Touch Pad sorunu

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Mustafa_
Byte3
Byte3
Teşekkür etti: 4 kez

Touch Pad sorunu

Mesaj gönderen Mustafa_ »

Resim

Resim

Resim

arkadaşlar 1 ci resim benim labtopumda synaptics yüklü fakat aygıt yöneticisinde görünmüyor.burada görüne harici taktığım mouse yüklü görünüyor.
ikinci resimde denetim masasında bu sürücünün yani synaptics in yüklü olduğunu gösteriyor.
üçüncü resimde labtopumda yüklü windowsun versiyonunu gösteriyor.Daha önceleri çalışan touhpad şimdi yüklenmiyor ve çalışmıyor.Bazı sitelerdeki bu konudaki şikayetlerin olduğunu cevabının ise windows 10 güncellemesinin bazıları bu touchpadi devre dışı bıraktığını söylüyorlar.Kısaca touchpad im çalışmıyor.Labtopumun markası dell inspiron 15 (3521) lütfen yardımcı olurmusunuz.Dellin sitesinden indirdiğim driver sanırım yanlış.Bana bu touch padi çalıştıran driver winrarını veya exe sini her ne ile çalışırsa onu gönderirmisiniz.Şimdiden teşekkür ederim...(bu arada synaptics ve touch pad aynı şeyler değilmi)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Touch Pad sorunu

Mesaj gönderen shampuan »

Synaptics touchpad'inizi üreten firma. ASUS gibi düşünün.

Şuraya bir bakabilir misiniz?
https://www.sordum.net/45093/usb-fare-t ... si-kalsin/

İşe yaramazsa tekrar bildirin.
Mustafa_
Byte3
Byte3

sayfadaki kodu çalıştıra yazınca sonuçta böyle bir uyarı çıkıyor
Resim
buna iptal dersem şu şekilde bir şey çıkıyor
Resim
burada dikkatimi çeken bende ELAN diye bir konum yok.Ayrıca ben bu kısmı önceden okudum.Burada harici mouse bağlanırsa touchpad nasıl devre dışı bırakırız konusu işlenmiş.Ben devre dışı kalmasını istemiyorum aksine her ikiside çalışsın istiyorum.Birinci resimde çıkan uyarıda 'silin' diyor.Ben silidim bunu yeniden güncellemede geri yüklüyor fakat çalışmıyor.Anlamadığım şey daha önce çalışan touch pad neden bir gün sora çalışmaz bunu durduran ne olaki...
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Verilen sayfanın sonlarında bir script (yazılımcık) paylaşılmış. En altta download şifre sordum yazan mavi kutu. Bu uygulamayı bir kez çalıştırıp sonra tekrar tıklatarak yine aktif ettirin. Yine olmazsa sinaptik aygıt sürücüsünü tamamen kaldırıp yeniden yükleyin. Yükleme tamamlandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatıp test edin.

İşin doğrusu ben bu sorunun neden kaynaklandığını kestiremiyorum. Daha önce bahsettiğiniz gibi yeni gelen güncellemeler buna neden olabiliyor. Son güncellemeleri kaldırarak da çözüm arayabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

Ayın 5inde 21h2 ISO piyasaya sürülecek. Küçük bir ihtimal bu sorunu çözmüş olabilirler.

Bu sorunu almadan önce donanım sürücülerinizin yedeği var mı?

Bu sorun yaratan donanım sürücüsünü shampuan belirttiği gibi tamamamen kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatın, otomatik kurulum yapabilir. Sürücüler tam yüklenmemişse, donanım sürücünüzü elle yüklemeyi deneyin.

Sürücü yedeğiniz var ise şu şekilde bir yol izlersenizde çözebilirsiniz.

21h1 ISOsu mayıs ayında piyasaya sürüldü. O iso yu kurun , interneti açmayın, güncelleştirme yapamayın. Yedeklediğiniz sürücüleri yükleyin çalışıp çalışmadığını deneyin.
Mustafa_
Byte3
Byte3

Evet sürücü yedekleri var.Ama burada mayıs 21H1 iso'sunu kurun demişsiniz.Yani windows'a format çekin anlamında mı söylediniz.Format atmayı düşünmüyorum,çünkü touchpad sorunundan başka herşey gayet güzel çalışıyor.Valla en iyisi ben 5 ekimdeki 21H2 iso'sunu bekliyim.Eğer o sürümü bilgisayarım kabul etmezse o zaman sizin dediğiniz mayıs 21H1 sürümünü yüklemek için format atabilirim.Teşekkürler ilgilendiğiniz için.Sağlıklı günler dilerim hepinize...
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Beklerken sürücüyü yine de bir kaldır-kur yapın. Size de sağlıklı günler.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4682 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Aşağıdaki başlığa da bir gözatın derim
https://www.sordum.net/1788/surucu-gunc ... eri-almak/
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Mustafa_ yazdı: 03 Eki 2021, 12:22 Evet sürücü yedekleri var.Ama burada mayıs 21H1 iso'sunu kurun demişsiniz.Yani windows'a format çekin anlamında mı söylediniz.Format atmayı düşünmüyorum,çünkü touchpad sorunundan başka herşey gayet güzel çalışıyor.Valla en iyisi ben 5 ekimdeki 21H2 iso'sunu bekliyim.Eğer o sürümü bilgisayarım kabul etmezse o zaman sizin dediğiniz mayıs 21H1 sürümünü yüklemek için format atabilirim.Teşekkürler ilgilendiğiniz için.Sağlıklı günler dilerim hepinize...
Evet temiz kurulum yani format kastettim.

