50 Milyon Facebook Hesabı Gitti.....!

Msn, Icq, Skype... konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 881 kez

50 Milyon Facebook Hesabı Gitti.....!

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

50 Milyon Facebook Hesabı Hacklendi mi?

Resim

Facebook kullanıcılarının kötü haberi bitmeyecek. Facebook, 50 milyon kişiye ait hesapların hackerlar tarafından az bilinen bir özelliği kötüye kullandığını kabul etti.

“Farklı Görüntüleme” özelliği, profilinizin başkalarına nasıl göründüğünü görmenize olanak tanır. Böylece, gizlilik ayarlarınızın doğru şekilde uygulanıp uygulanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Hacker’lar bu özelliğin bir güvenlik deliğini kötüye kullanabildiler, bu da kullanıcıların hesaplarını – temelde giriş yapmış olduğunuz giriş çerezlerini – almak için erişim belirteçleri çalmak için kullandılar. Bu, birkaç yıldan beri yaygın olan oturumları ele geçirme saldırılarından farklı değil. Her zaman bir VPN kullanmak istediğiniz nedenlerden ve web’in neden HTTPS’ye geçtiğinden biridir. Bu durumda, hata Facebook’un kodundaydı, böylece hiçbir şey sizi koruyamadı.

Sorun, Farklı Gönder sayfasında gösterilmemesi gereken iletileri göndermek için bir video yükleyicide görünüyordu. Bu video yükleyici açıldıktan sonra, hatanın esasen hacker’ı profilin görüntülendiği hesap olarak kaydetmesi gerekir. Böylece herkesin arkadaş listesini toplayabilirler ve 50 milyon hesaba erişmiş olabilirler.
Genel olarak özetle:

50 milyon hesaba erişildi.
Facebook 90 milyon insanın güvende olduğunu belirtti.
Bu hata düzeltildi.
Bir oturum çerezi üzerinden geçmek, bir saldırganın şifrenize erişmesine izin vermez.
Ne kadar veriye erişebildikleri veya Facebook oturumlarını kullanan üçüncü taraf uygulamalarını etkileyip etkilemediği hakkında hiçbir şey bilinmiyor.
Bu noktada yapabileceğiniz başka hiçbir şey yok.
Facebook, tüm bunların nasıl olduğunu, ne kadar veri kaybettiğini ve bu sorunu nasıl çözebileceklerini araştırırken “Farklı Görüntüleme” özelliğini tamamen devre dışı bıraktı.

Bu veri ihlali, Facebook’un gölge profillerini topladığı ve e-posta adresinizi reklamları hedeflemek için kullandığı son haberler ile birleştiğinde, bu internet devleri üzerinde GDPR tarzı düzenlemelere yönelik çağrıları artıracak.

Facebook eski popülerliğini kaybettiği. Facebook’da zaman geçirme ne var ne yok diye bakılan kısa turlardan oluşmaya başladı. Son zamanlarda resimlerin daha büyük boyutta gösterildiği Instagram popüler olmaya devam ediyor.

Kaynak Sİte:https://www.sonsuzteknoloji.com

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4592 kez

Re: 50 Milyon Facebook Hesabı Gitti.....!

Mesaj gönderen velociraptor »

Sosyal ağları zerre sevmem ama Facebook resmen mide bulandırıcı , arayüzü olsun , içeriği olsun , herşeyi ile İğrenç bir platform nasıl kullanıyorlar aklım almıyor
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Dün bir adam geldi... Morali bozuk, panik içinde gözüküyor... Böyle hararetli hararetli birşeyler anlatıyor kafeciye... Kafeci ben anlamam diyor, adam tatmin olmuyor... Habire soruyor. Konu ise son derece sinir bozucu.

Bu adam internetten bilişimden neyden anlamıyor. Ama akıllı(!) telefonu var, bilen de bilmeyen de kullanıyor biliyorsunuz. Bu adam da bir şekilde gitmiş "instagram"a kayıt olmuş. Kız kardeşini falan eklemiş. Kız kardeşi kapalı bir hanım, takipçileri de full hanımlardan oluşuyor. Kimseyle mesajlaşmıyor. Sadece kendisini takip edeni, o da yanıt olarak takip ediyor, böylece takipçi kasmış gibi birşey oluyor.

