Android emulatörlerinin sanal alan sorunu ve çözüm önerileri

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Hepimizin bildiği üzere akıllı telefonlarda oynanan oyunları bu emülatörler aracılığyla da oynayabiliyoruz.Fakat bu emülatörlerin bilgisayardaki çalışma şekli telefondaki sistemden farklı olduğu için uzun süreli kullanımda performans ve disk alanı açısından tam bir canavara dönüştüğünü belirtmek gerekiyor.

Kısaca anlatmak gerekirse android emülatörleri aslında sanal sabit disk mantığıyla kuruluyorlar (VHD= virtual hard drive).Zaten kurulum esnasında bizden sanallaştırma için BIOS ayarlarımızı değiştirmemizi istiyor.Her kurduğumuz emülatör için de ayrı ayrı sanal alanlar oluşturuluyor.Esas problem bu olmasa da ne kadar çok emülatör kullanırsanız bilgisayarınızı o kadar çok yormuş ve daraltmış oluyorsunuz.Mantığını anladığımıza göre soruna gelelim o halde.

Örneğin Bluestacks emülatörünü yönergelere göre kurduk ve google play üzerinden boyutu 1 gb bir oyun yükleyip oynamaya başladık.Bluestacks yüklenen bu oyunun fiziksel kapasitesini yani 1 gb veriyi kendi sanal ortamındaki çalışma şekline göre daha farklı boyutlandırıyor.Bu boyut normal fiziksel boyuttan "birkaç kat" daha fazla oluyor genelde.Bunun sebebi ise hem sanal ortam yazılımı hem de emülatörün oyunu rahat çalıştırması için belli bir boş bölge oluşturmasıdır.Biz sürekli oyun program denemesi yüklemesi yaptıkça bu alan giderek artmaya devam ediyor.

İşte esas olarak dikkat çekmek istediğim nokta burada karşımıza çıkıyor.İstediğimiz kadar emülatör üzerinden oyun silelim veya bilgisayarlar için kullanılan temizlik programlarını kullanalım,sanal alanda oluşan o boş ortamı silemiyor veya müdahale edemiyoruz.Ben size bu soruna çözüm olabilecek birkaç yöntemden bahsedeceğim.

-Sanal hafızayı küçültmeye yarayan program kullanmak :

Eğer oynadığınız oyunlar için herhangi bir sosyal hesapla giriş yapmadıysanız veya bu konuda tecrübeliyseniz bu yöntemi kullanabilirsiniz.Ancak çokta beklentiyi yüksek tutmamanız gerekiyor.Zira bu gibi programların da boyut düşürme konusunda yetenekleri sınırlıdır.Örnek olarak HYPER-V programını deneyebilirsiniz.

-Emülatörlerin sanal hafızasını sınırlamak için program kullanmak :

Bir üstteki yöntemle dirsek temeaslıdır diyebiliriz."Android Virtual Device" programı ile sanal belleği ve hafızayı istediğimiz aralıklara çekebiliyoruz.Bu yöntem pek işe gelmeyebilirÇünkü uzun süreli kullanımlarda daha önceden ayarlanmış bu değerleri unutabilir veya programı silmiş olabiliriz.

-Bir yedek alıp emülatörü silip baştan kurmak :

Bu benim tavsiye edeceğim yöntem olacak.Sebebine gelirsek ;sık oyun değiştirmediğimizi ancak daha önceden kalan şişmiş hafıza ve gereksiz oyun klasörlerinden kurtulmak için bir yedek aldıktan sonra emülatörü silip yeniden kurmak ve sadece sevdiğimiz/yedeklediğimiz bu oyunları oynamak hafızayı yeniden boyutlandırdığı için hem bilgisayarımızıa hem de emülatörümüze destek verecektir.Özellikle benim gibi eski bir bilgisayara sahipseniz bu özellik her türlü işinize yarayacaktır.

Yedek almak için gereken program ve linkleri Bluestacks'ın resmi sitesinden indirelim :

Blue Stacks 4 yedekleme:
https://support.bluestacks.com/hc/tr/ar ... 1l%C4%B1r-

Blue Stacks 5 yedekleme:
https://support.bluestacks.com/hc/tr/ar ... C3%BCkleme

Eğer elinizde 4.sürüm var ve bundaki içeriği 5.sürüme taşımak istiyorsanız bunun için ekstra ufak bir yazılım gerekiyor.Dikkat! Bu program ile tersi bir işlemi yapamazsınız.Sadece 4'ten 5'e yedeklenmiş veri aktarımını sağlar.
https://support.bluestacks.com/hc/tr/ar ... 1n%C4%B1z-

Emülatörlerin kapladığı alanı görmek için internet üzerinde herhangi bir dosya dizin düzenleyici program ile bu veriye erişebilirsiniz(WizTree).Kendimden örnek verirsem şayet 8-10 civarı ortalama 1-1.5 gb'lik oyun yükledim ve su an sadece 2 tanesi kurulu vaziyette.Buna rağmen diskteki kapladığı alanı görebilirsiniz.
Resim

Umarım faydasını görürsünüz.Okuduğunuz için teşekkürler.
Adalet bir tarafı haklı çıkarmak değil , haklıya hakkını teslim etmektir
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Re: Android emulatörlerinin sanal alan sorunu ve çözüm önerileri

Mesaj gönderen shampuan »

krocix yazdı: 27 Eyl 2021, 22:11 (...)Biz sürekli oyun program denemesi yüklemesi yaptıkça bu alan giderek artmaya devam ediyor.

