Tehlikeli Akü Tampon Şarj Devresi V3

Elektrik ve elektronik konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

Tehlikeli Akü Tampon Şarj Devresi V3

Mesaj gönderen shampuan »

Çok basit bir şekilde, boşta bekleyen akülerinizin ölmemesi için hem kolay hem de ucuz bir akü tampon şarj cihazı çizdim.

DİKKAT: BU DEVRE ŞEBEKE GERİLİMİNDEN YALITILMAMIŞ OLDUĞUNDAN ÇARPILMA TEHLİKESİ İÇERİR! BU NEDENLE AMATÖR ELEKTRONİKÇLER İÇİN ÖNERİLMEZ!
DEVREDE KBL004 OLARAK GÖSTERİLMİŞ KÖPRÜ DİYOT İMLA HATASINDAN DOLAYI YANLIŞ YAZILMIŞTIR. DOĞRUSU KBL04 OLACAKTIR.
ÖNCE AKÜ KUTUP BAŞLARINI BAĞLAYIN, SONRA FİŞİ TAKIN. ÖNCE FİŞİ TAKIP SONRA KROKODİLLERE DOKUNURSANIZ ÇARPILIRSINIZ
BU DEVRE TEHLİKELİ OLDUĞUNDAN SORUMLULUK YAPANA(KULLANICIYA) AİTTİR. BU DEVREYİ KURUP FAYDALANIRKEN KARŞILAŞACAĞINIZ HİÇBİR OLUMSUZLUKTAN DEVREYİ YAPAN SUNAN BARINDIRAN KİŞİ YA DA KURUMLARI SORUMLU TUTMADIĞINIZI KABUL ETMİŞ SAYILIYORSUNUZ. UYARDIK.

Resim

Konunun benzerini şurada açmıştım:

viewtopic.php?f=100&t=209324

Oradaki devre iyi cins transistör kullanmanızı ve detaylı hesap yapmanızı gerektiriyordu. Bu devrede ise işi daha da kolaylaştırdım ve çıkıştan 13,6Volt-50miliAmper güç almanızı sağlayacak şekilde devre oluşturdum.

Devremizin çalışma mantığı son derece basittir. Sol tarafta 220V topraklı fiş görüyorsunuz. Bu fişin toprak hattına 4,7nF Y kapasitörleri ile köprü kurulmuştur. Amacı ölümcül çarpılmaların önüne geçmektir. Ancak yine de çarpmaz diye birşey yok; o yüzden devreyi önce aküye bağlayıp, sonra fişe takıyorsunuz ve elinizi değdirmiyorsunuz. 7/24 böyle bekleyebilir. Aküyü tekrar kullanacağınız zaman önce fişi çekiyor, sonra krokodilleri ayırıyorsunuz.

Y köprüsünden sonra devreye seri bağlanmış 680nF-400V değerindeki kutupsuz kapasitör, şebekeden gelen besleme geriliminin akımını son derece düşürmektedir. Daha sonra köprü diyot devresi (KBL005) ile AC, DC'ye dönüştürülür. 1uF-63V değerindeki kondansatör ile filtre edilir. Neden 63Volt? Çünkü bir sonraki regülasyon katı, bu kapasitör uçlarındaki gerilimin uçmasına zaten izin vermemektedir.

1uF ile filtrelenen DC, 100 ohm-5Watt'lık seri direnç ve 15Voltluk zener diyodu ile 15Volta regüle edilir. Bu zenerin gücü 1W olmak zorundadır. Daha sonra daha fazla stabilizasyon sağlayabilmek için zenere 470uF-25V kondansatör paralel bağlanmıştır. Hemen sonra, akımı 1k direnç ile sınırlandırılmış kırmızı LED, bize devrenin aktif olduğunu haber vermektedir. İki adet seri bağlanmış 1N4007 diyodu, 15V gerilimi 13,6Volta fitler. Bu da dolu bir akünün üst limit noktasıdır.

Böylelikle elimizdeki akü, kendisine zarar vermeyen çok düşük akım ile, ama gerilimi normalin üstüne fırlamayacak bir gerilim ile devamlı full'de tutulmuş olunur...

