[ÇÖZÜLDÜ)Lubuntu-Güncelleme Sonrasında Mouse Tekeri Çalışmıyor

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

[ÇÖZÜLDÜ)Lubuntu-Güncelleme Sonrasında Mouse Tekeri Çalışmıyor

Mesaj gönderen shampuan » 07 Eyl 2019, 22:11

Bu hatanın bu başlıkta çözülebileceğine dair umudum az. Ama yine de yazayım.

Az evvel güncellemeleri kontrol ettirdim. Bir yığın boş kutucuk çıktı karşıma. Normalde oturur hepsini tek tek boşaltır, sadece gerekli gördüklerimi güncellerdim ama vaktim yoktu. Baktım linux headers yok bilmem generic falan içinde grub'un da bulunduğu yığınla şey var.

Üşendim.

Esasen sadece Chromium güncellemsi yapacaktım ama uğraşmak istemediğimden güncelle dedim gitti...

Uzun bir indirme ve kurulum aşamasından sonra yeniden başlat dedi. Başlatır başlatmaz ilk işim autoremove ve autoclean yapmak oldu. Chromium'u bir açtım, ANAM! O da nesi?! Bizim sayfalar fare tekeriyle aşağı-yukarı akmıyor. Başka bir sayfada denedim yine aynı. Sonra Evince ile bir PDF açtım aynı. Libreoffice ile bir belge açtım yine aynı...

En başta Chromium'u bozdular diye küfür etmiştim ama gördüm ki sistem genelinde orta teker çalışmıyor.

Forumlara baktım, cık-ı-ıh düzgün bir çözüm yok. Bir tanesi grubun güncellenmesi işleminin de içinde bulunduğu bir tavsiye vermiş ama işe yaramış mı yaramamış mı belli değil...

Anlayacağınız durumu farkedip yeni güncelleme çıkarana kadar böyle kaldık. Anca Pencerenin sağındaki kaydırma çubuğuyla kaydırabiliyorum. İnsanın eli alışmış. Unutuyorum, devamlı kullanmak istiyorum şapşırıyorum.

Sinirliyim, üstüme gelmeyin.
En son shampuan tarafından 08 Eyl 2019, 14:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Re: Lubuntu-Güncelleme Sonrasında Mouse Tekeri Çalışmıyor

Mesaj gönderen shampuan » 07 Eyl 2019, 22:23

Wohhooow! Güncel!

Az evvel bir ubuntu sitesinde okuduğum çözüm önerisini dikkate alarak, grub menü'den gelişmiş seçenekler, oradan önceki kernel ile başlat dedim ve bilin bakalım ne oldu?!

Sorun -en azından şu an- çözüldü!

Meğer kernel güncellemesi almış sistem.

Şimdi merak ettiğim şey, yeniden başlatmada bu seçeneğim geçerli mi olacak, yoksa -eğer kernel sürüm x.y.z ile başlar demezsem- yine sorun eskiye mi dönecek... Bakalım, göreceğiz.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 07 Eyl 2019, 22:27

Haşırt! Eski haline döndü!

Şimdi yeni yüklenen kerneli kaldırıp eskisine dönmenin bir yolunu bulmalıyım.

Vaktinizi çaldıysam özürler, ilgilendiğiniz için teşekkürler. :)

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 07 Eyl 2019, 22:41

Evet arkadaşlar. Yine ben.

Ben ömrümde, böyle saçmalı görmedim.

Aşağıda verdiğim sayfa, kernel kaldırma olayını anlatıyor:
https://unix.stackexchange.com/question ... -boot-full

sayfanın devamında sistemimde kurulu kernelleri gösteriyor ve istediğim kerneli nasıl sileceğimi belirtiyor.

Bu komutlardan istifade, bugün güncellenen kerneli kaldırdım.

Kaldırmaz olaydım.

Şİmdi de mouse hiç çalışmıyor. Dokunmatikle idare etmeye çalışıyorum.

Ne diyordum? Güncelleme kötüdür. Eski iyidir.

