Vista'da Gelişmiş Dosya Yedekleme Ve Geri Yükleme

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7733
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Vista'da Gelişmiş Dosya Yedekleme Ve Geri Yükleme

Mesaj gönderen trwe »

Merhabalar

Yedekleme ve geri yükleme: Sık sorulan sorular

Burada, dosyaların yedeklenmesi ve geri yüklenmesiyle ilgili bazı yaygın soruların yanıtları bulunmaktadır.

Dosya yedeği nedir?

Dosya yedeği, özgün dosyadan ayrı bir konumda depolanan dosya kopyasıdır. Dosyadaki değişiklikleri izlemek isterseniz, bir dosyanın birden çok yedeğini elinizde bulundurabilirsiniz.

Dosyaları neden yedeklemeliyim?

Dosyalarınızı yedeklemek; kazayla silinme, solucan ya da virüs saldırısı veya yazılım ya da donanım arızası gibi durumlarda dosyalarınızın kalıcı olarak kaybolmasını veya değiştirilmesini önlemeye yardımcı olur. Söz konusu olaylardan biri meydana gelirse ve dosyalarınız yedeklenmişse, bu dosyaları kolaylıkla geri yükleyebilirsiniz.

Hangi dosyaları yedeklemeliyim?

Yerine koyulması güç veya olanaksız olan her dosyanın yedeğini almalı ve sıkça değiştirdiğiniz dosyaları düzenli olarak yedeklemelisiniz. Resimler, videolar, müzikler, projeler ve finansal kayıtlar yedeklemeniz gereken dosyalara örnek olarak verilebilir.

Programları yeniden yüklemek için orijinal ürün disklerini kullanabileceğinizden ve genellikle de çok fazla disk alanı kapladıklarından, programları yedeklemenize gerek yoktur.

Dosyaları ne kadar sıklıkla yedeklemeliyim?

Yedekleme sıklığı, oluşturduğunuz dosya sayısına ve bunları ne kadar sıklıkla oluşturduğunuza bağlıdır. Her gün yeni dosyalar oluşturuyorsanız, haftalık ve hatta günlük yedek almak isteyebilirsiniz. Ara sıra çok sayıda dosya oluşturuyorsanız (örneğin, bir doğum günü partisinde veya mezuniyet töreninde çekilen birçok dijital fotoğrafı kaydettiğinizde), bunları hemen yedekleyin. En iyisi düzenli, otomatik yedeklemeler zamanlamaktır; böylece, yedek almayı düşünmenize bile gerek kalmaz. Dosyalarınızın günlük, haftalık ya da aylık yedeklenmesini tercih edebilirsiniz. Otomatik yedeklemeler arasında elle yedekleme de yapabilirsiniz.

Not

Windows Vista Home Basic'te otomatik yedekleme kurma özelliği olmamakla birlikte, Windows dosyalarınızı yedeklemeniz gerektiğini düzenli aralıklarla hatırlatacaktır.

Yedeklerime dahil edilmeyen dosya türleri nelerdir?

Dosya Yedekleme sihirbazı genel dosya türlerinin çoğunu yedekler. Aşağıdaki dosya türleri bunun dışındadır:

Dosya Şifreleme Sistemi (EFS) kullanılarak şifrelenmiş dosyalar

Not
Windows Vista Starter, Windows Vista Home Basic ve Windows Vista Home Premium işletim sistemlerinde EFS yoktur.

Sistem dosyaları (Windows'un çalışması için gerekli dosyalar)

Program dosyaları

FAT dosya sistemi kullanılarak biçimlendirilmiş sabit disklerde depolanan dosyalar

Sabit diskinizde depolanmayan Web tabanlı e-postalar

Geri Dönüşüm Kutusu'ndaki dosyalar

Geçici dosyalar

Kullanıcı profili ayarları

Dosyaları yedeklemek için ne kadar depolama alanına gereksinim duyarım?

Yedeklediğiniz dosyaların boyutuna bağlı olarak değişir. Windows, son yedeklemenizden bu yana eklenen veya değiştirilen dosyaların kaydını tutar. Böylece, yalnızca varolan yedeği güncelleştirmeniz yeterlidir ve disk alanından da kazanmış olursunuz.

Diskleri takmak için orada hazır bulunmadığım halde bir CD veya DVD'ye yedek alabilir miyim?

Alacağınız yedek tek bir diske sığdığı ve yedekleme başladığı sırada disk bilgisayarda olduğu sürece bunu yapabilirsiniz. Aksi takdirde, yedekleme işlemini diskleri kendiniz yerleştirebileceğiniz boş bir anınızda yapılacak şekilde zamanlayın. Windows daha sonra size yedekleme işleminin tamamlanmadığını bildirir, siz de işleme devam etmek için bir disk yerleştirirsiniz.

Yedekleme sırasında elimdeki diskler biterse ne yapabilirim?

Yedekleme sırasında elinizde disk kalmazsa, yedeklemeyi daha sonra bitirebilirsiniz.

Dosyaları yedeklerken bilgisayarımda çalışmaya devam edebilir miyim?

Evet. Her dosyanın en son kaydedilen sürümü yedeklendiğinden, yedekleme sırasında değiştirdiğiniz dosyaların bir sonraki sefere yedeklenmesi gerekecektir. Otomatik yedeklemeleri, geceleri veya dosyalar üzerinde çalışmadığınız herhangi bir saatte yapılacak biçimde zamanlayabilirsiniz. Yedekleme devam ettiği sırada e‑posta okumak veya Internet'i kullanmak gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Yedekleme disklerinden birini kaybedersem dosyaları geri yükleyebilir miyim?

Kaybolan bir diskteki dosyaların kopyalarını edinemezsiniz. Ancak, kaybolan dikten önceki veya sonraki yedekleme disklerindeki dosyaları geri yükleyebilirsiniz. Kayıp diskin içeriğini tam olarak bilmiyorsanız, yedeklemiş olduğunuz dosyaların bir listesini görebilirsiniz. Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise veya Windows Vista Ultimate sürümlerinden birini çalıştırıyorsanız, dosyaların önceki sürümlerini bir yedek yerine doğrudan sabit diskinizden kurtarmak için gölge kopyalar kullanabilirsiniz.

Yedeklediğiniz dosyaların listesini görmek için;

Windows Çaıştır kutusuna

Kod: Tümünü seç

C:\Windows\System32\sdclt.exe
yazın ve enter tuşuna basın.

Dosyaları geri yükle'yi tıklatın.

Yedeğin içeriğine göz atabilir veya arayabilirsiniz.

Dosyaları kendim yedeklemem ile Dosya Yedekleme sihirbazını kullanmak arasındaki fark nedir?

Dosyalarınızın kopyasını CD veya DVD'ye yazarken ya da harici sabit diske bir kopyasını kaydederken, her yedekleme yapmak istediğinizde, yedeğini almak istediğiniz dosya ve klasörleri el ile tek tek seçmeniz gerekir. Ayrıca, yeni ya da değiştirilmiş dosya ve klasörleri düzenli olarak yedeklemeyi unutmamanız gerekir. Bu yöntem fazla zaman alabilir ve usandırıcı olabilir. Dosya Yedekleme sihirbazını kullandığınızda, Windows yeni olan veya değiştirilmiş dosya ve klasörlerin izini tutar. Bundan sonra, yeni bir yedekleme yaptığınızda bilgisayarınızdaki verilerin tümünün ya da yalnızca son yedeklemeden bu yana değişen dosyaların yedeğini alabilirsiniz. Otomatik yedeklemeleri kurarsanız, Windows dosya ve klasörlerinizi düzenli olarak yedekler ve siz de yedeklemeyi hatırlamak zorunda kalmazsınız.

Dosya Yedekleme sihirbazını kullandığımda, yedeğimi kaydedeceğim konumu seçerken yedekleme yapmak istediğim konumu neden göremiyorum?

