artık Windows 11 de çalışmadığını farketti. EdgeDeflector gibi uygulamaları kullanarak artık Microsoft Edge' yi atlatamazssınız.

Geliştiriciye göre EdgeDeflector artık güncellenmeyecek. Sınırlamanın üstesinden gelmenin yolları olduğunu öne sürse de, bunlar "Windows'ta yıkıcı değişiklikler yapılmasını gerektirecektir". Microsoftun bu Baskıcı ve KUllanıcıya seçenek bırakmayan tutumu anlamak mümkün değil

https://github.com/da2x/EdgeDeflector
https://github.com/spikespaz/search-deflector/
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte4
Gigabyte4

Re: Microsoft, diğer tarayıcıların Edge bağlantılarını açmasını engelledi

Mesaj gönderen feuer »

Eğer edge ten vazgeçerseniz, uninstall ettiğinizde onun yerine daha önce paylaştığım yöntem ile chrome ya da diğer browserları varsayılan yapıp dosyaları da o browsera bağlayabilirsiniz.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

Şahseh edge kullanmıyorum , varsayılan diye öylece duruyor orada şimdilik chrome kullanıyorum
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
ilhano
Bit
Bit

Mesaj gönderen ilhano »

Bende öyle,ama yinede Edge nin içeride olması bana pek güvenli gelmiyor
Kullanıcı avatarı
gevv
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen gevv »

Adamlar o kadar uğraştı standart kurulu geliyor yinede bir türlü tarayıcı işinde tutunamadılar :-D

İlk zamanlar rakiplerinden feyz alıp daha fazla ilgilenseydiler böyle olmazdı şimdide zoraki yapıyorlar yakında dava gelir her halde
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen feuer »

ilhano yazdı: 26 Kas 2021, 20:51 Bende öyle,ama yinede Edge nin içeride olması bana pek güvenli gelmiyor
evet arka planda çalışıyor.
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen cankusa »

Mozilla Frefoxs kullanıyorum
Edge nin arka planda çalışmasını veya tamamen sistemden kaldırılması için yapılması gereken işlemler nelerdir.
kullandıgım Wın-10 işletim sisteminde Edge yi siliyorum kaldırıyorum bir nüddet sonra kendiliginde kuruluyor.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen feuer »

cankusa yazdı: 27 Kas 2021, 07:57 Mozilla Frefoxs kullanıyorum
Edge nin arka planda çalışmasını veya tamamen sistemden kaldırılması için yapılması gereken işlemler nelerdir.
kullandıgım Wın-10 işletim sisteminde Edge yi siliyorum kaldırıyorum bir nüddet sonra kendiliginde kuruluyor.
Burada bahsetmiştim.

viewtopic.php?t=211027

Engelleme işlemi çalışmıyor yani her güncelleme de yeniden kuruluyor.

Biraz geliştirdim yeni eklemeler yaptım scripte ama yine de bazı güncellemeler zorluyor kurulum için.
Tekrar kaldırıyorum.

Kod: Tümünü seç

:: REMOVE MICROSOFT EDGE ::

:: Uninstall Microsoft Edge 8
cd /D %PROGRAMFILES(X86)%\Microsoft\Edge\Application\8*\Installer
setup --uninstall --force-uninstall --system-level

:: Uninstall Microsoft Edge 9
cd /D %PROGRAMFILES(X86)%\Microsoft\Edge\Application\9*\Installer
setup --uninstall --force-uninstall --system-level

TIMEOUT /T 3 /NOBREAK

rd /q /s "C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge"

rd /q /s "C:\Program Files (x86)\Microsoft\EdgeCore"

rd /q /s "C:\Program Files (x86)\Microsoft\EdgeUpdate"

rd /q /s "C:\Program Files (x86)\Microsoft\EdgeView"

:: Microsoft Edge Update Service (edgeupdate)
sc stop "edgeupdate" 
sc config "edgeupdate" start=disabled

:: Microsoft Edge Update Service (edgeupdatem)
sc stop "edgeupdatem"
sc config "edgeupdatem" start=disabled

