Asus'un yeni cumhurbaşkanı: Maximus Formula

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
y@semin
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 330
Kayıt: 23 Ağu 2007, 00:37
Konum: İst.

Asus'un yeni cumhurbaşkanı: Maximus Formula

Mesaj gönderen y@semin » 08 Eyl 2007, 23:19

Donanım dünyasının Tayvan merkezli lider isimlerinden biri olan Asus, geçtigimiz sene içerisinde ROG (Republic Of Gamers / Oyunucular Cumhuriyeti) adını verdigi özellikle sıkı oyuncular ile hız asırtma meraklılarına yönelik olarak hazırladıgı özel seri anakart ailesinin ilk üyesi olan Crosshair modelini duyurmustu. Nvidia'nın nForce 590 SLI yonga setini kullanan ve AMD platformuna yönelik olarak hazırlanan Crosshair modelini Intel'in 965P yonga setini kullanan ve ülkemizde en çok satan ROG modeli olarakta bilinen Commando ve hemen ardındansa yine Nvidia'nın iddialı nForce 680i SLI yonga setini kullanan üstelik an itibariyle ülkemizde satılan en pahalı anakart modellerinden biri olan Striker Extreme modeli takip etmisti.

Resim

Kısa bir süre önce Intel'in kod adı Bearlake olan yeni nesil 3 serisi yonga seti ailesinin X38 öncesi en güçlü modeli olan P35 yonga setini esas alan Blitz Extreme ve Blitz Formula modelleri ile ROG serisini genisleten Asus, yine Intel'in çok uzun süredir merakla beklenen ve yonga seti alanında firmanın yeni amiral gemisi olacagı belirtilen X38/X48 yonga setini kullanan en yeni ve iddialı anakartı Maximus Formula da sonunda gün yüzüne çıktı. Maximus Formula modelinin detaylarına geçmeden önce hemen bir küçük noktayı ifade etmekte de fayda var. Zira anakart üreticilerinin "Eski Roma" ilgisi dikkatlerden kaçmıyor. Son olarak yine lider anakart üreticilerinden Foxconn en yeni ve güçlü anakartına Eski Roma'da savas tanrısı olarak bilinen Mars adını verdikten sonra Asus'un yeni ROG modeli Maximus Formula da bu açıdan ismiyle de özellikle dikkat çekiyor.


Resim
Asus'un ROG serisie Maximus Formula modelinden önce dahil ettigi Blitz Extreme ve Blitz Formula modelleri bazı farklı ve özel detayları ile ilgi çekiyorlardı. Zira Intel'in P35 yonga seti ile yasadıgı 16x + 4X Crossfire konfigürasyonuna Crosslinx adı verilen özel bir teknoloji ile nispeten çözüm bulan ve 16x + 4x'e göre daha verimli olan 8x + 8x Crossfire yapılabilmesine olanak tanıyan anakartlar ayrıca Fusion Block adı verilen ve su sogutma kullanımına hazır özel bir pasif sogutma sistemine sahiplerdi. Asus'un son güzeli Maximus Formula ise bu özelliklere sahip degil ama zaten ihtiyaç duyacak gibi de görünmüyor. Zira anakart kullandıgı X38/X48 yonga seti itibariyle zaten dogal olarak 16x + 16x olarak Crossfire destegi saplayabiliyor. Teorik olarak SLI destegi de sunabilen anakart Intel ile Nvidia arasındaki lisans sorunları nedeniyle SLI destegine an itibariyle sahip degil gibi görünüyor ama bu konuda heran hersey degisebilir.


Resim

Asus, sogutma konusunda da Maximux Formula modeli üzerinde tüm maharetlerini konusturmus. Zira son derece büyük ve bir o kadar da etkili oldugu söylenen özel bir pasif sogutma blogu anakartı neredeyse bir ucundan diger ucuna kaplamıs durumda. Isı iletim teknolojisini esas alan anakartın kuzey ve güney köprülerinin yanı sıra güç modülleri de pasif sogutma ile desteklenmis durumda. Kullandıgı yonga seti itibariyle de anakart son derece güçlü bir konumda. Intel'in su an satılmakta olan mevcut Core tabanlı islemcilerinin yanı sıra yılın son çeyregi içerisinde pazara sunulması beklenen 45nm üretim teknolojisine sahip çift (Wolfdale) ve dört (Yorkfield) çekirdekli Penryn islemcilerine de tam destek saglayan anakart bellek noktasında ise 1066MHz'e kadar DDR-2 bellek destegi sunuyor. Burdan hareketle aynı Blitz serisinde oldugu gibi Asus bu Maximus Formula modelinin DDR-3 bellegi sunan Extreme versiyonunu da ayrıca hazırlayabilecegini de söyleyebilmek mümkün..

Resim

Sahip oldugu 4 adet DIMM slotu üzerinden 8GB'a kadar 1066/800MHz DDR-2 bellek destegi sunan anakart üzerinde 2 adet PCIe X16 slotunun yanı sıra 2 adet PCI ve 3 adet te PCIe x1 slotu ye alıyor. Güney köprüsü olarak ICH9R yongasını kullanan Maximus Formula, SATA-II desteginin yanı sıra IDE destegi de sunabilmekte. Gigabit ethernet özelliginin yanı sıra diger birçok anakartın aksine ses çözümü olarak ADI firmasının ses yongalarını kullanan Asus, Maximus Formula modelinde de kutu içerigine dahil olan harici ses kartı üzerinde ADI'nin 1988B ses yongasını kullanarak 7.1 kanal yüksek tanımlı ses destegi saglamıs. Katı kapasitörleri ile de dikkat çeken Asus'un yeni bombası Maximus Formula'nın özellikle Commando modeli ile elde edilen yüksek satıs ve overclock (hız asırtma) basarısını biraz daha ileri tasıması beklenebilir. Bu arada Maximus Formula'nın hala açıklanmayan ve dolayısı ile gün yüzüne çıkmayan detayları oldugunun da altını çizelim.

Resim

Asus'un ROG serisine kazandırdıgı son üyesi Maximus Formula'nın yurt dısı yaklasık satıs fiyatının 370$ civarında oldugu ve ülkemizde ise bu rakamın 400$'ı bulabilecegini ifade edebiliriz..

Alıntıdır..Cevapla