Windows Sistemlerinde RAM'i 512MB'ın Altına İndirmek

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1

Windows Sistemlerinde RAM'i 512MB'ın Altına İndirmek

Mesaj gönderen trwe » 27 Kas 2018, 22:38

Merhabalar

Çoğumuz bir Windows işletim sistemini kurduktan ve donanımın sürücülerini yükkledikten sonra en son kendimize özel yazılımları kurup sistemi VARSAYILAN MİCROSOFT ÖLÇÜTLERİNE göre kullanmaya başlarız.Bu durum başta çok cazip gelse de bir süre sonra, durum değişmeye başlar.Sistem de kasılmalar, dar boğazlar, kurduğunuz veya Windows'un kendi arka plan hizmetleri aşırı kaynak tüketimleri ve giriş/çıkış (I/O) kaynak paylaşım savaşları,çakışmalar derken sistem hantallaşsır.Başlar kullanıcı dert yanmaya "sistem yavaşladı, ne yapacağım ben, en iyisi format" ama bu durum sadece sorunları başa sarmaktan başka bir ise yaramaz.

Oysa kullanıcı sistemini kurup , servis paketini yükleyip, sürücülerini kurup ve en son Windows Kayıt Defteri Editörünü kullanarak bazı anahtarlara değerler(DWORD ve STRİNG) ekleyerek Windows işletim sistemini optimize etse , ortaya %80 oranında daha kararlı bir Windows İşletim Sistemi elde edecek ve bunun kullanmanın keyfine varacaktır.(belki de format atmayı da bir süreliğine unutacaktır.)

Ben kurduğum Windows işletim sistemlerinde her zaman kayıt defter ayarlarına en az bir gün ayırmaktayım.En az bir gün diyorum bu değerlerin sisteme girilmesi, ve stres testleri (cpu,disk,ram,gpu) [bu gibi testlerde en güzel yazılım PC Wizard 2012 denilenen yazılımdır] yaparım sonuçları sistemi optimize etmeden önceki değerlerle karşılaştırmaktayım.Bana tatmin edici sonuçlar %50 üstünde ise artık sistemi yoğun olarak kullanmaya başlarım.

İşte sizlere yapmış olduğum iki sistemin (Dual Boot İşlemi) Windows Vista Ultimate SP2 x86 ve Windows XP Pro SP3 x86 işletim sistemlerine ait kendilerine ait Windows Görev Yöneticisi değerlerine bakın.Özellikle kullanılan RAM ve işlemci yüzdelerine dikkat edin.İki sistem boşta iken durumları gösterilmiştir.(10 dakikalık süre boşluğu)

Windows Vista Ultimate Görev Yöneticisi
Resim

Windows XP Pro Görev Yöneticisi
Resim

Sizde böyle stabil değerler elde etmek istiyorsanız şu, aşağıda yer alan link'deki pdf yer alan kayıt defter ayarlarını, sarı ile vurgulanmış ve de not düşülmüş olanları birebir uygulayın.

Bunları uygulamadan önce;

1.Bir geri yükleme noktası oluşturun
2.Windows Kayıt Defteri editörünü kullanarak, Dosya>>Ver komutu ile sistemin tüm kayıt defter yedeğini alın.Ondan sonra bu ayarları uygulayın.

Döküman İndirme Linki: (SFX arşivi: Windows Hızlandırma.exe 681.61 KB)

https://www.dosyaupload.com/a4o5

Kalın Sağlıcakla.....

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Re: Windows Sistemlerinde RAM'i 512MB'ın Altına İndirmek

Mesaj gönderen velociraptor » 28 Kas 2018, 02:03

Maşallah , eline sağlık
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Tugtegin
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen Tugtegin » 28 Kas 2018, 20:11

Sağolasın.
Türk kılıcı paslanmadı,paslanan başka şeydir.Umulur ki biraz himmet onu tekrar parlatır...

shampuan
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen shampuan » 28 Kas 2018, 20:24

Vallahi seni takdir ediyorum. Çoğu kullanıcı gibi "son sürüm son sürüm" diye çıldırmayıp kararlı olanı kullanıyorsun. Sistemim eski diye utanmadan şraak diye ortaya koyup bir de çözüm yolları sunuyorsun. En akıllıca olanı da bu. Neye ihtiyacın varsa sadece onu kullanmalısın.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1

Mesaj gönderen trwe » 28 Kas 2018, 20:47

shampuan yazdı:
28 Kas 2018, 20:24
Vallahi seni takdir ediyorum. Çoğu kullanıcı gibi "son sürüm son sürüm" diye çıldırmayıp kararlı olanı kullanıyorsun. Sistemim eski diye utanmadan şraak diye ortaya koyup bir de çözüm yolları sunuyorsun. En akıllıca olanı da bu. Neye ihtiyacın varsa sadece onu kullanmalısın.
Aynen dediğin gibi....

