Farklı olarak HOME ve END tuşlarını kullanmak

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Farklı olarak HOME ve END tuşlarını kullanmak

Mesaj gönderen krocix »

Belge türü işlerle uğraşanlar için sıklıkla olmasa da kullandıkları bu tuşları kendi deneyimlerime göre birkaç farklı amaçla kullanmayı göstereceğim.

Mesela internette geziniyorsunuz ve içeriğin yoğun olduğu bir yerdesiniz.Mouse tekerleği ile sayfayı aşağı aşağı yapmaktan parmağınız size isyan eder oldu.Birçok sitede "back to top" (en üste dön) butonu veya yönergesi olmadığı için bu işi HOME tuşuyla yapabilirsiniz.Tam tersi durumda ise END tuşunu kullanabilirsiniz.Yardımcı olarak mouse tekerleği yerine de PgUp/PgDown kullanılıyor ki bunu zaten biliyorsunuz.

Bu iki tuş belge yazarken ilgili satırın başına veya sonuna gitmek için kullanılıyor.Biz bunu çok kalabalık ve uzun bir listeye sahi olan "sık kullanılanlar" penceremizde de kullanabiliriz.Sık kullanılanlar çubuğunda klasör haline getirdiğimiz url havuzumuz varsa sadece tıklıyoruz ve HOME ile en baştakine END ile en sondaki tek seferde gidebiliyoruz.

İlk başlarda veya tamamen gereksiz gibi görünebilir ama elim alıştığı için ve belli bir düzenim olduğu için kendi açımdan faydalı görüyorum.
Ekleme:Ben sosyal mecralarda gezinemdiğim için buralarda gezinenlerin işine yarayabilir belki.
Adalet bir tarafı haklı çıkarmak değil , haklıya hakkını teslim etmektir
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Re: Farklı olarak HOME ve END tuşlarını kullanmak

Mesaj gönderen shampuan »

Teşekkürler :arrow:

Bunları temel bilgisayar kurslarında öğretirlerdi eskiden. Ofis derslerinde falan gösteriyorlar. İşte Home'a bas satır başına gel, End'e bas satır sonuna atla falan... Ama bilmeyen bilmiyor işte. Orta tekerle yeni sekme açmayı geçen yıl öğrendim düşünebiliyor musun?
basitelektronikprojeler.blogspot.com
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Öğrenmenin yaşı yok biliyorsun.Mesela ben daha geçen ay öğrendim youtube'un sol taraftaki menüsünü mouse ile çekerek açabildiğini.Gerçi bu biraz farklı bir durum ama olsun.Çok uzun zaman önce öğrendiğimiz ve muhakkak hepimizin bildiği ctrl alt del kombinasyonu ile açtığımız görev yöneticisini ctrl shift esc ile de açabiliyoruz mesela.Ama sor kim kullanıyor? Bunlar artık tarihi eser bilgiler olduğu için gündem dışı konu başlığına açtım.Bu komutların eskimesinde işletim sisteminin ve tarayıcıların yetenekleri de var.Araç çubuğuna program sabitlemek çok güzel bir uygulama mesela...
düzeltme: cümle düşük olmuş .değiştirdim "öğrendiğimiz ve " ekledim.
En son krocix tarafından 27 Eyl 2021, 00:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

Güzel bilgi , teşekkürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
esatiz
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen esatiz »

Teşekkürler ben de böyle bir başlık açacaktım ama sana nasipmiş :-D

Satır başı ve sonuna gelmek için çok kullanıyorum bu tuşları. Ayrıca dosya yöneticilerinde de işe yarıyor. Altlardaki dosyaya kolayca ulaşıyorum :kafasalla:

Bazı laptoplarda page up down tuşları home end'den öncelikli oluyor. Fn e basmadan home veya end işlevi görmüyor klavye o kötü bence :kafasalla:
Tesadüflere inanan biriyseniz bilirsiniz ki çok fazla tesadüf, tesadüf değildir.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Laptopun sevmediğim tarafı o zaten.Kompakt tasarım ayağına herşeyi ikincil bir hareketle yapmak çok sıkıcı.1'er 2'şer milimetre tuşlardan kessen n'olur yani :-)
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen feuer »

