Başımdan Geçen Bir Olay: HDD Neredeyse Uçuyormuş!

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Başımdan Geçen Bir Olay: HDD Neredeyse Uçuyormuş!

Mesaj gönderen shampuan » 27 May 2019, 23:31

Bu konu, windows 7 ve üzeri işletim sistemi kullanan tüm kullanıcılar için önem arzediyor olabilir. Lütfen konuyu dikkatle takip edin. Windows 7 den itibaren sistemler donanımlarınızın ömrünü etkiliyor olabilir, kısaca konu bu.

Arkadaşlar, birden fazla bilgisayar kullanıyorum. Tabii ki bu bilgisayarlarımın içinde "ana bilgisayarım" dediğim iş ve oyun bilgisayarım da var. Bu bilgisayarım nesil olarak windows7, Windows8'ler ve windows10'a uyumluluğu bulunmakta. Tabii ki XP de kurulabiliyor; ancak ekran kartının sürücüsü bulunamadığı için, şahsen geliştirdiğim bir metod ile kuruluyor ve yine cillop gibi kullanılabiliyor. Bu nedenle şanslıyım çünkü neredeyse her işletim sistemiyle çalışabiliyor günümüz PC'lerinden farklı olarak...

Şimdi asıl konuya geleyim.

XP'den sonra, bir türlü istediğim gibi çalışan bir windows çıkmadı. İyi windows çıkmadı değil; istediğim gibi çalışan bir windows çıkmadı. Şimdi windows 7 kullanan arkadaşlar da var, onlara birşey demiyorum. Benim maksadım şahset rahatsız olduğum sıkıntılar. Neyse... Bu ana bilgisayarıma mecburi nedenlerden dolayı windows 8.1 kurdum ve uzun süredir de kullanıyorum. Sıkıntı konusunda birşey diyemeyeceğim. Artıları da var, eksileri de ama en azından sorunum yoktu şimdilik.

Bir süredir oyun oynarken ya da arşivimi karıştırırken, ek olarak kullandığım harddiskin ışığı devamlı yanarak, sistemi kilitler oldu. Oyun oynuyor olayım, diskin içinde geziniyor olayım, disk bir şekilde bir hata döngüsüne giriyor, e yanıt vermeyince sistem de sorunlu çalışıyor. Mesela disk kendine gelsin diye bilgisayarı kapat diyorum, windows diski unmount edemediği için o da kapanamıyor ve kapanış ekranında boncuklar habire dönüyor...

Bir oldu, iki oldu, dedim eyvah disk elden gidiyor herhalde... Daha da yeni almıştım eski sayılmaz. Üstelik diskin içindekiler diskten daha pahalı benim için. Taaa eski bilgisayarımdan bu yana çizdiğim tasarımlar, fotolar, elektronik devre arşivlerim, bizzat yazdığım denemelerim, öykü, roman falan... Diskin fiyatı 300TL ise içi benim için 300milyon lira...

Kara kara düşünürken dedim ben bu diske bir silgileme yapayım. Silgileme olayını bilmiyorsanız araştırın basit bir elektronik kart temizliğidir. Bu işlemi yapıp taktım diski. Sorunsuz başladı bilgisayar ve bir süre deneme amaçlı oyun oynarken de sıkıntı çıkarmadı.

Dün gece eve gittim. Canım sıkıldı bilgisayarı açtım, biraz bioshock 2 oynayayım dedim. Birkaç bölüm geçtikten sonra ANAM!!! yine aynı sıkıntı! oyun hata verdi attı masaüstüne... Eğilip kasaya baktım, HDD ışığı devamlı yanıyor. Ne oluyor ne bitiyor, bilemedim. Windows'a dedim, kapan bakayım sen bi... Yine logout ekranında kaldı, boncuklar dönüyor, dönüyor, dönüyor... Baktım olmayacak arkadaki güç düğmesinden küt diye kapattım.

Allahallaaaaa oğlum derdin ne senin? Hayır HD Tune ile test yapıyorum sonuçlar cillop gibi. Süper ötesi hatta disk yeni alınmış gibi...

