Yaptığım Bir Cihaz Meşhur Olmuş!

Elektrik ve elektronik konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Yaptığım Bir Cihaz Meşhur Olmuş!

Mesaj gönderen shampuan »

Konuyu nereye açacağımı bilemedim. Buraya bari yazayım.

Elektronik konusunda bir cihaz paylaşmıştım. Bu cihaz'ın internette eşi benzeri yok. Yani ister "artizlik" olarak alın ister iyi birşey olarak, baya yok abi. Son derece basit, kıytırık bir yöntem ile hasarlı akülerin performansını arttırmaya yönelik bir cihazdı. Ve tüm interneti alt üst edin aynı prensibe dayanan bir devre göremezsiniz.

Devrelerimi tasarlarken hep "bunu yapmanın daha kısa bir yolu yok mu?" diye sorarım. Bu devre de bu şekilde ortaya çıkmıştı.

İşi ilginç yapan iki durum var:
1-BENİM SİTEYİ KİMSE BİLMEZ,UĞRAMAZ!
2-BEN BU AĞABEYİ TANIYORUM! YOUTUBE KANALINI TAKİP EDİP YORUM ATIYORUM!

Yani af buyrun arkadaşlar ama oha! Kocaaa internet aleminde benim devreye denk gelmesi ve videosunu yapması yani... :o Hani google buluşturmuştur dicem de, zayıf ihtimal. Neden öyle sanmadığımı anlatmam uzun hikaye.

Neyse, sevindim lan. Bu ağabey TV tamircisi, elektronik teknisyeni yani. Öyle boş adam da değil. Benim devreyi görmüş beğenmiş, denemiş. İşe yaradığını söylüyor. Kendisinden izin aldım videosunu bloguma atacağım.

Bahsettiğim konum: https://basitelektronikprojeler.blogspo ... vresi.html
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Re: Yaptığım Bir Cihaz Meşhur Olmuş!

Mesaj gönderen krocix »

Hadi bakalım hayırlısı ne diyelim.Google'ın güzelliklerinden faydalanmışsın bilmeden.Tersinden bakarsak google seni buluşturmuşta diyebiliriz :) Bozuk saat misin be google,günde 2 kez doğruyu gösteriyorsun :)
bu da bonus:

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4675 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Sen yanlış bölüm okumuşsun gibime geliyor
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Matematik sıfır.
Öyle olunca sayısal okumam mümkün değildi.
Ben de Sosyal bilimler, oradan kamu yönetimi okudum.
* * *
Kendimi övüyomuşum gibi oluyo ama anlatmak hakkım.
Bir sürü orjinal fikrim vardı. Bunları -bildiğim kadarıyla hepsi- ben düşündükten sonra keşfedildi ve ürün haline getirildi, şu anda satılıyor.

https://tr.aliexpress.com/item/32685470860.html

Yukarıda gördüğünüz ürün elektrik varken normal lamba, aniden kesilirse acil durum aydınlatma olarak çalışmaktadır. Bu ürün ortalarda yokken fikir ve devre olarak geliştirmiştim. Hala çözemediğim bazı noktaları sormak için devamlı takıldığım bir sitede başlık açtım.

Yok öyle olur mu diyen,
yok şunu şöyle yapmadan çalışmaz diyen,
ebenin körü diyen...
mantıksız ve aptalca bulan sözde ileri düzey elektronikçilerin eleştirilerine maruz kaldım.
destek olmak yerine köstek olup it yerine koydular.

5 yıl kadar sonra aha yukarıdaki linkteki gibi birçok marka ve model üretilip piyasaya sürüldü. Bu lamba size ilginç gelmiyor olabilir. Size neresinden tutup anlatayım bilemiyorum. Bu lambayı, yapılmadan evvel kimse yapamazdı. Çünkü doğru çalışması için duvardaki elektrik düğmesini söküp içine bir parça takılması gerekiyordu. Fakat ürünü satın alacak insanlar bunu uygulamak için elektrikçi çağırmaları gerekiyordu. Bu ise ürünün hiç satılmaması için yeterliydi. Ben de kendimce bunu nasıl çözeceğim üzerinde çalışırken başlık açıp sormuştum ve gelen yanıtlarda da yine düğme içine parça takma önerileri geldi. Sonunda sorunu kendi kendime çözdüm ve ilkel de olsa bir yol bulup "teorik devreyi" oluşturdum. Ancak bir atölyem olmadığı için hiçbir zaman imal edip deneyemedim.

Bugün bu ürünün geliştirilip satıldığını gördüğüm zaman üzülüyorum. Yine de bir şekilde elimdeki devreyi bunun içindeki devreye benzeterek bir çakmasını oluşturdum:

Resim

Bu bir kiCAD proje klasörünün içi. KiCAD ile açılan özel proje dosyaları ve projenin resimleri var. Asıl icadım bu değildi, bu, hazır yapılan ürüne bakarak biraz değiştirilmiş şeklidir.

Yani anlayacağınız bir fırsat bulup patlamam gerekiyor ama imkan da gerekiyor. Böyle ufak şeylerle moral bulmaya çalışıyorum işte.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Tebrikler , Yardımı ve gerekli desteği anca yabancılardan alırsın , DNS jumperi ilk kodladığımda sadece bir vbscript ten oluşuyordu ve exe içinden temp dosyasına çıkıp çalışıyordu , Türk site ve forumlarında paylaştığımda sadece olumsuz eleştiriler oldu , neden anlamadıklarını anlamamıştım , piyasada hiç olmayan birşeydi , ve hosts dosyasına salak saçma ip yazdırmaktan milyon kat pratikti (Ozamanlar Dünya telekomları DNS banı atmayı ya bilmiyordu yada uygulamıyordu) ama bizim millet önemini kavramamıştı Ozamandan beridir yazılım ve site dili ingilizcedir.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

Takdir teşekkür'ü, olumsuz eleştiriyi geçelim.
Bilgisayar bilgisi solitaire ve mayın tarlası düzeyinde olan insanların yergileri sövgüleri oluyor bu sanal ortamın verdiği rahatlıktan.
Bu konu pek refahı yakalamış ülkelerde olmaz ama Meksikalı kullanıcılardan, Rusya forumlarından gözlemim bu şekilde.

Olumsuz eleştiriden kastınız uygulamaların fonksiyonel anlamdaki önerileri ise bu sizi geliştirir.
Ancak "bu nası program la böyle" tarzı seviyesiz eleştirlerden bahsediyorsanız bu an itibariyle her konuda sıkıntı.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Resim