İşte esas olarak dikkat çekmek istediğim nokta burada karşımıza çıkıyor.İstediğimiz kadar emülatör üzerinden oyun silelim veya bilgisayarlar için kullanılan temizlik programlarını kullanalım,sanal alanda oluşan o boş ortamı silemiyor veya müdahale edemiyoruz.(...)
:?:
basitelektronikprojeler.blogspot.com
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

:-) Örnek vereyim.HDD de 100 gb boşluk olsun.Oyunda 2 gb olsun.İşte oyun HDD'den 2 gb yemiyor atıyorum 8 gb yiyor.Sen 98 gb beklerken 92 gb boş alan olduğunu görüyorsun.Sonra siliyorsun programı ve o alanı geri kazanacağını hesap ediyorsun.Ama bakıyorsun ki hala aynı @!'^+%&/()=? :-) Emülatör içinden temizlik yapıyorsun ,pc'den de temizlik programlarını kullanıyorsun azıcık birşey belki oynuyor oynamıyor.Hatta son olarak 87 gb boşluğum vardı.1.3 gb olan bir oyunu yükledim ve sildim.Sonuç 81.2 gb :-D
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Yazılımı kaldırdığında ne oluyor? Asıl o önemli.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Normal olarak kurulumda ne kadar sanal alan kullanacaksa onu ayarlıyor ve kuruyor.Sonrasında yüklediğin veya yedek aldığın oyuna uygulamaya göre yine yer açıyor.İşin özü sık olarak kurulum yapmamak ve mümkün olduğunca sosyal hesap ile bunları bağlamak gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Yok onu sormadım android emülatörü kalkınca herşey normale dönüyor değil mi?
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen feuer »

RetroArch android emulatör desteği var mı?
Varsa daha uygun çözümler sunuyordur tahminim.

Android ten iki oyun oynadım, biri Angry Birds diğeri Mortal Kombat Online, çok zaman aldıkları için kaldırmıştım. Ancak bunları telefondan oynadım emulator ile bilgisayarda kullanmadım.

İyi fikir verdin. Tüm özellikleri akitive Mortal Kombat Mobile paylaşmışlardır torrent te.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Ekstra değişik garip bir sebep çıkmadığı sürece bir sıkıntı çıkarmıyor.Eğer ona benzer sıkıntı çıkarırsa genelde programdata da kalan klasörden veya kayıt girdilerinden kaynaklanıyordur.Ben de bir aralar LDPlayer , Bluestacks 4-5 ve Nox kuruluydu.Her geçen gün HDD'deki boş alan azalıyordu.Araştırınca öğrenmiş oldum.Konu uzun zamandır aklımdaydı şimdiye açmak nasip oldu.

@feuer Retroarch'ta bir emülatör ama ikisi çok farklı kulvarlarda.Bluestacksa retroarchı kurarsın da ,retroarchın içine bluestackı kuramazsın haliyle.Yeni oyunları ve akıllı telefon oyunlarını normal olarak pc üzerinde oynayamadığım için emülatörler hem yeni nesil grafikleri görmemde hem de oyun deneyimi yaşamam da yardımcı oluyorlar.Mortal kombat'ın birçok versiyonu apk olarak var.Şimdi baktım mesela MK 10 da varmışBu gayet iyi bence.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen feuer »

Mortal Kombat X online versiyonu bir süre sonra Mortal Kombat Mobile adını aldı. Bazı Mortal Kombat 11 karakterleri de eklendi. Statik bir oyun değil.
Oyun çok güzel açılışta açılış oyununu Scorpion ve Sub-Zero ile demo olarak oynuyorsun. Fatality yapmana izin veriyor.
Sonra karakter açmak çok zor oluyor. Scorpion ve Sub-Zero açman çok zaman gerektirir. Dandik karakterler ile oyuna başlıyorsun. İlk etapta bilinen karakterlerden Kano, Cage ve Sonya açılıyor onları geliştiriyorsun. Ama ya para koyman gerek ya da çok vakit geçirmen gerek oyunda. Ben Kano yu normal moduna sokmuştum sonra çok vakit kaybı diye düşündüm. Yatarken oynardım gün içinde zaman ayırmazdım ama bu vakitte geceleri 3 saati bulmaya başlamıştı.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.