Ben Cumhuriyet Üniversitesi , Mühendislik Fakültesi, Maden Müh.Bölümünde okurken Maden 3.sınıfta aldığım bir ders vardı.Dersin adı;

Yöneylem Araştırması , bu dal 2.Dünya savaşı yıllarında ABD Savunma Bakanlığının geliştirmiş olduğu bir yöntem.Yöntemin mantığı şu;

Elindeki kaynaklar kısıtlı, kısıtlı kaynaklarla optimum iş yaparak, maksimum fayda sağlamak şeklinde özetlenebilir.Bende bu dersin bana kattıklarını özel ve iş hayatımda uygulamaya çalışıyorum....İnternetten araştırabilirsin bu yöntemi :Yöneylem Yöntemi diye....
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018

shampuan
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen shampuan » 28 Kas 2018, 20:55

Bravo doğru yöntem.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1

Mesaj gönderen trwe » 28 Kas 2018, 21:39

Yöntemle ilgili bilgi almak isteyenler , Prof. W.L. Winston'ın "Operations Research: Applications and Algorithms" adlı kitabından yararlanabilir.Eğer İngilizceniz yetersiz ise bu kitap esas alınarak, pdf formatında İ.T.Ü tarafından ders notu aşağıdaki link de yer almakta olup not sadece giriş seviyesinde olup size bir fikir verebilir.

http://web.itu.edu.tr/topcuil/ya/END331a.pdf

http://www.unalozden.com/Download/Yoney ... si_All.pdf (sunum)

Bu yöntemi öğrendiğiniz zaman, misal veriyorum, "Bir damla su,sizin gözünüzde derya olur"
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1

Mesaj gönderen trwe » 30 Kas 2018, 00:56

Eğer bir Windows sistemini ki resimde XP gösterilmiştir.Boşta iken ram temizleme yaparsanız ancak ram alt değerini elde etmiş olursunuz.Bu windows'un sistemi çalıştırırken asıl RAM değerini verir.

Bu değer XP'de (ekran görüntüsünde görülüyor) %11, Vista da %25 , Win7 'de %13, Win8.1'de %21 ve Windows 10 'da %27'dir.

Buradan sistemin ne kadar stabil olduğu çıkar.

Resim
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1

Mesaj gönderen trwe » 30 Kas 2018, 01:01

Bir Windows Sisteminde ağır yük altında ram temizleme yaparsasnız en yüksek ram kullanımını elde etmiş olursun .Bakınız ekran görüntüsü

Resim

Windows XP bu değer %35,Vista'da %32,Windows 7'de %41,Windows 8.1'de %56, Windows 10'da %48'dir.

Her windows kullanan pc kullanıcısının hayalidir bu değerler....Ve hepsi yapılabilir.
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018

shampuan
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen shampuan » 30 Kas 2018, 19:28

Yapabiliyorsan XP'deyken yazılımların hep eski sürümlerini kullan.
Şimdi hepsi için sürüm numarası veremem ama örnek:
Firefox 45.0.2 sürüm iyidir.
Chrome içinde aynı şekilde.
Operayı bilmiyorum.
Media Player her videoyu açamıyor diye biliyorum, kodek kurarsan ayrı tabii. Kaynak kullanımı bakımından K-Lite en uygunu. 7.0.2 sürüm falan bulursan gayet uygun olur.
Bütün bunlar sadece sisteme binen yükü azaltmıyor, açılış ve çalışma hızları da yüksek.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1

Mesaj gönderen trwe » 01 Ara 2018, 11:16

Öncelikle yorum kattığın için teşekkürler dedikleri zaten yaptım. Bu öneriler xp kullanmak isteyenler için kılavuz bilgi olacaktır
TRWE_2016
LINUXMASTER 2018

Ero35
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen Ero35 » 10 Ara 2018, 09:23

ram kullanımı uygun ama 32 bit 64 bit desteği durumu da var windows 7 starter uygun ayarlarla ortalama 300mb ram kullanabiliyor daha güncel...

Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen AgaBey123 » 10 Ara 2018, 20:35

@trwe Bir forumda paylaşılan(isim vermem doğru olur mu bilmediğimden yazmıyorum) bir Windows 7 Lite özel sürümünü sanal makinede kurdum.
Boşta 200MB civarı RAM kullanıyordu. Açıkçası şaşırmıştım. Linux olsa normaldir diyeceğim de Windows sistemlerde bu kadar az RAM kullanımına alışkın değilim. :D Baktım bu bildiğimiz Windows 7 sürümü gibi. Ama çok daha hafif. Aslına bakılırsa bu sistemi bilgisayara kurup denemek isterdim. Ama güncel yazılım kullanmaktan yanayım. Duyduğum kadarıyla Windows 7'ye destek gelecek seneye bitirilecekmiş. Ben kullandığım programlardaki açıkların kapatılması açısından güncel yazılım kullanmaktan yanayım. Bu sebepten Windows 10'a taşıyorum ana sistemi.
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen AgaBey123 » 10 Ara 2018, 20:48

Bir şey sormak istiyorum. Konuda paylaştığınız bu ayarları Windows 7 ve üzeri sistemlerde yaparsak sorunla karşılaşır mıyız?
Windows 10'da denemek istiyorum açıkçası. :)
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

shampuan
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen shampuan » 10 Ara 2018, 20:48

:)
Merhaba.
Ben de araya girmek istiyorum müsaadeniz olursa.
Güncel program kullanmak, her zaman programlardaki açıkların kapatılması demek değildir.
Çoğu yazılımın güncellenmesinin temel nedeni, kullanıcıya kısa sürede yeni bilgisayar aldırmaktır.
Bugünün bilgisayarlarına bakın. Donanım olarak canavar gibi makineler. Üzerine windows 10 + antivirüsü bir kuruyorsun, sanki STAR TREK dizisindeki takoz makinelere dönüyor.
Ben eski makineye eski sistem, yeni makineye yeni sistem değil de; asıl yeni makinede eski sistem=YÜKSEK PERFORMANS diyorum. Kusura bakmayın. Ama güncellenen programların yüzde doksanında bir güncelleme göremiyorum ben son kullanıcı olarak. Anca kasıntı...