Steganografi Nedir ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Steganografi Nedir ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mesaj gönderen shampuan »

Beni forumdan tanıyan arkadaşlar bilirler, geçmişte arşivlerimizden konuştuk ve yakın zamana kadar arşiv düzenlemesi yapıyordum. Bu arşivlerimin içinde çok çeşitli materyaller bulunmaktadır. İnanılmaz sayıda dosya (kimisine göre çöp) tutuyorum. Yazılım arşivimde bir klasör, arşivimi düzenlerken dikkatimi çekti: "Resim Stego Araçları" demişim. Bu klasörün içinde çeşitli resim şifreleme-steganografi araçları biriktirmişim ve birgün lazım olur diyerek bekletmişim.

Resim

Ben bu kavramı arkadaşlar arasında birbirine şaka ya da "geyik" amaçlı gizli mesajlar göndermek için türetilmiş bir teknik olarak biliyordum. Hatta bazı resim dosyalarının virüs içerebileceğini de bazı internet kaynaklarından okumuştum. Ancak durum böyle değilmiş.

Ünlü güvenlik firması Kaspersky, konu hakkında güzel detaylar vermiş. Film ve müzik yapımcılarının korsan kullandığınızı tesbit etmek için kullanmasından tutun (steganografi zannedildiğinin aksine sadece resim dosyalarına değil, ses, video ve buna benzer dosyalara da uygulanabiliyormuş), korsanların bir saldırı yöntemi olarak kullanmasına kadar oldukça ilginç bilgiler paylaşılıyor.

Biraz okuyunca konunun burada paylaşmaya değer olabileceğini düşündüm ve yazıyı okumayı tamamlamadan burada başlık açmaya karar verdim. Bu yazıyı muhakkak vakit ayırıp okumanızı şiddetle öneririm.

Ne mi kazanacaksınız?

Bir şey daha öğreneceksiniz işte, fena mı? Bilgi bilgidir ve bilgi altındır. Boşverin dijital parayı :-D En kalıcı para, bilgidir :arrow:

Buyrun, iyi bilgilenmeler:
https://www.kaspersky.com.tr/blog/digit ... aphy/6206/

Sonradan ilave kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Steganografi
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Re: Steganografi Nedir ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mesaj gönderen velociraptor »

Eline sağlık :arrow: