Lenovo G570 laptop için win10 uygun değil mi

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Lenovo G570 laptop için win10 uygun değil mi

Mesaj gönderen loveme »

Lenovo g570 de win10 için driverlar yok.Bundan dolayı mı sorun yaşıyorum bilmiyorum...Biraz geç açılma ve bandicam kullanıyorum zom derslerini kaydediyorum.Kilitlenme ve donma yaşıyorum ara sıra sürekli harici hdd yedek alıyorum win 7 mi kursam.O zaman sorunum çözülür mü?
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Lenovo G570 laptop için win10 uygun değil mi

Mesaj gönderen shampuan »

i5'li DDR-3'lü dizüstü.
Bunlar windows8-8.1 ile geliyordu sanırım.
Esasen sıkıntı yapmamalıydı.
Neden olduğunu bilemiyorum, şimdilik aklıma birşeyler geliyor ama yavaşlık, donma, kilitlenme gibi sorunların onlarca nedeni var.
Windows'un kendi defender'i, termal macunlar, işletim sistemi özelleştirme ve ayarların durumu... Hangi birini söyleyeceğimi bilemiyorum.
Arkadaşlar birşeyler biliyor olabilirler.
Windows7'ye henüz geçmeyin, elzem bazı programlarınız desteklenmeyebilir. Zoom falan yeni çıktı win7 versiyonu var mı bilmiyorum. Hele arkadaşlar sorununuza bir baksın da acele etmeyin çözülür diyorum ben.
EDİT: işlemci numarasının sonunda M simgesi var. Eğer bu mobile demek ise vay o işlemcinin haline :(
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

windows 10 kendi güncelleştirmesi ile gereken driverları kurmuyor mu?

Ben ilk kez format attığımda hiçbir sürücü yedeğim yoktu, windowsun donanım güncelleştirmelerini aldım sonra onları yedekledim 2 yıldır onları kullanıyorum. Windows 11de de çalışıyorlar.

Ayrıca çok dandik bir bilgisayar olmasına rağmen firmanın kendşi sitesinde tüm sürücüleri rar dosyası ile sunulmuş, ne olur ne olmaz diye indirdim ancak ihtiyaç duymadım.

Lenovo tanınmış bir marka olduğu için sürücüleri paylaşmıştır diye düşünüyrum.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

@feuer, diğerlerine birşey demiyorum ama GPU sürücülerini firmadan kur bence. Arada biraz hız farkı yaratacağını düşünüyorum. Crimson drivers dediğimiz orjinal microsoft sürücüleri bazen sıkıntılı olabiliyor (yavaş çalışıyor).
Kullanıcı avatarı
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 185 kez

Mesaj gönderen wonder »

Hiç uğraşmayın Windows 10 kullanılmaz demiyorum kullanılır ama sorunlar bitmez her güncelleme de bir şey çıkar o bilgisayarda doğru dürüst 8.1 bile çalışmaz.
Windows 7 den başka bir sistem den stabillik beklemeyin kendimden biliyorum bende de Lenovo B570 modeli var.
Windows 7 yi orjinal ISO ile kurun güncelleme yapıp yapmamak size kalmış (şahsen ben yapmadım) bütün driver ları varsa Lenovo nun yanında verdiği CD den yoksa Lenovo g570 driver yazınca çıkacaktır sitesinden indirip kurun.
En stabil bu şekilde çalışıyor 1 aylık uğraşı sonucunda ulaştığım sonuç bu vistasından linux una kadar denedim olmuyor.

Zoom un windows 7 desteği var.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

shampuan yazdı: 10 Eki 2021, 21:36 @feuer, diğerlerine birşey demiyorum ama GPU sürücülerini firmadan kur bence. Arada biraz hız farkı yaratacağını düşünüyorum. Crimson drivers dediğimiz orjinal microsoft sürücüleri bazen sıkıntılı olabiliyor (yavaş çalışıyor).
Firmanın sürücülerini yüklüyor. Intel HD Graphics. Kendi özel menüsü bile yüklüyor.
Benim bilgisyarı kaldırıyorsa windows 10 her bilgisayarı kaldırır gibi geliyor bana ama bende bloatware temizliği yapıyorum pek çok ayar uyguluyorum. SSD avantajım var ama o bile sata engeline takılıyor.

Aslında firmanın bir güncellemesi var, bir ara yüklüyordum onu ama windows önermiyor diye kurmadım. Yine 3. parti sürücü güncelleme programlarının yüklediği sürücülerden sonra bilgisayarın açılmamışlığı var.