:: Microsoft Edge Elevation Service (MicrosoftEdgeElevationService)
sc stop "MicrosoftEdgeElevationService" 
sc config "MicrosoftEdgeElevationService" start=disabled

:: Microsoft Edge - Automatic Installation by Windows Update [DISABLE] 
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\EdgeUpdate" /v "DoNotUpdateToEdgeWithChromium" /t REG_DWORD /d "1" /f

:: Microsoft Edge - Allow Prelaunch [DISABLE]
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\MicrosoftEdge\Main" /v "AllowPrelaunch" /t REG_DWORD /d "0" /f

:: Microsoft Edge - Allow Tab Preloading [DISABLE]
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\MicrosoftEdge\TabPreloader" /v "AllowTabPreloading" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\MicrosoftEdge\TabPreloader" /v "PreventTabPreloading" /t REG_DWORD /d "1" /f

:: Microsoft Edge - Page Prediction [DISABLE]
REG ADD "HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge\FlipAhead" /v "FPEnabled" /t REG_DWORD /d "0" /f

:: Microsoft Edge - Sync Favorites Between IE And Edge [DISABLE]
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\MicrosoftEdge\Main" /v "SyncFavoritesBetweenIEAndMicrosoftEdge" /t REG_DWORD /d "1" /f

:: Microsoft Edge - Live Tile Data Collection [DISABLE]
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\MicrosoftEdge\Main" /v "PreventLiveTileDataCollection" /t REG_DWORD /d "1" /f

:: EDGE CHROMIUM PRIVACY :: OOSHUT
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "ConfigureDoNotTrack" /t REG_DWORD /d "1" /f
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "PaymentMethodQueryEnabled" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "SendSiteInfoToImproveServices" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "MetricsReportingEnabled" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "PersonalizationReportingEnabled" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "AddressBarMicrosoftSearchInBingProviderEnabled" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "UserFeedbackAllowed" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "AutofillCreditCardEnabled" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "AutofillAddressEnabled" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "LocalProvidersEnabled" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "SearchSuggestEnabled" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "ResolveNavigationErrorsUseWebService" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "AlternateErrorPagesEnabled" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "NetworkPredictionOptions" /t REG_DWORD /d "2" /f
REG ADD "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "SmartScreenEnabled" /t REG_DWORD /d "0" /f

:: EDGE LEGACY PRIVACY :: 
REG ADD "HKCU\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge\FlipAhead" /v "FPEnabled" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\MicrosoftEdge\Main" /v "AllowPrelaunch" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\MicrosoftEdge\TabPreloader" /v "AllowTabPreloading" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge\Main" /v "DoNotTrack" /t REG_DWORD /d "1" /f
REG ADD "HKCU\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge\Main" /v "ShowSearchSuggestionsGlobal" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge\Main" /v "Use FormSuggest" /t REG_SZ /d "no" /f
REG ADD "HKCU\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge\Main" /v "OptimizeWindowsSearchResultsForScreenReaders" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge\ServiceUI" /v "EnableCortana" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\current\device\Browser" /v "AllowAddressBarDropdown" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge\ServiceUI\ShowSearchHistory" /ve /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "UserFeedbackAllowed" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge" /v "AutofillCreditCardEnabled" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge\Privacy" /v "EnableEncryptedMediaExtensions" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKCU\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge\PhishingFilter" /v "EnabledV9" /t REG_DWORD /d "0" /f

rd /q /s "C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge"

rd /q /s "C:\Program Files (x86)\Microsoft\EdgeCore"

rd /q /s "C:\Program Files (x86)\Microsoft\EdgeUpdate"

rd /q /s "C:\Program Files (x86)\Microsoft\EdgeView"

rd /q /s "%LocalAppData%\Microsoft\Edge"

del /q "%userprofile%\Desktop\Microsoft Edge.lnk"

del /q "%Public%\Desktop\Microsoft Edge.lnk"

del /q "%AppData%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Microsoft Edge.lnk"

PAUSE