Korsan yazılıma karşı büyük operasyon..

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
y@semin
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 330
Kayıt: 23 Ağu 2007, 00:37
Konum: İst.

Korsan yazılıma karşı büyük operasyon..

Mesaj gönderen y@semin » 08 Eyl 2007, 23:48

Resim

Çin polisi ve FBI'ın ortak operasyonunda, aralarında Windows XP ve Windows Vista'nın da bulundugu 500 milyon dolar degerinde korsan yazılım CD'si ele geçirildi.Çin polisi ve ABD Federal Sorusturma Bürosu (FBI) tarafından, yazılım korsanlarına karsı iki yıldır sürdürülen bir operasyon Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletindeki sangay ve senzen kentlerinde iki büyük çetenin çökertilmesiyle sonuçlandı. Toplam 25 kisinin tutuklandıgı operasyonda 500 milyon dolar degerinde korsan yazılım CD’si ele geçirildi. Microsoft, yapılan operasyonu “Tüm dünyada korsan ürünlerin sayısını hissedilir sekilde azaltacak bir operasyon” ve “korsan yazılımlara karsı mücadelede bir dönüm noktası” olarak niteledi.
Yapılan operasyonlarda çökertilen çetelerden birinin, kendi alanında en büyük grup oldugu belirtiliyor. Bu sebekenin bugüne kadar 2 milyar dolar tutarında korsan yazılım ürettigi tahmin ediliyor.

Aralarında Windows XP ve Windows Vista’nın da bulundugu toplam 13 programın yazılım bilesenlerinin, lisans sözlesmelerinin ve 8 dilde hazırlanmıs versiyonlarının bu sebeke tarafından yasadısı yollarla üretildigi belirtildi. Hırvatça, Flemenkçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca, Korece, Çince ve İspanyolca dillerinde üretilen sahte yazılımlar, 5 kıtada 27 ülkede kurumsal ve bireysel müsterilere satıldı.

Korsan yazılımlara karsı dünya çapında mücadele eden Business Software Alliance adlı platformun Çin Temsilcisi Victor Zhang, korsan yazılımlara karsı mücadelede uluslararası isbirliginin çok önemli oldugunu vurguladı. Çin İç Güvenlik Bakanlıgı’nın FBI ve Microsoft ile gerçeklestirdigi isbirliginin memnuniyet verici oldugunu söyleyen Zhang, bu son operasyonda çökertilen çetelerin büyüklügünün, sektörün bu alanda karsı karsıya oldugu sorunun boyutları konusunda bir fikir verdigini, geçen yıl tüm dünyada satılan yazılımların yüzde 35’inin korsan oldugunu ve sektörün bu durumdan ötürü ugradıgı zararın 40 milyar doları buldugunu belirtti.

MICROSOFT: OPERASYON BİR DÖNÜM NOKTASI


Çin’de iki büyük çetenin ele geçirilmesinin ardından Microsoft’tan yapılan yazılı açıklamada, operasyonun yazılım korsanlıgına karsı mücadelede bir dönüm noktası oldugu belirtildi. Açıklamada, “Bu operasyonun dogrudan bir sonucu olarak, tüm ülkelerde piyasaya sürülen sahte yazılımların miktarında hissedilir düzeyde azalma olması bekleniyor” denildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Microsoft Türkiye Telif Hakları Müdürü Elçim Barkay ise Çin hükümetinin yasadısı yazılımın üzerine kararlılıkla gitmesinin son derece olumlu oldugunu söyledi. Korsan yazılımın bilisim sektörünün gelisimini olumsuz etkileyen sorunlardan birisi olmaya devam ettigini belirten Barkay, sadece Türkiye’de bilisim sektörünün korsan yazılımlardan kaynaklanan yıllık kaybının 300 milyon dolara ulastıgını; Türkiye’nin bilisim ile kalkınması için bilisime yatırım yapılması ve sektörün, sektörde çalısanların haklarının korunması, ülkenin geleceginin korunması anlamına geldigini söyledi.

ALINTIDIR..Cevapla