Bulk Crap Uninstaller'ı Nasıl Bilirsiniz? (İyi Bir Programdır-Çözüldü)

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Moderator
Moderator

Re: Bulk Crap Uninstaller'ı Nasıl Bilirsiniz?

Mesaj gönderen esatiz »

Hmm normal kurulum olarak mı kurmuştun? Bende usb cihazlar takılı değildi ilk bakışta beğendim. Usb işini dikkate alayım.
Tesadüflere inanan biriyseniz bilirsiniz ki çok fazla tesadüf, tesadüf değildir.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen feuer »

Portable olarak kullandım. Belki harici diskler ve diğer disklerin taranma(ma)sı ile ilgili düzenleme vardır ayarlarında.
400mb çok diye düşünüyorum.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Mesaj gönderen shampuan »

Evet, aslına bakarsanız toplamda 434MB çok. Ayrıca ağır bir program. Toplamda ya 2 ya 3 kez test etmek için kullandım. USB ve HDD'leri de taradığını bilmiyordum. Zira dün değil evvelki gün bir programı kaldırmasını istedim. Doldurulacak kutucuklar arasında sadece C: yolları vardı. Ben de doldur sil dedim sildi. Başka disk yolu yoktu.

Hibit'i bir iki yıl önce Tarkan abi önerdiğinde denemiştim. Güzel bir program. O zamanlar betaydı şimdi geliştirmiş olmalılar. Benim sıkıntı yaşadığım tek şey, çok hızlı çalışıyor ve registry temizlemesini anlamadım. Mesela kaldır diyorum şipşak kaldırıyor dur bakalım bana kaldırma sonrası durumları göster? yok. İçim rahat etmedi.

İşin doğrusu çocuklar, Revo uninstaller insanın daha çok içine siniyor. Belki zannettiğimiz kadar iyi çalışmıyordur bilemiyorum ama bende derinlemesine kaldırma yaptığı hissiyatı bırakıyor. Yine de Appdata-Local klasörü içinde aylar önce kaldırdığım programların boş klasörlerini buluyorum. Nedenini bilemiyorum belki bunlar kaldırma sonrası restart isteyen yazılımlardır. Restart sonrasında revo tekrar devreye giremediği için kalıyor olabilir. Bendeki portable sürüm.
basitelektronikprojeler.blogspot.com
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen feuer »

Sende diğer yollarda exe dosyaları olmadığı için o yollarda birşey görmemiş olabilir. Benim oyun ve emulatör klasörleri var D sürcüsünde, E sürücüsüdne de gerekirse kullanırım diye normalde sistemde açmadığım büyük boyutlu PAF uygulamaları var, USB de de programların durduğu harici disk takılıydı.
Yani normalde D ve E ye program kurmuş olabilirsin ama bunu registry de arayabilir. Exe sini gördüğünü ekledi. Belki yararı da dokunabilir bu işlevin.

AppData LocalAppData bırakılan izler genelde programın ayar dosyaları ve kullanıcının kişisel verileri oluyor program ile ilgili.
Bazı portable uygulamalarda buralarda iz bırakabiliyor, o iz bırakan programların PAF versiyonları o yüzden avantajlı oluyor.

En iyisi kurulumsuz portable programlar, hem iz bırakmıyor (ya da nispeten daha az bırakıyor) kurulum ile uğraştırmıyor, usb den bile çalışabiliyor vs.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

İlerde format atarsam çoğu yazılımım için portable tercih edeceğim zaten. Yanlız her yazılım maalesef portable kullanıldığında bazı dezavantajlarda getiriyor. Sisteme yerleşmesini istediğin durumları oluyor programın bu yüzden mecburen kurulumlu tercih ediyorum.

Bir de Revo uninstaller de exe siliyor. Mesela geçende bir program kurup daha sonra kaldırdım. Adam masaüstündeki setup dosyasını da siliyor. Kaldırma sonrası kutucuk doldurma kısmında gösteriyormuş meğer dikkat etmemişim. Ona göre, birşey kaldırırken hangi programı kullanırsanız kullanın yedeklerinize dikkat edin. Ya da programın sorduğu sorulara...
Kullanıcı avatarı
esatiz
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen esatiz »

Forumda birinin imzasında görmüştüm : Portable is freedom
Tesadüflere inanan biriyseniz bilirsiniz ki çok fazla tesadüf, tesadüf değildir.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen feuer »

shampuan yazdı: 26 May 2021, 20:11 İlerde format atarsam çoğu yazılımım için portable tercih edeceğim zaten. Yanlız her yazılım maalesef portable kullanıldığında bazı dezavantajlarda getiriyor. Sisteme yerleşmesini istediğin durumları oluyor programın bu yüzden mecburen kurulumlu tercih ediyorum.