Sinirliyim, üstüme gelmeyin.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 07 Eyl 2019, 22:57

Son durum,
Grub2 menüsünün içinde hala 4-15-60 nolu yani kaldırdığım kernel görünüyor ve ne hikmetse varsayılan olarak onunla açılıyor.

Eski kernel 4-15-3X ise gelişmiş seçeneklerden açıılırsa tamam okey. Masaüstü geliyor fare falan düzgün çalışıyor sorun yok. Ama kaldırdığım şey her ne idiyse iyi olmadı. Hemide heç eyi olmadı.

Neyse geç oldu. Sorunu çözebilirsem ekleyeceğim.
Sabırla sorunun çözülmesini bekleyeceğim.
Bir dahaki sorunda sizleri
Seve seve bekleteceğim.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Re: [ÇÖZÜLDÜ)Lubuntu-Güncelleme Sonrasında Mouse Tekeri Çalışmıyor

Mesaj gönderen shampuan » 08 Eyl 2019, 14:56

Sorun çözüldü arkadaşlar. Biraz araştırma, biraz mücadele, biraz da kafa istiyor.

Dün, önceki iletilerde verdiğim linkteki tavsiyelerden, X.X.X-X nolu kernelin kaldırılması komutunu uygularken,

sistem zaten kaldıracağım kernel ile çalışıyordu, bu sebeple beni uyardı ve onay istedi.

Birçok şeyi kaldırdı, ama kerneli tam olarak temizlememiş.

Bugün, bu defa grub menüsünden gelişmiş seçenekler oradan bir önceki eski kernel numarasını onaylayarak masaüstüne geldim. Bu defa yine aynı komutu girerek, kaldırmak istediğim yeni kernel numarasını verdi.

Çıktıda, dün kaldırdığım yeni kernel den geriye kalan bazı artıkları gösterdi ve [E/h] (kaldırıcan mı, evet mi hayır mı?) diye sordu. Evet dedim ve kaldırdım. Daha sonra sistemin linux/windows ile açılmasını sağlayan grub menüsünü güncelledim. Grub menüsü kendisini harddiskin MBR'ına yazarak, bilgisayarı ilk açarken derhal devreye girip, işletim sistemi seçmemizi sağlar. Grub menüsü, başlatılacak işletim sistemi ile birlikte, hangi kernel ile başlatılacağını da denetler. Bu nedenle bir kernelin kaldırılması neticesinde grub menüsünün de güncellenmesi gerekir. Ki kaldırıldıktan sonra geriye kalan kernellerle açılması gerektiğini anlasın.

Hiç anlamayanlar olursa, kernel nedir, bu olay nedir, anlamadım gibisinden sorarsa bildiğim kadarıyla yazarım. Tarkan abi zaten Unix eğitimi almış ona yok :D

Bu konuda sıkıntı yaşayan arkadaşlar olursa, aha da tecrübe...

İyi günleriniz olsun, Allah mutlu günler nasip etsin.

Hoşçakalın.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor » 08 Eyl 2019, 23:23

Hadi geçmiş olsun :)
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 09 Eyl 2019, 09:51

İlk kurduğum gün nasılsa şimdi de öyle. Windows gibi zaman geçtikçe dağıtmıyor. Bir sene kullanırsan anlarsın.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor » 09 Eyl 2019, 11:59

1 sene kullanmak , uzun bir süre ben her 3 ayda bir format atıyorum windowsa :D
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 09 Eyl 2019, 14:12

velociraptor yazdı:
09 Eyl 2019, 11:59
1 sene kullanmak , uzun bir süre ben her 3 ayda bir format atıyorum windowsa :D
Formatı unutursun. Sadece sisteme alışıcaksın hepsi bu. Şu anda sistemimin durumu ilk kurduğumda neyse o. Çünkü bunda registry yok. Portabıl mantığıyla çalışıyorlar. Sonradan ayarı falan kaçmıyor. Program mı kaldırıcaksın, Revo uninstaller yerine yapacağın şunlar:

Synaptic package installeri başlat menüsünden bulup çalıştırıyorsun. Kaldıracağın programın adını girip ara diyorsun. Sana buluyor, kutucuk dolu halde. Bu kutucuğa sağtık> tamamen kaldır diyorsun. İşlem bittikten sonra terminale geçip

sudo apt-get autoremove (sistemde kalmış kurulum dosyaları ve artakalan dosyaları siler.)

diyorsun bitti gitti geçmiş olsun.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor » 09 Eyl 2019, 14:28

terminale geçip sudo apt-get autoremove - Bunun olmaması gerektiğini Unix hocalarımla da tartışmıştım , bunu millete yaptırtmayın windowsu örnek alın dedim ama Nato kafa Nato mermer heriflerde , butona bas bu işlemi otomatik yapsın diyorum , dediklerimi tek anlayan Android çiler oldu ben bu fikri savunurken daha piyasada Android falan yoktu. Helal olsun adamlara , Topluma yaygınlaştırmak demek O terminale geçip komut yazma işini ortadan kaldırmak demek.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 09 Eyl 2019, 14:58

HAHHH! İşte bu!

Ben daha evvel linux forumlarında da aynı sıkıntıyı yaşadım.

Terminal çok daha etkindir

Terminal çok daha güvenlidir

Terminal çok daha hızlıdır

Terminalle herşeyi tam denetliyorsun...

Bla bla bla bla

Yav kardeşim... Ben en lazım olan zamanda birşey yapıcam yapacağım şeyi yapacak olan terminal komutunu unuttum. Haydi bakalım buyur... İnternet de yoksa nolucak?

Sana daha evvel de yazmıştım.
Millet bırak komut yazmayı, (klavyeyi)
fareyi bile boşverdi,
Dokunmatiğe geçti, dokunmatiği de boşverdi,
uzaktan kumandalı joysik ile çalışan oyun konsolları yayıldı (kablosuz)
Şimdi onu da aştılar vücut hareketlerine göre ne yapacağını biliyor konsol ona göre oyun oynuyorsun. Sen sadece hareketler yapıyorsun cihaz algılayıp oyun içinde seni yürütüyor puan veriyor.

Siz de hala kara ekranda tıkı tıkı tıkı komut yazcam diye uğraşıyorsunuz. Pes. Yapamıyoruz demiyorlar da... :D

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor » 09 Eyl 2019, 22:12

Yapamıyorlar beceremiyorlar , ne halleri varsa görsünler kendi kendilerine çelik çomak oynarlar sadece , o kodları sıradan vatandaş bilmek zorunda değil , sıradan vatandaşa inemeyen hiçbir işletim sisteminin geleceği olamaz gerisi kendi kendine laf salatalığıdır sadece , Bak Androide sadece şu basit mantığı keşfettiği için dünya lideri oldu aldı linux kernelini yaptı bir java arayüzü bu arayüzde bastığın her bir buton o komutu otomatik çalıştırıyor zaten ,Gerzekler anlayana kadar Birileri Çoktaaan Parayı götürdü. Bunların bu kalın kafalılığına kızdığım için bu sistemlerle alakalı pek başlık açmam azınlığa değil çoğunluğa hitap popülerite getirir.

Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen cankusa » 10 Eyl 2019, 20:54

velociraptor site yöneticimize bu siteye üye oldugumda Lınux-Ubunt-Wındows 7 işletim sistemleri hakkında ne düşündügünü sormuştum.
İşletim sistemlerinden hangisini kullanmalıyım dedigimde benim tercihim Wındows-7 olur demişti.
Bu konunun uzmanı bilge kişi Wındows-7 diyorsa macera arayıp Linuk-Ubunt ile ugraşmanın mantıgını hala anlamış degilim.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor » 10 Eyl 2019, 22:28

Yok abi konunun uzmanı değilim , bende sizler gibi meraklı bir kullanıcıyım , haa ek olarak bu konuda eğitim almam belki farklı bakış açısı kazandırmıştır , bilemem lakin sizlerde kullanıp görüyorsunuz. Herşey apaçık ortada aslında.