Blog Yazmak için Verebileceğiniz Tavsiyeler?

Web tasarım, Web Programlama ve script dilleri konuları buraya
Kullanıcı avatarı
blackfire
Bit
Bit

Blog Yazmak için Verebileceğiniz Tavsiyeler?

Mesaj gönderen blackfire »

Selamlar,

Bu forumda daha önce blogculuk deneyimi olan kişilerin bulunduğunu düşünerek bu konuyu açıyorum. Öncelikle ben blogculuk konusunda oldukça deneyimli olduğumu düşünüyorum ancak ''bir elin nesi var iki elin sesi var'' diyerekten bu konuyu açtım. Hem daha önce blogculuk deneyimi olanlar, hem de okuyucular cevaplayabilir. Ben de blogculuk konusunda gözümden kaçan bir şey varsa yakalamış olurum, fikir alışverişi için uygun bir konuya dönüşür umarım.
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3

Re: Blog Yazmak için Verebileceğiniz Tavsiyeler?

Mesaj gönderen lord_leo »

Çok fazla etmen var ama kısaca bende sosyal medya sayfalarını kapatınca %25 sayfa görüntüleme sayısı arttı.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4701 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Sosyal Medyaya illet oluyorum.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Selamlar.
Benim blogculuk deneyimim yok, sadece yazı yazmayı seviyorum. "Tam olarak amaç nedir?" diye sormak biraz aptalca olabilir. Fakat benim teknik sorunlarım var, bu yüzden bu konu ilgimi çekebilir. Daha bugün birkaç yazı yayınladım. Ama bana sor, 15 dakikada yazılacak yazıyı 40-45 dakikada bitirebiliyorum. Sorun, yazı editörünün...

ALLAH BELASINI VERSİN!

İşte sorun bu.

Bloglar, bir okuyucu olarak değerlenirdiğim zaman "dış kapının mandalı" gibi kalıyorlar. Bir arama yaptığımda sonuçların yüzde doksan civarı .com veya .net gibi biten siteler. blogger.com ya da wordpress.com gibi biten site sayısı çok az karşıma çıkıyor. Bu benim ilgi alanlarımdan dolayı olabilir. Blogger'ların yazdığı şeyleri aramıyorumdur.

Deneyimsiz bir blogger olarak bahsedersem, berbat birşey. Ben hiç sevmedim. Hiçbirşey istediğim gibi başlamadı. İstediğim gibi gitmedi. Nalet olsun diyerek sürdürüyorum. Şu anda daha yeni olduğumdan amacım para kazanmak değil. Ancak kazanmak olsa da 10 senede 1000 yazı yazmış olsaydım bana aylık ödeyeceği ne olurdu, emeğimi bana verir miydi çok merak ediyorum.

Bir yazı kolay hazırlanmıyor. Ben office'da 15-20dk'da hazırladığım yazıyı blogger'in saçma metin editörüyle 40-50 dakikada bitiremiyorum. Bir resim ekliyorum yanlış yere gidiyor. Resmi sola yasla diyorum yazılar resmin yanına gidiyor. Aşağı alma yok. Aşağı gitsin diye ENTER yapa yapa alta atıyorum, yayınladıktan sonra bir bakıyorum resim ile yazı arasında 128km aralık oluşmuş... Anlatmak istemiyorum daha önce çok zırladım bu konulardan. Şöyle wordpad gibi bir editörüm olsaydı, dünyalar benim olurdu. Aşırı bug içeriyor editör. Saçımı başımı yoluyorum.

