İşletim Sistemlerinin Açılış Hızı Testi - Video

Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

İşletim Sistemlerinin Açılış Hızı Testi - Video

Mesaj gönderen shampuan »

En soldan sağa doğru çıkış sırasına uygundur XP > Vista > 7 > 8,1 > 10.

Sonuçları söylemicem süpriz olsun.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Re: İşletim Sistemlerinin Açılış Hızı Testi - Video

Mesaj gönderen velociraptor »

Windows 7 konusunda teste katılmıyorum sebebi ise ; muhtemelen yaptığı güncellemelerden biri sorunlu idi ve sistemin geç açılmasına ve kapanmasına sebep oluyordur. Windows 7 , kaynak kullanım ve serilik bakımından windows 10 u resmen 2 ye katlar. Birde şöyle bir durum var ; Her format farklı sonuç verir , tekrar formatlayıp testi tekrarlarsa çok farklı sonuçlarla karşılaşacaktır (Ciddiyim) sebebi nedir bende bilmiyorum ama durum bu.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

velociraptor yazdı: 28 Eyl 2020, 13:53 Birde şöyle bir durum var ; Her format farklı sonuç verir , tekrar formatlayıp testi tekrarlarsa çok farklı sonuçlarla karşılaşacaktır (Ciddiyim) sebebi nedir bende bilmiyorum ama durum bu.
İlginç :?: Bunu ilk defa duyuyorum. Sadece win7'de mi geçerli peki?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Hayır , diğer sürümlerde de rastladım
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Diskin manyetiğine bağlasak... :?:
Neyse ya. Boşver.
Ancak görünen o ki artık win7 de kullanamayacağız baksana öyle yada böyle alıştırdılar windows10 son hızla yaygınlaşıyor.
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen lord_leo »

Evet bende bugün denk geldim , güzel inceleme ama 2 hata var.
1. XP x32 değil x86 olacak sanırım 32 bit demek istemiş.
2. HDD yerine SSD kullanılsa W10 skoru diğerlerinin önünde çıkardı çünkü farklı bir teknoloji barındırıyor.
w3.1 den beri windowsu kullanıyoruz bence en berbatı W8 iyiki kısa sürdü. Çokca acemiler tarafından söylenen vista en kötüsüydü olayınada zamanında iyi donanım taksan hiçte kötü değildi cevabı zaten total skorda.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

xp çok uzun süre kullandım, memnundum
vista da uyumluluk sorunu vardı, driverlar, oyunlar, programlar
7 ile bunu çözdüler, kararlı bir sistemdi

2018 de aldığım laptop ile gelen windows 10 home single language kullanıyorum,
memnun kalmasaydım 7 yüklerim diyordum (desteği kestiler)
ancak gayet memnunum, 1909 versiyonu kullanıyorum,yakında 2004 versiyonuna geçicem
yardımcı programlar ve çeşitli tweakler ile istediğim gibi optimize edebiliyorum
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Gelişimi takip ettiğim için 2004 ün 1909 dan daha iyi olduğunu söyleyebilirim
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

yakındır yüklemem ekim ayında yeni bir versiyon yayınlanacak Version 20H2 (October 2020 Update)
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

ek olarak bir şey sormak istiyorum ayrı başlık açmadan
şimdi 2004 versiyonu bemin yerleşik windows güncellemleri bölümünde öneri olarak yer almıyor,
ingilizce sitelerden takip ettiğim kadarıyla kullanıcılara öneri olarak geliyor,
1909 güncellemesi bana bu şekilde gelmişti

bu güncelleştirmeyi (2004) windows 10 update assistant (güncelleştirme yardımcısı) ile manuel olarak yapmam bir sorun teşkil eder mi?
soruyu sorma nedenim windows un otomatik güncelleştirmelerine gelmeme nedeni bilgisayarın hazır olmaması mıdır?

sistem gereksinimlerine baktım 1903 1909 2004 aynı, 1909 ile rahat çalıştığıma göre sorun olmaz diye düşünüyorum.
ancak sorun teşkil edecek bir durum var mıdır? bunu öğrenmek istedim

bu versiyonu (2004) atlayıp Version 20H2 (October 2020 Update) kurulabilir mi? kuruluyorsa böylesi daha mantıklı olur diye düşünüyorum
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Version 20H2 (October 2020 Update) aslında 2004 e bir ek , SP yaması gibi birşey olacak , lakin herzaman ISO olarak indirip temiz formatla kurduğum için aynı şekilde kurmayı düşünüyorum , sizede temiz formatı tavsiye ederim , yükseltme olayı firmalarda değil ama single language ve home kısımlarında bazen sorunlara sebep oluyor.

