Intel, Windows 11 için yeni ekran kartı sürücüleri çıkarttı

Windows 11 ile ilgili haber, bilgi ve ipucu Paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4937 kez

Intel, Windows 11 için yeni ekran kartı sürücüleri çıkarttı

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Intel , GPU sürücü sürümü 30.0.100.9955 eyüksellti.(14.10.2021) Bu güncelleştirmenin en önemli özelliği, Windows 11 tabanlı sistemler için ek destek olmasıdır.

Download:
https://www.intel.com/content/www/us/en ... ivers.html

Not: Bu Intel genel grafik sürücüsünü yüklemek, bilgisayar üreticinizin (OEM) özelleştirilmiş sürücüsünün üzerine yazacaktır. OEM sürücüleri özenle seçilir ve platforma özel sorunlara yönelik özelleştirilmiş özellikler ve çözümler içerir. Genel Intel sürücüsü, kullanıcılara, OEM'lerin platforma özel ihtiyaçlarını karşılamak için henüz özelleştirmemiş olabilir en son ve en büyük özellik geliştirmelerini ve hata düzeltmelerini sağlar. Kullanıcılar, OEM web sitelerinde eşleşen OEM sürümlerini kontrol edebilir.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Re: Intel, Windows 11 için yeni ekran kartı sürücüleri çıkarttı

Mesaj gönderen feuer »

Windows Update i açıp sürücü güncelleştirmesi var mı bir bakmak gerek.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Microsoft uyum sorunu olabilir diye asla son çıkan sürücüye güncellemez hep en az 5 yıl eskileri yükler.

mesela bendeki ekran kartı INtel HD graphic 4000 - Burada Son sürücü tarihi ; 10/23/2020 , oysa bende güncel dediği dahili Intel ekran kartı sürücüsü 2015 yılına ait :-)

Resim

Az önce son sürücüyü Intelin sitesinden indirip kurdum sürücü tarihi 2020 oldu

Resim
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Evet bende de aynı şekilde durum. Ama sorunsuz çalıştığı için üstüne gitmedim. Hatta windows10 kullanırken intel sayfasındaki donanım güncelleme uygulaması ekran kartı için sürücü önerirdi eskiden uygulardım onu ama artık gerek görmüyorum. Uyumsuzluk olursa yüklerim.

Bu arada windows 11 deki yuvarlak köşeli pencereler donanım sürücülerimi yüklemeden görünmüyor bende.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Yeni sürücü ile photoshop ta yaptığım seçimlerden sonra resimlerin titremesi sorunu ortadan kalktı , birkaç yıl olsa anlarım ama 5 yılda birçok hata gidermişlerdir.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Ben de kursam şimdi daha iyi gözlemlerim aradaki farkı, o zmanlar bilgisayarı bu kadar yoğun kullanmıyordum.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Şöyle bir durum var,
en stabil sürücü hangisiyse onda kalınmalıdır. Özellikle geçen senelerde insanlar deli gibi sürücülerini son sürüme güncellemeye çalışma yarışına girmişlerdi. Halbuki bir sorun yoktu donanımlarında. Her yeni çıkan sürücü en iyisidir diye birşey yok. Tam performans elde ediliyorsa, bir sorun yoksa, siz de memnunsanız bence sürücünüzü downgrade veya upgrade yapmayın.

* * *
Bundan yıllar evvel şu anda kullandığım makineye XP+7 dual boot kurmuştum. Fakat ekran kartım HD-7790'ın XP sürücüsü kendi CD'sinden kurmama rağmen olmuyordu. Yani ekrandaki simgeler küçülüp çözünürlüğe oturuyordu ancak hani hatırlarsınız UYKU MODU-KAPAT-YENİDEN BAŞLAT diye üç tane renkli düğme çıkardı ya, o düğmelerden en soldaki uyku modu, eğer ekran sürücüsü kurulmamışsa aktif olmazdı XP'de. Neyse interneti alt üst ettim. Son sürücüleri indirdim, denedim yoook yooook yok. Ulan dedim, aklıma geld, bu kartın bir alt versiyonunun sürücüsünü bir deneyeyi mi? Deneyeyim.