O yüzden blog sayfası açmayı düşünen varsa düşünmesin. Gitsin kendi sitesini açsın. Hem değer, hem de kazanır. Benim görüşüm bu yönde. Ben bahtsız bir insan olduğumdan sıkıntıya gelemeyip patlıyorum kusura bakmayın. Yazdıklarımdaki gerilimli hava buradan geliyor.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

shampuan yazdı: 31 Eki 2021, 00:31 10 senede 1000 yazı yazmış olsaydım bana aylık ödeyeceği ne olurdu, emeğimi bana verir miydi çok merak ediyorum.
250 -300 TL aylık ödeme alırdın
shampuan yazdı: 31 Eki 2021, 00:31Gitsin kendi sitesini açsın.
Sana bir site açacağız :arrow:

Aşağıdaki nasıl birşey bloggerden burayamı geçsenki , denemediğim bir yer
https://wordpress.com/start/free/user/t ... pricing-lp
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hadi başlayalım diye bir login ekranı açıldı. Hiçbirşey anlamadım.
Aylık 250-300TL "gerçek anlamda" emek karşılığı değil. Ancak benim seviyemde birisi için iyi.
İnşallah açarız daha dur. Hatta bir tane değil, yasal program indirme sitesi yıllardır aklımda. Aynı gezginler ya da tamindir gibi bir site kurasım var. Web olaylarına kafam hiç basmıyor. Bassa olaylar biraz değişip gelişebilir. Temamdan da hiç memnun değilim. Alternatif temaların uygulanması az buçuk kod bilgisi gerektiriyor. Hakkında bölümü lazım. Yasal ve telif hakkı bölümü lazım. Konuları kategorilere ayırmam gerekiyor o lazım. Şu anda biraz konu biriktireceğim. Sonra yedek alıp ilerde siteye dönüşürsem yedeklerimi oraya aktaracağım. Ama bu gidişle zor oluyor. Şu anda 95 adet yayınım var. Tıklama sayıları dipte. Buna da şükür. Ama potansiyel olarak şu anda zırnık kazandırmaz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Sana sordum ana sayfası gibi wordpress kurup yayın yapabileceğin bir yer lazım lakin öncesinde blogger ile başlaman bence iyi oldu , nasıl bir yer olduğunu gördün , Web sitelerinin genelde 2 tür gideri oluyor ;

1. Yıllık domain (Alan adı) gideri 9- 14 $ civarı
2. Yıllık hosting gideri (Sitenin barındırıldığı yer) yerli ve yabancı hosting durumuna göre masrafı değişiyor yabancılarda aylık 3-5 $ a shared host mevcut , yerliler çok daha ucuz olabilir.

ilk başta bunlardan kaçınmak için sana free hosting araştırmak gerek , wordpress i bu free hosting e kurup orada yayına devam edebilirsin , bunda amacımız biraz yayın biriksin.

https://www.webhostingsecretrevealed.ne ... ing-sites/
https://themeisle.com/blog/best-free-website-hosting/

Böylece Cpanel SQL den yedek alma ... gibi işleri öğrenebilirsin
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

İnşallah abi.
Ah bir de kafam bassa...
Temelinin blogger ya da wordpress olmasının hiçbir önemi yok. Düzgün bir arayüze ihtiyacım var; şöyle anlaşılabilir, rahat olmalı. Blogger'da her türlü elim ayağım bağlı.
Arkadaşın konuyu kaynattık.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Farkındayım , wordpress çok daha rahattır o konuda , aslında wordpress e alışabilmen için mesela bilgisayarına EasyPhp gibi bir web server kurarsan süper olur , sonrada onun üzerine wordpress kurar deneme yapabilirsin hem yazdıklarının da yedeği elinde olur
https://www.easyphp.org/download.php
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Abi "kod" konusunda sıfır zekayım ya. Yani bildiğin gerizekalıyım. Özel paralı kursa gitsem yine de olmaz yani o derece. Çok güzel youtube anlatımları falan var, öyle trene bakar gibi bakıyorum. Birisi yapıp elime anahtarı vermediği sürece olmaz yani.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Hımm anladım yani indirip bilgisayarına kurarsında sonrası gelmez diyorsun , easy Php web serveridir herhangi bir kod yazmana gerek yok , ileri ileri deyip kurulur , lakin sonrasında wordpress kurma bilgisi gerekiyor , veritabanı vs aslında çok kolay lakin az buçuk birilerinin göstremesi gerekir. Sende haklısın. :?:
Kullanıcı avatarı
blackfire
Bit
Bit

