Belli Başlı Mühendislik Disiplinleri

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya

Hangi Mühendislik Daha Zor?

Makine Mühendisliği
0
Oy yok
İnşaat mühendisliği
1
50%
Nükleer enerji mühendisliği
0
Oy yok
Biyomedikal mühendisliği
0
Oy yok
Kimya mühendisliği
0
Oy yok
Bilgisayar mühendisliği
0
Oy yok
Endüstri mühendisliği
0
Oy yok
Çevre mühendisliği
0
Oy yok
Maden mühendisliği
1
50%

Toplam oy: 2

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2

Belli Başlı Mühendislik Disiplinleri

Mesaj gönderen trwe » 03 Oca 2019, 21:38

Resim

Mühendislik, problemleri çözebilmek için gerekli olan bilim ve matematiğin uygulanmasıdır. Mühendisler, birşeylerin nasıl çalıştığını anlar ve bilimsel keşiflerin pratik hayatta kullanımı için yöntemler bulur. Bilim adamları ve mucitler genellikle insanlığın yaşam koşullarını iyileştiren yenilikler için uğraş verirler. Ancak bu yenilikleri kullanılabilir bir araç haline ise mühendisler getirir.

“Evrenin Rahatsız Edilmesi” isimli kitabın yazarı (Sloan Vakfı, 1981), fizikçi Freeman Dyson, bu kitabında şöyle demiştir: “İyi bir bilim adamı, orjinal fikirlere sahip bir kişidir. İyi bir mühendis, mümkün oldukça az orjinal fikirle çalışarak bir tasarım yapan kişidir. Mühendislikte, kendini beğenmiş kişiler yoktur.”

Mühendisliğin tarihi, insan uygarlığının tarihinin parçalarından birisidir. Günümüzde, Giza piramidi, Stonehenge, Parthenon tapınağı ve Eyfel kulesi mühendislik mirasının anıtları olarak durmaktadırlar. Günümüz mühendisleri sadece Uluslararası Uzay İstasyonu gibi muazzam büyüklükteki yapılar inşa etmekle kalmıyor. Aynı zamanda, insan genetiğinin ve daha iyi, daha küçük bilgisayar çiplerine haritalar oluşturuyorlar.

Mühendislik, öğrencileri fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanları hakkında bilgi sahibi olabilmek için motive eden disiplinlerarası bir müfredat olan STEM eğitim sisteminin temel yapı taşlarından birisidir.

Bir Mühendis Ne yapar?

Mühendisler, çok farklı çeşitlilikte ürünleri ve sistemleri tasarlar, değerlendirir, geliştirir, test eder, revize eder, kurulumunu, denetlemesini ve bakımını yapar. Ayrıca, malzemeleri ve iş akış süreçlerini ön görür ve belirler, üretim ve yapım aşamalarını denetler. Hata analizleri yapar, danışmanlık hizmetleri verir. Yüksekokul ve üniversitelerde mühendislik alanı ile ilgili dersleri verir.

Başlıca Mühendislik Dalları

Mühendislik bilimi çok sayıda özel dallara ayrılmıştır. Başlıca mühendislik dalları:

Makine Mühendisliği
Makine, ekipman ve bileşenlerin tasarımlarının, imalatının, denetimlerinin ve bakım süreçlerinin yanı sıra bunların durumunu ve performanslarını izlemek için gerekli olan kontrol sistemleri ve cihazları da içerir. Bu alan çok geniş kapsamlı olup genel olarak otomotiv, inşaat sektörünü ve tarım makineleri, endüstriyel tesisleri ve daha birçok çeşitlilikteki araç ve gereçleri içermektedir.

Elektrik mühendisliği
Elektrikli ve elektronik cihazların, makinelerin ve sistemlerin tasarımı, testi, üretimi, kontrolü, performansın izlenmesi ve denetlenmesi gibi süreçleri kapsamaktadır. Bu sistemler mikro boyuttaki devrelerden ulusal güç üretim ve iletim santrallerine kadar büyük ölçekte değişiklik göstermektedir.