Bir de Revo uninstaller de exe siliyor. Mesela geçende bir program kurup daha sonra kaldırdım. Adam masaüstündeki setup dosyasını da siliyor. Kaldırma sonrası kutucuk doldurma kısmında gösteriyormuş meğer dikkat etmemişim. Ona göre, birşey kaldırırken hangi programı kullanırsanız kullanın yedeklerinize dikkat edin. Ya da programın sorduğu sorulara...
shampuan hocam daha öncede belirttiğim gibi sisteme yerleşmesini istediğin durumlar için seçenekler var;

örnek portable browserları varsayılan uygulama ve dosya ilişkilendirmesi yapmak için;

viewtopic.php?f=13&t=211304

başlangıca yerleşmesini istediğinuygulamalar için örnekler;

REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run" /v "ASuite" /t REG_SZ /d "\"C:\CAT\ASuite\ASuite.exe\"" /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run" /v "DDClock" /t REG_SZ /d "\"C:\CAT\DDClock\DesktopDigitalClock_x64_P.exe\"" /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run" /v "FreeShooter" /t REG_SZ /d "\"C:\CAT\FreeShooter\FreeShooter.exe\"" /f

tam çözümleyemedim ama dosya ilişkilendirmeleri içinde cmd komutları var.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Olmuyo abi.
İş sadece browserle bitmiyor.
Ah anlatamıyorum...
Ben çok yazılım kullanıyorum. Yazılımdaki en ufak bir ayar çok önemli olabiliyor. Yeni bir versiyonda ortaya çıkan bir sıkıntı, ya da o ayarın değiştirilmesi canımı sıkıyor.
Hal böyleyken browserle mrowserle bitmez o iş.

Sonra bir program portabıl da olsa şöyle olmalı:
-düğmeye basarsın, tamamdır-
Betikle, skriptle uğraşamam.
Çünkü her program ve her ayar için ekstra dosya ve gereklilik bulundurmaktansa sadece programın setupunu bulundurmak bana daha cazip geliyor.
Dahası da var ama anlatacak teknik dilim yok.

Bugün kendime şöyle bir baktığımda, evet diyorum, birçok yazılımı portabıl kullanabilirim. Ama nice yazılımın da sisteme oturması şart. Yukarıda bahsettiğim uyuzluğumdan dolayı.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen feuer »

Ah be shampuan, samimiyetine güvenerek eleştirecem biraz. Tabii ki seni anlıyorum, tercihine saygı duyuyorum. Ama sen aslında kolaydan kaçıyorsun.

Zaten programı setup.exe yapıp tüm sisteme entegre etmek son kullanıcıya kolaylık sağlamak amacıyla vardır.
Son kullanıcı böyle ayrıntılarla uğraşmasın diye vardır.

Browser örneğini vermem internet explorer edge gibi browserların sisteme entegre gelmesi ve bunu değiştirmenin problemli olması, chromeportable versiyon entegresyonu için ayar olmamasındandı.

Sistemimde 150 civarı program var, sanırım her işlem için uygun bir uygulama vardır. Hiç birisi setup değil

Başlangıca koyduklarımı hariç tutarsam;
Sisteme entegre olan uygulamalar;

Chrome
HoneyView
AIMP
MPC-BE
7-zip

ChromePortable için script var diğer 4 uygulama için uygulamayı açtığında varsayılan uygulama olması ve dosya ilişkilendirmesi için bölümler var.

Zaten bu uygulamalar dışında ilişkilendirme gereken pek uygulama yok.
swf, torrent gibi uzantılar için uygulamayı açtığında yada uzantılı dosyaya tıkladığında ilişkilendirilmediyse sana soruyor.

Portable yazılımlar ayarlarını içerisindeki cfg ini conf gibi dosyalarda saklıyorlar, format atarkenki avantajları buradan geliyor.

Son kullanıcı tercihleri geliştiriciler içinde fikir olur.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Üşeniyorum üşeniyorum.

Siz bilmem ne config ini ile neredeki skripti şöyle şaapıp sağ tık menüsüne bilmem ney ekleme konusunda yazışırken bana daral geliyor.

Çünkü vakti zamanında ben programlamaya merak saldığımda elime geçen programla kitaplarının ilk 3-5 sayfasında kendi kendime dedim ki, cık-ı-ıh ben buna uygun birisi değilim.