Mesaj gönderen blackfire »

blackfire yazdı: 30 Eki 2021, 14:30 Selamlar,

Bu forumda daha önce blogculuk deneyimi olan kişilerin bulunduğunu düşünerek bu konuyu açıyorum. Öncelikle ben blogculuk konusunda oldukça deneyimli olduğumu düşünüyorum ancak ''bir elin nesi var iki elin sesi var'' diyerekten bu konuyu açtım. Hem daha önce blogculuk deneyimi olanlar, hem de okuyucular cevaplayabilir. Ben de blogculuk konusunda gözümden kaçan bir şey varsa yakalamış olurum, fikir alışverişi için uygun bir konuya dönüşür umarım.
Madem deneyimlisin kaynak öner diye düşünecekler için şu kaynağı önerebilirim :) : https://www.blogacmak.com/blog-yazmak-icin-10-tavsiye/
shampuan yazdı: 31 Eki 2021, 12:25 İnşallah abi.
Ah bir de kafam bassa...
Temelinin blogger ya da wordpress olmasının hiçbir önemi yok. Düzgün bir arayüze ihtiyacım var; şöyle anlaşılabilir, rahat olmalı. Blogger'da her türlü elim ayağım bağlı.
Arkadaşın konuyu kaynattık.
Sorun yok hocam :) Wordpress arayüzü basit aslında ayarları oturttuğunuz sürece ama kişiden kişiye değişir tabii ki.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Ben ayar falan oturtmayacağım. İyice nefret ettirdi bu işler.
Ben sadece "yeni yayın" düğmesine basacağım, bana adamakıllı bir editör verecek.
Bu editörü kullanarak bir içerik yazacağım, katalog mu, broşür mü bu ne yarabbiii diyerekten bakanın dudakları uçuklayacak.
Bu isteğim olmasın tamam.
Yav istemediğim ne varsa var şu anda. Ben tam olarak ne istediğimi anladım sayılır. O yüzden takmayıp konu biriktiriyorum şu anda. Yüzü çoktan geçtim. 200'ü bulunca bir bakacağım. Oldu oldu; olmadı bırakırım. Yayınladığım konuların tıklama sayısına kendi panelimden bakıyorum, 1-2-3, 1-2-3 hep öyle. Yav nasıl 1-2-3 oluyo? Bir insan sorgulama yaparken, hatta başka birşey ararken tesadüfen de mi karşısına çıkıp bu nedir diye bakmıyo? Çıldırmamak elde değil.
Sıkıntı büyük.
newyork
Bit
Bit

Mesaj gönderen newyork »

lord_leo yazdı: 30 Eki 2021, 20:09 Çok fazla etmen var ama kısaca bende sosyal medya sayfalarını kapatınca %25 sayfa görüntüleme sayısı arttı.
Öncelikle blogu nerede açtığının aşırı bir önemi yok. Ama bana kalırsa bir domain al bir hosting al ve kendi blogunu aç. Daha sonra doğru makale yazma süreci başlayacak senin için bunu da en iyi anladan seo uyumlu makale içeriğinden okumalısın.

İllaki ücretsiz başlamak istiyorsan bunun için en iyi yer : https://www.blogger.com/ hala Blogger.
Yayınladığım konuların tıklama sayısına kendi panelimden bakıyorum, 1-2-3, 1-2-3 hep öyle. Yav nasıl 1-2-3 oluyo? Bir insan sorgulama yaparken, hatta başka birşey ararken tesadüfen de mi karşısına çıkıp bu nedir diye bakmıyo? Çıldırmamak elde değil.
Blogculuk zor ve zahmetli. Seni okuyunca Blog yazmaktan soguyor insan :-D

Neşeli bloglamalar.