Şarj Aleti Kullanıcılarını Büyüleyen Bilgiler

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
mahiralemdar
Bit
Bit
Mesajlar: 6
Kayıt: 22 Kas 2018, 11:19

Şarj Aleti Kullanıcılarını Büyüleyen Bilgiler

Mesaj gönderen mahiralemdar »

ŞARJ CİHAZI KULLANIRKEN BİLİNMESİ GEREKENLER

Cep telefonlarının bataryalarının çabuk tükenmesinden ötürü şarj cihazı piyasası da bir hayli ivme yakaladı. Kullanıma bağlı olarak çabuk bozulabilen şarj cihazların, cep telefonumuza ve bize zarar vermemesi için şarj cihazı satın almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

Resim

Şarj Cihazı Orjinal Olmalı mıdır?

Halk arasında bilinen en önemli yanılgılardan birisi ” Orjinal Şarj Cihazları harici başka marka kullanılmaması gerektiği”dir. Oysa gündelik hayatımızda birçok yerde farklı markaların ürünlerini de kullanırız. Ancak şarj cihazlarını tercih ederken bazı kriterlere sahip olmamız gerekiyor. Sonuçta elimizdeki cihaz yanlış kullanımdan dolayı bir anda bombaya dönüşebilir. Peki hangi kriterlere uygun olduğunda satın almamız için yeterli olacaktır.

Resim

Şarj Cihazı CE Sertifikalı Olmalıdır!

Şarj cihazı alırken ürünün CE sertifikalı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu sertifikanın verildiği şarj cihazlarının gerekli testlerden geçtiği anlamını taşıyor. Bu detay kararınızı değiştirip değiştimemeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Şarj Cihazının mAh Değeri Ne Anlama Geliyor?

Kullandığınız cep telefonunun pil ömrünü stabil değerlerde seyretmesini istiyorsanız, pil kapasitesine eşdeğer güç kaynağı kullanmanız gerekmektedir. Bu ne demek oluyor?
Yani 3000 mAh pil kapasitesiyle çalışan bir cep telefona 1A elektrik akımı verirseniz, telefonunuzun şarj olması bir hayli uzun sürecektir. Bu sebeple daha yüksek güç çıkışı olan şarj cihazlarını denemelisiniz.
Resim

Yüksek mAh Değerli Şarj cihazı Kullanmanın Zararı Var mıdır?

Yüksek voltaj güç kaynağı kullanmak bataryanıza zarar verebilir(5A gibi). Ancak bu zararı anlayana kadar muhtemelen zaten pil normal seyrinde ömrü bitmiş olacaktır. 2Amperde hızlı şarj statüsüne girmesine rağmen kullanmanızda sakınca yoktur. Yüksek hızlı şarj aletlerinde ise durum daha farklı gelişiyor. Apple marka telefonlarla gelen 1 amper değerli şarj cihazları dışında farklı şarj cihazı kullanmanın zararlı olduğuna dair şehir efsanesi uzun zaman dillerden düşmemişti. Apple resmi sitesinde 2.1 amper güce sahip olan iPad şarj cihazı ilede şarj edilebilir olduğu bilgisi paylaşılınca iPhone kullanıcıları rahat bir nefes aldı. Bu bilgi ile farklı lightning şarj cihazı kullanmanında kapısı açılmış oldu. Günümüz şartlarında hızlı şarj artık ihtiyaç haline geldi.

Kaç Tip Şarj Bağlantısı Mevcut!

Cep telefonu şarj bağlantıları uzun yıllardır bizi en çok yoran teknoloji konuları arasında geliyor.
Telefon pazarı genişledikçe artan şarj bağlantı tipleri sebebiyle uzun yıllar çok çeşitli şarj bağlantılarına şahit olduk. 30’a yakın şarj bağlantısının olduğu 2011’li yıllarda haberlerde ‘’Cep telefonu şarjları artık standart oluyor ‘’ başlıklarını gördüğümüzde bir umut yeşertisi gözlerimizde belirdi. Artık telefonumuzu şarj etmek daha kolay olacaktı. Oysa o zamanın teknolojisiyle mevcut elimizde ki telefonların batarya kapasitelerinin günlerce yetmesin rağmen yinede hep birşeylerin eksikliğini hissederdik.

