17kg'lık kasa: CoolerMaster Cosmos 1000..

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
y@semin
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 330
Kayıt: 23 Ağu 2007, 00:37
Konum: İst.

17kg'lık kasa: CoolerMaster Cosmos 1000..

Mesaj gönderen y@semin » 13 Eyl 2007, 03:06

Coolermaster, zamanında oldukça popüler olan Stacker serisi bilgisayar kasalarının veliahtı olarak gördügü kasası Cosmos 1000'i kullanıcıların begenisine sundu. Çelik ve aliminyumdan imal edilen Cosmos 1000, 16.9kg 'lık bos agırlıgıyla bilgisayar kasasından çok para kasasına benziyor:) . Stacker'ı en popüler yapan özelliklerinden biri büyük olması ve montaj esnasında veya daha sonra kasa içerisine birseyler söküp taktıgınızda sagladıgı kolaylıktı. Cosmos 1000 ise bunu biraz daha ileri tasıyıp rahat montaj ve kullanımın yanında ses ve titresim izolasyonu konusunda essiz özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Resim
Resim

Cosmos 1000, gümüs rengi gövdeye ve siyah çerçeveye sahip. Kasanın tek rengi bulunmakta. (W) 266 x (H) 598 x (D)628 mm boyutlarındaki kasa aliminyum görüntüsüne ragmen aslında büyük bir bölümü çelikten imal edilmis. Kullanılan metal çelik oldugu için kasanın bos agırlıgı 16.9kg, kutulu hali ise 18.9kg. Eger bu kasa ile lan partylere gitmeyi planlıyorsanız günde birkaç saatinizi spor salonunda geçirmenizde fayda var zira kasanın içi dolu olugu zaman 20kg'a rahatlıkla ulasacaktır. Stacker'ın aksine Cosmosda BTX destegi yok, zaten gerek de yok. Intel bile BTX'den vazgeçmis durumda. Kasada ATX ve E-ATX anakart destegi mevcut. Genisleme olarak Cosmos ön tarafta 5 adet 5.25", iç tarafta ise 6 adet 3.5" genisleme yuvası bulunduruyor. 5.25" 'lik yuvalardan birini de 3.5" 'lik floppy veya kart okuyucu gibi ürünler için dönüstürücü ile kullanmak mümkün.


Resim
Resim

Cosmos'un bütün dügme ve giris-çıkıs paneli kasanın üstünde bulunuyor. Ön panelde giris çıkıs noktaları olarak 4 adet USB 2.0 portu, 1 adet firewire, 1 e-SATA, kulaklık ve mikrofon girisleri yer alıyor. Power ve reset dügmeleri de burada yer almakta. Bu giris çıkıs bölümünün arkasındaki plastik kapak sökülebiliyor. Bu bölmenin altında 2 adet 120mm'lik fan yer almakta. Bu fanlar oldukça sessiz. 1200 devir/dakikada sadece 17dBa ses çıkarıyorlar. Üst kapagın sökülmesinin asıl amacı su sogutma kullanıcıları için. Bu bölmeye 14cm genisliginde ve 30 cm uzunlugunda bir radyatör koyup bunu çok etkili ve bir o kadar da toplu bir sekilde kullanmak mümkün. Eger radyatörünüz bu bölmeye sıgmıyor veya harici bir su sogutma kullanıyorsanız Coolermaster'ın sizler içinde bir süprizi var. Arka egzost fanının hemen üstünde 2 adet hortum delik yeri bulunuyor. Buralardan hortumlarınızı geçirerek dıs ünite ile baglantı kuruyorsunuz
Resim
Resim

Coolermaster Cosmos'un kutusunda bir adet hava tüneli de yer alıyor. Bu hava tüneliyle sabit disk bölmesindeki fanın çektigi havayı kart yuvasındaki bilesenler üzerinden geçirerek dısarı atabiliyorsunuz. Yanlız burada bir not belirtelim, sabit disk fanı opsiyonel olarak sunuluyor. Ama disklerin yerlesimini göz önünde bulundurursanız fanla sogutulmaları gerektigini farkedeceksiniz çünkü disk kızakları birbirlerine çok yakın konumlandırılmıslar. Disk kızaklarından bahsetmisken, bu kızakların 6sı da titresim azaltan lastik tamponlara sahip, ayrıca kasa içerisindeki sesin dısarıya oldukça az çıkması için yan kapagın büyük bir bölümü sesi izole eden bir materyal ile kaplanmıs durumda.

Cosmos'un alt tafarında, sabit disklerin hemen yanında hava giris noktası bulunuyor. Bu girisin sol tarafına dogru ise güç kaynagı fanının rahat hava alabilmesi için gerekli bosluk yer almakta. Bu fan açıklıklarından yerdeki toz içeri çekilmesin diye iki açıklıkta da sünger bulunuyor. Tabi bu süngerlerin düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Sonuç olarak Cosmos 1000, oldukça etkileyici bir kasa. Eger kasanızı fazla tasımıyor ve kaliteli bir kasa için yüksek miktarları ödeyebilirseniz Cosmos 1000 sizin için iyi bir tercih olacaktır.

Alıntıdır..Cevapla