Pilsiz Çalışan Laptoplar İçin Koruyucu Devre

Elektrik ve elektronik konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Pilsiz Çalışan Laptoplar İçin Koruyucu Devre

Mesaj gönderen shampuan »

Bu devre @feuer'in laptop olayını konuşunca aklıma geldi. Devreyi tamamen "teorik" olarak çizdim. Olabilitesi yüksek.

Resim

Devrenin çalışma mantığı çok basittir. Adaptörün çıkış kablosu uygun bir yerden (fiş çekikken) kesilir. Kırmız ve siyah uç güzelce çıkarılır ve uçları yarım cm kadar soyularak çıplak bakır uçlar burulur. Bu uçlar +/-'ye dikkat edilerek devreye girilir. Diğer uçtan aynı şekilde çıkış alınır.

Devreye giren 19V DC güç, 560 Ohm dirençler üzerinden kapasitörleri şarj eder. Kapasitörleri 19VDC'ye ulaştığında şarj durur.

Elektrik hattındaki ani gidip gelmeler durumunda (lambanın saniyenin onda biri kadar gidip gelmesi durumları vb) kapasitörlerdeki güç, bu şok dalgasını kısa süreliğine idare eder. Böylelikle veri kaybı ya da arıza riskini minimize etmiş olursunuz.

Cihazın devre kartı:
Resim

Resim

Devre işe yarar mı?

Devredeki elemanların değer tamamen varsayımsal olarak seçilmiştir. Örneğin kapasitörler daha yüksek değerde olursa (10.000uF gibi) daha iyi olur. Böylelikle güç dalgalanmalarında çıkış gücü elden geldiği kadar stabil tutulmuş olunur. Devrenin bu haliyle PC'nize bir zararı yoktur. Ancak biraz elden geçirilmesi gerekebilir.

Bu devrenin daha gelişmiş halini de çizmiştim:

DİKKAT BU DEVREYİ YAPMAYINIZ!
Resim

Devredeki elemanların değerlerini önemsemeyiniz, tamamen teoriktir.

Bu devrenin öncekinden farkı, güç düşüklüğü örneğin 1 saniye'den uzun sürerse laptoba giden elektriği küt diye kesmesidir. Sağlıksız voltajla çalıştırmaktansa elektriği kestiriyoruz. Ancak devre henüz tasarım aşamasında olduğu için uygulanmaması daha doğru olur.

Her iki devrenin de ortak özelliği, aynen bir pil gibi şarj olarak, laptobun besleme voltajını stabil tutmaya çalışmalarıdır. Burada çok önemli bir detayı bilmek zorundasınız. Bilgisayarlarınızın adaptörü, belli voltajlar arasında sağlıklı çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin eğer şu anda dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, etiketinde 100V-240V AC yazdığını görebilirsiniz. Bu, aynı adaptörü 110V Amerikan elektriği ile de kullanabileceğiniz anlamına gelir. Adaptör, yapısı itibariyle girişine uygulanan gerilim bu güven aralığında olduğu sürece bilgisayarınızı sağlıklı şekilde besleyecektir. Ayrıca şebekedeki kötü parazitleri absorbe edecek EMI filtresi de içermektedir. Yukarıda size gösterdiğim devre ise, adaptörün tahammül sınırlarının çok dışında, ani voltaj düşmeleri durumunda bilgisayarınızı korumaya çalışmak için tasarlanmıştır. Neticede işe yaramasa bile, bilgisayarınıza hiçbir zararı yoktur.

Eğer aranızda elektronikle ilgilenen olursa, şöyle bir bakar, efferüm der. :-D

İyi forumlar. :kafasalla:

İlgili Blog sayfam:
https://basitelektronikprojeler.blogspo ... a-guc.html
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Re: Pilsiz Çalışan Laptoplar İçin Koruyucu Devre

Mesaj gönderen velociraptor »

Eline sağlık ne güzel çizimler yapıyorsun maşallah
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

Akım sabitleyiciyi atmasaydım iyiydi. :pckir:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Akım sabitleyici dediğin nasıl birşey? Link atabilir misin?
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Tamam anladım.
Sen düzgün bir batarya bul hayırlısıyla.
Ya da bulamazsan adaptörle devam et.
Ben yıllardır adaptörle kullanıyorum bir sıkıntı görmedim. Kablosuna takılmayacağın şekilde bir masaya sabitle sistemini. Koltukta neyde değilde artık masada kullanacaksın. Eski lüküs hayat bitti :-) Pil bulabilirsen devam.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Konuyu blog sayfama taşıdım, ilk iletimin sonuna adres eklenmiştir.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Alttaki yorumdan hareketle desülfatör yazına ulaştım.2-3 sene önce youtube da bu işlerle uğraşan birisini eklemiştim.Brezilya'da yaşayan bir Türk abi.Senelerdir yaptığı icadı pazarlamaya ve ürününü anlatmaya çalışıyor.İstersen bir bak https://www.youtube.com/channel/UC6UkIm ... DPnVEGxryg Benim bilgim yok sadece merakım var biliyorsun.Belki senin de ilgini çeker veya doğru yanlış ayırmama yardım edersin.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hiç bakmadan "Ali Usta" olduğunu tahmin ettim. :-D
Bu adam iyidir hoştur, ama biraz cahaldır.
Sattığı ürün ise desulfatör devresi değil.
Yav açıklayacağım ama, kaç oldu sanki seni bozuyormuşum gibi oluyor be kardeşim :-D
Ben bilgi vermeye çalışıyorum sadece yanlış anlama yani.