Sonuç:
Resim

Allahım sen bilirsin, sana şüküler olsun diye diye adı öyle kaldı. Esasen 7790 ekran kartım. Ama sürücü 6800 kusura aitti ve cukkadanak kusursuzca çalıştı. Mükemmel performansı vardı ve hiçbir sorunu da yoktu. Hatta bunun başlığını dahi açıp sunabilirim çünkü çaresi olmayan bir dert ve tek çare aha yukarıdaki resimde.

* * *
Belli bir yıldan sonra üreticiler adam gibi sürücü üretmeyi bıraktılar. çünkü hem donanımlar daha da karmaşık bir hal aldı hem de ürün yelpazeleri genişleyince her biri için yazılımcı bulmak zordu. onlar da bizleri kobay olarak kullanmayı tercih ettiler. Uyduruk driver yazıp gönderiyorlar, sen uğraşıyorsun. Gelen şikayetlere göre de eski driver modifiye edilip alın düzelttik diye yeniden yayınlanıyor.

Olay bu.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Donanım güncelleyici programların direktiflerini takip etmiştim windows başlamadı ekran karardı vs..
O sebeple Windows 10da kendi updatei ile sürücüleri güncelledim, stabil olduğunu görünce yedek aldım.
Şimdi format atınca yedekten yüklüyorum, windows 10da aldığım yedek windows 11de de sorunsuz çalıştı.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

En iyisini yapıyorsun.
Benim yöntemim de, eskiden yanında verdikleri DVD'lerden kurmak. Bunun dışında kuramam. İlaçlı kullandığım anlaşılmasın diye microsoft sürücülerini indirmiyorum değilse ben de onlardan kurardım.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bazen tersi oluyor , bende gıcık bir sorunu son sürücü çözdü.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 335 kez

Mesaj gönderen esatiz »

Teşekkürler hocam
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Resim

Intel grafik sürücüsü 30.0.101.1191'deki yenilikler :

1. Halo için oynanabilirlik iyileştirmeleri: Intel Iris Xe grafikli 11. Nesil Intel Core İşlemcilerde klasik grafik modunda Combat Evolved Anniversary de iyileştirme
2. Intel Iris Xe grafikli 11. Nesil Intel Core İşlemcilerde Battlefield 2042 (DX12), FIFA 21 (DX12)'de görülen kilitlenme veya takılma sorunu giderildi
3. Shadow of the Tomb Raider'da (DX11) görülen küçük grafik anomalileri giderildi
4. Rise of the Tomb Raider'ı (DX12) Intel Iris Xe Discrete grafiklerinde çalıştırırken görülen hata mesajı giderildi.
5. Altıncı nesil Intel Core İşlemcilerde, 10. nesil Intel Core İşlemcilerde Masaüstü Pencere Yöneticisi (DWM) ile kararlılık iyileştirmeleri yapıldı.
6. Intel'in GPU sürücü sürümü 30.0.101.1191, yedi nesil Intel Xeon, Core, Pentium ve Celeron İşlemciler için mevcuttur.

Windows 11 ve Windows 10 1903 (Mayıs 2019 Güncellemesi) dahil tüm üst sürümlerini destekler.

Download (14.12.2021):
https://www.intel.com/content/www/us/en ... ivers.html
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Re: Windows 11 Klasör İçeriği Önizleme

Mesaj gönderen esatiz »

yeah, yeni donanımlara 8.1 için sürücü bulabilir miyiz abi? Bulursak güzel olur.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Güzel dokundurdun. Bulabilenler kullanabilir sadece. Donanım üreticilerinin birçoğu yakın zamana kadar desteklemesi lazım. Yakın zaman derken bir tarih veremiyorum. İşi bilen bazıları eski driverleri editleyip güncel windowslarda kullanabiliyor. Nasıl yaptıklarını bilemiyorum. Bak o kadar programla betikle uğraşıyorsunuz şu işi bir çözseniz kral adamlarsınız vesselam.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

feuer