Dell'in yeni performans canavarı XPS M1730

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
y@semin
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 330
Kayıt: 23 Ağu 2007, 00:37
Konum: İst.

Dell'in yeni performans canavarı XPS M1730

Mesaj gönderen y@semin » 08 Eyl 2007, 23:39

Geçtigimiz dönem alanında sektörün liderin kuruluslarından biri olan Alienware'i satın alarak yüksek performanslı bilgisayar üretiminde çok daha iddialı olmak istediginin sinyallerini veren Dünyanın en büyük hazır PC üreticilerinden Dell, XPS serisi ürün gamını da genisletmeye devam ediyor. Uzun sürerdir spekülasyonları ortalıkta dolasan ve ne zaman çıkacagı adeta yılan hikayesine dönen Dell'in son performans canavarı XPS M1730'un 21 Eylül itibariyle pazara sunulacagı ifade ediliyor. Artık kesin gözüyle bakılan piyasaya çıkıs tarihine paralel olarak merakla beklenen XPS M1730 modelinin ayrıntılarına gelin birlikte göz atalım.

Dell'in uzun süredir beklenen yeni performans canavarı XPS M1730, Intel'in dizüstü bilgisayarlar için hazırladıgı iki yeni extreme serisi islemciden X7800 modelini kullanacak. 2.6GHz'de çalısan bu islemci 4MB seviye 2 bellege ve 800MHz FSB'ye sahip olacak. Extreme serisi islemcilerin sahip oldugu kendine münhasır bazı özellikleri ile overclock konusunda çok daha iddialı olacak yeni dizüstü bilgisayarlar bu noktada çok daha ilgi toplayacaga benziyor. Destek verdigi platform ve kullandıgı islemci itibariyle Intel'in dizüstü bilgisayarlara yönelik olarak hazırladıgı en yeni yonga seti olan 965PM'yi kullanan XPS M1730 üzerinde 4GB DDR-2 bellek yer alacak. Bu noktada önemli bir detayı hatırlatmakta fayda var. Zira 4GB bellek kullanan yüksek performanslı bilgisayarların sayısı hızlı bir sekilde artıyor. Fakat unutulmamalıdır ki 4GB'lık bellek kapasitesini tam ve daha verimli olarak kullanabilmek için 64-bit isletim sistem kullanma zorunlulugu bulunuyor.

Resim

Dell'in yeni performans canavarı XPS M1730, güçlü islemcisinin daha güçlü ve özel grafikler ile desteklenmesi adına ekran kartı noktasında son derece iddialı donanımlar kullanmıs. Zira bugün dizüstü bilgisayarlar için hazırlanan ve DirectX 10 destegi bulunana en güçlü grafik çözümü Nvidia'nın GeForce 8700M GT modeli. Her ne kadar Nvidia'nın yüksek performans segmentinde amiral gemisi olan GeForce 8800 serisinin mobil versiyonun da hazırlandıgı dile getirilse bile henüz detaylar ve piyasaya çıkıs tarihi hakkında net bir bilgi bulunmuyor. An itibariyle DirectX 10 destekli en güçlü grafik çözümü olan GeForce 8700M GT modelini kullanan XPS M1730, dileyen kullanıcılara SLI opsiyonu da sunmakta. Bu sayede çift ekran kartı ile performans artısı yasanırken tabi bu durum ürünün fiyat etiketine de ciddi anlamda yansıyor (XPS serisi bilgisayar almak isteyen potansiyel kullanıcıların çok önemli bir bölümünün bütçe sorunu çekmeyecegi de düsünülebilir).

XPS M1730 modelinin depolama çözümlerine geldigimizde detayların kapasite anlamında tam olarak netlesmis degil. Zira su an yaygın olarak kullanılan tipik mekanik disklerin yanı sıra katı halli flash disk (SSD) kullanımına da olanak tanıyacagı belirtilen XPS M1730'un kullanıcılara ne kadar depolama alanı sunacagı su an için rakamlara dökülmüs degil. Bunun yanı sıra RAID desteginin olup olmayacagı henüz netlik kazanmıs degil. Optik sürücü noktasında da yeni peformans canavarı ile Dell iddiasını sürdürüyor. Zira son dönemde çıkan HD DVD destekli pek çok yeni dizüstü bilgisayarın aksine Dell, XPS M1730 üzerinde Blu Ray sürücü kullanmayı tercih etmis. Intel'in PRO/Wireless 4965 b/g/n, 3G WWAN ve Bluetooth v2.0 + EDR adaptörlerine de sahip olacak olan dizüstü bilgisayar kablosuz ag ve iletisim teknolojileri konusunda herhangi bir sıkıntı yasatacak gibi görünmüyor. Ek olarak 512MB veya 1GB'lık kapasite ile Intel'in TurboMemory teknolojisini de destekleyecek olan XPS M1730 barındırdıgı temel teknoloji ve donanımlar ile oyunucuların yeni gözdesi olmaya adayım dedirttirme iddiasında.

Resim

17-inç WUXGA TrueLife (1920x1200) ekrana sahip olan Dell XPS M1730 dolayısıyla agırlık konusunda iddialı degil. Zaten özellikle "ben oyunları heryerde kendi bilgisayarım ile oynarım" diyen "hardcore" oyuncular için hazırlanan Dell XPS M1730, temel özellikleri ve agırlıgı ile "Desktop Replacement" olarak ifade edilen ve performans anlamında masaüstü bilgisayarlardan geri kalmayan üstüne bir yerden baska bir yere tasınabilme (her ne kadar standart dizüstü bilgisayarlara göre zor olsa bile sonucunda mümkün) imkanı sunan segment dahilinde yer alan Dell XPS M1730, 4.9 kiloluk agırlıgı ile muhtemel fiyatının yanı sıra tasınabilirlik anlamında da açıkçası her babayigidin harcı degil. Tasarım anlamında temel çizgileri ile selefi konumundaki XPS M1710 modeli ile paralel olan XPS 1730 kullanıcıları yine cezbedecege benziyor. Dell'in yeni gözdesi XPS M1730'un 21 Eylül (aslında Agustos sonu hedeflenirken ufak bir gecikme ile lansman 21 Eylül'e ötelendi)tarihinde de pazara sunulması beklenirken fiyatı konusunda net bir bilgi bulunmuyor..

ALINTIDIR..Cevapla