Vista Ve Sonası İşletim Sistemlerin de "Kaynak İzleyicisini" Kullanma

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8428
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Türkiye Cumhuriyeti

Vista Ve Sonası İşletim Sistemlerin de "Kaynak İzleyicisini" Kullanma

Mesaj gönderen trwe » 31 Eki 2019, 19:16

Ekran Görüntüsü: [Sistem: Vista Ultimate SP2 x86 ]

Resim

Windows Kaynak İzleyicisi


Kişisel bilgisayar kullanımı sırasında karşılaşılan büyük sıkıntılardan biri, windows işletim sisteminin bir süre sonra yavaşlamaya başlamasıdır.Bunun arkasında birçok neden olabilir.İşletim sisteminiz arkaplanda ne gibi işlemler yapıyor diye merak ediyor ve gereksiz işlemleri sonlandırmak isterseniz PC’nizde olup biteni kolay yoldan inceleyin, gereksiz işlemlerden kurtulun! Bunu yapabilmek için asgari düzeyde Kaynak İzleyicisi kullanabilmeyi öğrenmeniz size büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Bilgisayarınızın kasasının/dizüstü'nün içinde neler olup bitiyor? PC’nizi temizleyebilen ve koruyabilen bir çok yazılım mevcut ancak hiçbiri bilgisayarınızın içinde neyin olup bittiği konusunda size fazla bir bilgi vermiyor.Fakat her Windows PC’si ile gelen ve size bunu bildiren bir yazılım var.Bu programın adı ise Windows Kaynak İzleyicisi yani ms-dos komutsal adı perfmon.exe... Windows Kaynak İzleyicisi sayesinde donanım kaynaklarını israf eden hizmet ve işlemleri keşfetmek ve onlardan kurtulmak mümkündür.

Temel Noktaların Öğrenilmesi


Windows Kaynak İzleyicisini çalıştırmak için önce CTRL-ALT-DEL tuşlarına basarak Windows Görev Yöneticisini açın yada Winlogo + R tuş kombinasyonunu kullanarak açılan Windows çalıştır kutucuğuna

Kod: Tümünü seç

C:\Windows\System32\perfmon.exe /k administrators ; /k powerusers ; /k users
yazın ve ardından enter tuşuna basın

Not:

Kod: Tümünü seç

C:\Windows\System32\perfmon.exe /k administrators ; /k powerusers ; /k users
ifadesinde kullanılan; "/k administrators ; /k powerusers ; /k users" parametresi SYSTEM Kullanıcısının tüm genel yetkilendirme alanı ifade etmekte olup, forumlar da ilk kez TRWE_2012 tarafından, www.forum.sordum.net forum web sitesinde yayınlanmıştır.Bu en genel ifadeyi diğer Windows exe dosyalarına aynen uygulayabilirsiniz.

Performans sayfasına gidin ve sağ aşağı tarafta bulunan Kaynak İzleyici düğmesine basın.Grafikte küçük sıçramalar normaldir.

Windows Kaynak İzleyici varsayılan olarak Genel Bakış sayfasıyla açılmakta. Bu sayfada bilgisayarınız hakkında faydalı genel bilgiler yer almakta. Windows Kaynak İzleyici’ye çalışmaya başlamak içinse sağ tarafta bulunan grafiklere göz atabilirsiniz. İşlemci, ağ, sabit disk ve bellekle ilgili grafikler size bunların ne kadar kullanıldığını gösteriyor.

Bilgisayar boştayken grafiği nerdeyse dümdüz görünür. Arka plan uygulamaları nedeniyle grafikte bazı küçük sıçramalar olabilir fakat bunların fazla olmaması gereklidir.

Bir dosya indirirken, yüksek ağ veya disk kullanımı meydana gelmesi ise normaldir. Virüs taraması yaparken yüksek bir disk etkinliği gözlenebilir.Ya da bir resim yazılımı (örneğin Adobe Photoshop yada Paint.Net) resim çalışması yada bir video editör ile renderleme (örneğin Sony Vegas Pro 10) yaparken işlemcinin ve disk kullanımının yüksek olması gayet doğaldır.

Nedensiz sıçramalar ise normal değildir, bunlar bazı bloatware (sisteminizle yüklü gelen bazı istenmeyen yazılımlar) olabileceği gibi, verimsiz bir antivirüs programı, düzgün kapanmamış bir program veya bir zararlı da olabilir.