İnşaat mühendisliği
Otoyollar, demiryolları, köprüler, tüneller, barajlar ve havaalanları gibi büyük ölçekteki yapı projelerinin tasarımını, inşaa sürecini, bakımını ve denetimlerini kapsamaktadır.

Uzay mühendisliği
Uçak ve uzay araçlarının yanı sıra uçak gövdesi, enerji santrali, kontrol ve güdümlü sistemler, elektrik ve elektronik sistemler, iletişim ve navigasyon gibi cihazların parçalarının ve bileşenlerinin tasarımını, imalatını ve test aşamalarını içermektedir.

Nükleer enerji mühendisliği
Nükleer radyosyonun üretilmesi, kontrol edilmesi ve tespiti ile ilgili ekipman, sistem ve süreçlerin tasarımını, üretimini, işletilmesini ve test edilmesini içerir. Bu sistemler, elektrik santralleri ve gemileri, radyoizotop üretimi ve araştırması için kullanılan parçacık hızlandırıcıları ve nükleer reaktörleri içermektedir. Ayrıca, nükleer enerji mühendisliği insanları radyosyonun zararlı etkilerinden korunmasını da içermektedir.

Biyomedikal mühendisliği
Tıp uygulamalarında kullanılan sistemlerin, ekipmanların ve cihazların tasarlanmasıdır. Ayrıca, bunlar için ihtiyaçların belirlenmesi ve karşılanması da vardır. Bunun için doktorlar, hemşireler, teknisyenler, terapistler ve araştırmacılar dahil olmak üzere tıp dünyası ile yakın bir şekilde çalışmayı içerir.

Kimya mühendisliği
Hammaddelerin rafine edilmesi ve ürünlerin üretimi için gerekli olan kimyasalların karışımı ve işlenmesi için ekipman, sistem ve aşamaların tasarlanmasını kapsamaktadır.

Bilgisayar mühendisliği
Bilgisayar donanımını oluşturan bileşenlerin, sistemlerin, ağların ve yazılımların tasarlanmasını içerir.

Endüstri mühendisliği
Üretim, malzeme işlenmesi ve herhangi bir çalışma ortamı için gerekli olan tesislerin, ekipmanların, sistemlerin ve süreçlerin en verimli şekilde tasarlanması ve optimize edilmesini sağlamayı kapsamaktadır.

Çevre mühendisliği
Havayı, suyu ve toprağı etkileyen kirlilik faktörlerinin önlenmesi, azaltılması ve bertaraf edilmesini içermektedir. Ayrıca kirlilik seviyelerini ölçer ve tespit eder. Kirlilik kaynaklarını belirler, temizler, rehabilite eder. Yerel, eyalet ve federal yönetmeliklere uyulmasını sağlar.

Farklı uzmanlık dalları arasında genellikle önemli bir çakışma söz konusudur. Bu nedenle mühendisler, uzman oldukları alanların yanı sıra farklı mühendislik dallarında da genel bir bilgi birikimine ve anlayışa sahip olmaları gerekmektedir. Örneğin, bir uzay mühendisinin makine mühendisliğinin gerektirdiği prensipleri uygulaması gerekir ve bir nükleer enerji mühendisinin elektrik mühendisliği konusunda bilgi birikimine ihtiyacı olduğu bilinmelidir.

Özellikle mühendisler, matematik, fizik, bilgisayar destekli tasarım ve simülasyon gibi bilgisayar uygulamaları üzerinde iyi bir bilgi birikimine sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle birçok üniversite programı, öğrencileri belirli bir alana yöneltip o alanda uzmanlaşmadan önce çok farklı konularda temel mühendislik eğitimleri vermektedir.

Bizi mağaralardan çıkaran; Bizi ay’a götüren mühendislikti; ve eğer yıldızlara keşif yaparsak, bizi oraya götüren yine mühendislik olacak. Sahip olduğumuz bilgiler arttıkça, mühendisler daha fazla bilimsel keşif için daha pratik yollar bulmak için yeni fırsatlara sahip olacaklardır.

Yazar James A. Michener, “Uzay” adlı romanında yazdığı gibi (Fawcett, 1983), “Bilim adamları, harika şeyler yapmanın hayalini kurar. Mühendisler onların hayalini yapar.”

Kaynak Site: https://www.livescience.com/47499-what- ... ering.html

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2

Re: Belli Başlı Mühendislik Disiplinleri

Mesaj gönderen trwe » 04 Oca 2019, 04:50

Maden Mühendisliği daha zordur.Tavsiye etmem.....

Maden Müh. Hakkında Ekşi Sözlük Kullanıcı Yorumları (duygularıma tercüman olunmuş burada)
interdisipliner (disiplinlerarasi) bir meslek dalidir. elektrik, makine, jeoloji, jeofizik, kimya, cevher hazirlama, cevre, harita vb. muhendisliklerinin hepsinin bir arada uygulanabildigi tek meslektir. buna yerustu tesisler icin insaat muhendisligini bile ekleyebiliriz. bir maden isletmesinde yukarida sayilan butun bu muhendis arkadaslarin ustunde yer alirsiniz. bir makine muhendisi size sormadan ya da siz soylemeden makine alamaz. cunku nasil bir makineye ihtiyac oldugunu siz bilirsiniz. ya da bir elektrik muhendisi yeraltina energi nakil kablosu cekerken yeralti elektrik trafosunun nereye konacagini bilemez. yani maden muhendisligi egitimi alirken bu alanlarin meslekle ilgili butun dersleri alinir. en zor muhendislik dallarindan bir tanesidir. fakat cok zevklidir. ayrica maden muhendisi arkadaslarim farkinda olmamasina ragmen ekonomiyi buyuk olcude belirler. komur fiyatlari yukselirse elektrigin birim fiyati artar ya da altin fiyatlari yukselince dolar guc kaybeder gibi...
daha önce belirtildiği gibi disiplinler arası bir mühendisliktir. genel jeoloji, mineroloji, petrografi, sondaj gibi alan dersleri ile jeoloji mühendisliği, makine elemanları, akışkanlar mekaniği, havalandırma gibi derslerle makine mühendisliği, metalurji, malzeme gibi dersleri ile metalurju mühendisliği, atık yönetimi ve cevher hazırlama dersleri ile çevre mühendisliği, tesis dizaynı, statik, dinamik, mukavemet, tünel ve sanat yapıları, zemin mekaniği gibi derslerle inşaat mühendisliği, jeofizik, rezerv hesaplama gibi derslerle jeofizik mühendisliği, elektroteknik dersi ile elektrik mühendisliği, genel ekonomi, maden ekonomisi gibi derslerle işletme- ekonomi bölümleri, cevher hazırlama, cevher zenginleştirme, flotasyon gibi derslerle de kimya mühendisliği ile ilintilidir. işçi sağlığı ve iş güvenliği ise olmazsa olmazlardan biridir.bunların haricinde maden yatakları, kaya mekaniği, kömür, tahkimat gibi oldukça baba dersleri de vardır. bu yukarıda saydığım ve unuttuğum dersleri hakkıyla, tam manasıyla öğrenerek geçen bir mühendisin kafası radyoaktif ışıma yapacak seviyeye gelir.

tüm bunların yanında çalışma ortamı 5. seviyede*tehlikeli iş ortamlarıdır. 3-5 büyük kurumsal madencilik firması ve devlet haricinde, işverenler ve çalışanlar eğitimsiz ve sert insanlardır ve kendinizi onlara ispatlayıncaya kadar otorite kurmak zordur.

