Burayı İlk Nasıl Buldunuz

Eski / Yeni üyelerimizin kendilerini tanıtabilecekleri bir sohbet alanı.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 325 kez

Burayı İlk Nasıl Buldunuz

Mesaj gönderen esatiz »

Merhabalar arkadaşlar :-)

Sordum forum'u ve(ya) anasayfayı ilk olarak nasıl buldunuz? Ben silinemeyen dosya ve klasörler için yöntemler başlığından anasayfayı buldum :arrow:

https://www.sordum.net/22833/silinemeye ... yontemler/
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Burayı İlk Nasıl Buldunuz

Mesaj gönderen shampuan »

Aaa! Güzel bir başlık! :-D

Benimki biraz hikayeli. Sen kaşındın.

Şurada takılıyordum:

Kod: Tümünü seç

https://www.fullprogramlarindir.com/yardim-istek-bolumu
Burda sorulara yanıt veriyorum falan. Ama sorular ve sorunlar öyle başlangıç seviyesinde bilgisayar sorunları genellikle. Ben de bunlara yanıt verdikçe millet bir beğeniyo bi teşekkür ediyo görücen. Video editleme, foto editleme, ses editleme; hangi iş için hangi program daha iyidir falan bir süre sonra benim gibi takılan arkadaşlar oluşturduk böyle gurup gibi. Devamlı selamlaşıyoruz falan. Hatta birisi tesadüfen yakınımdaymış bisiklete atladı yanıma geldi ziyarete. Baya kıyak çocuktu gelirken hediye getirdi microsoft'un lisanslı eğitim kitabı. Hani bu kitabı okuyup sınava giriyon lisanslı microsoft şeysi oluyon neyse. Sitenin sahibinin de başı kalabaydı, bana dedi ki yav seni de buraya admin yapalım ben yetiştiremiyom sana para veririz sıkıntı yok dedi, o zaman sıkıntı neydi hatırlamıyorum kabul etmedim. Yine takılırken birgün birisi geldi dedi ki benim windows10 yavaş çalışıyo hacılar yaa niye oluyodur dedi. Dur dedim şunu biraz araştırayım. Zank! Şurayı buldum:

https://www.sordum.net/42349/windows-10 ... or-sorunu/

Ardından şurayı:

https://www.sordum.net/51631/windows-10 ... atan-hata/

neyse linkleri verdim ama dikkatimi çekti sayfada ne arasan var. Üleeeen, hazine buldum... Bir bakıyorum windowsXP bir bakıyorum windows7 tam da geçmişte başıma gelmiş ve çözmek için program kullanmak zorunda kaldığım sayfalarca konu başlığı. ANAM! dedim ben bu siteyi ele geçirmeliyim. O zaman internetim de yok, internet kafeden giriyorum. Dedim bu siteyi komple indireyim de wikipedi misali bir sıkıntı oldukça girer girer bilgisayardan bakarım. Winhttrackla indirmeye başladım. İçime bir sıkıntı çöktü. Lan dedim adamların sitesini indiriyorum, günahtır şunlara bir haber vereyim. İndirme de devam ediyor. Tarkan abiye emaili gönderdim, yanıt geldi: lütfen sitemizi indirmeyin malesef izin veremiyoruz çünkü bu siteyi büyük emeklerle ve yıllara yayarak oluşturduk...

Hacı eyvallah dedim sıkıntı yok. İndirmeyi direk durdurdum. Baktım forumu da var. Ana baktım bu forumda ben başlık açıp açıp şu şöyledir bu böyledir anlatabilirim...

Netice, ben link verdiğim yerde kendimi kral zannediyomuşum. Harbiden. Çünkü internet ortamında "gerçekten bilen" insan sayısı çok azmış. Buraya gelince bir de anasayfada dolaşınca dedim ki oğlum, bu dünyada kendine fazla güvenmiceksin. Allahın işi işte, o emaili bana yazdırmasaydı, ben bu olayın üzerine düşüp buralara gelmezdim. O vesile oldu.

İşte böyle.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

Anladım uzun hikayeymiş :-) O program tüm siteyi indiriyor muymuş :-D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4609 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Sordum u ortak zevkleri (Bilgisayar) olan insanların aynen kahvehane gibi bir ortamda sohbet edip bilgi paylaşımı yapabilsinler, hemde not defterim olsun diye taaa yıllar önce oluşturdum. Çok mecbur kalmadıkça forumda ;

- Din
- Siyaset
- Şİddet
- Cinsellik
- İllegalite

gibi konuların alenen konuşulmasının hoş olmadığını düşünüyorum (Dayanamayıp başlık açıp sonrada hasır altına süpürsemde) Katkı sağlayan , sağlamayan , emeği geçen geçmeyen herkese Çok teşekkür ediyorum iyiki varsınız , varlığınız bu site ve forumun temelini oluşturuyor. (Vay be çok mu politik bir cümle oldu ) :lol:
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

Emeği geçenlere teşekkürler, amacına uygun güzel bir kaynak.
Tenforums ve portablefreeware de programlarınızın önerildiğini gördüm.
Forumların popüler olduğu dönemde de üye olmuşumdur belki, ancak hatırlayamıyorum.

