Yeni Pardus'ta hangi yenilikler olacak?

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
HERZLOS
Byte3
Byte3
Mesajlar: 138
Kayıt: 18 Mar 2006, 19:23
Konum: AnTaLYa

Yeni Pardus'ta hangi yenilikler olacak?

Mesaj gönderen HERZLOS » 06 Eyl 2007, 06:24

Geçtigimiz hafta içinde yapılan Pardus gelistiriciler toplantısında yeni sürümde önemli degisiklikler getirecek bazı kararlar alındı. İste yenilikler:Delta Paket destegi:

Pardus 2007.3 sürümünde delta desteginin olmasına karar verildi. Bu karar özellikle limitli ADSL kullanıcılarını sevindirecek. Delta destegi sayesinde, güncellemesi çıkan bir paketin tamamını degil, sadece degisen kısmını indireceksiniz. Bu özellik bazı paketlerde % 80'lere varan, genelde ise % 50'ye yakın kazanım saglıyor.

Menüde görünmeyen uygulamalar geri gelecek:

Bir arayüzü olmasına ragmen menüde görünmeyen bazı küçük yardımcı uygulamalar uzun süredir tartısılan bir konuydu. Menünün karmasık bir hal almaması için uygulanan bu yöntem, kurulu olmasına ragmen menüden ulasılamayan uygulamaların dogmasına sebep oluyordu. Toplantıda bu konunun Tasma'da yer alacak bir bölüm ile çözülmesine karar verildi. Bu çözüme göre, Tasma içerisinde basit menü veya genisletilmis menü seçenekleri olacak.

Ag Yöneticisi:

2007.3'de Ag Yöneticisi'ne hızlı baglantı desteginin eklenmesi ve bazı ufak sorunların düzeltilmesine karar verildi. Bununla beraber ag profilleri alma/verme (import/export) yetenegi kazandırılması isinin sorumlulugunu İsbaran Akçayır üstlendi.ÇOMAR üzerinden farklı yetkilendirme sekilleri:

Kullanıcıların her türlü isi gerçeklestirebilen Wheel grubu dısında da, sadece program ekleme/kaldırma yetkisi olan ya da sadece ag profili ekleyip/çıkarabilen bir kullanıcı gibi profiller olusturmasına imkan saglanması konusuldu. Bu özelligin de 2007.3'e yetistirilmesine karar verildi.

Paket İmzaları:

2007.3'e yetistirilmesi bekleniyor. Bu özellik sayesinde paketlerin kim tarafından yapıldıgı dogrulanabilecek. Konunun sorumlusu gelistirici listesine bir rapor gönderecek ve konu listede tartısılacak.

Göç Aracı:

Windows kullanıcılarının kisisel bilgi ve ayarlarının Pardus'a aktarılabilmesini amaçlayan ve Murat Ongan'ın üzerinde çalıstıgı Göç Aracı üzerinde konusuldu ve 2007.3'e yetistirilmesine karar verildi. Bu araç sayesinde Windows ortamındaki birçok kisisel ayar ve veriniz tek bir araçla Pardus'a aktarılacak.

Vekil Sunucu Yöneticisi:

Sistem çapında bir vekil sunucu yönetimi için gerekli altyapı üzerinde yapılan çalısmaların çok az eksigi kaldıgı ve 2007.3'e yetisecegi konusuldu. 2007.3'e yetistirme sorumlulugu, bu projenin de gelistiricisi olan Bertan Gündogdu'ya verildi.

Kaptan Masaüstü:

* Ekran kartları ile ilgili bir arayüz Kaptan'a eklenmeyecek.
* Kaptan'a eklenmesi önerilen Katkı (Contrib) deposunun sisteme eklenmesi seçenegi, Kaptan'da degil Paket Yöneticisi'nde olacak.
* Ag Yöneticisi artık Kaptan'a gömülü sekilde çalısmayacak, kendi ayakları üzerinde duracak.

Kaynak: Özgürlükiçin.comCevapla