Asıl olaya gel: Windows 8.1'e diyorum ki, oğlum şu disek bir scandisk yap bakayım... 5 saniye mi 10 saniye mi ne sürüyor, abi bi sıkıntı yok yeaaaaw diyor kestirip atıyor. Buraya dikkat! Eskiden windows XP kullanırken, ne XP'ymiş arkadaş, diski bir teste sokuyordun, bir başlıyordu saatler sürüyordu. bozuk dosyaları düzeltmeye çalış özelliği falan vardı. Şimdi yok. Dümdüz bi ekran çıkıyor, test et diyor, ne işlemi gösteriyor, ne de raporu. Keza defrag işleminde de olay aynen böyle. Eskiden görsel olarak gösteriyorlardı şimdi onu 7'den itibaren kaldırmışlar.

Neyse efendim, windows disk sağlam diyor diye ben de habire hata nerde diye düşünüp duruyorum. Herhalde WD'nin sorunlu bir modeline denk geldik diye üzülüyorum. O kadar sağda solda WD en iyisidir falan yazıyorum, arkasındayım yani firmanın...

Aklıma geldi, bu windows gel-geçir yalamşap scandisc yapıyor olmasın mı lan?!.. HDDyi yine çıkardım yerinden. Gittim diğer XP'li bilgisayarın başına çöktüm. Kasaya bağladım dedim AÇIIIIL!

Masaüstüne geldim, şu klasik XP masaüstü. Bilgisayarıma girdim, baktım benim diskin simgesi bi tuhaf duruyor. şimdi çifttıklasam biçimlendir diyecek o şekilde. Harf marf yok. O sıra saatin köşeden bir uyarı geldi. Dedi bu disk daha yeni yüklendi, yeniden bir başlatırsan iyi olur dedi. Yav seni mi kırıcam başlat bakalım yeniden dedim, başlattım.

Daha başlarken beraber windows XP açık mavi denetim ekranında bağırmasın mı: "D diskinde hata gözden geçirmesi gerekmekte. Bu işlemi yapmanız kesinlikle önerilir. İşlemin iptal edilmesi için herhangi bir tuşa basınız. 4....3.....2...." Ellemedim.

Başladı diski taramaya. Bir sürü geçici düzeyde hata ve tutarsızlık bulduğunu ve düzelttiğini söyledi... Masaüstüne çıktı, baktım benim disk cillopumsu şekilde orada duruyor. Az evvelki gibi değil tıklıyorsın cartadak açılıyor ve içinde gezilebiliyor.

Kıssadan hisse:

Modern windowslar işini tam yapmıyor.
Modern windowslardaki scandisc'e güvenmeyin.
Modern windowslardaki defrag özelliğine güvenmeyin.
Modern windowslar donanımlar ve önemli verileriiz için son derece zararlıdır.
Arkaplanda harddiskiniz mahvolana kadar haberiniz olmuyor, s...kinde değilsiniz microsoftun.
Eğer elimde windowsXP li makine olmasaydı, microsoftun lafına kanıp komple 10a geçmiş olsaydım, o harddiski ve içidekileri tamamen kaybedebilirdim.
Sadece donanıma verdiğiniz parayı değil, değer verdiğiniz diğer şeyleri de düşünün.
Windows 10 kullamayın
Hayatta bilişimden daha değerli şeyler de vtar, herşeyi kafaya takmayın.

Şmdi ben o önemsizmiş gibi görünen, hatalara neden olan tutarsızlık sorununu XP sayesinde keşfetmeseydim, öyle kullana kullana veri kaybı, diskin uçması, hatta bad sectorların oluşmasına kadar giden sorunlar silsilesi ile karşılaşıp ruh sağlığımı kaybedebilirdim.

Peki microsoft benim zararımı karşılar mıydı?

AHAHAHAHAHAHAHAHAHAH! TABİİ Kİ HAYIR!
Kıssadan hisse kısmını tekrar okuyun...

Hoşçakalın.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Başımdan Geçen Bir Olay: HDD Neredeyse Uçuyormuş!

Mesaj gönderen velociraptor » 28 May 2019, 00:14

Geçmiş olsun veri kaybına uğramamana sevindim , ne varsa eskilerde var ama gelde yenilere anlat :)
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 28 May 2019, 15:19

Şimdi bu yazıyı kıyasıya acımasızca bir eleştirelim: (Şu shampuan'a biraz sataşayım medeni kurallar çerçevesinde.....! 8) )
Arkadaşlar, birden fazla bilgisayar kullanıyorum. Tabii ki bu bilgisayarlarımın içinde "ana bilgisayarım" dediğim iş ve oyun bilgisayarım da var. Bu bilgisayarım nesil olarak windows7, Windows8'ler ve windows10'a uyumluluğu bulunmakta. Tabii ki XP de kurulabiliyor; ancak ekran kartının sürücüsü bulunamadığı için, şahsen geliştirdiğim bir metod ile kuruluyor ve yine cillop gibi kullanılabiliyor. Bu nedenle şanslıyım çünkü neredeyse her işletim sistemiyle çalışabiliyor günümüz PC'lerinden farklı olarak...
Burada sanki küçük dağları o yaratmış gibi.....! Halbu ki her yiğidin yoğurt yemesi farklı olduğu gibi, sistem kullanması da farklıdır.Bu kadar kendini kastmaya yada kasttırmaya ne gerek var...... :lol:
Bir süredir oyun oynarken ya da arşivimi karıştırırken, ek olarak kullandığım harddiskin ışığı devamlı yanarak, sistemi kilitler oldu. Oyun oynuyor olayım, diskin içinde geziniyor olayım, disk bir şekilde bir hata döngüsüne giriyor, e yanıt vermeyince sistem de sorunlu çalışıyor. Mesela disk kendine gelsin diye bilgisayarı kapat diyorum, windows diski unmount edemediği için o da kapanamıyor ve kapanış ekranında boncuklar habire dönüyor...
Alakası yok , bende Win8.1 Update 3 kullandım bir süre (6 Ay kadar)....Sen sistemi kurarken, bir SİSTEM YÖNETİCİSİ gibi sistem kurmayıp, ACEMİ BİR KULLANICI gibi next,next deyip sistem kurup,bu sistem için gerekli bileşenleri yarım yamalak kurararsan Windows ne yapsın sana....
Asıl olaya gel: Windows 8.1'e diyorum ki, oğlum şu disek bir scandisk yap bakayım... 5 saniye mi 10 saniye mi ne sürüyor, abi bi sıkıntı yok yeaaaaw diyor kestirip atıyor. Buraya dikkat! Eskiden windows XP kullanırken, ne XP'ymiş arkadaş, diski bir teste sokuyordun, bir başlıyordu saatler sürüyordu. bozuk dosyaları düzeltmeye çalış özelliği falan vardı. Şimdi yok. Dümdüz bi ekran çıkıyor, test et diyor, ne işlemi gösteriyor, ne de raporu. Keza defrag işleminde de olay aynen böyle. Eskiden görsel olarak gösteriyorlardı şimdi onu 7'den itibaren kaldırmışlar.
Günaydın , kalk da balığa gidelim. Microsoft Defrag yazılımının 1.00 sürümündeki arayüzü kaldırmıştır lakin System32 dizinindeki defrag.exe halen faal durumdadır.Yönetici modunda defrag.exe çalıştırabilirdin ama gene her zaman ki gibi kolaya kaçma eğilimi göstermiştir shampuan....
Neyse efendim, windows disk sağlam diyor diye ben de habire hata nerde diye düşünüp duruyorum. Herhalde WD'nin sorunlu bir modeline denk geldik diye üzülüyorum. O kadar sağda solda WD en iyisidir falan yazıyorum, arkasındayım yani firmanın...
Hiçbir zaman tanımadığın kişi/kurumları ne savun, nede avukatlığını yap.Unutma sen onlar için sadece MÜŞTERİSİN, bundan da öteye gidemezsin.
Daha başlarken beraber windows XP açık mavi denetim ekranında bağırmasın mı: "D diskinde hata gözden geçirmesi gerekmekte. Bu işlemi yapmanız kesinlikle önerilir. İşlemin iptal edilmesi için herhangi bir tuşa basınız. 4....3.....2...." Ellemedim./quote]