Onun insanlara devre diye sattığı şey, basit bir kapasitif reaktans devresidir. Akün bitti. Yolda, ya da dağ başında kaldın. Elinde malzeme varsa bu devre ile akünü doldurabilirsin. Ancak sadece bir seferliğine!

Bir başka durum, Ali usta kondansatörleri yanlış (büyük) seçiyor. O kadar büyük değerler ki, aküyü mahvedebilecek seviyede. Bir ara ben de takip ediyordum hatta sohbetlerine denk geldim, beni "shampuan" diye tanır. Kendisine atıyorum "abi 60Ah" aküm var kondansatörü ne kullanayım" diye soruyorlar, bu da birine 3 birine 5 sallıyor (ne dediğini kendi de unutuyor, bilgisizlikten). Ama hoş adamdır yani. Şimdi gitsem iki saat anlatsam, bana gıcık olur, söver. O yüzden suyuna gidiyordum.

Kapasitif reaktans devreleri 220Voltu alır, Amperini sınırlayarak çıkışa verir, en anlaşılabilir anlatımı bu. Kapasite arttıkça çıkışa daha yüksek amper gönderir. Onun kullandığı kondansatörler o kadar büyük değerlere sahip ki, akımı neredeyse hiç sınırlamıyor direk aküye gönderiyor :kafasalla: :-D :pckir:

Ancak daha evvel lamba kullandığı bir videosu vardı, ilk videolarından. O devre nispeteden daha mantıklıydı.

Neyse bu konular çok uzun ve detaylı. Ama kendisini bilirim, o devreler desülfatör değil.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Ben anlamak için soruyorum zaten bozulmam aksine bana detaylı anlatılmasını daha çok severim.Ben de çünkü bildiğim birşeyi anlatmayı ve anlaşılabilir olmasını severim.Mevlana boşuna söylememiş "sen ne kadar söylersen söyle,senin bildiğin karşıdakinin anladığı kadardır"
Bak ben de anladığımı yazıyorum :-) Demek ki öyle rastgele akım yollamakla olmuyor o işler.Bir kez kurtarmak devamlı olacağı anlamına da gelmiyor.Ayrıca yüksek amper ile sınırları zorlarsan ya cihazın ya da akünün amperine suyu kaçırırsın diyorsun değil mi :-D Stabil bir sistem değil yani onun kullandığı veya pazarlamaya çalıştığı ürün.
Yazılarının birazını okudum.Gayet anlaşılır şeyler.İnşallah okuyanlar da iyi kötü dönüşler sağlıyordur.Biliyorsun bilgim yok o yüzden yorum yapamıyorum.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Aynen, aküyü tek seferde yiyecek şeyler yapıp satıyor. Üfürükçü hoca olayına benziyor bu amcanın yaptığı şey. Fayda üretiyorum derken birilerinin elinde patlayabilir.

Maalesef blog'umu kimse okumuyor diyebilirim. Anlaşılabilir ya da değil, açarken "ölmeden bir dikili ağacım olsun, para kazanmak amaç değil" demiştim. Bazı teknik sorunlarla karşılaşınca uğraşmayı bıraktım, aynen Tarkan abinin alakasız başlıkları hesap, not defteri gibi kullanıyorum. Ama asla boş yapmadığımı biliyorum. Çünkü o sayfa benim bir anlamda işe başvuracağım zaman CV'me artı olacaktır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Yeni sitelerin tam olarak indexte yeralması aylarca sürebilir. Sordum ana sayfası da aylarca hiç ziyaretçi almamıştı , bence konu sayısı arttıkça ziyaretçi sayısıda artacaktır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

velociraptor yazdı: 18 Eyl 2021, 11:25 Yeni sitelerin tam olarak indexte yeralması aylarca sürebilir.
Keşke bundan daha önce haberim olsaydı. Bunu farkettiğimde geçen ay, sitenin feed'ini kontrol ettim, tek tük bakan olmuş. Demek ki indekslenmiş. Ben fırsat buldukça önemli konu önemsiz konu demeden besleyeceğim. Reklam meklam sıkıntı değil sadece kendi sitem olsun yeter.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Önemli olan yaptığın işten keyif almak (eğer kar amacın yoksa).
Zaten ilgilenen olursa arayıp bir şekilde ulaşacaktır adresine.
Mesela koleksiyon yaparız, bunun pek çok kişi için bir anlamı yoktur, önemli olan bir uğraş ve bu uğraş ile geçirilen vakitten keyif almaktır.
Bunu yaparken birşeyler öğrenmektir. Uğraşırken öğrendiklerin yanına kar kalır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

feuer yazdı: 18 Eyl 2021, 14:08 Önemli olan yaptığın işten keyif almak (eğer kar amacın yoksa).
Zaten ilgilenen olursa arayıp bir şekilde ulaşacaktır adresine.
Mesela koleksiyon yaparız, bunun pek çok kişi için bir anlamı yoktur, önemli olan bir uğraş ve bu uğraş ile geçirilen vakitten keyif almaktır.
Bunu yaparken birşeyler öğrenmektir. Uğraşırken öğrendiklerin yanına kar kalır.
Hah olay bu işte aga. Keyif aldığın işi yapacaksın. :kafasalla: