Windows İşletim Sistemi =Cehennemin Kendisi Mi?

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
trwe
Terabyte4
Terabyte4

Windows İşletim Sistemi =Cehennemin Kendisi Mi?

Mesaj gönderen trwe » 26 Eki 2018, 21:16

Merhabalar

Bu uzun metrajlı yazı bu forum'un misafirliği yavaş yavaş biten @sampuhan'ın Linux Bölümünde açmış olduğu konuya[viewtopic.php?f=30&p=466097#p466097] Nispet Olsun (karşılık olsun) diye ta Ayfer Ceylan Hocamızın yıllar önce kaleme aldığı yazının TRWE_2012 tarafından tekrar forum gündemine getirdiği makale yazısıdır.@Sampuan bu yazıyı özümseyerek okumanı tavsiye ederim. :D

Neden Microsoft NT, 200x, XP kullanmıyorum?

Pahalı da ondan...
Son derece güçlü bir kişisel bilgisayar yalnızca $400 düzeyinde bir fiyata satın alınabilirken, bu
bilgisayarın çalıştırılabilmesi için $100-200 vermek bana mantıklı gelmiyor. Üstelik bu çapta bir
para harcayınca, insan, doğal olarak birşeyler bekliyor. Örneğin bilgisayarın diski bozulmadıkça
veri kaybetmemek; kolay kullanım, esnek kullanım gibi...

Açık kod yazılımlarla bilgisayarımı çalıştırabildiğim, veri kaybetmediğim, kolay ve esnek kullanım
elde edebildiğime göre neden para harcayayım ki? Sadece "para harcamak" olsa neyse; bir de
harcanan çok değerli zaman var. Ben bilgisayarımı iş yapmak için kullanmak isterim; zamanımın
büyük kısmını bilgisayarı ayakta tutmak için harcamak benim için çok pahalı bir uğraş.

Windows ailesinin satın aldıktan sonraki bedeli de yüksek. Yıllar boyu sürekli bilgisayarınızın çeşitli
kapasitelerini yükseltmek zorunda kalıyorsunuz. Bellek al, disk al, bellek uymadı, ana kart değiştir,
kart uymadı kasa al... Etrafıma bakınca bu satın almaların sonunun bir türlü gelmediğini
gözlüyorum. Hadi bilgisayarınızın gittikçe gelişmesi hoşunuza gidiyor diyelim, ikide bir işletim
sistemi yüklemenin bedeli ne olacak?

Windows'u kullanmak zor da ondan...

Bir sürü insanın "hadi canım sen de..." dediğini duyar gibiyim. Eğer bilgisayar kullanmak sizin için
ikon tıklamaktan ibaretse, evet, Windows serisi işletim sistemleri gerçekten kolay görünüyor. Ancak
işletim sisteminin sizi yönetmesini değil de, sizin işletim sistemini yönetmenizi gerektiren
kullanım alanlarınız söz konusuysa, o zaman Windows serisi işletim sistemlerini kullanmak
gerçekten çok zor oluyor.

Bilgisayar kullanmak yalnızca buton ve ikon tıklamak değildir (hoş, XP'de tıklayacak butonun yerini
bulmak da ayrı bir macera ya...) Windows İşletim sistemini siz yönetmek istediğinizde bir
bakıyorsunuz sabahtan akşama kadar "Registry Editor" kullanıyorsunuz. Windows Registry'de
düzenleme yapmanın kolay olduğunu söyleyenin alnını karışlarım.
Neyse... Daha pratik konulara dönelim:

Üzerinde haftalarca çalışıp, istediğiniz kuruluma getirdiğiniz bir bilgisayarın diskini işletim sistemiyle
birlikte yedeklemeyi hiç denediniz mi?

Bir ağda "ORTAK" adı altında paylaşıma açtığınız ve etraftaki bilgisayarlardan rahatlıkla görünen
bir dizinin kendi bilgisayarınızda aslında hangi dizin olduğunu aramak zorunda kaldınız mı?

Haberlerde 135 numaralı portun tehlikeli olduğunu, hemen kapatmanız gerektiğini öğrendiniz
diyelim. Hiç XP'de belli bir portu kapatmayı denediniz mi? Belli bir portu kapatma seçeneğiniz yok!
Açık kalmasını istediğiniz portları teket teker girmek zorundasınız, bunun için de açık kalması
gereken portları bilmeniz gerekiyor. Bırakın sıradan kullanıcıları, kaç ağ yöneticisi MS-Network için
açık kalması gereken portları biliyor ki...