2004 ü windows 10 update assistant (güncelleştirme yardımcısı) ile manuel olarak yaparsan az da olsa sorun çıkma olasılığı mevcut
20H2 için veya 2004 için sistem gereksinimi açısından bir sorun çıkması çok zor
2004 ü atlayıp 20H2 yi kurmak daha mantıklı (Yüksek ihtimalle Temiz ISO indirip kurdurtur)
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

dün biraz okudum answers.microsoft tan,
(Note: You may not see Download and install on your device as we are slowly throttling up this availability over the coming weeks, or your device might have a compatibility issue for which a safeguard hold is in place until we are confident that you will have a good update experience.)
diyor ki windows update service te yükseltmelerin görünmeme nedeni henüz cihazınız için uyumluluk sorunları olması bu nedenle safeguard tarafından bloke edilmesidir, sorun yaşanmayacağından emin olana kadar bu bloke devam eder.

türkçe sayfada şu ifade var
Sürüm 2004 Güncelleştirmeleri denetle üzerinden sunulmuyorsa bu sürümü Güncelleştirme Yardımcısı'ndan el ile alabilirsiniz.

1909 u ben windows içinden güncelleştirmeleri denetle ile kurmuştum bu 2004 çıktığı zaman, ancak görüldüğü üzere 4 ay bitti 2004 henüz görünür olmadı.

sanırım ben bir süre daha bekliyicem, ssd almayı düşünüyorum onu aldıktan sonra temiz format ile kurucam
şuan sistemim kararlı ve sorunsuz çalışıyor, bir süre daha 1909 ile devam edicem
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Ben de olsam aynını yapardım , düzgün çalışan birşeye müdahale edilmez.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Sıfırdan kurulum ile yükseltme konusunda bende velociraptor'a katılıyorum aslında. Çünkü internet üzerinde güncelleme sonrasında çok fazla sorun yaşayanlarla karşılaşıyordum bir ara. İşte güncelleme yaptım şu simgesi kayboldu. Güncelleme yaptım başlat menü çalışmaz oldu. Fare çalışmaz oldu... Falan bir çok sorun yaşanıyordu. Eğer çok elzem değilse sıfır kurulum daha sağlıklı görünüyor.

Ama öte taraftan ben sistemimi çoktan kurmuş, sayısız ayar çekmiş, sayısız program kurup bunları isteğime göre şekillendirmiş kısacası düzenimi oturtmuşum şimdi güncelleme geldi diye hooop format atmak ve herşeye yeniden başlamak o kadar kolay değil.

Dolayısıyla aslında şu mantıkla da hareket edilebilir. Velociraptorun da dediği gibi eğer düzgün çalışıyorsa ve sorun çıkartmıyorsa ellememek daha iyi. Daha dün yeni ofis sistemine elim alışsın diye office 2016 kurdum, sorunlar neticesinde kaldırınca eski sürüm 2003'de çalışmaz oldu. Neyse ki temiz kaldırıp office 2007 kurunca durumlar düzeldi. Neydi buradaki olay? Az evvel dediğim gibi zaten çalışan bir düzenim vardı kendim kaşındım ve düzenimi bozdum.

"Çalışıyorsa sökme" Amerikan atasözü. :)
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

bende yaptığım kısa araştırma ve tavsiyeleriniz doğrultusunda sorunsuz çalışan sistemime bir süre daha dokunmayı düşünmüyorum.

program kurmuyorum genelde sadece chrome kurulu portable program tercih ediyorum
ancak ayarlar ve düzenim var tabi...