Ses Simgesine Basınca Ses Düzeyi Karıştırıcı Açılsın (Yardım)

Windows 8 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Ses Simgesine Basınca Ses Düzeyi Karıştırıcı Açılsın (Yardım)

Mesaj gönderen shampuan »

@feuer reg kaydı için verdiğin cmd komutunda dosya adıyla ilgili bir sıkıntı var:

Kod: Tümünü seç

REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run" /v "sndahk" /t REG_SZ /d "c:\Windows\sndahk.exe" /f
Kendi dosya adıma göre düzeltip denicem.

Artı ben ahk dosyasını C:..Windowsa atmadım.

Yukarıdaki yazılanlar iptal.

Sistem tepsisine eklendi. Yeşil bir simge ve basınca hiç tepki vermiyor.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

ahk dosyasını atmayacaksın zaten.

ahk scriptten oluşturduğun sndahk.exe dosyasını atacaksın, simge kendin belirleyebilirsin. kulllanmak istediğin simgeyi ahk2exe içerisinde belirleyebiliyorsun çevirmeden önce.

Bu verdiğim satır sadece başlangıçta o simgenin sistem tepsisinde başlamsını sağlar, başlıyorsa satır ile ilgili sorunun yok demektir.

Ancak simgede işlevsellik yoksa ahk scriptte ya da çevirip oluşturduğun exe dosyasında bir hata var demektir.

Yeşil kutu beyaz H harfi bu ahk2exe varsayılan simgesidir. herhangi bir simge belirlemezsen oluşan exe ler bu simgeyi kullanır.

@esatiz kodu bulduğu adresi verirse bakalım, belki bir değişiklik yapmak gerekiyordur kod içinde.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Simgede sıkıntı yok, ayrıca HKEY komutun da doğru çalışıyor ben hata yapmışım.
Lakin Ben sadece tavsiyen üzerine snd.exe olarak kaydettim sndahk.exe olarak değil. Şimdi değiştirdim. Ancak görev simgesi yine işlevsiz. Hiçbir şey yapmıyor.

Yapılacak iş çok basit. Bu kadar zaman kaybı ve uğraş gereksiz. Yardımlarınız için teşekkürler.

Ulan ne zor işmiş haa. Harbi saygı duyuyorum yeteneklerinize.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Ben de bu işlerin acemisiyim lakin aklıma şurası takıldı.Bir scripti çalıştırmak yetiyor mu ki onu kullanmak için.Yani bu script için.Bunu tetikleyecek bir kısayol tuşu olması lazım değil mi ? (vakti zamanında makro için bir iki kez kullandım o kadarlık tecrübem var :-) )
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 325 kez

Mesaj gönderen esatiz »

Şurada verilen bir linkten buldum
https://www.tenforums.com/customization ... rol-2.html

4.Yanıt

https://www.donationcoder.com/forum/index.php?topic=38333.0
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

krocix yazdı: 13 Tem 2021, 14:31 Ben de bu işlerin acemisiyim lakin aklıma şurası takıldı.Bir scripti çalıştırmak yetiyor mu ki onu kullanmak için.Yani bu script için.Bunu tetikleyecek bir kısayol tuşu olması lazım değil mi ? (vakti zamanında makro için bir iki kez kullandım o kadarlık tecrübem var :-) )
Evet, aslında programın adından da bu anlaşılıyor.
Ancak şöyle bir durum var:
Bir iş yapılacağı zaman mühendis gibi düşünüp zaman-maliyet analizi yapmak gerekiyor.
Yapmaya çalıştığımız şey bir kibrit çöpü. Bunun için hızar, matkap, planya vs almamıza gerek yok. Konuya baktığımız zaman sağolsunlar arkadaşlar elden geldiği kadar yardım etti ama toplama baktığımızda gidip sağtık->karıştırıcıyı aç demek daha kısayol. Zira ekstra olarak eklenen simge, tepsideki oku önce genişletmeyi (adım-1) sonra da fonksiyonu çalıştırmak için ona tıklatmayı (adım-2) gerektiriyor.

