Ve bilim ışığı paketlemeyi başardı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4

Ve bilim ışığı paketlemeyi başardı

Mesaj gönderen yazgüneşi » 07 Eyl 2007, 15:57

Ve bilim ısıgı paketlemeyi basardı

--------------------------------------------------------------------------------

Amerikalı fizikçiler, ısık ısınını çok düsük derecelerde sogutulmus madde içine hapsetmeyi ve aynı ısını "uzaktaki" baska bir maddeyle tekrar harekete geçirmeyi basardı.

Nature dergisinde yayınlanan makaleye göre, Harvard Üniversitesinden Naomi Ginsberg ve çalısma arkadasları, ısını içine hapsettikleri çok düsük sıcaklıktaki maddenin parçacık fiziginde devasa uzaklıga isaret eden 160 mikronmetre ötesine bir madde koydu.

Arastırmacılar, düsük sıcaklıktaki maddeye lazer ısını yolladı. Lazer fotonları, çamura saplanan mermiler gibi bir anda hız keserek saatte 300 bin kilometreden 20 kilometre sürate inerek hareketsiz kaldı. Böylesine özel ortamda madde dalga gibi hareket ettiginden, ısın sinyalinin özelliklerini tasıyan "madde dalgası" 160 mikronmetre ötedeki maddeye sıçradı.

Bu "dalganın" sıçramasıyla birlikte diger madde yıgınından ilkine benzer ısın fıskırdı. Mutlak sıfır olarak adlandırılan -273 civarındaki sıcaklıklarda "Bose-Einstein" yogusması denen esrarengiz dünyaya adım atılıyor.

Bu sıcaklıklarda, madde geleneksel gaz, sıvı ve katı halinden tamamen farklı özellikler gösteriyor. Bu kadar soguk ortamlarda atomların bir kısmı, enerjilerini olabildigince düsürüyor ve madde dalga gibi davranmaya baslıyor. Bu noktada klasik fizik kuralları geçerliligini yitiriyor. Bilim insanlarına göre, bu deney, uzun vadede müthis teknolojik gelismelerin kapısını aralayabilecek.

Sözgelimi, bu yolla fotonların, bilgi tasıyıcısı olarak görev yapan elektronların yerini alacagı kuantum bilgisayarları üretilebilecek.

Gerçekten de, elektronik parçalar, yakında fiziksel sınırlarına gelip dayanacak, bu da daha hassas devrelerin üretilmesini imkansız kılacak. Deneyi yapan uzmanlar, fotonların kuantum bilgilerinin iletilmesinde kullanılabilecegini ve atomların depolama ve islem bakımından ideal oldugunu düsünüyor.