AppData/LocalAppData İçindekileri Silmek

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Re: AppData/LocalAppData İçindekileri Silmek

Mesaj gönderen feuer »

Resim

ChromePortable geçmiş-çerez temizliği yapıp kapattım, yani chromeportable ile ilgili birşey kalmadı.
Sonra bleachbit ve cleanmgr+ çalıştırdım sonuç. Dolayısıyla temp klasörü de temizlendi. Bu şekilde azalma oldu.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

LOCAL
Resim

LOCALLOW
Resim

ROAMING
Resim
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Bunlar ellenmemesi gereken dosylar mı yoksa sadece sendeki yüklü olanlar mı?Yüklü dosyaların kayıt klasöri ise bunlar bilgisayarına daha yeni format atmışsın gibi görünüyor :)
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Bunlar bendekiler. Hatta bir kısmını da temizledim bu fotoğraflardan sonra.

Windows'a ait olanlar bunlar, diğerleri oyunlara ve programlara ait. Bazıları da boş klasörler. Birde ben bu klasörler içerisinde ve windows klaösründe yer alan diğer dil dosyalarınıda temizlerim formattan sonra.

LOCAL
Comms
CEF
ConnectedDevicesPlatform
Diagnostics
fontconfig
Microsoft
Packages
PlaceholderTileLogoFolder
speech
Temp
VirtualStore

LOCALLOW
Microsoft

ROAMING
Microsoft

Yanlız windows10 da birde programdata var, orada en sıkıntılı konu defender ile ilgili olan klasörler, geçmiş tanımlamaları silmiyor, sildirmiyor. 1,20gb programdata 1,02gb kısım defender ait.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Paylaştığın için teşekkürler.Şimdilik ince eleyip sık dokuyacağım.O yüzden başka arkadaşların varsa bildikleri veya önerileri de konuyu zenginleştirecektir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Hacılar benden bu kadar :-D
Beni azad'edin, görebildiğim kadarıyla benden daha pro'sunuz.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 325 kez

Mesaj gönderen esatiz »

Resmi şimdi gördüm, yuh abi o nedir :-D Kullanmadığın programların ve oyunların klasörlerini sil işte :kafasalla:
Ben de biraz kurcaladım şurada 1800 tane javascript dosyası birikmiş onları temizleyeyim:

c:\Users\esatiz\AppData\Local\Chromium\User Data\Default\Code Cache\js\
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Şimdi sizlere dahiyane bir fikri paylaşıyorum bu konu hakkında.
Bendeki senaryonun aynısının olduğunu varsayalım ve buradan ilerleyelim.
- Elimizde şişmiş bir appdata klasörü var ve bunun güvenlik durumunu bilemiyoruz.
- Silmek istediklerimizin hepsinden emin değiliz.Çoğunu biliyoruz veya internetten karşılıklarına bakabiliyoruz.
ve işte dahiyane çözüm yolu

Yeni bir kullanıcı hesabı açıyoruz ve buna "Yönetici yetkileri" veriyoruz
Sonra bilgisayarı yeniden başlayıp bu kullanıcı hesabı ile giriş yapıyoruz
Akabinde "Kullanıcı hesaplarından" eski kullanıcıyı siliyoruz !
Yeni kullanıcının appdata klasörü taze olacağı için disk alanından kazanmış oluyoruz (ya da oluyor muyuz? ).Ancak yeni kullanıcı da olsa aklımda şu sorular var tabi ki.
-Kullanmaya başladığımız programlar elbette yeni birer klasör oluşturacaklar yeni kullanıcı için ama eski klasörleri kullanırlar mı ?
-Kullandıklarını varsayıyorum ve düşünüyorum acaba bu klasör dosyaları "roaming"tekiler mi yoksa yine "local" dekiler mi olacak?
-Hiç birşey kullanmıyor ve yeni dosyalar oluşturuyorlarsa şayet bu mükemmel olur mu ? (bence olur )

En iyi senaryoda 1-2 dakikalık bir uğraşma ile gigabytelarca veriden bir anda kurtulmak mümkün ve muhteşem olacaktır.Ayrıca risk içeren dosylar da varsa bu güvenlik endişesini de tek kalaemde atlamış oluyoruz.Ama ben bunu şahsen test edemem.Burada sizlerin yardımınıza ihtiyacım var.Bunu test edip sonuçlandırıp foruma güzel de bir içerik kazandırmış olabiliriz.Hadi bakalım kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Şimdi bu bahsettiğin yöntemde ben hiç sorun yaşamam. (PORTABLE)
Ancak sen oyun ve programlar için sorun yaşayabilirsin.

"C:\Users\Feuer\AppData\Local"
"C:\Users\Feuer\AppData\LocalLow"
"C:\Users\Feuer\AppData\Roaming"

"C:\Users\YeniKullanıcı\AppData\Local"
"C:\Users\YeniKullanıcı\AppData\LocalLow"
"C:\Users\YeniKullanıcı\AppData\Roaming"

windows 10 için hepsi yeniden oluşacak.