Güvenilir değil de ondan...

Hafta sonunda ofisteki bilgisayarınızı açık bırakmaya cesaret edemiyorsunuz. Genellikle Pazartesi
iş başı yapınca ilk işiniz "reboot" etmek oluyor; üstelik bu, sistemin açılıp açılmayacağını heyecanla
beklediğiniz bir reboot süreci oluyor.

Sistemde bir değişik yaptığınız zaman "reboot" gerekip gerekmeyeceğini bilmiyorsunuz. Evdeki PC
söz konusu olduğunda (yani işletim sisteminin kullanıcıyı yönetmesinin bir zararı olmadığında)
sorun değil tabii ama bir bankanın bilgisayarında "reboot"un ne demek olduğunu bankacılar bilir.

Eski bir arkadaşımın görevi çok uluslu bir kuruluşta, reboot edebilecekleri zaman dilimi çok dar
olduğu için sabaha karşı ofise gidip makinelere yazılım yüklemekti.
Windows serisi işletim sistemlerinin bellek yönetimi iyi değil! Bu yüzden makine açık kaldığı sürece
ve çeşitli uygulama programları açılıp kapatıldıkça kullanılabilir bellek sürekli azalıyor. Photoshop
kullanıcıları iyi bilir. 3-5 seanstan sonra reboot gerekiyor. Evet; bunun nedeni Photoshop ya da
bunun gibi programların kullandıkları bellek alanlarını işi bittiğinde işletim sistemine geri vermede
başarısız olması olabilir ama işletim sisteminin buna izin vermesi garip. Belleğin yönetiminden
Windows sorumludur, birilerinin bu kaynağı kötü kullanıyor olması sorumluluğu azaltmaz. "Ne
yapabiliriz ki, insanlar hırsızlık yapıyor işte..." diyen bir emniyet müdürünü ne denli hoş
görebiliyorsam, Windows'u da ancak o derece hoş görebiliyorum.

Windows serisi işletim sistemlerinde süreç yönetimi iyi değil! İçinde birkaç yüz dizin ve sekiz-on bin
dosya bulunan bir disk dizinini (örneğin Windows CD'sinin kopyasını) silmeye kalktığınızda diğer
süreçler pratik olarak duruyor. Üstelik sistem silme işleminde "şu kadar dakika kaldı" dediğinde de
hiç güvenilir olmuyor. Bir bakmışınız bir dakika var, bir bakmışınız 57 dakika var!

2000-2003 yıllarında Internet üzerinde dolaşan paketlerin neredeyse yüzde 10'u bir yerleri kırmaya
çalışan, bir yerlere virüs bulaştırmaya çalışan paketler oldu. İyi niyetle kurulan bir XP makinenin
Internet üzerinde çarpılmadan dayanma süresi 15 dakikaydı. Bu rezaletin tek nedeni, XP'nin
standart servislerinin hepsinin açık olarak kurulması. XP'nizi kuruyorsunuz, bilgisayarınız sanki bir
ISP makinesi gibi her türlü servisi verir durumda... Kullanıcıların haberi bile yokken makine aslında
bir web sunucusu olarak hizmet veriyor. Kullanımı kolay olduğu iddia edilen bir işletim sisteminde
kullanıcı bu servisi kapatmanın yolunu bulana kadar olan oluyor. Oysa servisler baştan kapalı olsa
ve ne yaptığını bilen kullanıcılar, bunları gerektikçe açsa daha güvenli ve akıllıca olmaz mıydı?

Bunun iki açıklaması olabilir:güvenlik, Microsoft'un umurunda değil; veya servisleri kapatamıyorlar çünkü diğer bazı işlevler buna bağlı.

Her ikisi de kötü!

Bir Windows bilgisayarı tam olarak koruyabilmek için başka üreticilerin ürünlerine gereksinim
duyuyorsunuz. Her ne kadar Windows'un yeni sürümlerinde adı "firewall" olan işlevler varsa da,
bilinmeyen(!) bir nedenle insanlar ve kuruluşlar ZoneAlarm, Norton Firewall gibi ürünler kullanmak
zorunda kalıyorlar. Ya da işi kökünden halletmek için ağın girişine adam gibi bir firewall makinesi
kuruyorlar. (Hiç Windows işletim sistemiyle çalışan Firewall makinesi veya yönlendirici (router)
gördünüz mü?).