okulunu yeni bitirmiş bir maden mühendisi en yakın şehir merkezine 60 km uzakta bulunan bir dağ başında prefabrik odasında yanından geçen farelere aldırmadan uyuyabilmelidir. betondan, elektrikten, patlayıcıdan, rezervden, mazot kesafet hesabından, krank milinden, dorseden, dilekçe ve tutanak yazmaktan... anlamalıdır.

her maden mühendisinin hayallerinin bir ucunda bu mesleğin insan gibi yapıldığı, saygı gördüğü kanada bulunur, bulunmalıdır da.
abimin de içinde bulunduğu meslek grubu. kendisi teknik nezaretçi ve iş güvenliği uzmanı olarak, dağ bayır gezerek o ocak senin, bu evrak benim koşturmakta. garip garip yerlere gidip gelmekten arabasını hurda etti.ben diyeyim, sen anla artık sözlük. getirisi orta seviyede, hatta küçük kentler için orta seviyenin üstü sayılabilir. ancak büyük şehirlerde madencilik firmalarında çalışanlar genelde asgari ücretten başlayan maaşlarla işe alınmakta. bu meslek grubundaki kadınlar genelde bu tür madencilik ofislerinde düşük maaşlara talim çalışıyor. ama yok ben dağ bayır gezerim diyen kadın varsa, kendi bileceği iş. velhasıl,zor iş.
bir yazarın kardeşine bu meslek hakkında açıklama yaptığım bölüm. açıklama yapayım derken bir baktım roman yazmışım. sonra düşündüm yazdıklarımı entry olarak aktarırsam daha çok insan görür bilgi sahibi olur. ilgilenmeyen okumaz zaten, ilgilenen için yararlanabileceği bilgiler aşağıda mevcut.

"maden mühendisiyim. 2 sene önce mezun oldum. bölüm hakkında düşünmesi gereken şey çalışma koşulları diyebilirim. kendi durumumu anlatayım oradan dersler çıkartır belki.

bölüm maden mühendisliği aşığı olduğum için yazmadım. hacettepe maden mezunuyum. mühendislik istiyordum, bölümden ziyade üniversite ve şehir seçtim. tercihim böyle olunca son sene yaklaştıkça kara kara düşünmeye başladım ne yapıcam ben diye. ki çoğu arkadaşım da aynı şekildeydi.

şöyle ki, eğer mühendislik yapacaksa sosyal hayat, şehir hayatı vs geleceğinde o tip hayallere kapılmasın. istisnalar var tabi ki ama büyük oranla yapılan iş sabah 8-9 aksam 5-6 arasında toz toprağın içinde çalışmak olacak. akşam 6da evine gidip duşunu aldığında bir köyde olma ihtimalin yüksek. yakınlarda bir şehir bir sosyallik olmama ihtimali yüksek. interneti geçtim telefonla konuşmak için dışarı çıkıp 4 direk öteye gittiğimi biliyorum sadece orda çekiyor diye. 2 gün sonra bıraktım zaten orayı o ayrı mesele :).

yani kardeşin 6-7 yıl sonrasını hayal ederken, paramı kazanıyorum, işten çıkınca bi sinemaya giderim, ya da boş günümde arkadaşlarımla buluşurum gibi hayalleri varsa, yazmasın çok yanlış tercih olur. ben ettim o etmesin.

gelelim diğer koşula. kardeşin yalnızlığı seviyodur. iş dışındaki hayatında eve gidip tv izlemek yeterlidir onun için, çalışma boyutunu anlatayım. biraz bahsettim zaten. pis bir iş madencilik. sürekli pissin. toz içindesin. yaptığım stajlarda bunlar bana koymamıştı. ama 2 kız arkadaşım da vardı stajda yanımda. mevcut durumlarından hiç memnun değillerdi. 2 hafta asık suratla gezdiler yapıcağımız iş bu mu bizim diye. maden diyince kömür siyahına bulanmışlık göz önüne gelir. öyle değil anlattığım şey. şöyle düşün. 4 futbol sahası büyüklüğünde bir ovayı oymuşsun. çıkardığın topragı yan tarafa atmışsın. öyle bir ortamda en ufak bir esinti toz bulutu oluşturuyor. senin kaçabileceğin bir prefabrik odan var sadece. tozdan kaçısın yok yani. güneşte terliyorsun o toz sana yapışıyor. kışın desen yağmur yağıyor bu sefer her yer çamur deryası. bunları anlatıyorum vazgeçirmek için değil. bana da anlatmışlardı amaan diyip geçmiştim. ama bu mesleğin gerçekleri bunlar.