Bu arada httrack ile site indirmeye hazırlanıyorum. Yatmadan ayar çekip uyanınca inmiş olmasını bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

httrack ile sitelerdeki bilgiler indirlebiliyor lakin Host kök dizininde yeralan Htaccess te engelleyici önlem alınmamış olması gerekiyor , sordumda almamıştık diye hatırlıyorum , indireceğin site iyi bir kaynak ise upload edip kabak bölümünde paylaşırsan memnun olan arkadaşlar olacaktır
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Konusu açılmışken, Wikipedia'nın Kiwix versiyonu var arkadaşlar. Bilgisayarına indiriyorsun, interneti olmayan yerlerde wikipedia elinin altında.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

hımm bak bu wiki işi iyiymiş sanırım adamlar ülkelerde uygulanan yasaklara bu şekilde önlem almışlar :?:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hem öyle hem de internetin hala olmayıp ya da olup çok pahalı olduğu afrika ülkesi gibi bazı asya ülkeleri gibi uç bucak ülkeler var. Buradaki insanlar eğitim alabilsinler diye wikipedia topluluğu böyle bir proje geliştiriyor. Birisi bir kez indiriyor, tüm bilgisayarlara kuruyorlar. Bende var, kurulu şu anda. Ama yeni sürümlerinde bir sıkıntı var.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia ... e_download

Hem yasaklar için hem de internet bağlantısı sınırlı olan ya da olmayanlar için iyi düşünülmüş.

Bu arada Türkiye de wiki yasağı varken üniversitelerden girilebiliyordu wikipedia ya.

Siteyi 2 yıl önce indirmiştim, engel yoktu. Güncellemeler olmuş o sebeple yeniden indiricem.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

Wikipedi indirmek iyi fikirmiş indirebilirim bak... Ayrıca winhttrack nasıl kullanılıyor?
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Çok kolay kullanılıyor portabıl. İnternette anlatım bulabilirsin ben de anlatımlara bakarak çözdüm.
Yalnız önemli bir sıkıntısı var indirme hızı tosbağa.
İlk geliştirildiği yıllarda dünyada internet hızı düşük olunca gereksiz ağ trafiği yapmasın diye geliştiricisi indirme hızını limitli yapmış değiştiremiyorsun (belki programı sökersen değiştirebilirsin program açıkkaynak).
Sonradan da geliştirilmesi durdurulmuş.
Aramızdan @gevv forum sitesini kapatıyorum yedeklerinizi alın demişti. Bende baktım iş sakat komple siteyi indireyim nasıl olsa kapatıcak dedim. Kaç gün sürdü bilmiyorum ama baya bir haftayı geçti diye hatırlıyorum tosbağa hızında. İndirme tamamlandığında forumun o zamanki toplam boyutu 3kusur Gb kadar falandı yanlış hatırlamıyorsam. 7z ile sıkıştırınca çok komik bir rakama düştü durun bulabilirsem resim vereyim

Resim

3GB'den biraz fazlaymış 7zleyince 500MB olmuş koskoca kaç yıllık forum. Lakin bazı sayfalar açılmıyordu diye hatırlıyorum. İndirirken de bazı hatalar oluşuyordu indirilemedi gibisinden sanırım. Yani mesela bu yazdığımız sayfa dolunca 2-3-4 diye gidiyor ya bazı konu başlıklarına hiç erişilemiyor bazılarının da ilk bir iki sayfası varken gerisi yok gibi...

Neyse uzattım. Farklı alternatif programlar da var ben denemedim ama araştırabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Bak o 3gb ın bir kısmı çöp dosyadır, sen silme tabi.
Benim indridiğim dönemde normlade 100mb ı geçmemesi gereken web sitesi 2 gb nin üzerindeydi. Dosyların bir bölümünü silmiştim.

Ayrıca dosya filtreside yapabilirsiniz indirirken html ve jpg olsun gibi

derinlik sınırı koyulabiliyor. 4.derece ye kadar indir gibi.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Filtreyi biliyorum. Ama derinlik sınırını bilmiyordum. Cahillik...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

bu indirme shared (paylaşımlı) hostlarda büyük sıkıntı ve yayını durduruyor (tıklandığında sayfa dönüp duruyor), malesef bizde paylaşımlı hosttayız , yani ana sayfanın bu tarz bir araçla indirilmeye çalışıldığı yayın kesilmesinden anlaşılıyor , ve Htaccess dosyasına kod ekleyerek indirme yapılmamasını sağlıyoruz , indiren farketmiyor biz kodu girdiğimiz andan itibaren paso çöp indirir (Boş dosya)