Turkcell 'liler artık uçaklarda da konuşacak

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Turkcell 'liler artık uçaklarda da konuşacak

Mesaj gönderen uçs » 10 Eyl 2007, 02:09

Resim
Turkcell, İsviçre merkezli ONAIR ile imzalanan uluslararası dolasım (roaming) anlasması çerçevesinde, Türkiye'de ilk kez abonelerine havada da cep telefonları ile konusma olanagı sunuyor. Turkcell aboneleri bundan böyle uçakla seyahat ederken de sevdikleriyle konusacak, islerini aksatmadan yürütebilecek, hayata baglanacak.

Yaptıgı uluslararası dolasım (roaming) anlasmaları ile yurtdısı kapsamasını her geçen gün genisleten, dünyanın pek çok ülkesini ve okyanusları kapsayan Turkcell, mobil iletisim hizmeti sunan uydu tabanlı ONAIR operatörü ile uçakla seyahat eden abonelerine havada kapsama hizmetini baslatıyor.

Eylül ayının basında yürürlüge girecek anlasmayla birlikte tüm faturalı Turkcell aboneleri, ONAIR'in anlasmalı oldugu havayolu sirketlerinin uçaklarında ses ve data servislerinden yararlanarak yüksek kalitede GSM ve GPRS uluslararası dolasım (roaming) hizmeti alacak.

Özellikle uzun seyahatleri tercih edenler ve isadamları için büyük önem ifade eden bu uygulamayla Turkcell faturalı hat aboneleri, farklı GSM sebekelerine uyumlu cep telefonlarıyla hiç bir ek tanımlamaya gerek olmadan ses, SMS ve GPRS hizmetlerinden yararlanabilecek, eposta alısverisi yapıp internetten faydalanabilecek.

Havayolu sirketleri ile yaptıgı anlasmalarla uçaklarda uydu destekli kablosuz iletisim imkanı sunan uluslararası İsviçre operatörü ONAIR'ın, uluslararası dolasım (roaming) ortaklıgını gerçeklestirdikleri ilk Türk GSM operatörü Turkcell oldu. Böylelikle Turkcell'in uluslararası dolasım (roaming) ortaklarının sayısı da 195 ülkede 560 sebekeye ulastı.

su an itibariyle Air France ile A318 tipi uçaklar için anlasma yapan ONAIR, önümüzdeki günlerde diger havayolu sirketleri ile de ortaklık kurmak üzere çalısmalarını hızla sürdürüyor.

Uçagın içine entegre edilen bir baz istasyonu ile çalısan sistem, yüksek güç frekansını dengeledigi için saglık ve güvenlik açısından hiçbir sakınca dogurmuyor. ONAIR, gelistirdigi yeni baz istasyonu teknolojisi ile uçaklarda bugüne kadar teknik olarak mümkün olamayan yüksek güç frekansını en alt düzeye indirmeyi basararak, kabin içerisinde güvenli bir sekilde mobil iletisim hizmeti sunuyor.Cevapla