Resim

Gelgelelim şarj cihazlarının genel itibariyle hayatımıza girişinin ikinci ile üçüncü 10 yıl aralığında süzüle süzüle 3 tip şarj bağlantısı ortaya çıktı. Bunlardan ilki bu işin ilk müdavimlerinden ve genele hitap eden bağlantı tipi olan ‘’Micro USB’’ şarj bağlantısıdır.
Samsung telefonlarla özdeşleşen ‘’ abi samsung şarj var mı ‘’ diye alıp kullandığımız bağlantı tipidir. Apple hayatımıza girene kadar neredeyse cep telefonu üreticileri bu tipte karar kılmış standart cihazların başında gelmekteydi.
Lightning : Apple için özel üretilmiş bir bağlantı tipi olarak karşımıza çıkan lightning bağlantı girişi apple ürünlerinde kullanılan 2012 Eylül ayından sonra tüm iphone cihazlarında desteklenen özel bir konnektördür. Micro USB boyutlarıyle benzerlik gösteren konnektör çift taraflı kullanılabilmesi sebebiyle lightning şarj cihazlarının şarj kalitesini diğer şarj cihazlarından bir tık ileri taşımıştır.
TYPE-C: Micro USB ‘nin yerini alacağı düşünülen yüksek veri aktarım hızından dolayı apple cihazların bile tercih sebebi olduğu düşünülen type-c ise apple gibi çift taraflı kullanım imkanı sunması sebebiyle kuklanıcılara mükemmel bir deneyim sunmaktadır.

USB Giriş Sayısına Dikkat Edilmesi Gerekiyor!

Eğer birden fazla cep telefonuna sahipseniz veya kullandığınız şarj cihazı arkadaşlarınız tarafından sürekli ödünç isteniyorsa o zaman yapmanız gereken şey, birden fazla USB girişine sahip şarj cihazı modellerine yönelmenizdir. Bu sayede birden fazla cep telefonunu aynı anda şarj edebilirsiniz.
Şarj aletleri cep telefonuyla beraber hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Ne zamana kadar daha bizimle beraber olacak şuan için bilinmiyor. Ancak uzun bir süre daha kablolara bağımlı yaşayacağız gibi görünüyor. Her ne kadar wireless powerbanklar yavaş yavaş üretimi hızlandırsa da hala mobil pazarda ki birçok telefon sadece kablo ile güç depolayabilmeye müsade ediyor.
Son olarak hiç bir zaman kaliteden şaşmadan, satış sonrası destek alabileceğiniz garantili ve güvenilir markalardan alışveriş yapmayı unutmayın. Aksi taktirde zarara uğrayabilirsiniz…
Kaynak : www.linktech.com.tr

Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1
Mesajlar: 1950
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11

Re: Şarj Aleti Kullanıcılarını Büyüleyen Bilgiler

Mesaj gönderen shampuan »

Makale yanlış ve/veya eksik bilgiler içeriyor.

"Şarj Cihazı Orjinal Olmalı mıdır?

Halk arasında bilinen en önemli yanılgılardan birisi ” Orjinal Şarj Cihazları harici başka marka kullanılmaması gerektiği”dir. Oysa gündelik hayatımızda birçok yerde farklı markaların ürünlerini de kullanırız. Ancak şarj cihazlarını tercih ederken bazı kriterlere sahip olmamız gerekiyor. Sonuçta elimizdeki cihaz yanlış kullanımdan dolayı bir anda bombaya dönüşebilir. Peki hangi kriterlere uygun olduğunda satın almamız için yeterli olacaktır."


Bir telefonun bataryasının patlama nedeni, yalnızca yanlış şarj adaptörü kullanımı değildir. Orjinal şarj adaptörü ile patlayan telefonlar olmuştur. Üstelik, adi, son derece "kıytırık" çin malı ürünlerde bile CE sertifikası görmek mümkün. CE sertifikasının olması, o şarj adaptörünü güvenli kılmıyor.

"Şarj Cihazının mAh Değeri Ne Anlama Geliyor?

Kullandığınız cep telefonunun pil ömrünü stabil değerlerde seyretmesini istiyorsanız, pil kapasitesine eşdeğer güç kaynağı kullanmanız gerekmektedir. Bu ne demek oluyor?
Yani 3000 mAh pil kapasitesiyle çalışan bir cep telefona 1A elektrik akımı verirseniz, telefonunuzun şarj olması bir hayli uzun sürecektir. Bu sebeple daha yüksek güç çıkışı olan şarj cihazlarını denemelisiniz."


