Vazelin Kutusuna Gece Lambası

Elektrik ve elektronik konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator
Mesajlar: 8354
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11
Has thanked: 174 time
Been thanked: 218 time

Vazelin Kutusuna Gece Lambası

Mesaj gönderen shampuan »

Merhabalar. Elektroniğe ilgi duyanlar için çok basit bir devre sunuyorum hatta bakır plaket basmanız için pdf de vereceğim.

DİKKAT! BU DEVRE TEHLİKELİDİR. DEVRE İÇERİSİNDE YÜKSEK GERİLİM DOLAŞMAKTADIR BU NEDENLE FİŞTEYKEN KESİNLİKLE SÖKÜP DOKUNMAYIN. MÜDAHALE ETMEDEN EVVEL MUTLAKA FİŞİ ÇEKİN! EĞER HİÇ ANLAMIYORSANIZ KESİNLİKE YAPMAYIN

Bir zaman önce üç adet LED ile yanan bir gece lambası yapmıştım. Uzun süredir kullanmaktayım önce onun bir resimlerini atayım:

Resim

Bu bir boş vazelin kutusu. İsterseniz eski bozuk tasarruf ampullerini söküp içini boşaltarak değerlendirebilirsiniz.

Resim

Eski bir adaptörün kırık kutusundan elde ettiğim fiş kısmı. Bunu prizden elektrik elde etmek için kullanacağız. Sıradaki resme geçiyoruz.

Resim

Devre kartı, vazelin kutusu ve fişi sıcak silikon kullanarak yapıştırdım. Bu projede ışık gücünün son derece düşük olmasını istedim çünkü en ufak ışıkta uyuyamıyorum sadece gece kalktığım zaman gözümü kamaştırmadan ama önümü de görecek kadar ışık istemiştim. Devam ediyoruz.

Resim

Resim

Bitmiş hali. Çalışıyor. Toplasan 5TL bile masraf olmadı. 6 aya yakındır kullanıyorum. Bozulacağını sanmam çünkü hem basit hem de bozulacak birşeyi yok...

Sıradaki paylaşımım asıl konumuzu oluşturuyor. Daire şeklinde kesilmiş bir PCB'yi vazelin kutusunun içine yerleştirebiliriz. Devrede daha çok LED kullandım. LED renkleri yeşildir. Yeşil ışık, göze en az rahatsızlık verirken, gece lambası olarak en iyi aydınlatan ışıktır.

Devre kartını KiCAD programı ile çizdim. Ve tek tek resim yüklemektense gif haline getirdim.

Resim

Bazı LEDlerin yanlara bazılarının ise karşıya doğru monte edildiğine dikkat ediniz. Böylece çok yönlü ışık dağılımı sağlamaya çalıştım.

LEDler doğrudan 220V ile çalışmaktadır. Bunu sağlayabilmek için bir adet 100nF-400V kutupsuz kondansatör şehir cereyanının akımını 7 miliAmpere düşümektedir. Diğer uçta da 1kiloOhm-1Wattlık bir direnç bulunmaktadır. Bundan sonra AC doğtultulur ve birbirine seri olarak bağlanmış LEDleri besler. Akım son derece düşük olduğu için LEDler hasar görmez. Kondansatör ve direnç, gerekli gerilim/akım düşümlerini sağlarlar böylelikle neredeyse hiç elektrik harcamayan basit bir gece lambası yapmış oluyoruz...

Bakır ve Eleman katmanlarını içeren iki ayrı pdfyi de paylaşıyorum isteyen yapabilir kırmızı uyarıya da dikkat ediniz.

Paylaşım:
https://drive.google.com/file/d/1I9rTGz ... sp=sharing
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 37621
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Has thanked: 430 time
Been thanked: 249 time

Re: Vazelin Kutusuna Gece Lambası

Mesaj gönderen velociraptor »

teşekkürler :)
Cevapla