Dövizde terste kalma ile ilgili bilinen yanlış

Hertürlü Ekonomi bilgisinin paylaşıldığı yer
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Dövizde terste kalma ile ilgili bilinen yanlış

Mesaj gönderen velociraptor » 04 Kas 2018, 14:00

Resim

Şu son birkaç ayda Birçok kişi dövizde terste kaldı , Konuyu dolar üzerinden açıklamaya çalışayım dolar en yüksek seviye olarak 7,20 TL seviyelerini gördü ardından bir düşüş trendine girdi , elbetteki bu trendi farkedene kadar birçok kişi en az 50 kuruş zararlar etmiştir. Konuyu gelin bir örnek üzerinden daha net kavrayalım.

Arasıra ihtiyaçları doğrultusunda döviz alıp satan Berke isminde birisi olsun
1. Berke Dolar kuru 7 TL iken 10.000 dolar almış olsun = 70.000 TL
2. Berke doların düşüş trendinde olduğunu 6 TL de farketmiş olsun , danıştığı herkes ona SATMA bekle diyor
3. lakin Berke doların 5,50 seviyelere kadar düşeceği konusunda da duyumlar alıyor bu durumda Berke ne yapmalı ?

Berke Zarar KES (Stop Loss) u kaçırmış gibi görünüyor (muhtemelen yükselecek beklentisi vardı) , şu an satarsa 10.000 TL zarar edecek
10.000 $ x 6 TL = 60.000 TL , 10.000 TL Net zarar
Üstteki hesap %99 bütün traderlerı yanıltan ölümcül bir hesaplamadır arkadaşlar , dikkatinizi zarara çeker oysa asıl dikkat edilmesi gereken şey elinizdeki döviz miktarıdır gelin biraz daha açık anlatayım şimdi burada eğer gerçekten düşüş trendinin devam edeceği yönünde güçlü sinyaller varsa stop loss (Zarar kes) in nereden yapılacağının zerre önemi yoktur hemen eldeki dövizin satılması gerekir.

1. Doları 7 TL den alan alıp tekrar 7 Tl olana kadar bekleyen Berke

varsayalım dolar tekrar 7 TL ye 10 ay sonra ulaştı ve berke elindeki 10.000 $ ı bozdurdu ne kar ne zarardayım diye düşünüyor. 10 ay geçmiş berkenin elindeki TL miktarı = 70.000 TL

2. Doları 6 TL de zararına bozduran Berke

Berke düşüş trendinin devam edeceğine inandığı için 6 TL den dövizini bozdurdu ve eline 60.000 TL geçti
Döviz kuru 5,40 TL ye geldiğinde bu parayla döviz aldı = 11.111 $ doları oldu , Ardından dolar 5,35 lerden döndü ve 10 ay sonra 7 TL ye geldiğinde berke dolarını bozdurdu 77.777 TL Parası oldu.

Şaşırtıcı değilmi ? zarar etti gibi görünen berke çok daha fazla para kazandığı gibi hareket kabiliyeti kazandı ne demektir bu ? mesela kısa al satlarla bu parasını 12.000 $ da yapabilirdi , Parasını banka faizinde birkaç ay değerlendirebilirdi. Buradaki kritik nokta Düşüş trendinin devam edeceğine yönelik kuvvetli göstergelerdir bu varsa (ki mesela zaten 15-20 gündür düşen bir grafik bunu ispatlar) zararına satıştan korkmayın.

Eğer zararına satışla da olsa Elinizdeki Malı veya Dövizi arttırabiliyorsanız ZARARINA SATMAKTAN KORKMAYIN
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte1
Megabyte1

Re: Dövizde terste kalma ile ilgili bilinen yanlış

Mesaj gönderen trasmus » 04 Kas 2018, 14:56

Coinlerde baya bir zarar ettim ama satmıyorum
Dövizden de tokat yedik ama yılbaşını bekliyorum, gelsin zamlar da 6tl den satayım :D

Kullanıcı avatarı
cankusa
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen cankusa » 04 Kas 2018, 16:12

$ tahmini dip noktası neresidir

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 04 Kas 2018, 19:10

Dövizde 7 üstü geleceğini 1 hafta öncesinden duymuştum sadece zamanını bilmiyordum , çevremde herkese döviz aldırttım , Lakin ben full TL idim (bana göre anca birkaç ay sonra 7 li rakamlar gelmeliydi) kısacası oradan bir TL yi eritme durumum oldu , ardından bir kısım 7 ye yakın rakamlardan alımım olmuştu sonrasında Büyük miktarını kaçsamda yinede zararım oldu diyebilirim lakin zarar ederken dövizimi arttırdığımdan zarar olarak varsayamam.

