Bilgisayarımı Virüslerden Nasıl Koruyabilirim?

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9637
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Bilgisayarımı Virüslerden Nasıl Koruyabilirim?

Mesaj gönderen trwe »

Merhabalar

Bilgisayarınızı virüslere ve diğer tehditlere karşı korumak zor değildir, ancak bunun için çaba göstermelisiniz.
• Bir virüsten koruma programı yükleyin. Virüsten koruma programı yüklemek ve bu programın güncel kalmasını sağlamak, bilgisayarınızı virüslere karşı korumanıza yardımcı olur. Virüsten koruma programları e‑postanıza, işletim sisteminize veya dosyalarınıza bulaşmaya çalışan virüsleri tarar. Yeni virüsler günlük olarak çıkar, bu nedenle güncelleştirmeler için virüsten koruma programı üreticisinin web sitesini sık sık denetleyin. Virüsten koruma programlarının çoğu gerektiğinde yenilenebilen yıllık aboneliklerle satılır.
• E‑posta eklerini açmayın. Birçok virüs e‑posta iletilerine eklenir ve e‑posta eki açılır açılmaz yayılır. En doğrusu, beklediğiniz bir ek olmadığı sürece hiçbir eki açmamaktır. Microsoft Outlook ve Windows Posta, tehlikeli olabilecek eklerin engellenmesine yardımcı olur.
• Windows'un güncel kalmasını sağlayın.Microsoft bilgisayarınızı korumaya yönelik özel güvenlik güncelleştirmelerini düzenli olarak yayımlar. Bu güncelleştirmeler olası güvenlik açıklarını kapatarak virüslerin ve diğer bilgisayar saldırılarının engellenmesine yardımcı olabilir. Windows otomatik güncelleştirmeyi etkinleştirerek, Windows'un bu güncelleştirmeleri aldığından emin olun.
• Güvenlik duvarı kullanın.‌ Windows Güvenlik Duvarı veya başka bir güvenlik duvarı, bilgisayarınıza bağlanmaya çalışan bir virüs veya solucan olması halinde bu şüpheli etkinlik konusunda sizi uyarır. Aynı zamanda, zararlı olabilecek programları bilgisayarınıza karşıdan yüklemeye çalışan virüsleri, solucanları ve korsanları engelleyebilir.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

burak35
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 407
Kayıt: 07 Eki 2016, 13:06
cinsiyet: Erkek

Re: Bilgisayarımı Virüslerden Nasıl Koruyabilirim?

Mesaj gönderen burak35 »

bunun pek çok yolu var windowsu orjinal kullanmak (üzerinden değişiklik yapılmamış yani modifiyesiz sistem kullanmak) lisanslamayı kmspico ile yapmamak , korsan oyun ve yazılım kullanmamak onların yerine daha temiz ve güvenilir kaynaklardan orjinal yazılımlar ve açık kaynak kodlu yazılımlar kullanmak , sürekli güncellenen bilindik ve kaliteli antivirüs kullanmak , girip çıkılan site blog vs dikkat etmek , tarayıcılara reklam engelleyici kurmak (bu çok önemli çünkü tarayıcı üzerinden çok virüs bulaşıyor) sosyal medyada dikkatli olmak (biri herhangi bir site bağlantı link vs gönderdiğinde tutupta çat diye açmamak) mail kullanıyorsak gelen mailleri çat diye hemen açmamak , zaman zaman windows güncelleştirmelerini denetleyip sadece güvenlikle ilgili olanları yüklemek , sık kullandığımız yazılımları ara sıra güncellemek (herhangi bir açık zaafiyet yada bug vs varsa onlardan kurtulmak) internette online alışveris yaparken dikkatli olmak (özellikle sitenin gerçek olmasından ve güvenli bağlantı sağlamasından emin olmak) gibi gibi ...
portable is freedom :arrow:

Cevapla