Eee? Onca uğraştığımız nereye gitti? Bir de denedim de olmadı düşün. Bir de öyle dene, bir de böyle dene... Yani uğraşırken harcanan zaman ve enerjiye değecek bir konu değil. Nitekim konu faydasız da değil. Ben yeni bir iki şey öğrendim. Bakan da birşeyler öğrenecektir.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Aslında bu konuyu tam çözsen sistem tepsisine istediğin program için kısayol simgesi atayabilecektin.
Bu tarz basit şeyler için windows herhangi bir kolaylık sağlamadığı için kendi uğraşlarımız ile bunu yapabiliyoruz.
AutoHotkey scriptleri ahk2exe ile kolayca kendi kendine çalışan programa dönüştürülebilen scriptler olduğu için sıkça kullanılıyor.
Kendi küçük programlarınızı yapabilirsiniz. Ve pekçok hazır script olduğu için programlama bilgisine de ihtiyacınız yok.
Scriptler exe ye dönüşmeden çalışabilmesi için ahk dosyalarını ilişkilendirmeniz lazım, sitesinden indirdiğinizde bu scrptleri kendi kendine çalışan exe yapmadan da çalıştırabilirsiniz. Ama kendi kendine çalışan exe bu durumda daha avantajlıdır.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

shampuan yazdı: 13 Tem 2021, 14:39 Zira ekstra olarak eklenen simge, tepsideki oku önce genişletmeyi (adım-1) sonra da fonksiyonu çalıştırmak için ona tıklatmayı (adım-2) gerektiriyor.
Simgelerin görünümünü özelleştir menüsünden ayarlarsın orası basit.Ben de merak sardım şimdi bir iki kurcalayayım sağı solu bakayım ben ne bulacam :-)
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

Denediniz mi benim bulduğum kodu?
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Ben senin verdiğin koddan hariç daha başkalarını da buldum da henüz çalıştıramadım.Yani çalışıyor da bir tepki vermiyor.Ama sonuca yakınım gibi sanki...

düzenleme : https://www.donationcoder.com/forum/ind ... ic=38333.0 benzeri scriptleri beceremedim ama bu adamın scripti kusursuz çalıştı.Kendi sitesinde yapılmışı var :-) "mixer" kelimesini aratırsan indirme linkini görebilirsin.Yalnız ben ne olur ne olmaz diye tarattım 3 tane kıytırık antivirüs şüpheli gördü.Ben de rarın içinden sadece scriptin olduğu dosyayı aldım.Onu .exe'ye çevirince gayet iyi çalışan bir programcık oldu.Tıklıyorsun karıştırıcı açılıyor.Rarın içindeki ikonu da kullanabilirsin en beleşinden :-D Gerçi winamp ve windows koleksiyonun var senin.Ondan iyileri de vardır sende :-)

He bu arada adam haliyle kendi reklamını yaptığından,kendi sitesinin yönlendirme ve bağış linki var.İstersen o satırları kodun içinden silebilirsin.En önemlisi sanal windowsun vardır senin önce orada dene tabi ki.Firmamız mesuliyet kabul etmiyor yani :-D
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

Teşekkürler bu işine yarar shampuanın :-D @velociraptor hocam da siteyi yer imlerine alır çeşitli yazılımlar var :arrow:

http://milesaheadsoftware.org

http://milesaheadsoftware.org/SoundMixer.zip
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Ben olsam ek yazılım veya script kullanmazdım aşağıdaki şekilde halederdim

1. Aşağıdaki klasöre giderdim

%WINDIR%\System32
2. Bu klasör içerisinde yeralan SndVol.exe dosyasını sağ tıklar masaüstüne kısayol oluştur derdim

Resim

3. Bu kısayolu görev çubuğuna sürükler bırakırdım , artık her tıklandığında Ses karıştırıcısı açılacaktır.
esatiz yazdı: 13 Tem 2021, 17:38 @velociraptor hocam da siteyi yer imlerine alır çeşitli yazılımlar var
Teşekkürler yazılım linkleri arasına ekledim :arrow:
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Sistem tepsisinde istiyor.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Herkes istediği şekilde kullanır , ben olsam harici herhangi birşey kullanmazdım.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Benim için 2 yol var
1 - ses simgesine sağ tıklayıp ses düzeyi karıştırıcısını aç derim (hiçbirşey kullanmayıp)
2 - win+r > sndvol > enter yolunu izlerim (klavyede hızlı olduğum için)
*Sistem tepsisine eklenen her program ekstra bellekten yer.