Yedeklerinizin kaydedileceği konumu seçerken, sihirbaz bilgisayarınızı arar ve kullanabileceğiniz tüm konumların listesini ekrana getirir. Kullanmak istediğiniz konum listede görünmüyorsa, bunun nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:

Kullanmak istediğiniz konum bir teyp sürücüsü olabilir. Teyplere yedek kaydedemezsiniz.

Kullanmak istediğiniz konum yedeklemeyi yapmak istediğiniz disk olabilir. Bir diski aynı diske yedekleyemezsiniz. Örneğin, D sürücüsündeki bir diskin içeriğini aynı diske yedekleyemezsiniz.

Kullanmak istediğiniz konum bir CD-ROM sürücüsü olabilir. Yedekleme yapmak için CD-ROM sürücüsünü kullanamazsınız; CD-R veya CD-RW sürücüsü olarak da bilinen bir CD yazıcı kullanmalısınız.

Kullanmak istediğiniz konum USB flash sürücü olabilir. Flash sürücüye yedek kaydedemezsiniz.

Konum NTFS, FAT veya Evrensel Disk Biçimi (UDF) (Canlı Dosya Sistemi adıyla da bilinir) olarak biçimlendirilmemiştir. Yedekler yalnızca, NTFS, FAT veya UDF dosya sistemleri kullanılarak biçimlendirilmiş disklere kaydedilebilir.

Kullanmak istediğiniz konum sistem diski (Windows'un yüklü olduğu disktir; C sürücüsü de denir) ya da önyükleme diski (Windows'un bilgisayarı başlatmak için kullandığı disktir; başlangıç diski olarak da bilinir) olabilir.

Bilgisayarım kapalı olursa otomatik yedeklemeler çalışır mı?

Hayır. Zamanlanan yedekleme saatinde bilgisayarınız kapalı olursa, otomatik yedeklemeler çalışmaz. Bununla birlikte, bilgisayarınızı bir sonraki açışınızda, dosyalarınızı yedekleyebilir ve normal yedekleme zamanlamasını sürdürebilirsiniz.

Dosya Yedekleme sihirbazını kullanarak oluşturduğum bir yedeği nasıl silebilirim?

Yedeklerinizi CD veya DVD'lere kaydediyorsanız, eski yedekleri içeren diskleri atabilirsiniz; ancak dosyalarınızın en son yedeklerini tuttuğunuzdan emin olun. Yedekleriniz dahili veya harici bir sabit diske kaydediliyorsa, aşağıdaki adımları izleyerek yedeği silebilirsiniz:

Yedeğin kaydedildiği konumu açın.

Örneğin, dosyalarınızı "E" etiketli bir harici sabit diske yedeklediyseniz, harici sabit diski bilgisayarınıza bağlayın ve sonra E sürücüsünü açın.

Silmek istediğiniz yedeği içeren klasörü sağ tıklattıktan sonra Sil’i tıklatın.

Notlar

Yedekler şu biçimde kaydedilir: <yedekleme konumu>\<bilgisayar adı>\Backup Set <yıl-ay-gün> <saat>. Örneğin, bilgisayarınızın adı Bilgisayar, yedekleme konumunuz E ise ve 2 Nisan 2006 saat 16:32:00'de yedekleme yaptıysanız, bu yedek E:\Bilgisayar\Backup Set 2006-02-04 163200 klasörü içinde bulunur. Yedeği silmek için Backup Set 2006-02-04 163200 adlı klasörü sağ tıklatmanız gerekir.

Tam yedekleme yaptığınızda, bir yedekleme klasörü oluşturulur ve o günün tarihiyle etiketlenir. Güncelleştirmeler eklendikçe bu tarih aynı kalır, ancak yedeğiniz eski değildir. Bir dahaki sefer tam yedekleme yaptığınızda yeni bir yedekleme klasörü oluşturulur ve o günün tarihiyle etiketlenir; bu tarihten sonraki tüm güncelleştirmeler yeni klasöre eklenir. Geçerli yedekleme klasörünü silmemelisiniz.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 35923
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Vista'da Gelişmiş Dosya Yedekleme Ve Geri Yükleme

Mesaj gönderen velociraptor »

teşekkürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Cevapla