Nedeni mayıs tan sonra 5 tane cumulative update oldu, güncelleştirmeler sonrası olduğunu düşündüğünüz için.

21h2 de çözmüşlerdir ancak 21h2 de sorun devam ederse muhtemelen eski versiyonu denemek isteyebilirsiniz.

Sürücü yedeğiniz varmış. Sürücüyü kaldırıp yeniden kurmayı denemek en makbul olanı.
Mustafa_
Byte3
Byte3

Allah aşkına şu mouse midir touchpad midir labtop bilgisayardaki touchpadi nasıl çalıştıracağım.Gönderdiğiniz linkteki dell inspiron 3521 için gönderdiğiniz tüm windows10-8-8.1-vede 7 için bile olan driverları indirdim.Aygıt yöneticisinde görünmediği gibi,görünüm gizli öğelere tik koyarsam dell_touchpad görünüyor ama üzerinde ünlem işareti var.Driver özelliklerine bakınca bu sürücünün driver eksesinde eksiklikler var tam olarak yüklenmedi gibi bir şeyler yazıyor.Bu touchpad için başka driver larınız var mı rica etsem gönderirmisiniz buraya...
Mustafa_
Byte3
Byte3

Resim

Windows 10 için ve diğerleri 8-8.1-7 için 64 bit sürücüleri indiriyorum .Kurduktan sonra resimdeki gibi ünlem işareti oluyor ve ''sürücülerin tamamı yüklenmemiş'' yazısı çıkıyor ayrıca kod(204) uyarısı var
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Resim

Kod 204 değil 24*

Ses sürücüsü ile ilgili de bir sıkıntı görünüyor ama ben diğer başlıkta belirttiğim touchpad soru dışında bir sorun yaşamıyorum.
*touchpadi bazı oyunların mouse olarak görmemesi, usb mouse bağlamak zorunda kalmak.*

Burada tekrar sayalım üreticinin web sitesinde ürünün marka modeli için driverları indirmek.
Windows Update driver update yapmak,
Bu sorunun yaşanmadığı sistemden yedek alıp yaşandığı sisteme kurmak,
Driver güncelleyici programlar kullanmak (sadece sorun olan driver için)
Üretici ile iletişime geçip sorunu onlara bildirmek.

Benim bilgisayarın üreticisi 2018 (üretim yılı) yılında websitesinde rar dosyası olarak yayınlamış ürünün marka model adıyla indirmeye sunmuş,
Dell gibi önemli bir firmanın da aynısını yaptığını düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Kaynaklar hep aynı yöntemleri tavsiye etmiş.Belki arada gözden kaçan birşeyler vardır diye birkaç link daha bırakıyorum abi.Gözden geçirip sonucu yazarsın.
https://www.thewindowsclub.com/device-n ... nt-code-24
https://www.majorgeeks.com/content/page ... alled.html
https://answers.microsoft.com/en-us/win ... 4bb4803bec
https://superuser.com/questions/1192549 ... ed-code-24
https://www.dell.com/community/Desktops ... -p/3917136
Bir ihtimal olarak yazıyorum.Antivirüs programı veya yönetici hakları da sürücü yüklemede sorun çıkarabilir.Devre dışı bırakıp denemkte fayda var.
Sürücünün eski kalıntıları da çakışma yapıyor olabilir.Sürücüyü kaldırdıktan sonra iyi bir temizlik programı vasıtası ile güzel bir tarama yapıp kalıntıları temizledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıp yeni sürücüyü yüklemekte işe yarar.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Geçmişte antivirüslerin bazı dosyalarımı bana sormadan sessiz sedasız yuttuğuna defalarca tanık oldum. O da olabilir.
Mustafa_
Byte3
Byte3

Windows 10 21H2 sürümünü kurdum.Bu sürümdede touchpad çalışmıyor.Benim dikkatimi çeken Ayarlar-Cihazlar-Fare kısmımın altında Dokunmatik Yüzey bende yok.Bu nasıl yüklenir.Bu touchpad in çalışmama sebebi Ayarlarda Dokunmatik Yüzey kısmı yok bunu nasıl yükleyebilirim acaba.