Windows Sistemlerinde İzin Kavramı

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7240
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Türkiye Cumhuriyeti

Windows Sistemlerinde İzin Kavramı

Mesaj gönderen trwe » 12 May 2019, 23:10

Merhabalar

Hizmet izinleriHer hizmetin, her kullanıcı veya gruba verebileceğiniz veya vermek istemeyeceğiniz özel izinleri vardır. Güvenlik Şablonları kullanarak hizmetlerin izinlerini tek tek ayarlayabilirsiniz. Bunun nasıl yapıldığı hakkında daha fazla bilgi için, bkz: Güvenlik Şablonları.

Hizmetlerin işletim sistemindeki kaynaklara ve nesnelere erişebilmesi için bir hesaba oturum açmaları gerekir. Bazı hizmetler varsayılan olarak sisteme tam erişimli güçlü bir hesap olan Yerel Sistem hesabına oturum açmak üzere yapılandırılmıştır. Bir hizmet, etki alanı denetleyicisinde Yerel Sistem hesabına oturum açarsa tüm etki alanına erişim elde eder. Diğer hizmetler, kimliği doğrulanmış kullanıcı hesaplarına benzer yerleşik hesaplar olan LocalService veya NetworkService hesaplarına oturum açmak üzere yapılandırılmıştır. Bu hesaplar, kaynaklara ve nesnelere Kullanıcı gruplarıyla aynı düzeyde erişime sahiptir. Bu sınırlı erişim, tek tek hizmetler ve işlemlerin güvenliğinin tehlikede olduğu durumlarda sisteminizi güvenceye almanıza yardımcı olur.

LocalService hesabı olarak çalışan hizmetler, ağ kaynaklarına kimlik bilgileri olmayan boş oturum olarak erişir. NetworkService hesabı olarak çalışan hizmetler, ağ kaynaklarına makine hesabı kimlik bilgilerini kullanarak erişir.

Hizmetin nasıl yapılandırılacağı hakkında aşağıdakilere bakınız.

1.

Kod: Tümünü seç

C:\Windows\System32\services.msc
yazarak, Windows Hizmetleri açınız.

2.Yapılandırmak istediğiniz hizmeti sağ tıklatın ve daha sonra Özellikler’i tıklatın.

3.Genel sekmesinde, Başlangıç türü kutusunda, Otomatik, Elle veya Devre Dışı seçeneklerini tıklatın.

4.Hizmetin oturum açmak amacıyla kullanabileceği kullanıcı hesabını belirlemek için, Oturum Aç sekmesini tıklatın ve sonra aşağıdakilerden birini yapın:

5.Hizmetin LocalSystem hesabını kullanacağını belirtmek için LocalSystem hesabı'nı tıklatın

6.Hizmetin LocalService hesabını kullanacağını belirtmek için, Bu hesap'ı tıklatın ve NT AUTHORITY\LocalService yazın.

7.Hizmetin NetworkService hesabını kullanacağını belirtmek için, Bu hesap'ı tıklatın ve NT AUTHORITY\NetworkService yazın.

8.Başka bir hesap belirltmek için Bu hesap'ı tıklatın, Gözat'ı tıklatın ve Kullanıcı Seç iletişim kutusunda bir kullanıcı belirtin. İşlemi tamamladığınızda, Tamam’ı tıklatın.

9.Kullanıcı hesabının parolasını Parola kutusuna ve Parolayı Onayla kutusuna yazın ve sonra Tamam'ı tıklatın.

Not:

Varsayılan hizmet ayarlarını değiştirmek, anahtar hizmetlerinin doğru çalışmasını engelleyebilir. Otomatik olarak başlayacak biçimde yapılandırılmış hizmetlerin Başlatma Türü ve Aşağıdaki Hesapla Oturum Aç ayarlarını değiştirirken özellikle dikkatli olmanız gerekir.

Not:

Hizmetler’i açmak için Başlat'ı, Denetim Masası'nı, Performans ve Bakım'ı, Yönetimsel Araçlar'ı tıklatın ve Hizmetler'i çift tıklatın.
Bu yordamı tamamlayabilmek için, günlüğe yönetici olarak kaydedilmiş olmanız veya Yöneticiler grubunun üyesi olmanız gerekir. Bilgisayarınız ağa bağlıysa ağ ilke ayarları bu işlemi tamamlamanızı engelleyebilir.Bir hizmeti etkinleştirir veya devre dışı bırakır ve bilgisayarı başlatırken bir sorunla karşılaşırsanız, bilgisayarınızı güvenli modda başlatabilirsiniz. Bu durumda, hizmet yapılandırmasını değiştirebilir veya varsayılan yapılandırmayı yeniden yükleyebilirsiniz.Hizmetin masaüstü ile etkileşimine izin ver onay kutusunu seçerseniz, hizmet masaüstüne bir kullanıcı arabirimi sağlayabilir. Bu özellik, yalnızca Yerel Sistem hesabı'nı tıklattıysanız ve yalnızca hizmet masaüstü ile etkileşecek şekilde yapılandırıldıysa kullanılabilir.

Uyarı

Bir hizmetin çalıştığı hesabı değiştirmek hizmetin doğru olarak çalışmasına engel olabilir.

Aşağıdaki tablo, uygulayabileceğiniz hizmet izinlerini ayrı ayrı listeler.

Resim

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!Cevapla