Adam kız kardeşinin profilini incelerken, bir gariplik görüyor. Kendisini takip edenlerden bir hanım takipçinin adı, kızkardeşinin adı ile aynı; isim benzerliği. Sonra bu (sahte) kadın profili altında Mor - noğ - rafik videolar resimlerle karşılaşıyor. Cinleri tepesine çıkıyor. Bir panik bir panik acaba benim kızkardeşim yoldan mı çıktı, böyle şeylerle mi uğraşıyor, (s)winger mi olacak, elden mi gidecek diye deli oluyor. Ne telefonunu ne google'ı ne de instagramı kullanmayı bilmediğinden, zar zor araştırmalarını sürdürüyor. İyice katıp karıştırıyor ortalığı...

Ortama geldiğinde -söylediğine göre- günlerdir uyku uyuyamamış, rahat yiyememiş. Eli ayağı titriyordu ve panik içindeydi. Düşünün: bizler onun yabancısıyız, bizi tanımadan etmeden, güvenip soracağı kimse olmadığından bize kardeşinin profilini gösteriyor terliyordu. Soğuk bir su aldım ikram ettim hayrı kaçmasın. Gel senle konuşalım dedim. Dışarı çıkardım telkin ettim biraz. Öyle olsaydı o zaman şöyle olurdu, hemen yakalanırdı, için rahat olsun falan hesabı...

Sinirden panikten şunu açsana bi diyorum açamıyor, kafası karışıyor, yanlışlıkla başka bir yere giriyor, lafa dalıyor; kısacası bana kafasının içindekileri boşaltıyor... Şu kardeşinin profilini açsana bir de ben bakayım sorusunu belki on defa sordum, başarılı olamadım. Bana göstermek istemediği için değil, donunu indir kötüne bakıcam mayasıl var mı göreyim desem kabul edicek zaten o raddeye gelmiş adam üzüntüden. Açmadı. Açamadı... En son illallah ettim telefonu aldım elinden, açtığı sayfadan kardeşini buldum. İnstagrama benzeyen bir platform, kardeşinin profilini kopyalamış, kendisine üye diye gösteriyor... Bu isim benzerliği olan, hatun kılığına girmiş, türbanlı sapığı da oradaki sayfayı bir şekilde eklemiş.

Konuyu detaylıca inceledim. Kız temiz. Bi sorun yok. Haa, belki yanılıyorumdur ama instagramdaki durum böyle bezlerde tarağı olmadığını gösteriyor. Sonra bilgisayarımı açtım, bunu oturttum yanıma, google üzerinden kızkardeşinin adı soyadı terimleri ile bir sürü arama yaptım. Bir tane bile abuk subuk Mor - noğ - rafik hiçbir şey çıkmadı. Facebooka, tweeter'a, şuna buna detaylıca baktım. Olayı anladım.

Buna durumu anlattım. Rahatladı, teşekkür edip gitti. İnşaat işçisi ya da sanayide çalışıyor bilmiyorum. Ama aklı gitmiş adamın! HAKLI!

O gittikten sonra düşündüm biraz... La oğlum bu nedir lan falan dedim kendi kendime. Elalemin adamı gelmiş özelini bana anlatmak zorunda kalmış... Esasen büyük rezillik. Ama çaresizlik, panik, üzüntü böyle yapar işte adamı. İnternetçiyle konuştuk o da onaylıyor. Gayet normal bir durum diyor. Bu instagramı, feysi, tıvitırı yasaklıcaksın aslında diyor. İnsanın kalbi olsa gider lan... O derece yani.

Kalın sağlıcakla.
En son shampuan tarafından 20 Tem 2019, 16:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Benzerlerini duydum , hemde o türbanlı hanımın yüzünü photoshopla öyle bir resme eklerlerki Adamın aklı alınır , kısacası sakat işler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Abi neler dönüyor, toplumumuzu mahvedecek bu sosyal medya, birileri birşey yapmazsa.
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1
Teşekkür etti: 33 kez

Mesaj gönderen cankusa »

Toplumda bazı kişiler ne yaptıgının bu paylaşımların sonucunun nelere yol açacagının farkında degiller kaptırmışlar gidiyorlar kıyamete.
Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte4
Kilobyte4
Teşekkür etti: 126 kez

Mesaj gönderen AmbaSSadoR »

2 senedir kullanmıyorum kafam rahat ne face ne diğerleri sadece whatsapp o da telefon için
mahferer
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 4 kez

Mesaj gönderen mahferer »

2007 Eylül ayında davetle katıldım, o zamanlar 50 milyon kişi kullanıyordu, bir çok çocukluk arkadaşımı buldum, sayesinde lise arkadaşlarımla bir organizasyon tertipledim, çok eğlendik, ama sonra olayın insanların psikolojisini bir hayli etkilediğini farkettim ve 2013'de kendi çapımda Facebook'ta çok popüler iken hesabı kapattım. Snowden'i okuyup filmini izledikten sonra ne kadar doğru bir karar verdiğimi tekrar anladım. Tavsiyem kullanmayın.. Sakın..
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

mahferer yazdı: 21 Tem 2019, 21:09 2007 Eylül ayında davetle katıldım, o zamanlar 50 milyon kişi kullanıyordu, bir çok çocukluk arkadaşımı buldum, sayesinde lise arkadaşlarımla bir organizasyon tertipledim, çok eğlendik, ama sonra olayın insanların psikolojisini bir hayli etkilediğini farkettim ve 2013'de kendi çapımda Facebook'ta çok popüler iken hesabı kapattım. Snowden'i okuyup filmini izledikten sonra ne kadar doğru bir karar verdiğimi tekrar anladım. Tavsiyem kullanmayın.. Sakın..
Tebrik ediyorum sizi. Bir musibet bin nasihatten iyidir. Yine de insanın başına birşey gelmeden gerekeni yapmak lazım.

* * *

Yarın öbürgün Allah kısmet eder evlenirsem, eşimi bu konuda eğiteceğim ve bazı şeyleri yasaklayacağım insan gibi anlatarak.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Kullanmayın kullandırtmayın
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen AgaBey123 »

Keşke toplumda Whatsapp yerine alternatif bir yazılım(uygulama) kullanılsa da ona geçebilsek topluca.
Ama Whatsapp kullanıyor çoğu kişi. Bu sebepten biz de kullanmak zorunda kalıyoruz. Örneğin Telegram'a geçtim diyelim. Ama konuştuğum kişiler Telegram'ın "t" sini bile bilmiyorsa bu durumda yine en çok kullanılan Whatsapp'ı kullanmak zorunda kalıyorum.
Yani el mahkum. Böyle bir çıkmazdayım şu an.

Onun haricinde diğer Facebook uygulamaları benim için önemli değil. Özellikle de Instagram oldukça boş ve ahlak dışı geliyor bana. @shampuan 'ın da dediği gibi herkes bu ortamlarda özelini paylaşıyor başkalarıyla. Bana mantıklı gelmediğinden bu uygulamaları kullanmamayı tercih ediyorum.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Aynen öyle mecbur bırakılıyor insanlar
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Abi spora başladım yeni. Spor salonunu işleten antenör iki genç var. Bana sözde beslenme programımı vericeklerdi. E verin diyorum, abi Watsapp'dan göndereyim diyor. Yav diyorum benim watsapım yok, abi nasıl yok al bi watsap... Bak bak bak... Yahu kağıda bas ver bilgisayardan?... Öyle öyle ikinci ayın ilk haftasında zorla alabildim. Oturdum çocuğun yanına yanımda da kağıt kalem getirdim dedim söyle ben yazayım.. Anca öyle alabildim programımı. Program da progam tam zengin yemeği :)

Neyse diyeceğim o ki bir doktora gideceksin, adres soruyorsun şurada mı sizin yer diye soruyorsun, konum atıyım şıppadanak bulursunuz diyor. Tamam bu çok güzel bir özellik hiç bilmediğin bir mahallede hiç bilmediğin birisini iki dakkada buluyorsun. Ama kardeşim karşı taraf sormuyor, yav kardeşim senin internetin var mı, faturayı nasıl ödüyorsun, dudağını boyayıp caddeye mi çıkıyorsun yoooook... İnsanlar internet çıktığından beridir hele ki akıllı telefonlarla cebe gireli beridir bi'tuhaf oldu. Vesselam.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Aynen , zoraki konum atmayı birkaç sene önce öğrendim , oda mecbur kaldığımdan. :D