Virüsler Hakkında Sık Sorular Sorular Ve Cevaplar

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8428
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Türkiye Cumhuriyeti

Virüsler Hakkında Sık Sorular Sorular Ve Cevaplar

Mesaj gönderen trwe » 01 Nis 2019, 13:43

Merhabalar

Windows İşletim Sistemlerinde Virüsler Hakkında Sık Sorular Sorular Ve Cevaplar

Aşağıda, virüsler, solucanlar ve Truva atları ile ilgili bazı genel soruların yanıtları bulunmaktadır.
 
 Virüs nedir?

Virüs, kendini kopyalayan bir programdır. Virüs, bilgisayar üzerinde kendi kopyalarını yaparak veya bilgisayar kodunu programa ya da işletim sistemi dosyalarına ekleyerek yayılır. Virüsler dosyalara veya bilgisayarlara her zaman zarar vermemekle birlikte genellikle bilgisayarın performansını ve kararlılığını etkilerler. Bir virüsün bilgisayarınıza bulaşması veya yayılması için, virüslü bir e‑posta açmak gibi bir işlem gerçekleştirmiş olmalısınız.

 Tüm virüsler zararlı mıdır?

Farklı derecelerde de olsa, evet. Virüsün verdiği zarar bilgisayarın performansını düşürmekten, bilgilerin ve programların kaybına kadar çeşitlilik göstermektedir. En kötü senaryoda, virüsler bilgisayarınızdaki bilgileri ve programları siler veya değiştirir. Bazı e‑posta virüsleri yayılırken iletilerle gizli bilgileri gönderirler. Bir virüs bilgilerinize doğrudan zarar vermese bile, çoğaltma işlemi nedeniyle bilgisayarınızın ve Internet bağlantınızın hızı düşebilir.
 
Solucan nedir?

Solucan; kullanıcı etkileşimi olmaksızın yayılan bilgisayar kodudur. Solucanların çoğu açıldıklarında bilgisayarı etkileyen e‑posta ekleri olarak başlarlar. Solucan, bulaştığı bilgisayarda e‑posta adreslerini içeren adres defterleri veya geçici web sayfaları gibi dosyaları tarar. Solucan, virüslü e‑posta göndermek için adreslerden yararlanır ve genellikle bunu izleyen e‑posta iletilerinde "Kimden" bölümündeki adresleri tanıdığınız birinden gelen iletiler gibi görünecek şekilde taklit eder (veya sahtecilik yapar). Solucanlar daha sonra e‑posta, ağlar veya işletim sistemindeki açıklar yoluyla otomatik olarak yayılırlar ve nedeni öğrenilinceye kadar bu sistemleri kullanırlar. Solucanlar, bilgisayarlar için her zaman yıkıcı olmamakla birlikte, bilgisayarda ve ağda performans ve kararlılık sorunlarına neden olurlar.

 Truva atı nedir?

Truva atı; diğer programlara gizlenebilen kötü amaçlı bir yazılım programıdır. Bilgisayara, ekran koruyucu gibi yasal bir programın içine gizlenmiş olarak girer. Daha sonra, işletim sistemine bir bilgisayar korsanının virüslü bilgisayara erişimini sağlayan bir kod yerleştirir. Truva atları kendi kendilerine yayılmazlar; virüsler, solucanlar veya karşıdan yüklenen yazılımlarla yayılırlar.

 Karışık tehdit nedir?

Karışık tehdit, yukarıdaki açıklanan kötü amaçlı programların bazılarının veya tamamının bileşimidir. Karışık tehditler genellikle birinin virüsle etkileşim kurmasıyla (güvenilir olmayan e‑posta ekini açmak gibi) başlar. Virüs, solucan davranışından yararlanarak otomatik olarak yayılır ve bulaştığı bilgisayara bir Truva atı yükler.

 Virüsleri nasıl önlerim?

Bir virüsten koruma programı yükleyin. Etkili olması için, virüsten koruma programı her zaman açık olmalı, gelen e‑postaları ve dosya erişimini taramalıdır.

 Bilgisayarımda virüs olduğunu nasıl anlarım?

Virüs bulaşmasının tek bir göstergesi yoktur, ancak bilgisayar performansının düşmesi, açılır reklamların görüntülenmesi (açılır pencere engelleyicisini etkinleştirmenize veya Internet bağlantısının kesilmiş olmasına rağmen) en sık görülen etkileri arasındadır.

 Virüsleri nasıl denetler ve kaldırırım?

Virüsleri denetlemek ve bilgisayarınızdan kaldırmak için virüsten koruma yazılımı çalıştırmanız gerekir.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcıs
ı
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!Cevapla