Diyorlar ki, herkes Windows makinelere saldırdığı için kırılma oranı yüksekmiş. Hiç alakası yok!
Özel bir bilgisayara saldırıldığında bu doğru olabilir ama son yıllardaki saldırılar hep genel saldırı
oluyor. Virusler ya da Worm'lar IP numaralarını sıradan arttırarak deniyorlar. Nitekim, benim
makineme hergün yüzlerce (bazen binlerce) saldırı geliyor. Çoğunun farkına bile varmıyorum.

Ayfer CEYLAN
Kaynak Site: http://cayfer.bilkent.edu.tr/~cayfer/neden.html
En son trwe tarafından 26 Eki 2018, 21:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!

Kullanıcı avatarı
trwe
Terabyte4
Terabyte4

Re: Windows İşletim Sistemi =Cehennemin Kendisi Mi?

Mesaj gönderen trwe » 26 Eki 2018, 21:27

Outlook'a bile güvenemiyorsunuz!

Eğer kurulduğu şekilde kullanırsanız, gelen geçen her virüs, Outlook'un aslında hoş ama gerekli de
olmayan özellikleri yüzünden sisteminize bulaşıyor. Güvenlik düzeyini arttırırsanız, e-posta
ekindeki dosyaların varlığından haberdar bile olmuyorsunuz. Yayıncı dostum Mustafa Aslantunalı,
kendisine gönderdiğim dosyaları almadığını, mesajlarımın ekinde herhangi bir dosya olmadığını
söyleyip duruyordu. Sonunda dosyaları web alanına koydum, o çekti aldı.

Bir kaç gün sonra anlaşıldı ki, Outlook, mesaj ekindeki dosyaların uzantısını beğenmeyip Mustafa'dan gizliyormuş.
Outlook'u bizim bürokratlar yazdı herhalde..

IE'ye hiç güvenemiyorsunuz!

SUN Microsystems'dan intikam alma amacıyla artık Java yüklü gelmiyor. Kullanımı kolay olması
gereken işletim sistemine Java'yı sonradan yüklemeniz gerekiyor.
IE'yi sürekli güncel tutmazsanız MS sayfalarındaki Javascript kodlarıyla bile başınız derde
girebiliyor. İyi hoş da; IE'yi güncel tutmak demek para harcamak demek...
IE, sadece web tarayıcısı olmayıp, sistemin de tarayıcısı olduğu için web tarayıcınızı güncellerken
bir sorun çıkarsa ( ki çok sık çıkıyor) bilgisayarınız dağılıyor. Hadi işin yoksa baştan kur.

Microsoft'a güvenemiyorum

Bir yazılımda hatalar olması doğaldır; hele işletim sistemi boyutlarında bir yazılımda binlerce hata
olması doğaldır. Ancak bu hataların düzeltilmesini beklemek de bir o kadar doğaldır. Ortaya çıkan
bir güvenlik açığının düzelmesi için aylarca bir sonraki servis paketini beklemek bana garip geliyor.
Son aylarda servis paketi yerine yama sistemine geçtiler ama dağıtılan yamaların kapatması
gereken gedikleri kapatmadığını, uygulanan yamaların sistemi tamamen göçerttiğini görmek beni
dehşete düşürüyor.

Microsoft'un para kazanma yöntemleri de çok vahşi ve sık sık genel ahlak kurallarına uymuyorlar.
Üçüncü parti şirketlerin fikirlerini ve ürünlerini satın alacakmış gibi davranıyorlar. Konuyla ilgili
herşeyi öğrenip, şirketle ilişkilerini kesiyorlar. Sonra da o fikir veya ürünü kullanıyorlar. Farkedilirse
de 300-500 milyon dolar tazminat verip işlerine devam ediyorlar. Yakışmıyor...

MSN'de "LINUX" diye arama yapıyorsunuz, karşınıza ilk gelen linkler "Migrating from LINUX to
Windows 2003". "Alternatives to LINUX-Apache, PHP" anlatıyor. İnsaf!

MSN'e Opera tarayıcısıyla giriyorsunuz sayfalar eksik çıkıyor. Opera'ya "kendini karşı tarafa MS-IE
tarayıcısı olarak tanıt" diyorsunuz, sayfalar düzeliyor. Sunucudaki kodda " if browser == 'Opera' "
diye bir deyim var demek ki... Yazık!
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 27 Eki 2018, 00:28

Teşekürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

shampuan
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen shampuan » 27 Eki 2018, 14:46

Uzadıkça uzar konu @trwe. O yüzden birşey demiyorum sen anladın onu :D