Yakıt Tasarrufu Araçlarda Nasıl Yapılır?

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9638
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Yakıt Tasarrufu Araçlarda Nasıl Yapılır?

Mesaj gönderen trwe »

Günümüz tasarruf devri. Yakıt fiyatlarının durumu da ortada olunca insanlar artık araç kullanırken nasıl yakıt tasarrufu yapabileceklerini de ciddi anlamda düşünmeye başladılar.

Aracınızı kullanırken yakıt tasarrufu yapmanız için pek çok yöntem mevcut. Ancak bununla birlikte aracınızı kullanmadan önce de artık bunu biraz sorgulamanız gerekmekte. Çünkü gereksiz araç kullanımı da yakıt tasarrufu yapmanızın önüne geçer.

Yakıt tasarrufu konusunda en yanlış bilinen konu aracınızla trafik ışığında durduğunuzda motoru kapatmaktır. Motoru tekrar çalıştırma anında, beklerken harcayacağınız yakıttan daha fazla bir yakıt harcayacağınızı unutmayın.

Ancak belirli bir modelin üzerinde start-stop özelliği bulunan araçlarda ise bu durum farklıdır. Aracın motoru bu özelliğe göre tasarlandığı için yakıt tasarrufuna pozitif bir etkisi olduğu söylenebilir.

Bir başka ve en önemli yakıt tasarruf yöntemlerinden bir tanesi ise gereksiz şekilde gaza basılmamasıdır. Özellikle yokuş aşağı giderken gaza basılması yakıt tüketimini arttıracaktır.

Eğer bu durum bir alışkanlık haline gelmişse uzun vadede yakıt konusunda sizi sıkıntıya sokabilir. Sürekli olarak yakıt alırken daha çok para ödemek zorunda kalırsınız.

Bu yüzden yokuş aşağı inerken gaza basmaktan kaçının. Sadece yokuş aşağı değil, eğer trafik ışığında kırmızı yandığını görüyorsanız ve hızınızı sabit tutmak adına gaza basmaya devam ediyorsanız bu durumda da gereksiz yakıt harcamış olursunuz.

Kırmızı ışıkta duracağınız için gaza basmanıza gerek yoktur. Böyle bir durumda aracınızın vitesini boşa alıp durana kadar aracı kendi hızına bırakabilirsiniz. Bu yöntem de uzun vadede yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

Araç kullanırken farkında olmadan yapılan davranışlardan bir tanesi de yokuş üzerinde durmak zorunda kalındığında aracı frene basıp durdurmak yerine kavrama noktasında tutup beklemektir.

Kavrama noktasında tutulan araç sürekli olarak gaza basıldığı için gereksiz bir yakıt sarf edecektir. Bu şekilde yapılmasının en büyük sebebi kavrama noktasında tutulan aracın kalkış anında geriye kaymamasıdır.

Ancak bu yöntem yerine araç tamamen durdurup kalkerken el freni ile kalkılması yine uzun vadede yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

Aracınızı kullanırken en önemli yakıt tasarrufu yöntemlerinden bir tanesi aracınızı 100 kilometrenin altında kullanmanız olacaktır. 100 kilometrenin üzerine çıkıldığı anda aracınız normalde yaktığı yakıtın 1 buçuk ila 2 katı arasında daha fazla yakıt yakacaktır.

Uzun yolda da olsa aracınız ile 100 kilometre sınırını aşmamanız yakıt tasarrufu kadar can güvenliğiniz açısından da önemlidir.

Herkesin bildiği gibi en çok yakıt israfı acemilik döneminde yapılmaktadır. Bu dönemde aracı kullanmak üzerine yoğunlaşıldığı için yakıt tasarrufu konusu çok fazla akla gelmemekte.

Aynı zamanda bu dönemde edinilecek olan çeşitli alışkanlıkların ileride değiştirilmesi imkânsız bir hale gelebilir. Bu alışkanlıklardan en önemlisi ise gereksiz fren kullanımıdır.

Gereksiz fren kullanımı acemilerin en çok yaptığı davranışlardır. Sürekli stres altında olduklarından dolayı gereksiz bir şekilde frene basma eğilimine girerler.

İşte bu durum bir alışkanlığa dönerse ileride yakıt tasarrufunu da olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Unutulmamalıdır ki her frene basıştan sonra yine gaza basılması gerekmekte. Bu da gereksiz bir şekilde arabayı yavaşlattıktan sonra tekrar gaza basmak anlamına geliyor.

Sürücüler için yakıt israfına sebep olan bir başka davranış ise araçlarını park etme aşamasıdır. Araç park ederken mükemmeliyetçi bir davranıştan uzak durulması gerekiyor.

Aracınızı park ettikten sonra park şeklini beğenmeyip daha güzel park etme çabasına girmeniz kendinizi tatmin etmeniz açısından önemli olduğu kadar yakıt tasarrufu konusunda da önemli.

Böyle durumlarda hem yakıtınız hem de zamanınız gitmekte. En güzel park etme şekli trafiğe ve başka araçlara engel olmadan yapılan park şeklidir. Bu yüzden park işlemi ile gereksiz zaman harcamaktan uzak duran. Arıcınız kimsenin hakkında tecavüzde bulunmuyorsa yeterli olacaktır.

Zammı Haber Veren Youtube Videosu:


Bu konu hakkında TRWE_2012'in beğendiği bir kaç kara mizah resim (çizim):

Resim
Resim
Resim

Yazar:Anonim
Kaynak Site:Bilinmiyor

TRWE_2012
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Cevapla