Bu , Velociraptor'un demesi gibi XP'nin ÖDÜLLÜ BİR İŞLETİM SİSTEMİ olmasından ileri gelir.Yani orta da şaşılacak bir durum yok.Ama sen şaşırıyorsun başka....
Kıssadan hisse:

Modern windowslar işini tam yapmıyor.
Modern windowslardaki scandisc'e güvenmeyin.
Modern windowslardaki defrag özelliğine güvenmeyin.
Modern windowslar donanımlar ve önemli verileriiz için son derece zararlıdır.
Arkaplanda harddiskiniz mahvolana kadar haberiniz olmuyor, s...kinde değilsiniz microsoftun.
Eğer elimde windowsXP li makine olmasaydı, microsoftun lafına kanıp komple 10a geçmiş olsaydım, o harddiski ve içidekileri tamamen kaybedebilirdim.
Sadece donanıma verdiğiniz parayı değil, değer verdiğiniz diğer şeyleri de düşünün.
Windows 10 kullamayın
Hayatta bilişimden daha değerli şeyler de vtar, herşeyi kafaya takmayın.
Buna sonuna kadar katılıyorum.Yani diyecek bir sözüm yok.....
Peki microsoft benim zararımı karşılar mıydı?
AHAHAHAHAHAHAHAHAHAH! TABİİ Kİ HAYIR!
Ne yani hem sistemi korsan kullan, hemde Microsoft'dan zararının karşılanmasını iste bu aynı hem suçlu, hemde güçlü olmaya benziyor.Bırak korsanı , lisanslı Windows Medyasına sahip olanlar bile, yazılımı kurduklarında otomatikman EULA sözleşmesini kabul etmiş oluyor.Tabii söz konusu bizim millet olunca durum daha vahim, başlarım senin EULA'na deyip sistemi kuranlar çok (buna bende dahilim)

Onun için kendini hiç kandırma......Yesinler senin mağrurluğunu shampuan......! :lol:

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 28 May 2019, 17:40

Şu yazdığın boş ve anlamsız yazıya harcayacağın zamanı fındık bahçesine ayırsan bi'çuval fındık fazla alırsın. Bunlarla uğraşacağına bir doktora görünsen sağlığına kavuşursun.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 28 May 2019, 17:50

shampuan yazdı:
28 May 2019, 17:40
Şu yazdığın boş ve anlamsız yazıya harcayacağın zamanı fındık bahçesine ayırsan bi'çuval fındık fazla alırsın. Bunlarla uğraşacağına bir doktora görünsen sağlığına kavuşursun.
Hayırdır ne oldu benim fındık tarlasını ve sağlığımı konuşur oldun..... :wink: Bu yazdıklarım işine gelmedi demi...ha bundan sonra ne yazarsan kabulümdür.Zira bunu böyle yapmak eftaldir.Şu yazdığım boşmuş, hadi ordan sende......Kendini arzın merkezi görme senden büyük Allah var....... :x :wink:
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 28 May 2019, 18:04

shampuan yazdı:
28 May 2019, 17:40
Sana yazıklar olsun ben sana nasıl geçindiğini hiç sordum mu da sen beni Çiftçi olmamdan dolayı küçük mü? görüyorsun.Allah seni bildiği gibi yapsın.Başardın vallahi başardın beni kendine düşman yapmayı .......

Unutma:

İnsanı , kümseyenler vardır aslında onlar kendileri küçüktürler ama kendilerini dev aynasında gördükleri için bunun farkında da değildirler.Sen de böyle olduğunu yukarıda benim için yazdıklarınla ile ispat ettin.Biz Anadolu çiftçileri olmasa sizler ne yiyeceksiniz? Seni tekrar Allah'a havale ediyorum......

Son söz

Bundan sonra seni , bu forumda açtığın her konuda acımasızca eleştireceğimi şimdiden bilmelisin.Bakalım nasıl oluyormuş insan küçümsemek......!
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018
BATTALGAZİ 2023