Benim ok tuşlarım fn ile aktif olacak şekilde

sol ok > Home
sağ ok > End
yukarı ok> PgUp
aşağı ok > PgDn

Bu tuşlar ofis uygulamaları ve dosya yöneticinizde çok işe yarayan tuşlar.
Özellikle mousetan çok klavye kullanmayı seviyorsanız çok işinize yarar. ^^
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Eğer dizüstü satın alacaksanız numerik tuş takımı olmayan klavyelilerden sakın almayın. Her tuş olsun ve fn'siz kullanılabilsin. Ben onun acısını çok yaşıyorum.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen feuer »

Ben ilk bu bilgisayarı aldığımda zorlanmıştım. Artık alıştım. ^^
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

İşin düşmediğinden sıkıntı olmuyordur, çok uç durumlarda sorun yapıyor.
PaintXP'yi çalıştır. Fırça aracını seç. Sol tarafta fırça ucu seçenekleri var. Bu seçenekler o kadar değil. Normal klavyede Ctrl ve numerikten +'ya bastığın zaman seçtiğin fırça ucu kademe kademe kalınlaşır. Eksi'de de kademe kademe küçülür. Numerik'i olmayan klavyelerde olmuyor, bir de hesap yapacaksın, numerikten yapılır hesap. Olmuyor. Aklıma gelen bir başka sıkıntı uçuş simülatörü oynayacaksan numerik klavyeyi joystik olarak kullanıyorsun. 5'e basınca joystik ortaya gelir. Ok tuşlarıyla yapamadığın şey.

Tabii ki bu anlattıklarımı hiç kullanmıyorsan sorun olmaz ama buna benzer uç örneklerde can sıkıcı oluyor ve Fn ile halledilemiyor.

Almışken adam gibi klavyeli alın diyorum ben ısrarla.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen feuer »

Doğrudur, zor duruma düşülürse kablosuz numerik klavye de alınabilir. Market kampanyalarında uygun fiyatlı seçenekler göze çarpıyor.

Oyun için joystick tercih edebilirsin.

Oyun seçeneklerinden klavye yollarını değşitirebilir.
Oyun için keymapper kullanabilirsin. Ancak bu seçenekler seni uğraştırır.

Hatırlıyor musun benim bazı oyunlar da Enter tuşu çalışmıyordu.
Bu enter tuşu çalışmayınca seçeneklere de gidilmiyor.
Çalışmama sebebi oyunun onay için Return tuşunu ataması. Ve benim Enter tuşunu sadece Enter tuşu olarak görmesiydi.
Bu sorunu SharpKeys isimli uygulama ile çözdüm. Enter tuşunu Return e çevirdim. Bu şekilde de bazı başka oyunlar kabul etmedi iyi mi. :)
Bu uygulama ile istediğin tuşa farklı tuş atayabiliyorsun. Mesela Delete tuşunu işlevsiz yapabiliyorsun. Anladığım kadarıyla bir tuş için tuş kombinasyonu da belirleyebiliyorsun. Mesela Enter için Enter, Return için Shift+Enter gibi.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Hatırlıyorum hatırlamaz mıyım.
Amma uğraştırmış ben senin yerinde olsam ağzımı bozardım.
Yok abi, sorunsuz sistem lazım. Arkadaşımın elinde ASUS'un güzel bir laptop'u var. Bir ara kandırıp ikinci el olarak alayım dedim, yanaşmadı. Geçen konusu açılmış bir sorun hatırlarsınız, bilgisayarımın önce ekranı kapanıyor sonra kendiliğinden kapanıyor demişti, sonra tamirciye götürdü. Hah onun benzer bir modeli.
Konu niye buraya geldi: Abi eskiden parayı bastığın zaman karşılığında birşey alıyordun. Şimdi misliyle basıyorsun sorunlu ürüne denk geliyorsun. Ne varsa eskilerde var. Bahsettiğim laptop taş gibi. Yanlış hatırlamıyorsam 4 çekirdekli intel, DDR2 olması lazım. Enfes bişey ya... yıllardır aklım onda temiz bulabilsem alıcam bi tane. Yok i5 yok i7 istemiyorum ben.