Yukarıdaki olayın programlama ile ilgisi yok ama programlamanın temeli olan ve beni programlamadan vazgeçiren "kod" olayı var. Sana göre kolay olan sisteme entegrasyon için verdiğin

REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run" /v "ASuite" /t REG_SZ /d "\"C:\CAT\ASuite\ASuite.exe\"" /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run" /v "DDClock" /t REG_SZ /d "\"C:\CAT\DDClock\DesktopDigitalClock_x64_P.exe\"" /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run" /v "FreeShooter" /t REG_SZ /d "\"C:\CAT\FreeShooter\FreeShooter.exe\"" /f

şu satırların ne anlama geldiğini ve de nereye yapıştıracağımı bile bilmiyorum.

Hani OHA diyebilirsini ama gerçek bu çocuklar. Ne yapalım? Benim kafa bu kadar basıyor. Dolayısıyla eğer beni çok zorlayacak birşeyler önüme çıkarsa da... ilk satırı okuyun.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen feuer »

Vakit ayırıyorsun ve bilgi sahibisin, o yüzden şaşırıyorum ama tercih meselesi tabii ki.
Ancak bu işlemler herkesin işlerini oldukça kolaylaştırabilecek konular.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Arkadaşlar tekrardan merhabalar.

En son bu programla ilgili birşeyler daha yazmıştık. Oldukça iyi, ancak çok yer kaplıyor, boyut büyük demiştik.

Kullandıkça anladım ve emin oldum evet, boyut aşırı büyük. Ancak ben her ayrıntıyı denetleye denetleye kaldırmak istiyorum, daha fazla ayarla daha fazla detaya hükmetmek istiyorum demek isteyenler için mükemmel bir yazılım.

Yani programın kullanılması tabii ki tercih meselesi olup, sonuç olarak "İYİ BİR PROGRAMDIR" diyerek son düşüncemi yazıyorum.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Re: Bulk Crap Uninstaller'ı Nasıl Bilirsiniz? (İyi Bir Programdır-Çözüldü)

Mesaj gönderen krocix »

Konu benim üyeliğimden önce olduğu için hortlatabilirim :D Aslında yazılacak herşey yazılmış zaten ama ben de kısaca deneyimlerimi aktarayım.

Dediğiniz gibi çok abartı bir boyutu var ve derinlemesine temizlik yapıyor zannediyorsunuz ilk etapta.Ancak ben revodan farklı bir şeye erişebildiğini göremedim.Sadece bir programın appdata'da kalan boş klasörünü buldu fazlalık olarak.Başlangıçta herşeyi tarayarak açılıyor ve ondan dolayı biraz geç karşılama ekranı geliyor ki bu normal bir durum.Çok değişik özellikleri olacağını düşündüm ama bildiğimiz tara bul sil den başka birşey bulamadım.Ya da beklentim çok mu yüksekti anlamadım.Ama bulması silmesi güzel.Zorla sil komutu bir dosyada yemedi.Ben de tersine iş yaparak önce kayıt girdilerini sildim.O zaman kalıntıları buldu ve sildi.Güzel bir programmış ama ben bilemedim yaa kararsız kaldım.Muadillerinin boyutu çok düşük.Niye boyuta kafayı taktık bilmiyorum ama Revo ve eküri olarak wise kullanmak iyi olabilir diye düşünüyorum.
Adalet bir tarafı haklı çıkarmak değil , haklıya hakkını teslim etmektir
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Revo en iyisi bence.
Ben bu programı deneyip notlarımı yazdıktan sonra 7z'leyip arşive attım.
Alternatifler nedense içime sinmiyor ama revo işini iyi yapıyor hissiyatı veriyor. Teknik ayrıntılardan anlamam, benimkisi sadece hissiyat meslesi.
Ancak yine de Bulk Crap biraz daha güçlü gibi geldi. Fazla soru sorması ve boyutun aşırı olması rahatsız edici. Sorulara dikkat edilerek gidilirse bence ciğerlerine kadar söktürmek mümkün olabilir. (rasgele yazıyorum).
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Zaten yazmışsınız normal kullanıcya göre değil bu çok daha detaylı diye.Ben de elleyemedim korkudan oralara :pckir: Profesyonel kullanımda fark yapabilir ama biz normal kullanıcılar içn oralar tehlikeli sular oralar.
En son krocix tarafından 22 Eyl 2021, 23:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Adalet bir tarafı haklı çıkarmak değil , haklıya hakkını teslim etmektir