PS tablet işlemicisi benim laptopun işlemci. Geçen yıl online derslerde sorun yaşamadım ben. (Üniversite Perculus sisteminde.)
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Laptop işlemcileri genelde M olarak sınıflandırılıyor.Ancak ben farklı yerlere temas etmek istiyorum.Örneğin RAM miktarı google arama sonuçlarındaki gibi 4 gb ise hem windows,hem tarayıcı,hem kayıt programı hem de canlı yayın o RAM'i içerek bitirir zaten.
Biliyorsunuz ki tarayıcılar açık kaldıkları süre boyunca biraz daha fazla ram tüketmeye başlar(çok eskilerden bu çok büyük bir problemdi ama şimdilerde işler güzel).Hafif bir tarayıcı kullanmak belki bir miktar yardımcı olabilir.
Ekran kayıt programları da fazla RAM kullanır kayıt esnasında.Bu da kasmaya sebep olur.Kayıt kalitesini ve kare hızını düşürmek (frame rate ya da FPS) bir miktar yardımcı olabilir.
Bilgisayarı ilk aldığınızda hangi windows sürümü kurulu ise zaten üretici onu stabil olduğu için kurmuştur.Buna da dikkat etmek gerekiyor.
HDD kapasitesi /sağlığı , diğer donanımların durumu (örneğin shampuan'ın yazdığı gibi termal macunlar,bios pilinin ömrü) ,internet durumu, hatta elektriksel problemler bile buna sebep olabilir.
Ben yine yazdığınız tek problem olan sürücü sorunu hakkında bir link ve cümle edeyim.Lenovo'nun kendi sitesinden bilgisayrınızı taratarak sürücülere bakabilirsiniz;
https://pcsupport.lenovo.com/tr/tr/prod ... ver-update
Pek tavsiye edilmese de driverpack ,driver booster gibi programlarla sürücü durmuna bakabilirsiniz.
ek bilgi:https://www.technopat.net/2021/06/13/in ... a-geliyor/
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

feuer yazdı: 10 Eki 2021, 22:02 Benim bilgisyarı kaldırıyorsa windows 10 her bilgisayarı kaldırır gibi geliyor bana ama bende bloatware temizliği yapıyorum pek çok ayar uyguluyorum.
Belli tarihlerden sonra çıkan işlemcilere "hyper threading" diye bir özellik getirdiler. Bu, işlemci performansını olumlu anlamda çok etkiliyordu. Bu nedenle intel mobile kodlu işlemcili beş para etmez bilgisayarları bir süre piyasada 5000TL gibi fiyatlarla insanlara bir süre kakaladılar. 1.1Ghz'li şu işlemciler. Bunlarla gayet win10 kurabiliyor ve kullanabiliyorsun ama performans olarak çok yavaş kalıyordu. Önünde "i" olan hemen her işlemcide bu haypır-triiding özelliği var. Dolayısıyla windows 10'larda birçok durumda sıkıntı yaşamıyorsun ama iş render kabiliyeti gerektiren durumlara geldiğinde mobayl işlemciler çakılıyor.

Bir zamanların (DDR-2 ram nesilli anakartlar zamanı) Dual Core, Core2Duo, Quadro tip işlemcilerinde çok emin değilim de, haypır triiding özelliği yoktu. Bu tip bilgisayarlara windows10 kurulmasını şahsen önermiyorum. Kurarsın tamam, masaüstüne gelirsin. Boş klasör aç, içinde belge oluştur falan normal işlemlerine yanıt verir. Ama PS açıp 10 kadar katmanla çalıştığında işler arap saçına dönmeye başlar. Bir de video renderleme falan onu bir geçicen. Açılış hızına falan hiç değinmiyorum, zaten HDD'li bilgisayara pek gitmez 10. Az evvel bahsettiğim donanımda bir masaüstü bilgisayara win10 kuramamıştım, kurdum da ne olduğunu anlattım. DDR-3'lü olup core2duo işlemcili laptopumda da sıkıntı çıkardı. Belki aşılıyodur ama verim alınamaz bu tür makinelerde.

Senin bilgisayar win10 uyumlu. İşlemcin düşük bile olsa hyper threading durumundan ve donanımının belli bir tarih sonrası olmasından yırtıyorsun. Render falan da yapmadığına göre gül gibi geçinir gidersin. Senin durum biraz farklı yani onu demek istedim.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Biliyorsun çağ dışı oyunlar oynuyorum, yeni oyunları açmıyor bile.
Video editleme ve convert işlemleri sırasında sistem zorlanıyor, onun dışında ofis (dosya tasnifleme, proje hazırlama, sunum hazırlama gibi) işlemleri için gayet yeterli.
Avantajları yeni donanım olması ve SSD olması.