Cihazın devre kartı aşağıdaki gibidir:

Resim

Resim

Yapmak isteyen olursa, cihazın devre kartının basımı için gereken PDFler ile klavuz resimler linktedir:

https://drive.google.com/open?id=1wREDc ... OFLk4HdpO7

Yorumlarınız olursa yazmaktan çekinmeyin...
En son shampuan tarafından 01 May 2020, 22:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1

Re: Tehlikeli Akü Tampon Şarj Devresi V3

Mesaj gönderen cankusa »

Daha sonra köprü diyot devresi (KBL005) ile AC, DC'ye dönüştürülür.

Buradaki diyotların watajı ve serisi nedir. (Girişteki 4 lü diyot)
Ayrıca basılmış devre kartı elinizde varsa gönderebilirmisiniz.

Ayrıca burda girişte Trafo var ise Ac giriş 220 Çıkış Voltajı ve Watajı nedir.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

cankusa yazdı:
04 Nis 2020, 09:44
Daha sonra köprü diyot devresi (KBL005) ile AC, DC'ye dönüştürülür.

Buradaki diyotların watajı ve serisi nedir. (Girişteki 4 lü diyot)
Ayrıca basılmış devre kartı elinizde varsa gönderebilirmisiniz.

Ayrıca burda girişte Trafo var ise Ac giriş 220 Çıkış Voltajı ve Watajı nedir.
Devredeki diyot köprüsü KBL005 bir hazır köprüdür. Model no'suna göre 1,5A ile 4A arasında değişiyor. Yanlış değilsem o köprünün maksimum dayanma akımı 4 amper olacaktı. Ancak verdiğim bu şarj devresinden geçecek akım maksimum 50, hadi ben yanılayım 100mA olacağı için, 1N4007'lerden oluşan bir doğrultucu da kullanılabilirdi.

Elimde maalesef basılmış kart yok. Şu anda karantinada yaşıyorum. Boş zamanımı değerlendirmek için KiCAD'da çizip çizip forumlarda paylaşıyorum. Ama devre kesinlikle çalışır ondan eminim.

Girişte trafo yok. Bu nedenle acemiyseniz yapmanızı önermem. Devreye 220V girer, 13,6V çıkar. Ama giriş geriliminden yalıtılmadığı için yani basit bir kondansatör ile sadece akımı sınırlandırıldığı için fişteyken çarpılma riski vardır. Ben bu risli Y köprüsüyle sınırlandırdım ama yok etmedim.

Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen cankusa »

Geçmiş olsun karantineden çıkışınız bellimi ( İstanbuldamısınız )

Mevcudumda elektronik elementlerin hepsi var hazır kart olsaydı montajını yapardım.Girişde 220V AC çıkışta 20V 20Amp bir trafo kullanılsa daha emniyetli ve uzun ömürlü olmazmı.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

cankusa yazdı:
04 Nis 2020, 12:13
Geçmiş olsun karantineden çıkışınız bellimi ( İstanbuldamısınız )

Mevcudumda elektronik elementlerin hepsi var hazır kart olsaydı montajını yapardım.Girişde 220V AC çıkışta 20V 20Amp bir trafo kullanılsa daha emniyetli ve uzun ömürlü olmazmı.
MErhaba sağolun karantina derken ev hapsi şeklinde karantinadayım bulaşmasın diye ailecek dağlık bir yayla köyüne sığındık.

Evet trafo kullanılması daha iyi olurdu onu paylaştım. 20V'luk trafo son derece ideal ama 20Amper... 20Amperlik trafo bulsam normal şarj cihazı yaparım trafolar çok pahalı. Burada Antalya'da bir elektronikçide 10-15A civarında trafo sordum 250TL falan fiyat çekti. Onun yerine SMPS adaptör almak daha mantıklı.

Tampon yani bekleme şarj işlem için ise son derece zayıf bir akıma ihtiyaç duyulduğundan biraz da fiyatını düşürüp 5-10TL'lik bir cihaz kurup insanların ilgisini çekmeye çalıştım bu devrede. Az evvel bir başlık daha açtım orada trafolu daha ideali de var...

Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

Ha unuttum, elinizde delikli kart yok mu? delikli karta yapın?

Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen cankusa »

40 Yaşına kadar elektronigin merkezinde çalışıp hayatımı idame ediyordum o dönemden kalan malzemelerin bir kısmı hala mevcudumda kıyamıyorum atmaya tanıdık eş dost birşeyler lazım olursa elimde varsa veriyorum.
Yaş 65 artık herşey fazla geliyor kendimi meşgul etmek için buradayım.
Size sordugum elinizde hazır kart varsa oyalanmak için zaman geçirmek için yapardım.

Aman kendinize dikkat edin Büyük şehirdekiler tatil beldelerine köylere beldelere geliyorlar farkında degiller virüs taşıdıklarının.

Almanyadan vatandaş cenaze için Türkiyeye geliyor İstanbulda kontrol noktasından bir şekilde kaçıp Otobüsle Samsuna ordanda Trabzon ordanda Rizeye oradan da cenazenin oldugu beldeye geliyor.Tanıdık eş dost hoşgeldin sarılıp öpüşmeler cenaze evinde yine aynı sarmaş dolaş Almanyadan gelen vatandaş hastalanıyor kontrolda virüs taşıdıgı tesbit ediliyor hastanede tedavi sürecinde adam ölüyor.
Ayıkla pirincin taşını.
Saglık bakanı Türkiyede sokaga çıkma yasagı ilan edilisin diye ilk günden beri söylüyor dinleyan kim

Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

cankusa yazdı:
04 Nis 2020, 13:39
40 Yaşına kadar elektronigin merkezinde çalışıp hayatımı idame ediyordum o dönemden kalan malzemelerin bir kısmı hala mevcudumda kıyamıyorum atmaya tanıdık eş dost birşeyler lazım olursa elimde varsa veriyorum.
Yaş 65 artık herşey fazla geliyor kendimi meşgul etmek için buradayım.
Size sordugum elinizde hazır kart varsa oyalanmak için zaman geçirmek için yapardım.

Aman kendinize dikkat edin Büyük şehirdekiler tatil beldelerine köylere beldelere geliyorlar farkında degiller virüs taşıdıklarının.

Almanyadan vatandaş cenaze için Türkiyeye geliyor İstanbulda kontrol noktasından bir şekilde kaçıp Otobüsle Samsuna ordanda Trabzon ordanda Rizeye oradan da cenazenin oldugu beldeye geliyor.Tanıdık eş dost hoşgeldin sarılıp öpüşmeler cenaze evinde yine aynı sarmaş dolaş Almanyadan gelen vatandaş hastalanıyor kontrolda virüs taşıdıgı tesbit ediliyor hastanede tedavi sürecinde adam ölüyor.
Ayıkla pirincin taşını.
Saglık bakanı Türkiyede sokaga çıkma yasagı ilan edilisin diye ilk günden beri söylüyor dinleyan kim
Abi ben senin 65 yaşlarında olduğunu bilmiyordum genç arkadaşlardan biri sanıyordum. Yıllarca elektronik işi yaptıysan senin için zor bir devre değil delikli plakate kolayca işlersin. Malzemeleri ona buna verme şimdi bazı malzemeler piyasada bulumuyor hep patates. LM317ler bile patates çıkıyor hep.

Bugüne kadar bizzat hiç kart basmadım ben. Geçen aylarda elektrik kesilince öten alarm devresi yapıp bir-iki kişiye sattım onun da kartını istanbulda bir tanıdık abi yapıp malzemeleri ile göndermişti. Sağolsun birşeyler yapmaya çalışıyorum diye para bile almamıştı. Şimdi bu kartı bastırmaya kalksam önce şehir merkezine inmem lazım ki bu zaten çok tehlikleli. Bastırsam geri dönüşte jandarma yolları kesmiş herkesi geçirmiyor bir de bir kağıt imzallattılar 15gün sokağa çıkmayacağız diye. Geri gelemem. Anlayacağın kendime bile yapamıyorum ne havya var ne lehim var. O yüzden ben de oturduğum yerden KiCAD kullanarak devreler çizip paylaşıyorum...

O cenazeye giden salağın da canı cehenneme. Kim ki sadece kendini düşünüyor, kötüne copu sokacaksın. Ben 1,5 yıl kadar otogarda özel güvenlik olarak çalıştım bu süre içerisinde insanımızdan nefret ettim ve 1,5 yılda 15 yıl yaşlandım...

Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen cankusa »

Denizde Gemilerde çalışmak istermisin

Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1