mezun olup mühendislik yapıcam diyorsa %90 ihtimalle yukarıda anlattıklarımı yaşayacak.

şimdi ben ne yaptım. başka çıkış yolları var mıdır onu anlatayım. benim öncelikli amacım kpss idi. girdim. 92 puan aldım. prosedür hatasından dolayı uzmanlıklara basvuramadım ama basvursam da dönen torpilden alırlar mıydı beni bilmiyorum. ayrıca diger mühendislik dallarına göre maden müh kadrosu çok az açılıyor. devlete girerim diyorsa hedefi buysa jeoloji daha mantıklı. ama onda da yukardaki koşullar geçerli.

neyse, devlete giremedim. ben dağda arazide çalışmayacagım dedim. ortamım arkadaşlarım burda ankara'da bir iş bulacağım dedim. ailem bodrum'da yaşıyor bu arada. 5 ay boyunca çalışmadan ailemden para isteyerek süründüm resmen ankara'da iş bulacam diye. 3 ay barda bile çalıştım. mühendis adamsın barda tuvalet mi temizliyorsun laflarını çok duydum gurur yapmadım.

bu 5 ayda 10'dan fazla yer ile görüştüm. çoğu satış mühendisliği işi. kendimi övmek anlamında demiyorum ama bodrum anadolu lisesine 1.likle girmiş, hacettepe mezunu, ingilizcesi üst düzey, amerika'da 3 ay yaşamış, dünya görüşü vizyonu olan askerliğini de yapmış bir insanım. görüştüğüm yerlerin 2si hariç, öyle şartlar önerdi ki lise sondaki bana "sana bu şartları öneriyolar" deseler söverdim. aylık 1000 tl öneren de oldu(ki şu anki işim hariç en yüksek öneri 1400dü), işe gelmek için 3 vesait değirtirmem gereken işe görüşmeye gittiğim de oldu, sabah 8 aksam 6 ctesi dahil pazar da işe çağırabiliriz diyen firma da oldu, ağır cemaatçi hacı hoca tipli patronla görüştüğüm de oldu(görüşünü bilmiyorum yanlış algılama, çapulcu bir insan olarak bana tersti sadece belki senin için sorun değildir saygı duyarım :) ). öyle bir durumdaydım ki bunların hangisi iş verse tamam derdim. hiç biri de almadı işe arkadaş. görsen tanısan iyi bir adamımdır bir yamuğum falan da yok yani niye almadılar cidden anlam veremedim. normalde benim reddetmem gereken işlere tamam diyorum ve onlara bile almıyorlar.

bu şekilde 5 ay geçirdim ankara'da. ailemin gücü vardı sağolsunlar bu 5 ay beni idare ettiler. bu desteğim olmasa istemediğim hayata mecbur kalıp tozun dumanın içine sosyal hayatın 0 olduğu bir ortama çalışmaya giderdim. mecburdum çünkü. mutsuz bir insan olurdum sonra.

maden'den pişman olduğumda şunu dedim kendi kendime, "ya atıyorum sosyoloji okusam, gireceğim en kötü iş bile bir şehirde olacak, tamam az para alıcam çok çalışacam mesai uzun olacak belki ama toz dumanın içinde kalmıcam. işten çıkıp arkadaşlarımla buluşabilecem. maden müh olduk şehirde yaşamak istiyorum demek lüks oldu nasıl meslek seçmişim ben böyle"

konuyu çok uzattım biliyorum. kendi hikayemi yazdım uzun uzun. tam olarak öğrenmek istediğini bilmediğim için anlattığım şeylerden dersler çıkartır belki kardeşin diye anlattım bu kadar.

