Windows Sistemlerinde Dosya_Dizin İzinleri

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7240
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Türkiye Cumhuriyeti

Windows Sistemlerinde Dosya_Dizin İzinleri

Mesaj gönderen trwe » 12 May 2019, 22:43

Merhabalar

Resim

Notlar:

1.Klasörde Tam Denetim verilen grup veya kullanıcılar, izinlerin dosyayı koruyup korumadıklarına bakmaksızın o klasördeki herhangi bir dosyayı silebilirler.

2.Klasör İçeriğini Listele ve Oku ve Yürüt seçenekleri aynı özel izinlere sahip gibi görünmesine karşın, bu izinler farklı biçimlerde devralınmıştır. Klasör İçeriklerini Listele izni, dosyalardan değil klasörlerden devralınır ve yalnızca klasör izinlerini görüntülediğinizde görünmelidir. Oku ve Yürüt izni hem dosyadan hem de klasörden alınır ve dosya ve klasör izinlerini görüntülediğinizde her zaman vardır.

3.Windows İşletim içinde, HERKES grubu artık ADSIZ OTURUM AÇMA grubununun tam yetkilerini alır.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7240
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Türkiye Cumhuriyeti

İzinler ve kullanıcı hakları

Mesaj gönderen trwe » 12 May 2019, 22:47

Dosya ve klasörleri yedeklemek için belirli izinler veya kullanıcı haklarına sahip olmanız gerekir. Yerel grupta yedekleme işletmeni veya yönetici iseniz, yerel grubun uygulandığı yerel bilgisayarda herhangi bir dosyayı veya klasörü yedekleyebilirsiniz. Benzer şekilde, etki alanı denetimcisinde bir yönetici veya yedekleme işletmeni iseniz, etki alanındaki herhangi bir bilgisayar veya iki yollu güven ilişkisine
(Sistem Durumu verileri hariç; aşağıdaki notlara bakın) sahip bir etki alanındaki herhangi bir bilgisayardaki dosyayı veya klasörü yedekleyebilirsiniz.

Ancak, bir yönetici veya yedekleme işletmeni değilseniz ve dosyaları yedeklemek istiyorsanız, yedeklemek istediğiniz dosya ve klasörlerin sahibi olmanız veya yedeklemek istediğiniz dosya ve klasörler için aşağıdaki izinlerden bir veya daha fazlasına sahip olmanız gerekir: Okuma, Okuma ve çalıştırma, Değiştirme veya Tam Denetim.

Ayrıca, bir sabit diske erişiminizi kısıtlayabilecek, dolayısıyla veri yedeklemenizi olanaksız kılacak hiçbir disk kota kısıtlaması olmadığından emin olmanız gerekir. Herhangi bir disk kota kısıtlaması olup olmadığını veri kaydetmek istediğiniz diski sağ tıklatarak, önce Özellikler'i sonra da Kota sekmesini tıklatarak denetleyebilirsiniz.

Bir yedekleme dosyasına erişimi, Yedekleme İşi Bilgisi iletişim kutusunda Yalnızca sahip ve Yöneticiye yedekleme verilerine erişim izni ver'i seçerek de kısıtlayabilirsiniz. Bu seçeneği seçerseniz, yalnızca yedekleme dosyasını oluşturan yönetici veya kişi dosya ve klasörleri geri yükleyebilir.

Not

Yalnızca yerel bir bilgisayarda Sistem Durumu verilerini yedekleyebilir ve geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca, Sistem Durumu verilerini yedeklemek veya geri yüklemek için yerel bilgisayarda bir yönetici olmanız gerekir. Yerel bilgisayarda yedekleme işletmeni iseniz, Sistem Durumu verilerini yerel olarak yedekleyip geri yükleyemezsiniz. Uzak bilgisayarda yöneticisi olsanız da, uzak bilgisayardaki Sistem Durumu verilerini yedekleyip geri yükleyemezsiniz.
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Cevapla