Video Slayt Yapma Proğramı Arıyorum

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 950 kez

Re: Video Slayt Yapma Proğramı Arıyorum

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

seheryeli yazdı: 07 Ara 2018, 02:02 bilmiyorum sakalınız varmı? ah sakalını sevdiğim ah diyesim geliyorda onun için sordum sakalınız varmı diye :) onları görmezmiyim zaten ben kare içine aldım sağdakini diyorsanız solda yok sağdaki gibi, soldada var ama onlar tekli olarak misal bir tane seçiyorsunuz veya resimlerin hepsini seçiyorsunuz ama sadece bir tekli animasyon geçişi için geçerli, hapsini otomatikman alsa sağdaki gibi neden uğraşıyım ve burda vatandaşıda meşküle sokayım efndim teker teker çekip atıyorum artık napiyim..sayın Dr um :) seviyorum sizi
O zaman sorun bende.....Dr hasta olunca , hastalar Azrail'e gidermiş (şimdi kendim türettim bu deyimi....!) :oops:
Kullanıcı avatarı
seheryeli
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen seheryeli »

Dr olsada olmasada Azrail hep var... hemde ensemizde
Kullanıcı avatarı
seheryeli
Megabyte3
Megabyte3

hocam buney yahu. movie maker de bir parça şarkı video slayt yaptım 295,400mb ve 600mb çıkıyor... bu ne rezalet bunların hangi formatı acaba az mb tutanı?

Resim
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Bilgisayar olanı seçin.Boyut büyük olacak sonra Handbrake 0.95 (adminin kullandığı) yazılımı ile dosya boyutunu %60 oranında düşürün.(mesela ben bandicamla deneme amaçlı bir video çektim 15 dklık video avi formatında 995 MB tuttu bunu handbrake 0.95 ile 50 MB indirdim.Düşünün 995 MB dan 50 MB a indirildi video boyutu)
Kullanıcı avatarı
seheryeli
Megabyte3
Megabyte3

hah siz çok yaşayınız hocam, bende onu soracaktım öyle bir şey varmı diye , pekiyi görüntüde netlikten bir şey kayıp ediyormu?
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Hayır kalite aynı kalır sadece fazla render frame kaynak dosyaları yazılım tarafından kaldırılır.
Kullanıcı avatarı
seheryeli
Megabyte3
Megabyte3

ah be hocam hep beni bulur böyle olumsuzluklar ve benim beceriksizliğim bilmezmisiniz, hayır hiçte net olmadı ve berbat oldu...yalnız bendeki değişik versiyon ingilizce olduğu içinde beceremedim, kaç tane indirdimse hep aynısı..youtube den bir tane türkçe tanımlı indirdim çünkü bendekinden farklı olduğu için beceremedim, birde siyah ekran çıkıyor karşıma açınca,resimlere bakınca anlarsınız..3 numara youtub tan örnektir, o bir değişik versiyonu üstten kırmızı kare içine aldım değişik yerlerini, bakınız bendeki 5 li o 4 lü

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Hocam bu video ve slayt işlerinden anlıyorum. Hatta kendime güveniyorum sorun çözümü ile ilgili ama yardım etmek istediğim zaman ters tepiyor...
Kullanıcı avatarı
seheryeli
Megabyte3
Megabyte3

hayır asla rica ederim neden ters tepsinki buyurun sizi dinliyorum..yalnız bana mümkünse türkçe uygulama ile buyurun inşallah
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Cık öyle olmaz :)
Eğer TR dil desteği isterseniz baştan kaybedersiniz. Bu iş için en güzel uygulamalar yabancı dilde.
Video işlerinde, grafik işlerinde Türkçemize geçememiş (çünkü karşılığı yok) çok fazla yabancı terim var. Haş böyle olunca, Türkçeye çevirmek ya mantıklı olmuyor, ya da tam çevirilemediği için ortaya saçma sapan durumlar çıkabiliyor. Bu tür görsel tasarım ve post-prodüksiyon işlerinde mecburen belli başlı terimleri bilmek zorundasınız. "Import" için içe aktarma, "Convert" terimi için dönüştürme de diyebilirsiniz ama, "render" terimine bir karşılık bulamazsınız çünkü render terimi'nin Türkçesi yoktur; ancak tanım yapılarak açıklanabilir ve türleri de vardır işin ilginç tarafı.

Çok konuştum değil mi? :)

İngilizce yazılıma evet demek zorundasınız. Öğrenmenin yaşı yoktur, önce biraz zorlanırsınız ama alışınca keyif alarak kullanırsınız.
Benim kullandığım video programı videopad. Bunun son sürümünü bozdular. Ama eski sürüm hala bulutumda. Dili ingilizce ama kullanımı muazzam güzel. Şeker gibi program yani. Şimdi bu program video-slayt yapabiliyor. Fakat örnek videoda gösterdiğiniz alengirli çiçek desenleri altın yaldızlar falan koymuyor. Onu yerine iki foto arasında göze hoş gelen geçiş efektleri koyuyorsunuz. İsterseniz link atarım temiz sorunsuz sürüm.

Sonra şu video niye çok boyutlu oluyor, neden netliği gidiyor falan olayı.
Bir videoyu dönüştürecekken, ya da sıfırdan video yapacakken, en önce ne için yapıldığı net bir şekilde belirlenmelidir. Ortaya bir video oluşturmuşsunuz, şimdi nasıl az yer kaplamasını sağlarım diye soruyorsunuz. Sorularıma yanıt verin lütfen:

Videoyu nerede izleyeceksiniz ya da nereye yükleyeceksiniz? İzleyeceğiniz şey monitör, Tv ise ekran çözünürlüğünü verebilir misiniz?

Videoyu kaydederken hangi özelliklerde kaydediyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
seheryeli
Megabyte3
Megabyte3

pekiyi buyurun sizin tavsiye ettiğinizi kurdum, nasıl çıkıcamı bunun içinden? zahmet olmazsa yazılı veya görsel kullanımını rica edeyim

Resim
Kullanıcı avatarı
seheryeli
Megabyte3
Megabyte3

yok PC de olsa MB si hiç sorun değil telefonda olduğu için MB si düşük elbetteki iyi olur
Kullanıcı avatarı
seheryeli
Megabyte3
Megabyte3

yok bu hiç bilmediğim halde bile biliyorum renderin çevirmek olduğunu :) hemde çoktandır

Resim
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

İlk tavsiye ettiğim programı siz sorunca sadece öneri olarak vermiştim çünkü takıldığı diğer sitede sürekli olarak o program öneriliyordu; sizin bahsettiğiniz gelişmiş işler için. Şahsen ben de kullanmadım ama kullansam yarım saatte çözerim onu ben. Şimdi olay şu:

Video yapımında (slayt da dahil) işe önce "import" yani içe dosya aktarım işi ile başlanır. Verdiğiniz resimde "folder list" yazan kısım, dosya almanız için öne getirilmiş. Ama siz onu boş vererek yukardan open menüsünü de kullanabiliyorsunuz. Open menüsü birçok programda içe dosya aktarmak için değil de, daha evvel üzerinde çalışılıp kaydedilmiş işlerin proje dosyalarını açmak için de kullanılabiliyor. Fazla kafa karıştırmadan anlatırsam, direkt olarak içe de aktarma yapabilirsiniz. Veya folder list özelliği ile, oradan aşağıdaki foto koyma kısmına tut-sürükle yapabilirsiniz.

Fotoların sırasını istediğiniz gibi yapınca, yine yukarıda FX menüsü var. Orası slaytşov'a efekt ekleme menüsüdür. İçini açıp bakmadan birşey diyemem ama orada iştahınızı kabartacak alengirli efektler vardır. Her neyse iş tamamen bitmeden "music" menüsü müzik ekleyecek, Sync music menüsü ile fotoların görünme sürelerini müziğe göre ayarlatacaksınız.

Benim programa bakarak anladığım bu. Aslında baya güzel bir programa benziyor bir ara ben de indirip bir deneyeyim.

Ben siz videoyu yaptınız şimdi nasıl küçük boyutlu hale getirmeye çalışıyorsunuz onu soruyorsunuz sandım.

Bir videonun boyutu: (Dikkatli Okuyunuz Lütfen)
-Videonun toplam süresi
-Videonun ekran ebatı (çözünürlük)
-Videonun saniyede işlenecek veri miktarı (kbps - saniye başına kilobayt cinsinden)
-Video akarken saniyede akacak kare adedi (FPS - Frame per second - saniye başına kare olarak bilinir)
-Sıkıştırma (kodlama) yöntemi ve uzantısı
-Ses sürecinin kalitesi

faktörlerine bağlıdır.

Bu nedenle soruyorum, neyde izlenecek ise, ona göre kaydedeceğiz. hatta videoyu yapmadan evvel bile ona göre ölçüp biçeceğiz demektir. Ben önceki programla olmaz demiyorum, hangi programı kullanırsanız kullanın, yukarıda sıraladığım maddeler önemli sizin için.

Telefonunuzun ekran çözünürlüğü ve ppi değerlerini bilmiyorum. Ama sanırım 720p ekran çözünürlüğü sanırım yeterli olur.
Bu durumda, slaytı video olarak kaydederken şu ayarları seçip bir deneyin;

-1280x720 piksel (720p)
-1000 kbps
-20fps
-h264 (bazen x264 olarak da bilinir) kodlama yöntemi
-.mp4 uzantısı

Şayet bu ayarlarla görüntü istediğiniz kalitede ise, bu şekilde dursun; yeterli değilse
-1080P
-1500kbps
-diğer seçenekler yukarıdakinin aynısı şeklinde değiştirin.

Böyle yaptığınızda kalite bir nebze olsun yükselir fakat, boyut artar. Kaliteyi düşürürsek, bu defa boyut da düşer.
Dolayısıyla 480p'ye kadar düşebilirsiniz. Bana sorarsanız ben 360p ile telefonumda film izliyorum, çok memnunum...
Not gönderirken yeni gördüm: render> çevirmek demek değildir.
Kullanıcı avatarı
seheryeli
Megabyte3
Megabyte3

yolladım işte google amcam öyle diyor. ve ben yıllardır sony vegastanda yapıyorum render den ...her neyse onu geçtik.. telefonum note 8

Resim