son olarak sen ne yapıyorsun şimdi diye sorarsan eğer, 10dan fazla boktan firma almadık beni işe, iyi ki de almamışlar. şu an girdiğim tam olarak istediğim iş. maaşı iyi, çalışma şartları iyi, patron iyi, evime yakın. kendin şartları oluştur deseler şu anki işimdeki şartları oluştururdum :)

sormak istediğin bir şey varsa ekstradan, her zaman yanıtlarım. baya da yazmışım konuyu dağıtmış anlaşılmamış olabilirim yazdıklarımla :)"

15 ay sonradan edit: hikaye mutlu sonla bitti madenciliği bıraktım hava trafik kontrolörü oldum. maden mühendisliği yazmayın, yazanları uyanırız efendim.
girmesi kolay olsa da interdisipliner bir mühendislik dalı olduğu için çıkması zor olan güzide bölümüm. calculus, akışkanlar mekaniği, termodinamik gibi bir çok zor ders içermekle beraber oldukça eğlenceli bir bölümdür. puanım yetti girdim ya da mühendislik olsun diye yazdım mantığıyla bitmek bilmez. benim gibi severek ve isteyerek girdiyseniz gerçekten eğlenirsiniz. iş bulması güç olsa da kalifiye elemanlar deli paralar kazanabilirler.
bölümleri nispeten zevklidir, arkadaşların da bahsettiği gibi tozlu pis iştir.
kadınlar için çok uygun değildir kanımca. zaten bölümlerde çok fazla kız öğrenci de yoktur. bizim bölümde dört kız vardı üçü ile beraber sakal tıraşı oluyorduk.

ne aradığınızla ilgilidir. çalışma hayatımın %80'ni yurt dışında geçti. seyahat etmeyi seviyorsanız. üretimi seviyorsanız keyif alırsınız.
türkiye'de 25 tane üniversitede bulunmaktadır. maden mühedisliği kimsenin hayallerini süsleyen bir bölüm değildir, ancak ülkenin ihtiyacı için sadece 1-2 tane üniversitede olup gerisinin kapatılması gereken bölümdür.

adana bilim ve teknoloji üniversitesi
afyon kocatepe üniversitesi
cumhuriyet üniversitesi
çukurova üniversitesi
dicle üniversitesi
dokuz eylül üniversitesi
dumlupınar üniversitesi
eskişehir osmangazi üniversitesi
fırat üniversitesi
hacettepe üniversitesi
inönü üniversitesi
istanbul teknik üniversitesi
istanbul üniversitesi
karadeniz teknik üniversitesi
muğla sıtkı koçman üniversitesi
niğde üniversitesi
orta doğu teknik üniversitesi
selçuk üniversitesi
süleyman demirel üniversitesi
zonguldak karaelmas üniversitesi
yüzüncü yıl üniversitesi

