Wise Cleaner'ın Bulduğu İlginç İzler

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Wise Cleaner'ın Bulduğu İlginç İzler

Mesaj gönderen shampuan »

CCleaner ile son zamanlarda sıkıntı yaşamaya başlayınca aklıma geldi, daha önce denediğim wise disc cleaner'i arşivimden çıkardım ve çalıştırdım(portable). Resimde gördüğünüz gibi windows uygulama izleri kısmında çince yazılı kayıt buldu ve silinecek diye bana gösterdi:

Resim

Şimdi enteresan olan şey şu: ben bunu geçen günkü taratmada sil demiştim, silmişti. Fakat bugün az evvel baktığımda yine geldiğini görüyorum. Hayırdır inşallah...

Ne olduğunu bilmiyorum. Zararlı birşey mi değil mi, denetimini yapabileceksek bakarız. Bana tarif ederseniz yardımınızla bir bakabiliriz.

Sizce sakıncalı birşey olma ihtimali var mı?
basitelektronikprojeler.blogspot.com
Kullanıcı avatarı
esatiz
Moderator
Moderator

Re: Wise Cleaner'ın Bulduğu İlginç İzler

Mesaj gönderen esatiz »

Hocam dediğiniz adrese baktım registry'de
Bende de 0 adında bir veri var bir sürü değer içeriyor ama program göstermedi onu. Başka başka şeyler gösterdi. Portable ücretsiz son sürümü indirdim. Sizdeki daha eski bir sürümse paylaşabilir misiniz bir de onunla deneyebilirim ya da programın sürümünü söyleyin.
Tesadüflere inanan biriyseniz bilirsiniz ki çok fazla tesadüf, tesadüf değildir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

9.28.647

Tamam da onunla bir ilgisi var mı? Benim bilgisayarda yok yok. Virüslü bir program beni takip ediyor diye düşünmüştüm ben...
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen feuer »

Ben incelemeden temizlediğim için bakmıyorum ancak eskiden bende bu tarz kayıtlar görmüştüm.

Yine de sıkıntı olduğundan endişe ediyorsan spybot ile bir taratma yapabilirsin.

https://portableapps.com/apps/security/spybot_portable

programı indirdikten sonra önce içerik güncelemesi, host dosyasını zararlı içerikler için aşılama, sonrada genel kontrol yaparsın.

O bölüm explorer stream, dosya yöneticisi akışı kayıtları olur orada ve temizlemek sıkıntı olmaz onları, kayıt defteri temizleyicileri siler geçer hep oradaki kayıtları, ayrıntılı açıklama bulamadım.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Tamam temizliyorum o zaman.
Spybot SD yazılımını biliyorum da, şimdi virüs imza veri tabanı indirmek için bir sürü internetimi harcar, neyse kalsın.
Ortaya çıktıkça wise'a sildireyim ben onu.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen feuer »

shampuan yazdı: 18 Oca 2021, 13:41 Tamam temizliyorum o zaman.
Spybot SD yazılımını biliyorum da, şimdi virüs imza veri tabanı indirmek için bir sürü internetimi harcar, neyse kalsın.
Ortaya çıktıkça wise'a sildireyim ben onu.
İnternet limitini sıkıntıya sokabilir.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.