$ da dip neresi ? Bunu 10 gün önce sorsan 5,50 civarı diyebilirdim , şimdi durum değişti yani Ambargodan muafiyet vs. girdi işin içine az birşey daha sarkar aşağıya yönlü diye düşünüyorum. (5,35 ler civarı) Merkez bankasının VOIP te kasten Shortlama dediğimiz açığa dolar satması durumu var buna bir son vermesi gerek bu piyasaların bütün dengesini bozuyor ne piyasası bu bilemiyorum ama serbest piyasa olmadığı kesin. Bir diğer husus devletin milletin Bankalarındaki doları görüp terste bırakmak için işlemlere devam etmesi, üstteki hesabı mahsus verdim , 1 doları 1 Tl ye bile düşürseler uyanık olan sadece elindeki dövizi arttırır ve zarar görmez ekonominin halini herkes görüyor (Pimi çekilmiş el bombası) , Gel gelelim eğer hükümet 5 TL ye indireceğiz diye karar almışsa bu 5 TL nin gelmesi doların değerinin bu olduğu anlamına gelmez doların şu an 5,80- 6,30 aralığında seyretmesi gerekiyordu bukadar baskılama İhracatçıya darbe vuruyor çünkü onların maliyeti yüksek kurdan . Yani Bana göre yanlışı yanlış ile düzeltmeye çalışarak yanlışın karesi alınıyor Sonuçmu ne olacak birlite göreceğiz.

Sorun piyasaya güven verilememesi , çünkü Volatilite halen çok yüksek , Döviz kurları hergün 15-20 Kuruş dalgalandıkça piyasa çalışmaz , bekler Bunu neden idrak edemediklerini bir türlü anlayamadım.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
cankusa
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen cankusa » 04 Kas 2018, 19:32

530-535 alınabilir seviyeler diyorsunuz

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 04 Kas 2018, 19:35

Eğer gelirse ben bir miktar alım yapacağım , lakin hiçkimseye al yada sat diyemem , belki ben aldıktan sonra 5 lere düşer , normal piyasa şartlarında değiliz , Serbest piyasa şartları çalışmış olsaydı 5,50 seviyeleri ve altı bedava dolar derdim , şu an hiçbirşey belirli değil , birilerinin canı doları kaç yapmak istedi kimse bilmiyor böyle iş olmaz.

Kullanıcı avatarı
cankusa
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen cankusa » 04 Kas 2018, 19:45

Kendi yandaşlarının kūpūnū doldurmak için merkez bankasından $ satıyorlar haramzadeler.
530-500 arası devam

shampuan
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen shampuan » 04 Kas 2018, 21:12

Benim en çok canımı sıkan, "kriz var" dedikleri karanlık günlerimizde Türk Lirası dolardan daha değerli iken bugün durumun garip bir şekilde değişmesi. Özellikle üretmeyen, herşeyi dışarıdan alan ülkemiz ithal ürünlerde çok zarar ediyor.

Sık sık bilgisayar malzemeleri ve özellikle HDD fiyatlarını yokluyorum. Bugün "HDD fiyatları" diye sordum Google amcaya. Çıkan cevaba gülersiniz ben ne yazmışım o ne diyor:
Resim

Dikkat ederseniz harddisk fiyatları yazmışım o bana harddisk kızağı, harddisk muhafazası, yuva, USB dönüştüştürücü gibi şeyleri gösteriyor. Resim çok manidar değil mi? "Alamayacağın şeyi ne soruyorsun? Harddisk senin neyine al sen bunlara bak aç herif" der gibi... :D

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 04 Kas 2018, 21:25

Piyasa ile inatlaşmanın bir bedeli vardır, piyasa er yada geç dengesini bulur.