maden mühendisliği yazmayın. - bir maden mühendisliği mezunu -
bu mesleği seçecek olan genç arkadaşlar; seçmeyin. bu kadar net söylüyorum bunu. hele ki sadece lisans diplomam olsun diye tercih edilecekse hiç tercih edilmemesi gereken bölüm. git bir yerde çaycı ol daha iyi. ben yandım siz yanmayın.
mezun olduktan 4 yıl sonra audiye binende var 20 yıldır çalışıp hala evini zor gecindirende ama hala madencilikte amelilik yapıyoruz para kazandığımızı sanıyoruz. sektöre mermer de de diğer madenlerde de yabancı ülkeler yön veriyor. bizim genç egosu yüksek gençlerimiz olduğu sürece madencilik yerinden bir adım ileri gidemeyecek maalesef.
okuyan veya okuyacak olanların çalışma alanları hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olması gereken bölüm. ocakların %75 i şehir merkezine 50-100km uzaklıktadır. buradaki istisnalar küçük şehirlerdir ancak mühendis olacak kişi küçük şehirde yaşamayı kafasına takmayacaksa işini hakkıyla yapabilir. çalışma ortamı genelde yeni mezun mühendisler için şantiyede yatıp kalkmayla geçer. tecrübenin en önemli olduğu mühendislik dallarından biridir. gerçi tecrübe her meslekte lazım ancak madencilikte alınan risk ve en ufak hatada bedelin çok ağır olması tecrübenin önemini bir kat daha artırır. iş alanı oldukça geniştir. işşiz gezeni şartları beğenmediği için işşizdir. adam yeni mezun olmuş şirketten iş istiyor. e haliyle reddediliyor sonra mesleği kötülemeye başlıyor. yeni mezunsanız ve çalışacağınız sektörü belirlediyseniz (mermer, kömür, açık işletme, yeraltı madenciliği, cevher hazırlama vs.) 1-2 yıl aza tamah edip işin bokunu püsürünü iyice öğrenmeye adamalısınız kendinizi. ayrıca yeraltında bile çalışsanız yeni mezunken kazandığınız para her zaman ortalamanın üzerinde olacaktır. tecrübeli ve işini seven maden mühendisi gayet iyi paralar kazanabilir. derslerde hocalarınızın tavsiyelerini dikkatli dinleyip riayet ederseniz çalışma hayatında rahat edersiniz. gerisi kader, kısmet arkadaşlar.
yıllardır bahsedilen “ iş alanı zayıf yeeaaa” olayı tamamen palavradır. hayır nerden çıkmış kimden çıkmış bilmiyorum. adam okuldan mezun olup iş beğenip çalışmıyor, e millet de iş bulamadı falan sanıyor sanırım. zira benim etrafımda işsiz olduğunu bildiğim maden mühendisi yok. tahminen 50-60 tane tanıdığım var. hepsi de çalışıyor.

şehir merkezinden uzak falan diye iş beğenmiyosun. e güzel kardeşim o zaman iktisat işletme falan okusaydın, hem şehir merkezinde çalışırdın hem de ayakların çamur olmazdı.

maaş skalasını ise yaklaşık 20 yıldır madencilik sektöründe çalışan biri olarak şöyle yazıyım ;
yeni mezun 0-3 yıl : 2000-3000 tl
3-10 yıl : 3000- 6000 tl
10+ yıl : 3000- 15000 tl
yani 15 yıllık mühendis olup da 5 bin alan da var, 5 yıllık olup 10 bin alan da. fakat ortalama olarak yukarda yazdığı gibidir. ancak son olarak belirtmeliyim ki işsiz maden mühendisi yoktur, iş beğenmeyen maden mühendisi vardır.
TRWE_2012'in bu burnu hava da meslektaşına cevabı şudur.(en son alıntı için yazılmıştır)

SEN....! PATRONUNA YALAKALIK YAPIP,ÖNÜNE GELEN HER BELGEYE İMZA ÇAKIYORSAN,İŞCİNİN CAN VE EMEĞİNİ GÖZARDI EDİP PATRONDAN YANA TAVIR ALIP,KUL HAKKI YEMEKLE MEŞGULSEN, O ZAMAN SEN İYİ MÜHENDİSSİN....[/quote

Kaynak Site : https://eksisozluk.com/maden-muhendisligi--417282?p=1

TRWE_2012 (Maden Müh.)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!

Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte3
Kilobyte3

Re: Belli Başlı Mühendislik Disiplinleri

Mesaj gönderen AmbaSSadoR » 04 Oca 2019, 08:27

valla bence en zoru kaldırım mühendisliği artık ülkemde yürünecek kaldırımda kalmadı . her taraf otopar(a)k
--------------------------------
Umut iyi bir şeydir ve iyi bir şey asla ölmez...