CPU kullanımı


Windows Kaynak İzleyicisinde CPU sayfasını açın. Bu sayfaya geldiğinizde sağ taraftaki grafikler değişecektir. Windows’un tanıdığı her işlemci çekirdeği için bir grafik görüntülenir (Hyper-Threading etkin ise her çekirdek için iki grafik).Tanımadığınız işlem adları için Google’ı kullanın.

Buradan da grafiklerden de önemli olan İşlemler ve Hizmetler altında görüntülenen metin bilgilerine bakın. Bir işlem, etkin bir uygulama iken hizmet ise özel kurallara uyan bir arka plan uygulamasıdır.İşlemleri veya hizmetleri ortalama CPU değerine göre sıralayın. Şimdi hangi programların işlemcinizin gücünü harcadığını görebilirsiniz. Bazı bilinen işlem ve hizmetlerin Windows Kaynak İzleyicisinde değişik isimlerle belirebileceğine dikkat edin. Bilmediğiniz bir program hakkında Google‘ı kullanarak bilgi edinin.

Bellek kullanımını inceleyin


Bilgisayarınızın RAM’ini nasıl kullandığı onun tüm performansını etkiler. Kullanılabilir bellek miktarı düştüğünde bilgisayarınızın peformansında düşüş meydana geldiğini fark etmişsinizdir.

RAM kullanımı Bellek sayfasında bakılabilir. Alt tarafta bulunan grafik sayesinde ne kadar belleğin kullanımda, ne kadarının beklemede (etkin veriler barındıran ancak etkin kullanımda olmayan) ve ne kadarının tamamen boş olduğunu görebilirsiniz.

‘Kullanımda‘ olan bellek tüm grafiği kapsıyorsa bir sorun var demektir. Bunun anlamı RAM’inizde kullanacak bir alanın kalmadığıdır. İşlemleri Çalışma Kümesi‘ne göre sıralıyıp bellek sömürücü programları kapatabilirsiniz. Sisteminizin belleği az ise belleğinizi artırmanız gerekebilir.

Sabit disk ve Ağ kullanımı


Sabit diskinizi meşgul eden işlemleri açığa çıkarın.Çoğu kullanıcı sabit diskin sistem performansına olan etkisini önemsememekte.... Programları yükleme, açma, bilgi aktarımı sabit diskinizin performansından etkilenebilir. Antivirüs tarayıcısı gibi yazılımlar sabit diskinizi oldukça yoğun bir şekilde kullanabilir.

Disk sayfasını açarak Disk Etkiliği Olan İşlemler‘i görüntüleyebilirsiniz. Burada sabit diskinizin etkinlik zamanının da kullanan tüm etkin işlemleri görmeniz mümkün.

Ağ sayfasına baktığınızda ise Ağ Etkinliği Olan İşlemler‘i göreceksiniz. Burada istenmeyen ağ bağlantıları kuran programları izleyebilirsiniz (bununla beraber zararlı yazılımlar çoğunlukla kendini buradan gizler veya zararsız bir işlem gibi görünür). Ayrıca, TCP bağlantıları görünümünü kullanarak etkin ağınızı inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak;

1.Windows Kaynak İzleyicisini öğrenerek bilgisayarınıza olan bitene daha hakim olmayı öğrendiniz.
2.Windows Kaynak İzleyicisi‘ni öğrenmek ve ona alışmak, bilgisayarınızın neden yavaş çalıştığını bulmak açısından çok faydalı olabilir. Gözden kaçan ve kaynakları israf eden programları bu sayede yakalayabilir, ve bir upgrade‘e ihtiyacınız olup olmadığını karar verebilirsiniz.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Microsoft ABD Tech Sayfası Vista 2009 Çeviri Yazısı
Nisan 2009
Sivas-Merkez Kampüs
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8428
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Türkiye Cumhuriyeti

Re: Vista Ve Sonası İşletim Sistemlerin de "Kaynak İzleyicisini" Kullanma

Mesaj gönderen trwe » 01 Kas 2019, 22:31

Not:

Windows Kaynak İzleyicisini kullanarak sisteminiz için tam tekbir bir "Sistem Sağlık Raporu"nu Windows İşletim Sisteminizden talep etmek mümkündür.

Bunun yönetici hakları ile bir komut istemi açın ve komut satırına şu komutu girin

Kod: Tümünü seç

perfmon /report
ardından enter tuşuna basın.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Cevapla