Bir telfon bataryasının üzerinde 3000mAh yazıyor olması, o pilin 3000mAh ile doldurulacağı anlamına gelmez. Her pilin bir şarj akımı olur. Eski Nikel-kadmiyum (Ni-Cd) ve Nikel-MetalHidrit (Ni-Mh) pillerde "normal şarj akımı", pilin mAh yani kapasite değerinin onda biri ile şarj edileceği anlamına geliyor. Fakat cep telefonları acil kullanıma hazır halde tutulmak amacıyla, "hızlı şarj" akımı ile şarj edilirler. Bu durumda onda bir akım kuralı uygulanmaz ve biraz daha yüksek akım ile şarj edilir. Keza lityum pillerde onda bir - normal şarj kuralı yoktur. Çok daha yüksek akımlarla kısa sürelerde şarj edilebilirler ve bu akım değeri asla pilin üzerinde yazan örnek 3000mAh (üç bin miliamper saat) değerine ulaşamaz. Siz isterseniz 10Amperlik şarj aleti kullanın, telefonun içindeki akıllı şarj düzeneği buna izin vermez.

Bir bilgi daha; örnek olarak 3000mAh batarya kapasitesi olan bir cep telefonu için, 1000mAh şarj adaptörü oldukça ideal bir değerdir.

Devam ediyorum...

"Yüksek mAh Değerli Şarj cihazı Kullanmanın Zararı Var mıdır?

Yüksek voltaj güç kaynağı kullanmak bataryanıza zarar verebilir(5A gibi). Ancak bu zararı anlayana kadar muhtemelen zaten pil normal seyrinde ömrü bitmiş olacaktır. 2Amperde hızlı şarj statüsüne girmesine rağmen kullanmanızda sakınca yoktur. Yüksek hızlı şarj aletlerinde ise durum daha farklı gelişiyor. Apple marka telefonlarla gelen 1 amper değerli şarj cihazları dışında farklı şarj cihazı kullanmanın zararlı olduğuna dair şehir efsanesi uzun zaman dillerden düşmemişti. Apple resmi sitesinde 2.1 amper güce sahip olan iPad şarj cihazı ilede şarj edilebilir olduğu bilgisi paylaşılınca iPhone kullanıcıları rahat bir nefes aldı. Bu bilgi ile farklı lightning şarj cihazı kullanmanında kapısı açılmış oldu. Günümüz şartlarında hızlı şarj artık ihtiyaç haline geldi."


Voltaj ile akımı birbirine karıştırmayın (ilk cümle). Telefonun orjinal şarj adaptörü üzerine örnek 1A yazıyorsa, voltajı 5Volt olmak kaidesiyle 5Amper bir şarj adaptörü ile de şarj edebilirsiniz. Bunu anlamak için elektriğin temel kanunlarını iyi bilmek gerekir. Adaptörün üzerinde yazan 5Amper değeri, "telefon istese de istemese de ben 5Amperi zorla gönderirim, telefonunuzu da bozarım" demek değildir! Oradaki 5Amper değeri ile, şarj adaptörü size demek istemektedir ki: "Ben öylesine kaliteli bir adaptörüm ki, size en fazla 5Amper akım sağlayabilirim, diğerleri anca anca 1Amper sağlayabilir." Yani bundan şunu anlamalısınız: 5Amperi adaptör vermiyor, telefon (almaç) çekiyor. Telefon kı.ını yırtsa, 5A'dan fazla akım çekemez. Ve telefonun da içinde, pilin şarj olması için ideal akım çekecek devre olduğuna göre...

Diğer anlatılanlarda bir yanlışlık görmemekle beraber, işin teknik ayrıntısından pek anlamayan bir blok yazarı tarafından yazılmış izlenimi bırakıyor.

Sevgiler saygılar efendim.

fatihyilmaz01
Bit
Bit
Mesajlar: 10
Kayıt: 13 Ara 2017, 10:11

Re: Şarj Aleti Kullanıcılarını Büyüleyen Bilgiler

Mesaj gönderen fatihyilmaz01 »

güzel bir yazı olmuş teşekkürler

Cevapla