EDIT bende pek çok kişiselleştirilmiş ayar kaybederim ancak format sonrası uyguladığım BAT dosyalarını uygularım.

Windows çalışan kullanıcıya göre (reg edit açtığında HKEY_CURRENT_USER) kullanıcı adına göre yüklediği hiveleri bu klasörden alacağı iiçin ayarlarını yeniden yapman gerekir. Ayarlarını registry de ve kullanıcya göre tutan programların tüm ayarlarınıda kaybedersin.
En son feuer tarafından 20 Eyl 2021, 17:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Evet o detayı sen yazınca bir kez daha düşündüm.Aklıma ilk gelen, programı/oyunu açmadan önce yeni kullanıcya o hakları verirsek aşarız gibi görünüyor ama emin değilim.Aslında en iyi çözüm fiziksel olarak bunu gerçekleştirmek ama yukarıda da yazdım bunu yapamıyorum ben.Belki shampuan yedek bilgisayarlarından birinde deneme yapabilir ama kimsenin kulanmadığı bilgisayar olması lazım.Yeğeni sonra ya bu oyun niye açılmıyor diye serzenişte bulunmasın :)
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Sadece kullanıcıya hak vermek değil.

Mesela "C:\Users\Feuer\AppData\Roaming\Command and Conquer 4"
bunun için oyunun
1- ayar dosyaları
2- save dosyaları
3-programın kendi klasöründen başlaması için bazı gerekli bazı dosyalar var.

dolayısyla sen "C:\Users\Feuer\AppData silersen
aynı zamanda "C:\Users\Feuer\AppData\Roaming\Command and Conquer 4" sileceğin için
1- oyunun ayar dosyalarını kaybedersin,
2- oyunun save dosylarını kaybedersin,
3- oyunun açılması ve çalışması için gerekli dosyaları kaybedersin.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Senin senaryodan ilerlediğimizi varsayıyorum.O zaman PC'de yüklü olan oyun/programın dosyalarını kopyalayıp sonra atmak yeterli olur mu acaba ? Sorular hep havada kalıyor çünkü test etmeden yüzde yüz emin olamıyoruz maalesef.Ben shampuanı bekliyorum :D
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Şampuanı bekleme :-) Çünkü şampuan'ın yedek bilgisayarı XP'li ve tek kullanıcılı. Bir de o dediklerini yapmaya üşeniyorum, o oda çok sıcak ve vantilatör neyin de yok. Eğer sistemi uçurursam format atması IDE'li hdd'de uzun sürüyor.

Tamam, şöyle bir mantık yürütelim.
Ben yazışmalarınızı okudum.
Gösterdiğin yöntem kesinlikle HDD'de yer açacaktır.
Ancak @feuer'in dediği sorunlara da "kesinlikle" neden olacaktır. Bunun haricinde hiçbir sorun olmaz.
İlaveten şu tip sorunlar da var.
Mesela bazı programları "sadece bu kullanıcı için kur" dediysen,
hobaaaaa... gitti.

Dolayısıyla ne yaptığını bilerek yapmalısın.

Aslında sen üşengeç bir insan değilsin, bir iki gününü hazırlığa ayırıp bir cillop format çekebilirsin.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Benim amacım esasında buraları okuyanları düşünmek ilk etapta.Artık eskisi gibi çok sık oyun/program silmediğim için oradaki cigolaytların peşini bıraktım.Hatırı sayılır boş yerim var yani.Ancak yöntemin işe yararlığını kafamda kestirsem de bunun artı eksi tarafını test edemediğim için makale haline dökemiyorum.İkiniz de yazdıklarınızda haklısınız haliyle.
Kabaca artı yönleri
HDD'de kullanılan içeriğin artığına göre hatırı sayılır miktarda boş alan kazanılabilir.
Silinen kullanıcı hesabının neden olduğu açılış ve normal kullanım sırasındaki yavaşlamaların önüne geçebilir.(zamanlanmış görevler kayıt girdileri vs.)
Performans artışı sağlayabilir.

Eksi yönleri
Bilinçsizce yapılan işlemden dolayı oyun ,progream ve benzeri içeriklere ulaşamama veya yetki sorunu ortaya çıkabilir.
Kritik sistem dosyalarını içerdiğini bilmiyoruz ama sistem kararsızlıkları yapabilir (ihtimal dahilinde)
Eski kullancıya ait önemli olabilecek kayıt verilerini normal olarak geri getirmek imkansızlaşır (kurtarma yazılımı gerekebilir) diye özetleyebiliriz o halde.

Birkaç problem daha buldum beyin fırtınası yapmak için ama onları iyice biraz daha araştırmam lazım öncelikle.Biraz forumu kıpraştırmak istiyorum bu aralar :-)